شهردار - ثابت قدم

گزارش صد و بیست و نهمین جلسه شورای شهر رشت
شهردار رشت استیضاح نشد

رشت رویایی، آمنه فتوحی- صد و بیست و نهمین جلسه شورای شهر رشت در حالی برگزار شد که شهردار برای پاسخ‌گویی به سوالات ۶ ماه گذشته به صحنه علنی شورا دعوت شد.

در این جلسه که با پنجاه دقیقه تاخیر آغاز شد شهردار رشت که یکسال گذشته به انتخاب خود اعضای شورای اسلامی رشت برای اداره شهرداری انتخاب شده بود در این جلسه حضور یافت تا پاسخگوی برخی از سوالات شورا در مورد عملکرد شهرداری باشد

دکتر ثابت قدم در جواب ۱۷ سوال ۶ ماهه گذشته شورا اینگونه پاسخ داد که‌: نسبتی در صف و ستاد در نواحی داریم و بعضی از فعالیت های نواحی  احتمال دارد به بخش خصوصی واگذار می شودو هم اکنون تقریبا شاهد توازن نسبی در جابه جایی ها بوده‌ایم.

ثابت قدم با بیان اینکه تغییرات صورت گرفته بر اساس تخصص‌محوری بوده است اظهار داشت: درصد افرادی که با تحصیلات غیرمرتبط در پستی مشغول کار بودند کاهش یافته و شاهد افزایش ارزش مدرک تحصیلی کارکنان بوده‌ایم.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه برای تخصص‌محوری اهمیت خاصی قائل است، گفت: بالغ بر هزار نفر نیروی حجمی‌ داریم‌ که با شرکت‌ها تسویه حساب شده است و نسبت به نیروهای حجمی در پنج منطقه شهرداری بدهی نداریم.

وی افزود: در ارتباط با پرداخت هزینه درمان پرسنل سعی کردیم بیمه تکمیلی را مد نظر قرار دهیم.

ثابت قدم با اشاره به اینکه با زحمات شورای شهر شاهد رشد ۲۷۰ یا ۲۸۰ درصدی بودجه بوده‌ایم، یادآور شد: نسبت تحقق‌پذیری مانند سال گذشته و حدود ۸۵ درصد است.

وی افزود: در زمینه  پیاده راه‌سازی طبق تعهد کار را انجام خواهیم دادیم و با توجه به برگزاری انتخابات تا دهه دوم اسفند و طی مراسمی پروژه پیاده‌راه سازی به بهره برداری خواهد رسید.

شهردار رشت از شناسایی تمام پلاک‌های حاشیه های رودخانه‌ها و تالاب عینک خبر داد و گفت: این کار در حال سیر قانونی است و آزاد‌سازی حاشیه و بهسازی سروان از دیگر اقداماتی است که صورت گرفته است.

ثابت قدم با تاکید بر اینکه نگاه ما در پروژه ها انسان محوری است، بر لزوم توجه به بحث لندفیل و ایجاد تصفیه خانه تاکید کرد و گفت: مطالعات تصفیه خانه رو به پایان است و امیدواریم بتوانیم حاشیه رودخانه‌ها را تبدیل به مکانی امن برای شهروندان کنیم.

او در زمینه استفاده از افراد بازنشسته در شهرداری تاکید کرد: مشکلاتی در خصوص عدم‌ پرداخت به بیمه ها وجود دارد که سعی در پرداخت آنها داریم تا این افراد در سنوات خود مشکل بر نخورند.

شهردار رشت افزود: ما دوست نداریم از بازنشسته‌ها استفاده کنیم ولی به علت تجارب بالا به آنها نیاز داریم و با انتقال این تجربیات سعی می‌کنیم درصد استفاد از بازنشسته‌ها را به صفز برسانیم.

وی تاکید کرد: پرداخت پاداش به نسبت کارایی‌ها صورت می‌گیرد و از مباحث سلیقه ای دور شدیم.

