شهردار رشت:
اقتصاد مقاومتی بهره‌وری اقتصادی حداکثری به اضافه تحقق ارزش‌هاست

نشست هم‌اندیشی شهردار و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت و جمعی از مدیران شهرداری رشت با رییس بسیج اداری - خرداد 95

رشت رویایی- نشست هم‌اندیشی شهردار و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت و جمعی از مدیران شهرداری رشت با رییس بسیج اداری در خصوص پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی برگزار شد.

دکتر جباری مشاور عالی شهردار، شهرداران مناطق پنج گانه شهرداری رشت، قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل و قانع مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی، مرادی فرمانده پایگاه حضرت رقیه (‌ س) و بخشی فرمانده پایگاه شهید دستغیب شهرداری نیز حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه دکتر سید محمدعلی قدم اظهار داشت: در سال ۹۵ که سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام‌گذاری شد و بسیاری از موضوعات در حال انجام است لذا در جهت ترویج و فرهنگ‌سازی این مسأله تصمیم گرفتیم، بسیاری از اقداماتی را که به صورت عرفی ممکن است انجام پذیرد در قالب شعار سال محقق سازیم.

نشست هم‌اندیشی شهردار و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت و جمعی از مدیران شهرداری رشت با رییس بسیج اداری - خرداد 95

او در ادامه با بیان اینکه مبانی اقتصاد مقاومتی شاید گاهی اوقات واکاوی نشده، بیان داشت: حتی اگر واکاوی شده با آنچه که ما شعارش را داده‌ایم چه در حوزه تئوری، چه در حوزه اجرا و عمل فاصله دارد.

دکتر ثابت قدم تصریح کرد: در ابتدای اینکه موضوع اقتصاد مقاومتی در کشور توسط رهبر معظم انقلاب مطرح شد خیلی‌ها مباحث را به این سمت می‌بردند که اقتصاد مقاومتی یعنی ریاضت در اقتصاد جاری بشود و این ریاضت به معنی سختی کشیدن مردم است و این سختی کشیدن هم تبعات منفی آن به شدت زیاد است. در حالی که فی‌الواقع این نبوده و نیست؛ بلکه اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه در بحث اقتصاد به گونه‌ای رفتار کنیم که بهره‌وری و کارایی یک سیستم را بالا ببریم و با حداقل هزینه‌های مالی و انسانی بتوانیم حداکثر بهره‌وری‌ها را داشته باشیم، لذا اگر صحبت از اقتصاد مقاومتی می‌کنیم نمی‌توانیم یک بحث انتزاعی و جدا از مسائل عملی مطرح بکنیم و این مسأله یک اصل عقلایی است که در زندگی شخصی ما جاری می‌شود و به سطح زندگی عمومی ما و مسئولیتی که هر فرد در قبال جامعه دارد تعمیم پیدا می‌کند.

شهردار رشت در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به یک ویژگی مهم و شاخص اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد: در اقتصاد مقاومتی هرگاه بحث از فایده و منفعت می‌شود یک فایده‌ی مادی مدنظر نیست، ممکن است در مبانی غربی علم اقتصاد این مساله بسیار مورد توجه باشد اما در اقتصاد مقاومتی با مبانی ایرانی و اسلامی این‌گونه نیست و علاوه بر منافع مادی بحث دیگری هست که به دنبال تحقق ارزش‌هاست و بنابراین تعریف اقتصاد مقاومتی در یک جمله «بهره‌وری اقتصادی حداکثری به اضافه تحقق ارزش‌هاست» و این چیزی ست که اقتصاد مقاومتی را از ریاضت اقتصادی جدا می‌کند.

دکتر ثابت‌قدم در بخش دیگری از صحبت‌های خود به وارداتی بودن علم اقتصاد اشاره کرد و بیان داشت: سوالی که مطرح می‌شود این است که با توجه به اینکه علم اقتصاد یک علم وارداتی است چگونه می‌توان بهره‌وری اقتصادی مبتنی بر عقلانیت علمی را با مباحث ارزشی خودمان که همان بحث مقاومت در اقتصاد است هماهنگ کنیم.

او ادامه داد: اگر سرمایه را در مبانی سرمایه‌داری ببینیم، اساساً سرمایه یک کالای ارزشمند است و شاید ارزشمندترین کالاست و در پروژه‌های مختلف امروزه در کشور ما افزایش حجم کمّی سرمایه توجیه سرمایه‌گذاری است، اما افزایش سرمایه شاید بعضی از ارزش‌ها و دلایل این کار باشد اما همه ارزش نیست.

شهردار رشت در ادامه صحبت‌های خود، پروژه راه‌اندازی شهربازی شهر رشت را مصداق عینی این مسأله عنوان کرد و تصریح کرد: در بحث راه‌اندازی پروژه شهربازی شهر رشت گفته می‌شود که اگر راه‌اندازی اتفاق بیفتد شهرداری درآمد بسیار بالایی از اجرای آن خواهد داشت، اما برای راه‌اندازی این پروژه تنها این هدف مد نظر نیست بلکه رضایت مردم در اوقات فراغتشان هم دارای اهمیت است و این یک ما به ازای اجتماعی است که چنین پروژه‌هایی نیز دارد.

دکتر ثابت‌قدم رعایت مبانی اقتصاد مقاومتی در حوزه هزینه‌ها را مسأله دارای اهمیت دانست و گفت: بسیاری از هزینه‌ها می‌تواند با مدیریت بهینه و بهره‌وری کاهش یابد و گاه حتی با تغییر یک سیستم و تغییر یک مدل و تعیین یک مدل جدید و همچنین به کار گیری نیروی انسانی در جای مناسب خودش است هم می‌شود تغییرات ویژه‌ای ایجاد کرد، وقتی می‌شود با تغییرات در نیروها میزان بهره‌وری یک سازمان را از ۱۰ درصد به ۵۰ درصد رساند خب انجام اینکار لازم است و اتفاقاً این عین اقتصاد مقاومتی است، وی افزود: ظلم است اگر نیروی انسانی با کارایی بهتر را کنار بگذاریم و نیروی انسانی با کارایی کمتر را به کار بگیریم.

شهردار رشت در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد: بخش دیگری از مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی بر می‌گردد به نحوه مدیریت هزینه‌ها در سیستم و اینکه هزینه‌های غیرضروری را کاهش دهیم، در همین راستا توانستیم نسبت بودجه جاری به بودجه عمرانی را تغییر دهیم و با افزایش بودجه عمرانی و نحوه صحیح هزینه کردن آن می‌توانیم نگاه مردم به مسئولین را تغییر دهیم که نتیجه آن افزایش رضایتمندی و نرخ سرمایه اجتماعی است که اقتصاد مقاومتی به دنبال آن است.

دکتر ثابت‌قدم با بیان اینکه اگر بهره‌وری افزایش یابد و نرخ رضایتمندی هم افزایش پیدا کند مشارکت مردم بالاتر خواهد رفت و ما برنده اقتصاد مقاومتی خواهیم بود، ادامه داد: بارها به شهرداران محترم مناطق که در جلسه هم حضور دارند عرض کرده‌ام که هوشمندی ما در بحث تعیین دقیق زمان افتتاح یک پروژه و افتتاح به موقع آن بدون هیچ هزینه اضافه‌ای می‌تواند نگاه مردم را تغییر بدهد و در خوش‌بین کردن آن‌ها تأثیر بگذارد و مردم بدانند که مسئولین بدقول نیستند و این تأثیر مثبتی در امیدواری مردم دارد و این خوش‌بینی و اعتمادسازی اگر رخ بدهد و در مرور زمان تجمیع بشود می‌تواند مشارکت مردم را افزایش بدهد.

