[su_frame align=”center”]کنسرت ارکستر سمفونیک گیلان شهر خلاق رشت - شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

رشت رویایی- اولین ارکستر سمفونیک استان با حمایت شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت، با حضور دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت، دکتر فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد گیلان، دکتر رسولی عضو شورای شهر رشت، فاطمه قدیمی حرفه مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت و جمع کثیری از هنرمندان استان گیلان در سالن خاتم‌الانبیا شهر رشت اجرا شد.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم با حضور در مراسم اجرای اولین ارکستر سمفونیک استان گیلان در خصوص برندسازی شهر خلاق رشت گفت: اتصال هنرهای مختلف در موضوع بازآفرینی هویت و خلاقیت در شهر رشت یکی از ارکان مباحث بازآفرینی است که ارتباط موضوعی با جهان‌بینی و ایدئولوژی شهرهای خلاق در کشورهای مختلف دارد.

شهردار رشت با تاکید بر نگاه خلاقیت و بازآفرینی در محتوای موسیقی گفت: توجه در مفاهیم موضوعات گوناگون از جمله موسیقی و لحاظ کردن نگاه هویت‌مدار در محتوای موسیقی می‌تواند کمک شایان توجه‌ای در بازآفرینی، برندسازی و پویایی اقتصاد فعال و گردشگری در رشت داشته باشد.

او موسیقی را یکی از ابزارهای ارتباطی برشمرد و گفت: موسیقی در سطح استان و به خصوص شهر رشت از جلوه بسیار خوبی برخوردار است بر این اساس با هم‌افزایی هنر موسیقی با هنرهای دیگر همچون شعر و ادب می‌توان گام‌های خوبی در برندسازی و بازآفرینی شهر با نگاه هویت‌مدار شهری برداشت.

[su_frame align=”center”]کنسرت ارکستر سمفونیک گیلان شهر خلاق رشت - شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

توسعه دیپلماسی یکی از شاخص‌های اعتبارسنجی حوزه روابط بین‌الملل است

دکتر رضا رسولی عضو شورای اسلامی ارکستر سمفونیک را یکی از داشته‌های بسیار ارزشمند استان دانست و گفت: ارکستر سمفونیک گیلان به صورت خودجوش به وسیله هنرمندان عرصه موسیقی تشکیل شد و امروز این ارکستر با لحاظ حمایت صد میلیون تومانی در بودجه سال ۹۵ شهرداری و شورای در حال اجراست.

عضو شورای شهر رشت با اشاره به فرصت‌های خوب بازآفرینی وبرند سازی در حوزه تئاتر یادآور شد: با توجه به اینکه شهر رشت سابقه دیرینه‌ای در حوزه تئاتر دارد, شهرداری رشت می‌تواند با اجرای جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر و سینما ضمن جذب مخاطب در سطح کلان گام‌هایی در در راستای گفت‌وگوی بین تمدن‌ها بردارد.

[su_frame align=”center”]مراسم تجلیل از خبرنگاران توسط شهرداری رشت - رضا رسولی[/su_frame]

کاربرد شهر خلاق باید به همه حوزه تعمیم یابد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان گیلان با تاکید به رعدم تقلیل در کاربرد واژه شهر خلاق اذعان داشت: کاربرد شهر خلاق باید به همه جنبه تعمیم یابد. به خصوص در شهر رشت که در زمانی نه چندان دور در حوزه‌های گوناگونی خلاق بوده است.

دکتر فاضلی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد کارهای هنری در رشت اجرا می‌شود گفت: نسل جوان امروز انباشتی از خواسته‌هاست که به ابد به دور از هرنگاه زینتی در احقاق این خواسته‌ها گام برداشت.
رسولی با تاکید بر وجود شاخص‌های اعتبارسنجی حوزه روابط بین‌الملل در شهرهای مختلف یادآور شد: رعایت کردن ادبیات بین‌الملل و توسعه دیپلماسی شهری یکی از این شاخص‌هاست که خوشبختانه امروز شهرداری رشت با ایجاد ارتباط با دیگرهای شهرهای ایران و جهان در راستای توسعه دیپلماسی و بهبود شاخص‌ها گام‌های خوبی برداشته است.

او افزود: هنر و فرهنگ که یکی از مهم‌ترین ابزار ارتباطی و بین‌المللی است که با تقویت این حوزه می‌توان به شاخص‌های بین‌المللی و ارتباطات انسانی در ابعاد کلان دست یافت.

برگزاری ارکستر سمفونیک یکی از مؤلفه های تاثیرگذار در اشاعه فرهنگ اصیل ایرانی است

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت با اشاره به مؤلفه های موجود در برندسازی رشت اظهار داشت: مؤلفه های برندسازی شهر رشت در چندین بخش کالبدی, عمرانی و …. در حال تحقق است.

فاطمه قدیمی حرفه برگزاری ارکستر سمفونیک گیلان را به عنوان یکی از مؤلفه های تاثیرگذار در اشاعه فرهنگ اصیل ایرانی برشمرد و خاطرنشان کرد: از این پس ارکستر سمفونیک گیلان با ویژگی شهر خلاق رشت ادامه فعالیت خواهد داد.

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت با اشاره به پیوستن شهر رشت به شبکه شهر خلاق در یونسکو در سال گذشته اذعان داشت: اگرچه شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو به ثبت رسیده اما سعی برآن است تا با برقراری ارتباط در سایر فیلدها چون موسیقی, ادبیات و هنرهای نمایشی اقدامات خوبی در برندسازی شهر رشت برداشته شود.

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت از حمایت صد میلیون تومانی شهرداری و شورای اسلامی شهر در اجرای کنسرت یاد شده خبر داد و گفت: این کنسرت با رونمایی از فرم شهر خلاق پیش می‌رود که در آینده نزدیک شاهد اجراهای متعدد کنسرت سمفونیک گیلان خواهیم بود.

ناصر وحدتی نیز ضمن قدردانی از حسن توجه شهردار رشت در حمایت از گروه کنسرت سمفونیک گیلان گفت: شایسته تا مدیران استان توجه ویژه‌ای در پاسخ به نیازهای به‌حق هنرمندان استان داشته باشند. به خصوص گروه کنسرت سمفونیک گیلان که به صورت خودجوش در حال فعالیت هستند.

وحدتی تخصیص حقوق ثابت و تأمین بیمه درمانی این هنرمندان را مهم‌ترین دغدغه و مشکلات آنان عنوان کرد.

گزارش تصویری کنسرت ارکستر سمفونیک گیلان شهر خلاق رشت