شهردار رشت از افتتاح خط ویژه اتوبوسرانی در ابتدای اسفند ماه و از تهیه بسته سرمایه گذاری برای پارک قدس خبر داد و گفت: این‌که شهربازی چه زمانی بازگشایی می‌شود منوط به این است که سرمایه گذار آن پیدا شود. معمولا سرمایه گذاران به دنبال بحث تجاری ماجرا هستند‌ و برای کسب درآمد سرمایه گذاری می کنند و باید کار برای آنها توجیه اقتصادی داشته باشد هم اکنون ‌رایزنی با سرمایه گذارانی که در شهربازی مشهد هم حضور دارند صورت گرفته است.

ثابت قدم در خصوص برخی حواشی ایجاد شده در خصوص مراسم «روز رشت» گفت: بحث محتوایی مجموع برنامه های «روز رشت» خوب بوده اما در خصوص بحث شکلی اجرای برنامه باید کارشناسان و مسئولین مربوطه نظر تخصصی خود را ارائه دهند.

وی افزود: در روز رشت توانستیم شادابی را ایجاد کنیم اما به یکی دو مورد خاص نیز برخوردیم و در سال های بعد برای این روز باید مجوزهای لازم برای اجرای نمایش گرفته شود و نظارت ها جدی تر انجام شود.

شهردار رشت در پاسخ به اینکه بر اساس قوانین کارکنان قراردادی نباید در پست های مدیرتی شرکت کنند گفت: یک سری مشکلات وجود دارد که ما در حال حل ضوابط اداری آنها  هستیم.

بعد از ارایه پاسخ‌های شهردار رشت اعضای شورای اسلامی کلان شهر یک به یک شروع به سوالات جدید کردند که این امر در حدود یکساعت و نیم به طول انجامید.

مظفر نیکومنش یکی از اعضای شورای شهر به انتقاد از به کارگیری افرادی که به گفته او غیر‌متخصص هستند در سازمان‌هایی مانند فرهنگی و ورزشی و زیباسازی پرداخت.

او همچنین درباره توزیع‌ بودجه سازمان فرهنگی در مناطق رشت خواستار توضیح شد.

او همچنین با اشاره یه وضعیت پل‌های ‌عابر پیاده در رشت گفت: چند نفر در مناطق پرجمعیت به دلیل عدم وجود پل عابر پیاده کشته شدند. در حالی که پیمانکار هم انتخاب شده ولی سرعت حرکت لاک پشتی است و در این یکسال  فقط یک پل افتتاح شده است.

مجید رجبی از اعضای شورا خطاب به اعضا و شهردار گفت : یکی از وظایف شورا نظارت است. اما من تاکنون چگونگی نظارت اعضای شورا را متوجه نشده‌ام.

او اضافه کرد: شهردار ارتباط شمال به جنوب و غرب به شرق رشت را قطع کرده و بازاریان شهر ورشکست شده‌اند.

رجبی خطاب به ثابت قدم گفت: شما فقط به دنبال اجرای یک پروژه بودید تا نامتان را بر سر زبان‌ها بیندازید؛ ایشان فقط دنبال اسم خودشان در سال‌های بعد هستند که بگویند این پروژه از ایشان است.

او همچنین گفت: باید حرمت مدیران را در جابجایی‌ها نگهداریم. برای افراد و زیر مجموعه خودمان حرمت قائل بشویم. و مدیران را بعد از مدت کوتاهی برکنار نکنیم.

رجبی تاکید کرد که کار خاصی در این بین توسط شهردار اجرا نشده و یک پروژه انجام شده و کل شهر را خراب کرده است.

محمود باقری نایب رییس شورای شهر رشت خطاب به ثابت قدم گفت: در چارت شهرداری ایجاد پست سازمانی باید با مصوبه و ابلاغ استاندار باشد، در حالی که در حال حاضر ۴۲ پست مشاور بدون مجوز استخدامی و ابلاغ استانداری بوده که این عین بی‌قانونی است.

باقری به ثابت قدم گفت: این خلاف‌های آشکار مانند معاونت برنامه ریزی، ادغام بدون مجوز سازمان زیبا‌سازی و پارک‌ها و تاکسیرانی و اتوبوسرانی را باید خودت جواب بدهی.‌

البته باقری در پایان صحبت‌هایش از کار خوب شهرداری برای بازگشایی خیابان لب آب تشکر کرد.