او در پایان گفت: اگر ناهنجاری و تنازع و تقابل باشد در رویکردهای مستقیم مردم با مدیریت شهری تأثیر منفی و نامطلوب خواهد داشت لذا خروج از مباحث شعارگونه و پنهان نشدن پشت شعارهای ارزشی یکی از اصول مدیریت است و اگر هم نمی‌توانیم عمل بکنیم صادقانه بگذاریم و برویم و این هم یک راه است که دهان یاوه گویان بسته شود.

در ادامه این نشست نیکومنش نودهی رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت در سخنانی با اشاره به نام‌گذاری سال جاری با عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» گفت: اینطور نباشد که شعار سال را بنویسیم و روی دیوار اتاق کار خود بگذاریم اما اقدامی نکنیم بلکه باید تلاش بکنیم که نقش مثبت و مؤثر ایفاء بکنیم.

نشست هم‌اندیشی شهردار و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت و جمعی از مدیران شهرداری رشت با رییس بسیج اداری - خرداد 95

او افزود: شهرداران مناطق و مدیران ستادی از استانید و صاحب‌نظران مشاوره بگیرند و همه تلاش بکنیم تا فرمایشات رهبری عمل بشود.

در ادامه این جلسه دکتر جباری مشاور عالی شهردار رشت در سخنانی گفت: برای عده‌ای ممکن است سؤال به وجود بیاید که آیا این بحث ضرورت است یا انتخاب؟ در پاسخ به این گروه باید گفت که اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است.

او در ادامه با بیان اینکه هم اکنون در کشور با سه بحران مهم «سبک زندگی»، «کمبود آب» و «بحران اقتصادی» مواجه هستیم بیان داشت: امروز در شرایطی هستیم که درآمد دولت به گونه‌ای نیست که بتواند توسعه را راهبری کند و با وجود ۶ میلیون بیکار و نیاز به ۸۰۰ هزار میلیارد برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور و با توجه به وضعیت درآمدی دولت، اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است.

مشاور عالی شهردار رشت با بیان اینکه راه افتادن موج افشاگری یک متغیر مزاحم است، خاطر نشان کرد: رشت یک شهر اقتصادی نیست و باید اقتصادی بشود و دو مسأله مهم در این مسیر «اعتماد سازی» و «برندسازی» است. وی افزود: وقتی یک سرمایه‌گذار می‌خواهد به رشت بیاید رفتارهای مدیریت شهری را مورد بررسی قرار می‌دهد و اگر احساس ناامنی داشته باشد این سرمایه رخ نخواهد داد.

نشست هم‌اندیشی شهردار و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت و جمعی از مدیران شهرداری رشت با رییس بسیج اداری - خرداد 95 - مختار جباری

دکتر جباری در ادامه با اشاره به نقش مهم بسیج در اقتصاد مقاومتی گفت: بسیج مکانیزمی است که می‌تواند حس تعلق سازمانی و روحیه سازمانی را تقویت کند، در واقع آنچه که اقتصاد مقاومتی را محقق می‌کند مکانیزم اداری درست است و دوستان ما در بسیج اداری می‌توانند این فرهنگ را نهادینه بکنند.

در ادامه این جلسه مولایی رییس بسیج اداری در سخنانی با بیان اینکه امیدواریم به همه صحبت‌های خوبی که عزیزان داشتند عمل بشود، گقت: در بحث نهادینه سازی تفکر اقتصاد مقاومتی و حمایت عملی از این مبحث ۴-۵ سالی ست که در سطح محلات و مساجد بسیج شروع به کار کرده و از طریق تسهیلات اقتصاد مقاومتی تلاش می‌کند تا از ظرفیت‌های بومی و استانی در این زمینه استفاده بشود.

او در ادامه اظهار داشت: امیدواریم با توانایی که در بسیج و همچنین مجموعه مدیران شهری است علی‌الخصوص شخص آقای شهردار بتوانیم این مباحث را عملی بکنیم.

