شهردار رشت:
توسعه شهرهای بزرگ در گرو توسعه فناوری اطلاعات است

رشت رویایی- شامگاه دیروز نشست صمیمی شهردار با دکتر متقی طلب دبیر کل شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای مسلمان و دبیران این شبکه با حضور فاطمه شیرزاد و موسوی روزان دو تن ا ز اعضای شورای اسلامی شهر و فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت در تالار گفتمان شهرداری رشت برگزار شد.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم با اظهار خرسندی در میزبانی از دبیران پارک‌های علم و فناوری کشورهای مسلمان اظهار داشت: موضوع دانش در جهان امروزی که بر اساس ارتباطات از دهه ۸۰ به بعد شکل گرفته مبنایی است که انقلاب جدیدی را بعد از انقلاب اسلامی در کشورهای اروپایی و خاورمیانه پدید آورده است.

شهردار رشت در نشست با جمعی از اساتید زبان فارسی

شهردار رشت با تاکید بر اینکه برتر شدن با حرف و شعار و عقاید کورکورانه محقق نمی‌شود، گفت: در جهان امروزی تسریع در کمیت‌ها و تبدیل به کیفیت زمانی به دست می‌آید هویت‌های مان با نقش مذهب آمیخته شود، بنابراین قرار است این آمیختگی را به‌درستی رعایت کنیم باید اصول بازی دیپلماسی را به‌درستی برای کل جهان ببریم وگرنه حرفی برای گفتن نمی‌ماند.

دکتر ثابت‌قدم قطب توسعه شهرهای بزرگ با جمعیت زیاد را در گرو توسعه فناوری اطلاعات دانست و گفت: امروز چنین شهرهایی دولت‌شهرها هستند و واژگان صرف شهری را نباید برای شهرهایی با مبنای ارتباطات جهانی به کار ببریم.

او افزود: این ارتباطات زمانی مؤثر خواهد شد که ما داشته‌های درونی شهر را تبدیل به استراتژی نماییم وبه یک برنامه اقدام و عمل دست یابیم.

دکتر ثابت‌قدم گفت: برنامه‌های عملیاتی موقعی که در هویت و اقلیم بوم هر منطقه قرار می‌گیرند شهروندان آن منطقه را مقاوم‌تر خواهند کرد.

شهردار رشت تجاری شدن، انعطاف‌پذیر بودن رقابتی بودن و شفاف بودن را ۴ رکن پایداری توسعه دانست و یادآور شد: اگر قرار است رقابت جهانی را در شهرهایی که یکی از ۴ رکن پایداری توسعه است قبول کنیم باید قطعاً در مسیر عملیاتی کردن برنامه‌های شهری برمبنای هویت بومی و محله‌ای خود گام برداریم.

او سنجش شاخص‌های توسعه شهری با هویت‌های بومی را نتیجه رقابت‌پذیری شهرها در شبکه جهانی برشمرد و گفت: شهر رشت یکی از شهرهای جهانی است که با عملیاتی کردن برنامه‌های بومی محلی خود در مسیر توسعه درون‌زا با عنوان شهر خلاق خوراک گام برداشته است.

دکتر ثابت‌قدم با اشاره به ویژگی‌های اقلیمی و جمعیتی شهر رشت افزود: استراتژی توسعه از مزرعه تا سفره در شهر رشت سبب می‌شود که در تمام فرآیندهای خود به بهره‌وری در تمام اجزای توسعه از حوزه کشاورزی تا خدمات فکر کنیم. و در بخش‌های مختلف حوزه اقتصادی و اشتغال به مطلوبیت مؤثر دست‌یابیم.

شهردار رشت گفت: جدا از تدوین فرآیندها و به‌کارگیری ساختار و نیروهای انسانی نیازمند آنیم تا موضوعات خود را بر پایه فناوری اطلاعات سازماندهی نماییم و ارتباطات جهانی خود براساس داشته‌های محلی برقرار کنیم.

این مسئول با اشاره به نظرات ارشادی رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در راستای اقتصاد مقاومتی گفت: توجه به داشته‌های بومی و منطقه‌ای در عرصه ارتباطات جهانی پایه‌ای است برای به مقاومت رساندن اقتصاد و ایدئولوژی وگرنه ایدئولوژی شعاری بیش نیست.

دکتر ثابت‌قدم پیوستن به شبکه‌های جهانی را بر اساس داشته‌های بومی و محله‌ای گامی در مسیر توسعه اقتصادی برشمرد و یادآور شد: ۱۱۶ شهر مدرن ا ز ۷۷ کشور دنیا در ابعاد کوچک و بزرگ در ۷ شاخه صنایع دستی، فیلم، نمایش، طراحی، خوراک و ادبیات در سازمان ملی یونسکو برای عرضه داشته‌های خلاق بومی خود حضور دارند.

شهردار رشت با اشاره به پیوستن شهرهای رشت و اصفهان به شبکه جهانی یونسکو گرفت: این دو شهر برای رسیدن به کیفیت‌های استاندارد آن سازمان تلاش‌های زیادی داشته اند و تا حد زیادی توانستند موفق عمل نمایند.

او با اشاره به اهمیت پیوستن به شبکه جهانی یونسکو گفت: شهر باندوم اندونزی در زمینه طراحی و بامیان افغانستان در صنایع‌دستی و بغداد در ادبیات و شهر. … المان از کشورهای اسلامی در این شبکه حضور دارند.

هدف از گردهمایی دبیران شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای مسلمان کسب ثروت از طریق علم و فناوری است

دبیر کل شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای مسلمان با اشاره به قدمت شهر رشت در زمینه‌های گوناگون اذعان داشت: شهر رشت با برخورداری از یک پیشینه علمی درخشان در حوزه مدنیت نیز جز اولین‌های جهان و کشور است.

دکتر متقی طلب تأسیس شهرداری رشت رابه عنوان دومین شهرداری کشور بعد از تهران خواند و گفت: استقرار دبیرخانه شبکه پارک علم و فناوری کشورهای مسلمان در شهر رشت با سابقه درخشان از یک توجیه منطقی و عقلانی برخوردار است.

رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان با اشاره به حضور دبیران پارک علم و فناوری کشورهای اندونزی، بنگلادش، پاکستان، افغانستان، سودان، آذربایجان، عراق، نیجریه در رشت تصریح کرد: پروفسور کهنر و پروفسور سمپولوس از یونانون در حوزه‌های نوآوری و تولید ثروت از پسماند مقاله‌های خوبی ارائه دادند.

او ضمن قدردانی از شهردار و امور بین‌الملل شهرداری رشت در برگزاری این نشست گفت: هدف از این گردهمایی کسب ثروت از طریق علم و فناوری است که این دوره با همکاری پارک توسعه اسلامی و کمیته علم و فناوری سازمان انجمن اسلامی برگزار شده است.

شوراها بازوان مدیریت شهری است/ نگاه توسعه محور شهردار رشت در حوزه مدیریت شهری و برند سازی شهر

فاطمه شیرزاد از شوراها به‌عنوان بازوان مدیریت شهری یاد کرد و اذعان داشت: ایران اسلامی با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های متعددی همچون نگینی در جهان می‌درخشد.

شیرزاد حضور بانوان محجبه در مسند مدیریتی شهر با پوشش چادر را افتخاری برای ایرانیان دانست و اذعان داشت: گیلان به عنوان یک استان فرهنگی و سیاسی جایگاه زنان و مردان بلندهمتی است که همواره در تمامی دوران تاریخ حرفی برای گفتن داشت.

او با تاکید بر نگاه توسعه محور شهردار رشت در حوزه مدیریت شهری تصریح کرد: شهردار جوان و متخصص رشت گام‌های بسیار خوبی در برند سازی شهر رشت برداشته است.

شیرزاد گفت: امید است با استقرار دبیرخانه پارک علم و فناوری کشورهای مسلمان در گیلان به دستاوردهای خوبی در تولید علم و پژوهش داشته باشیم.

شهرداری رشت به دنبال کشف و ساماندهی شهروندان خلاق است

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت نیز ضمن خیرمقدم به دبیران شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای مسلمان اظهار داشت: مرکز خلاقیت شهر رشت دیپلماسی خود را مبتنی بر ارتباطات خوب شهروندی تنظیم نموده لذا مدیر ارشد شهرداری رشت برای رسیدن به این ارتباطات تغییراتی را در سیاست‌های شهرداری ایجاد کرده است.

فاطمه قدیمی حرفه با اشاره به بازآفرینی در توسعه شهری یادآور شد: شهردار رشت در یک بازده زمانی مشخص و در اقدامی بی‌نظیر در راستای بازآفرینی بافت مرکزی شهر سبب تحولات شگرفی شده است.

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت با تاکید بر اینکه شورای اسلامی و شهرداری رشت به دنبال شناسایی و ساماندهی شهروندان خلاق هستند، خاطرنشان کرد: امید است با حضور دبیران این شبکه در شهر گام‌هایی در توسعه اقتصادی دانش بنیان در شهر رشت، کشور ایران و دیگر کشورهای اسلامی برداشته شود.

فاطمه قدیمی حرفه با اشاره به پیوستن شهر رشت به شبکه شهرهای خلاق در سازمان بین‌المللی یونسکو در سال ۲۰۱۵ اذعان داشت: در این شبکه ۱۱۶ شهر از کشورهای جهان حضور دارند، شهر رشت نیز با قرار گرفتن در فیلد شبکه شهرهای خلاق بین ۱۸ شهر از ۱۱ کشور دنیا به خود می‌بالد که یک برای اولین بار به عنوان شهر خلاق خوراک در این شبکه حضور داشته است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz