رشت رویایی- ناحیه ۱ شهرداری منطقه ۵ رشت و سرای محله شهرک مهر افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار رشت رویایی، مراسم افتتاح ناحیه ۱ منطقه ۵ شهرداری رشت با حضور دکتر سیدمحمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت، جمشید پور معاون حمل و نقل و تأسیسات زیر بنایی شهرداری رشت و امیرحسین علوی عضو شورای اسلامی شهر رشت برگزار شد.

[su_frame]سیدمحمدعلی ثابت‌قدم[/su_frame]

در این مراسم شهردار رشت گفت: در پایان سال هستیم، در کنار هم با تمام دغدغه‌ها فشارها و رکودها و هزینه‌هایی که همکاران ما در شهرداری متحمل شدیم. من بابت این که همکاران ما در شهرداری به هر دلیل خواسته یا ناخواسته از سوی مدیر یا هر کس دیگری که مسئولیتی داشته، آزار و اذیتی متحمل شدند عذرخواهی می‌کنم.

دکتر ثابت‌قدم در ادامه گفت: مصوبه‌هایی که در شورای شهر به تصویب رسیده در شهرداری اجرا خواهند شد. امروز شاهد افتتاح هشتمین سرای محله در منطقه ۵ شهرداری هستیم. سرای محلات قاعدتاً تجلی مشارکت فرهنگی اجتماعی و اقتصادی مردم است تا در یک پروسه هماهنگ شده ۴ ساله مشارکت واقعی اقتصادی در نگه داشت شهر را محقق کنیم.

او در ادامه گفت: اگر این اتفاق بیفتد خیلی از مشکلاتی که ما در طول زمان با آن مواجه می‌شویم و انباشته می‌شود اصلاً اتفاق نمی‌افتد تا اینکه بخواهیم به فکر راه حل باشیم. مشارکت مردم باید واقعی و مبتنی بر هزینه تمام‌شده خدمات در تعمیر و نگهداری شهر باشد. اما موضوع مسکن مهر موضوع جدایی است چون مساله مسکن مهر فقط نگه داشت نیست، بلکه توسعه هم است.

دکتر ثابت‌قدم همچنین گفت: مساله مسکن مهر در گام اول، توسعه است، یعنی اول زیر ساخت‌ها اتفاق بیفتد، بعد وقتی که خود شهروندان مشارکت پذیر شدند قطعاً این مشارکت اقتصادی انجام خواهد داد.

شهردار افزود: در توسعه حوزه‌های شهری ما چند تعریف مشخص داریم دسترسی به حمل و نقل عمومی گام اول است تا بتوان به آن نقطه رسید. این تنها راه دسترسی به شهر است. خط ویژه اتوبوس‌رانی محور حمل و نقل عمومی به مسکن مهر است و ارجح‌تر از آن، با موافقتی که گرفته شد، به خاطر حجم انبوه مسافری که در این مسیر سفر خواهند کرد، تراموا را تا مسکن مهر انشعاب دادیم.

ثابت‌قدم تاکید کرد: بحث دیگر به معابر محلی داخل این محدوده مربوط است. گرچه این جا محدوده‌ی بسته نیست و تعبیر شهرک تعبیر درستی نیست، اما در قالب محله‌ی به نام مهر که امیدواریم بی‌مهری در آن به حداقل برسد سعی می‌کنیم نیازهای محلی و دسترسی محلی را تأمین کنیم. در مورد خدمات عمومی زیربنایی دیگر در بحث ایمنی، ایستگاه آتش‌نشانی راه‌اندازی شد و امیدواریم ساخت آن سرعت بیشتری بگیرد، گرچه این از نظر نیاز اولیه تا حدی مرتفع شده است و توسعه پیدا کند. فضای سبز و پارک‌ها و ساماندهی بازارچه‌های محلی مقوله‌های دیگری که باید در محدوده محلی در دستور کار قرار گیرد. هدف هم جلوگیری از سفرهای وقت‌گیر به محدوده شهر و ساماندهی و جلوگیری از به هم ریختگی رینگ محدوده است که دوستان در حوزه کاری مشابه خود به هم این فضا کمک کنند.

ثابت‌قدم همچنین شهرداری مرکز با فعالیت شهرداری در یکی دو ماه آینده در محدوده منطقه ۵ ورود خواهد کرد. بنابراین امکان اینکه به دلیل هم‌جواری، کارهای مربوط به محدوده مسکن مهر راه را تسریع ببخشیم بیشتر وجود خواهد داشت.

امیرحسین علوی: مسکن مهر، در اولویت شهرداری و شورای شهر قرار دارد
همچنین امیرحسین علوی، عضو شورای شهر نیز در این مراسم گفت: از دکتر ثابت‌قدم به واسطه حمایت که از مدیران جوان در مجموعه شهرداری ایشان انجام داده‌اند و برعکس مدیران قبل، هر دوره تشریف آوردند یک نسلی از مدیران تحویل بدنه مدیریتی شهرداری داده‌اند، ان‌شاءالله این حسن تداوم داشته باشد و این مدیران عزیزی که منتصب ایشان هستند بتوانند این مسیر را با قدرت و قوت ادامه دهند و ثمره خیر برای مردم شهرشان باشند.

علوی همچنین گفت: مجموعه شورای شهر و مدیران منطقه ۵ و شخص آقای شهردار به حوزه مسکن مهر نگاه ویژه دارند. اتفاقی که امروز افتاد سرآغاز حرکت‌های بعدی مسکن مهر خواهد بود. چند روز پیش ما مصوبه‌ای با اولویت آبادانی مسکن مهر در شهرداری داشتیم. برای ایجاد آسفالت مناسب برای معابر مسکن مهر هزینه اعتباری مناسب با درخواست شهردار منطقه تصویب شده که امیدوارم ان‌شاءالله همان فصل بهار باید هزینه شود، چون از اعتبارات سال ۹۴ هست که می‌بایستی حتماً هزینه بشود و بازخورد آن را مردم مسکن مهر ببینند.

این عضو شورای شهر در پایان گفت: به هر حال اتفاقاتی که امروزه می افتد ثمره تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌هایی است که مجموعه نمایندگان شما در شورای اسلامی شهر با ساعت‌ها کار و تلاش و برنامه‌ریزی به اینجا رسانده‌اند و واقعاً مسکن مهر امروز یکی از اولویت‌های ماست، به خاطر اینکه بر خود واجب می‌دانیم بیشتر به مناطق کم برخوردارتر بپردازیم.

شهردار منطقه ۵ نیز در این مراسم گفت: منطقه ۵ به دلیل وسعت تاکنون مورد بی مهری منطقه ۵ بود و به همین دلیل در مضیقه بودیم. با عنایت و توجه شهردار محترم توانستیم اتفاقات خوبی را در منطقه حادث کنیم. در شش ماه گذشته ما حدود ۲۵ هزار متر کفپوش در منطقه ۵ ایجاد کردیم که حدود ۲۲ هزار متر آن داخل مسکن مهر بود.

حامد عبداللهی تاکید کرد: امیدواریم در سال ۹۵ با بودجه‌هایی که خود منطقه پیش‌بینی کرده اتفاقات خوبی را برای ساکنین منطقه ۵ رقم بزنیم.