در ادامه این جلسه فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر نام‌گذاری امسال در حوزه اقتصادی و تاکید ایشان بر ایجاد رویکرد گفتمان در بین مردم و افکار عمومی یاد آور شد: وظیفه حوزه اطلاع‌رسانی در تبیین این گفتمان و انتقال درست می‌باشد.

او گفت: مقام معظم رهبری آنچه را که منجر به حصول نتیجه برای اقتصاد مقاومتی فرموده‌اند برنامه‌ریزی درست و عملیات مستمر است و امید است که مجموعه مدیریت شهری رشاء نیز با نقشه عملیاتی درست در این مسیر گام‌های موثری را بردارد.

علیرضا قانع مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز گفت: در تاریخ ۲۹ بهمن سال ۹۳ سی و یکمین سیاستی که رهبر معظم انقلاب در قالب سیاست‌های کلی نظام ابلاغ فرمودند بحث اقتصاد مقاومتی در ۲۴ بند بود، وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی باید از طریق فرهنگ‌سازی به گفتمان و خواسته رایج مردم از دولت تبدیل شود و اگر این اتفاق رخ بدهد می‌توانیم مردم را به سمت خرید کالای ایرانی و حمایت از تولید ایرانی سوق بدهیم.

نشست هم‌اندیشی شهردار و رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت و جمعی از مدیران شهرداری رشت با رییس بسیج اداری - خرداد 95 - علیرضا قانع

قانع در ادامه با اشاره به اهمیت حمایت از تولید داخلی در اقتصاد مقاومتی گفت: باید بتوانیم این را به باور مردم تبدیل کنیم که خرید کالای ایرانی می‌تواند به چرخ اقتصادی کشور کمک بکند.

مرادی فرمانده پایگاه حضرت رقیه شهرداری رشت نیز ضمن تشریح بخشی از فعالیت‌های بسیج در شهرداری رشت خاطر نشان کرد: امروز بسیاری از بانوان بسیجی شهرداری رشت به عنوان بانوان مدیر شهرداری رشت فعالیت می‌کنند و تأثیر گذار هستند.

در پایان این جلسه دکتر ثابت‌قدم در سخنانی به جمع‌بندی مباحث مطرح شده پرداخت و گفت: اینکه تنها ۱۰ درصد از شهروندان و آن هم تنها ۱۰ درصد از هزینه‌های اداره شهر را پرداخت می‌کنند خوب نیست. وی افزود: در اقتصاد مقاومتی مردم هم وظایفی دارند و خواست ما این است که مردم اگر خواهان کاهش فساد اداری و اقتصادی هستند باید حضور داشته باشند و مشارکت داشته باشند.

شهردار رشت در ادامه با بیان اینکه باید برای همه مناطق و محلات و اقشار نسخه عملی داشته باشیم، گفت: باید نسخه فرهنگی مشخص باشد و یا نسخه‌های ویژه مناطق چرا که نسخه و روشی که برای شهروندان منطقه یک مناسب است برای شهروند منطقه چهار مناسب نیست.

او در ادامه با بیان اهمیت اینکه در کشور بسیار حرف‌های کلی زده می‌شود، گفت: به عقیده من در این کشور تنها یک نفر باید حرف‌های کلی بزند و سیاست‌های کلان را مشخص کند و آن هم مقام معظم رهبری هستند و بقیه باید بنشینند و نسخه بنویسند و اجرا کنند، البته احساس می‌کنم آنقدر که عمل نشده است ایشان دیگر وارد نسخه‌نویسی و تعیین مصادیق شده‌اند.‌

دکتر ثابت‌قدم در پایان ابراز امیدواری کرد با نظارت عالیه شورای شهر و هماهنگی بسیج و مجموعه شهرداری شاهد اشاعه این مباحث در سطح شهر و در میان مردم باشیم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz