رشت رویایی- شهردار منتخب رشت گفت: عملیات شناسایی، ثبت و نگهداشت بناهای تاریخی با سرعت انجام شود.

مسعود نصرتی درنشست با مدیر کل اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان که در عمارت تاریخی شهرداری رشت برگزار شد، گفت: ۲ مقوله اساسی در مدیریت شهری رشت وجود دارد که به وظیفه ذاتی و حاکمیتی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرتبط است.

او با بیان اینکه شهرداری رشت به دلیل وظیفه ذاتی، خود را متولی امر گردشگری نمی داند، گفت: این نهاد اما خود را بزرگترین سرمایه گذار برای تولید زیر ساخت های گردشگری می شناسد.

شهردار منتخب رشت بر لزوم افزایش ظرفیت‌های این شهر برای مقصد گردشگری تاکید کرد و گفت: لازم است در کنار کمک به امر گردشگری، در امر بازآفرینی شهری که در حوزه میراث فرهنگی قرار دارد نیز همکاری مطلوبی از سوی شهرداری صورت بگیرد.

نصرتی ضمن اعلام آمادگی شهرداری رشت در امر گردشگری و احیای بافت تک بناهای تاریخی گفت: این دو مورد از تاکیدات شورای اسلامی شهر بوده و بدون شک در این زمینه همکاری های لازم را نیز مبذول خواهند داشت.

او همچنین با اشاره به بحث مطرح شده پیرامون ایجاد دفتر بافت تاریخی در رشت، بر لزوم استفاده از ظرفیت نهاد هایی همچون سازمان نظام‌ مهندسی و اداره کل راه و شهرسازی تاکید کرد و گفت: لازم است کارگروه مشترکی برای این مهم‌تشکیل و اقدامات لازم نیز در نخستین فرصت اعمال شوند.

شهردار رشت همچنین بر لزوم مراقبت از تک بناهای تاریخی شهر تاکید کرد و گفت: لازم است تا یکبار دیگر این بناها باز شناسایی شده و به شهرداری های مناطق ابلاغ شوند.

نصرتی اضافه کرد: با توجه به اینکه قرار است رشت مقصد گردشگری شود ، تک بناهای تاریخی می توانند نقش موثری در جذب گردشگر داشته باشند.

او تاکید کرد: اقدامات لازم نسبت به شناسایی و ثبت بناهای تاریخی و حفظ و نگهداشت آنها باید با سرعت بیشتری انجام شوند.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان نیز در این نشست، علاوه بر نهادی که خود مسئول آن است نهادهای دیگری همچون شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی را در طرح بازآفرینی شهری دخیل دانست و گفت: در سال های گذشته شهرداری نگاه مسلط و ویژه ای در این طرح داشت.

رضا علیزاده با بیان اینکه نگاه همه جانبه از سوی نهادهای مرتبط موجب تحقق اهداف می شود، گفت: هماهنگی دستگاه ها موجب می شود تا رشت نسبت به نحوه اجرای طرح و تامین منابع، الگوی خوبی برای سایر شهر ها شود.

او گفت: تعامل نزدیک و نگاه فنی ویژه به اجرای طرح های مورد نظر موجب می شود تا بدون هیچگونه اختلافی با مدیریت جدید شهرداری رشت به اجرای طرح های ویژه گردشگری بپردازیم.

علیزاده همچنین ایجاد دفتر بافت تاریخی در رشت را منشا اتفاقات مطلوب دانست و گفت : این دفتر کمک های فراوانی در تعمیر، نگهداری و شناسایی بافت های تاریخی می کند.

او گفت: رشت استعداد آن را دارد تا با ایجاد اینگونه دفاتر، خسران های گذشته را جبران کند.