فاطمه شیرزاد، رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت هم خواستار ارایه توضیحات شهردار درباره ضابطه پرداخت پاداش مدیران با توجه به پایان سال شد.

این عضو شورا هم درخواست کرد که شهربازی رشت باید به سرعت برای استفاده مردم بار دیگر بازگشایی شود.

شیرزاد از پرداخت حقوق معوق پاکبانان تا پایان دی ماه تشکر کرد.

فرانک پیشگر عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا هم خطاب به شهردار گفت: پاسخ‌های شما را درباره ساماندهی سراوان نپذیرفتم و معتقدم که از ابتدا اراده‌ای برای حل این مشکل وجود نداشت.

پیشگر افزود: از کد این بودجه برای سایر لوایح برداشت شده و این موضوع نشان‌دهنده عدم اراده کافی برای حل این مشکل است.

دکتر رضا رسولی عضو شورای شهر رشت و رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک هم در ادامه این نشست درباره عدم تامین ناوگان خط  ویژه ‌رشت سوال کرد و گفت: پیش بینی می‌کنم تا پایان سال این اتوبوس‌ها به رشت نرسد.

رسولی گفت: من نگرانم که تعداد ناوگان تا پایان سال به ۱۰ تا برسد.

او همچنین خطاب به شهردار گفت: بهتر است جلسات شورا با شهرداری یک هفته در میان برگزار شود تا ۱۷ سوال در ذهن اعضای شورا باقی نماند.

مسعود کاظمی چهارمین عضو شورای شهر بود که سوالات خود را از شهردار مطرح کرد. او ابتدا خطاب به ثابت قدم گفت: چند درصد بودجه نقدی و غیر نقدی ۹۴ محقق شده است؟

کاظمی افزود: بودجه ۹۵ باید نسبت به تحقق بودجه ۹۴ ارائه می‌شد، آیا انجام شده است؟

سید امیر حسین علوی، عضو کمسیون برنامه و بودجه شورا گفت: ساختار منابع انسانی ما در شهرداری نقص دارد و در یک سازمان ۴ نفر با یک تخصص حضور دارند .

او خطاب به شهردار گفت در انتصابات شهرداری بیش از آن که به تخصص افراد توجه شود به سلایق شخصی نگاه می شود. اگر چنین چیزی درست نیست لطفا توضیح دهید.

علوی همچنین درباره بیلبوردهای تبلیغاتی در رشت هم گفت: این تابلوها مانند قارچ در شهر در حال رشد است. فایده این تابلو بجز آلودگی بصری چیست؟

عباس صابر دیگر عضو شورای رشت درخطاب به ثابت قدم گفت: شهرداری پیشرفت‌های خوبی در برخی از پروژها داشته اما پروژه‌ای مانند زیرگذر رجایی مدت زیادی است ناتمام مانده که دلیل و یا مشکل آن باید به شهروندان توضیح داده شود.

او از ثابت قدم خواست که نگاه مساوی به پروژها داشته باشد.

صابر همچنین گفت: پروژه بازگشایی‌ها مانند سرگل به پیچ سعدی نیز پیشرفتی نداشته است.

عباس شوقی، عضو شورای اسلامی از شهردار ساماندهی گلزار شهدا و مناسب‌سازی المان و اماکن برای جانبازان را خواستارشد.

او همچنین درباره منع  قانونی به کارگیری‌ بازنشستگان که به گفته او در شهرداری مورد توجه نیست، سوال کرد. او در عین حال گفت: خوشبختانه‌ به ثابت قدم نمی‌شود چیزی را تحمیل کرد.

پس از پایان سوالات شورا شهردار رشت به دستور رفیعی نودهی از دادن پاسخ محروم ماند و جلسه را ترک کرد که این حرکت رییس شورای اعتراض بسیاری از اعضای شورا را در‌بر‌داشت و این جلسه  با رای‌گیری انجام شده از ۱۳ رای‌، ۸ رای به قانع نشدن و ۴ رای به قانع شدن و یک رای سفید ختم شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz