رشت رویایی چهارمین سرای محله منطقه سه شهرداری رشت عصر دیروز با حضور شهردار، اعضای شورای شهر و تعدادی از مدیران شهرداری افتتاح شد.

شهردار رشت در افتتاح چهارمین سرای محله منطقه سه که در محله دیانتی بود ضمن گرامیداشت هفته پژوهش گفت: شهرداری رشت سعی کرده است به  فراخور هفته پژوهش موضوعاتی را متناسب با نگاه خلاقانه در شهری که خلاقیت در آن یک برند مورد انتظار هست و خواهد بود را به گونه‌ای داشته باشد که الزاماً پژوهش‌های بنیادیِ صرفاً دانشگاهی و تئوریک نباشد.

سرای محلات جایی‌ست که به شکل ذاتی ارتباط مستقیم بین مردم با مدیریت شهری وجود دارد

محمد علی ثابت با بیان اینکه وقتی از نگاه پژوهش در حوزه خلاقیت صحبت می‌شود، قاعدتاً باید اقتصادی باشد گفت: لحاظ اصول مدیریت باید در خلاقیت نهفته باشد و باید بتواند آحاد جامعه را تحت‌الشعاع خودش قرار بدهد.

او همچنین گفت: آحاد جامعه زمانی تحت الشعاع یک پژوهش و نگاه خلاقانه قرار می‌گیرند که بتوانیم افراد را از زمان‌های فعالیت خود جدا و با پرورش آن به یک انسان  هوشمند که هدف شهر انسانی و شهر انسان محور است، تبدیل کنیم.

ثابت قدم افزود: وقتی صحبت از سرمایه اجتماعی است، قاعدتاً انسان‌ها باید از فردگرایی خارج شده و به جمع‌گرایی، کسرت و  اجتماع  فکر کنند تا درکنار هم یک زیست مسالمت آمیز داشته شکل بگیرد.

شهردار رشت همچنین گفت: آسان‌ترین راه برای جوامعی که نگاه سطحی‌گرایانه دارند این است که افراد بین منزل خود، محل کار و همچنین محل زندگی خود در  رفت و آمد باشند. اما نکته مهم در این است که ما به عنوان مدیریت شهری باید بتوانیم افراد را از فرد‌گرایی به سمت جمع‌گرایی سوق دهیم تا این افراد در جامعه به صورت بهینه شده گرفتار یک سری انزوای اجتماعی نشوند.

او افزود: وظیفه مدیریت شهری  جلوگیری از انزوای اجتماعی، ایجاد فضاها و کالبدهای مناسب در محلات مختلف شهر  است تا افراد را در کنار هم قرار بدهد. ارتقای ذهنی افراد الزاماً از طریق تحصیلات دانشگاهی و سطوح مختلف آموزشی به‌دست نمی‌آید بلکه باید قبول کرد سواد اجتماعی تعیین‌کننده ارتقا‌ءیافتگی مردم یک جامعه است. این موضوع اتفاق نمی‌افتد غیر از اینکه  قبول کنیم  افراد با هر ذاتی دارای یک سری استعداد نهفته هستند که باید آن را پرورش دهیم تا به نقطه مطلوب در آینده خود برسند.

او ادامه داد: این موضوع در سرای محلات امکان‌پذیر است؛ زیرا سرای محلات جایی‌ست که ارتباط مستقیم بین مردم با مدیریت شهری در مقیاس محله‌ای به صورت اکتسابی و ذاتی وجود دارد.

بزرگ‌ترین منفعت خصوصی رعایت منافع عمومی است

او با اشاره به اینکه دیانتی یازدهمین سرای محله است که در رشت راه اندازی شده، گفت: امیدواریم که این آموزش‌ها به گونه‌ای باشد که این ارتقا یافتگی  خروج از فرد‌گرایی به جمع‌گرایی را به همراه داشته باشد. اشتباه بزرگ این است که  قبول کنیم فردگرا باشیم و اینکه نخواهیم جمع‌گرا باشیم؛ چون آفاتی دارد که بزرگ‌ترین اثرش مبارزه با فردگرایی است.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه در جامعه فردگرا هیچ‌گاه جامعه از یک اندازه بیشتر دچار  تحول اساسی نمی‌شود، گفت: مشارکت در یک جامعه فردگرا به سختی رخ می‌دهد. مشارکت شهروندی چه در حوزه فردی چه در حوزه اجتماعی و نهایتاً اقتصادی محصول  ارتقایافتگی هست است.

ثابت‌قدم تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم جامعه خود را در یک بستر عقلایی، از فرد گرایی خارج کرده و به سمت جمع‌گرایی عقلانی با لحاظ منافع عمومی هدایت کنیم که قطعاً بزرگ‌ترین منفعت خصوصی رعایت منافع عمومی است.

عذرخواهی از مردم بابت تاخیر در پروژه‌ها به معنی مقصر دانستن یک شخص نیست

رییس کمیسیون فرهنگی شورا در افتتاحیه سرای محله دیانتی گفت: ما می‌خواهیم برای شهروندان ارزش، اعتبار و احترام قایل شویم و فضاهایی را که متعلق به شهرداری است و طبیعتاً شهرداری هم متعلق به مردم است، در اختیار خود مردم قرار دهیم.

رضا موسوی روزان افزود: سرای محلات می‌خواهد اهداف بلندمدت شورای اسلامی شهر  را به عنوان سیاستِ کاری که شهرداری مجری رسیدگی به آن است، به سطح اجرا در بیاورد.

او اضافه کرد: هدف از تشکیل سرای محلات افزایش مشارکت مردم در موضوعات مدیریت شهری است.

او همچنین گفت: سرای محلات در زمان دکتر ثابت‌قدم تشکیل شد که فکر می‌کنم بزرگترین هدف آن جلب رضایت عمومی شهروندان است. بنابراین آنهایی که دست‌اندرکار هستند باید سرای محلات را با اهدافی که برای آن تعریف شده، پررنگ نگه دارند.

روزان به حضور در مراسم‌ افتتاحیه‌ها اشاره کرد و گفت: در چنین مراسم‌هایی ما سعی می‌کنیم شرکت کنیم  و دقایقی را در کنار شما باشیم. بنابراین این انتظار  از دست اندرکاران می‌رود که چراغ محلات را همیشه روشن نگه دارند و اهداف شهرداری را مو به مو اجرا کنند تا ارتباط بین مردم و شهرداری هر روز پررنگ‌تر شود.

او  به عنوان عضو شورا و رییس کمیسیون فرهنگی تاکید کرد: مباحث فرهنگی باید به شکل پایدار و زیربنایی تعریف شود.

او افزود: بنده هر زمان پشت تریبون می‌روم و صحبت می‌کنم، از مردم بابت تاخیر در اجرای پروژه‌ها عذرخواهی می کنم. اما آیا این عذرخواهی به معنی این است که ما تقصیرها را گردن یک نفر می‌اندازیم و قصد داریم بگوییم مسئولیت تاخیرها تنها بر عهده یک نفر بوده است؟ خیر.  ما  زمانی که عذرخواهی می‌کنیم یعنی دیگر نباید به دنبال مقصر گشت و نباید ذهنیت دیگری را در مردم تداعی کرد.

روزان تصریح کرد: این یک امر طبیعی است و باز هم ممکن است  پروژه‌های بعدی که مدت زمان مشخصی دارند،  به هردلیلی تعویق بیفتد ولی شکی نیست که تمام تلاش مدیریت شهری این است که پروژه‌ها به موقع یا حتی زودتر تحویل داده شود.

شهرداری در سرای محلات سعی می‌کند اصالت و هویت شهری را احیا و زنده نگه دارد

شهردار منطقه سه در ادامه این مراسم گفت: شهرداری منطقه ۳ در راستای سیاست‌های کلان شهرداری و شورای اسلامی شهر افتخار دارد سرای محله دیانتی را به عنوان چهارمین سرای محله منطقه ۳ افتتاح کند.

سمیه رستگار افزود: شهرداری رشت به تبعیت از سایر کلانشهرها  و در اجرای اصل سریع قانون  به ایجاد سرای محلات به صورت پایلوت در پنج نقطه شهر اقدام کرد تا به نوعی مشارکت‌های مردمی را قاعده‌مند و نظام‌مند کند و به نوعی از سرمایه‌های اجتماعی شهر که شهروندان هستند به صورت بهینه بهره برداری کند.

او اضافه کرد: احداث سرای محلات در راستای وظایف ذاتی شهرداری‌ها به منظور گسترش  مشارکت‌های مردمی و همچنین در راستای اصل سیاست محله محوری و  اجرای ماده ۲ و ۵ مصوبه شوراهای اسلامی شهر سرای در کلانشهرها است.

او تاکید کرد: آنچه که امروز در سرای محلات شاهد هستیم، برگزاری یک سری کلاس‌های متنوع و همچنین فضایی است که شهروندان بتوانند به راحتی با شورا و شهرداری در ارتباط باشند.

رستگار با اشاره به اینکه قرار است محتواسازی در سرای محلات مد نظر جدی قرار گیرد، گفت: محلات اساس و هویت شهری را رقم می‌زند و اگر قرار است به ارتقای سطح کیفی و فرهنگی شهروندان برسیم ناگزیر به ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی محلات و برجسته سازی و ماندگار کردن اصالت محلات هستیم که هویت شهری را تشکیل می‌دهند. بنابراین شهرداری رشت خصوصاً شهرداری منطقه ۳ در چهارمین سرای محلات در کنار سایر محلات تمام اهتمام خود را به کار خواهد گرفت تا اصالت و هویت شهری را در قالب محلات احیا و زنده نگه دارد.

او با بیان اینکه قرار است امروز در کنار آیین افتتاح چهارمین سرای محلات، از کودکان نخبه و نام‌آور و افتخار آفرین کشور و شهر رشت تقدیر شود، افزود: نخبگان محاسبات ذهنی رشت در مسابقات یوسی‌مس توانستند در رقابت‌های جهانی امارات مقام اول و دوم را کسب کنند. باعث افتخار است که در دل همین محلات خانواده‌هایی داریم که این چنین به پرورش کودکان و نبوغ آنها می‌اندیشند.

سمیه رستگار در پایان تصریح کرد: سرای محلات بهانه‌ای است تا این مراکز را  بتوان راحت‌تر در اختیار بچه‌هایی قرار داد که چشم روشنی برای همه همشهریان هستند و آینده کشور را خواهند ساخت.

دسته‌ها: رشت رویایی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.