رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- یکصد و چهل و هشتمین جلسه شورا با تاخیری تقریباً یک ساعته و با غیبت فرانک پیشگر و مهندس حاجی‌پور تشکیل شد.

[su_frame align=”center”]صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵[/su_frame]

در ابتدای جلسه، رییس شورا اسلامی شهر با اشاره به ورود مسافران در تعطیلات گفت: پذیرایی خوبی در تعطیلات از مسافران نشده است که با گله و شکایت استاندار نیز همراه بوده است.‌

رفیعی نوده گفت: از تمام مسوولین و اداره‌ها می‌خواهیم تدابیری بیندیشند تا رشت محل گذر مسافران نباشد. البته شهرداری بنرهایی در جهت تبلیغ پیاده راه نصب کردند که امیدواریم مؤثر واقع شود و مسافران در رشت اقامت کنند.

دکتر رضا رسولی: برای بازار رشت، میز بحران تشکیل شود
[su_frame align=”left”]صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵ - رضا رسولی[/su_frame]
دکتر رسولی اولین ناطق این جلسه با آرزوی قبولی و طاعات و عبادات گفت: در هفته گذشته ویدیویی از آتش‌سوزی ساختمان طاووس به من نشان دادند که بسیار نگران‌کننده است که هنوز امکانات کافی جهت مقابله با آتش‌سوزی در این حجم در این شهر و استان وجود ندارد. البته آتش‌نشانان ما قهرمانانه در مهار آتش تلاش کردند.‌

او با اشاره به آتش‌سوزی امروز در بازار رشت گفت: خطر پیش از پیش به ما نزدیک است البته در بازار رشت چیدمان بازار، سیم‌کشی و وجود دست‌فروش‌ها این خطر را بیشتر می‌کند. بازار در شهر رشت و هر شهری قلب تپنده شهر است خصوصاً بازار رشت که جایگاه ویژه‌ای دارد و کمتر به آن پرداخته شده است. کمیته بحران شهر رشت، استانداری، اصناف و بازاریان همیشه در دوران بحران پیش‌قدم بوده‌اند. همین امروز اگر همراهی اصناف نبود پروژه‌های پیاده راه و بی آر تی نبودند هرگز صورت نمی‌پذیرفت.‌

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت ادامه داد: فرماندار در این زمینه نقش به‌سزایی دارد و شهرداری به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه کاری انجام دهد و باید میز بحرانی در زمینه بازار رشت تشکیل شود.

رسولی با اشاره به میدان پیاده راه گفت: شهرداری منطقه، زیباسازی، برنامه محتوایی در زمینه پیاده‌راه فرهنگی ارائه دهند و مشاغل مرتبط با تفریح و تفرج مردم در پیاده راه فراهم شود. باید سازمان‌ها برنامه‌های خود را در طرح و لوایح به شورا ارائه دهند، چون تابستان در پیش است و باید نسبت به این مسائل دقت بیشتری شود.

فاطمه شیرزاد: ماموران آتش‌نشانی ۲۲۷ مورد حریق را در روزهای گذشته مهار کردند
[su_frame align=”left”]صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵ - فاطمه شیرزاد[/su_frame]
فاطمه شیرزاد ناطق دوم این جلسه با اشاره به تعدد آتش‌سوزی‌ها در روزهای گذشته در شهر رشت و همچنین آتش‌سوزی ظهر امروز در بازار رشت گفت: موضوع اصلی ما در جلسه کمیسیون بهداشت فردا به این مسئله اختصاص دارد و در این رابطه از مهندس شکریه و رییس ستاد بحران برای حضور در این جلسه دعوت به عمل آوردیم.

او با قدردانی از تلاش آتش‌نشانان در روزهای گذشته گفت: ٢٢٧ آتش‌سوزی در روزهای گذشته رخ داده است که با تلاش بی‌دریغ ماموران آتش‌نشانی مهار شده است و از این جهت باید تلاش ماموران ما در روزهای گذشته تقدیر شود. کلان‌شهر رشت تنها یک دستگاه نردبان ٣٢ متری هیدرولیکی دارد و این مسئله برای شهر رشت بسیار تاسف‌بار است و امیدواریم با موافقت شورا نردبان هیدرولیکی ۵۵ متری خریداری شود. از طرفی شهر رشت در تجهیز امکانات مهار آتش به حمایت فرمانداری و استانداری نیاز دارد.

این عضو شورا در ادامه افزود: امروز در بازار رشت شرمنده آتش نشانان شدم که با وجود این همه سختی کار، هنوز حقوق خردادماه خود را دریافت نکرده‌اند. امیدواریم در پرداخت حقوق آتش‌نشانان دقت و تلاش بیشتری شود.

شیرزاد ادامه داد: بازار رشت با مشکلات عدیده‌ای مواجه است و باید این مشکلات جدی گرفته شود. بحث اتصالات سیم در بازار و همچنین ترافیک بخشی از این مشکلات مهم است؛ هرچند خوشبختانه امروز ماموران آتش‌نشانی به موقع حضور به عمل رساندند و ۷۱ نفر در محل حادثه حضور داشتند. شورا باید از آقای شکریه بخواهد در خصوص فرسودگی سیم‌های برق در بازار و بهبود آنها توجه و جدیت بیشتری خرج دهد.

باقری خطیبانی: به جای افطاری حقوق ماموران آتش‌نشانی پرداخت شود
[su_frame align=”left”]صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵ - باقری خطیبانی[/su_frame]
خطیبانی ناطق بعدی جلسه با اشاره به تذکری که در خصوص شرکت «پلشیر» در هفته گذشته داده بود گفت: اسناد مالی شرکت پلشیر در دست من است و لیستی که بنده از شهرداری دارم ٣٣ نفر کارمند دارد که ٧ نفر اصفهانی هستند و مدارک تحصیلی آن‌ها در حد لیسانس هم نیست، چرا ما باید به اینها حقوق و امکانات بدهیم، در حالی که می‌توان این امکان اشتغال را با توجه به بومی‌سازی برای جوانان رشت ایجاد کرد.

[su_divider top=”no” divider_color=”#cdcdcd” size=”0″ margin=”20″]

او در ادامه گفت: حقوق ماموران زحمتکش آتش‌نشانی سه ماه به تعویق افتاده است؛ درحالیکه شهرداری در میدان شهرداری مراسم افطاری برگزار می‌کند. مگر می‌شود سه ماه حقوق نداد و انتظار داشت اعتراضی صورت نگیرد. مقام معظم رهبری فرموده است افطاری ساده بدهید، اما چه زمان گفته که حقوق کارگران را پرداخت نکنید ولی افطاری ساده بدهید؟

او با اشاره به خرید قیر از شرکت آذر دوام یول در زمان خلیلی گفت: مدیر را عزل می‌کنند و می گویند بحث مالی بوده است ولی بعد او را مدیر کل پروژه‌ها می‌کنند. هر مدیری که مشکل دارد را از یک جایگاه به جایگاه بهتر منتقل می‌کنند و می‌گویند اینجا بهتر می‌توانیم کنترلش کنیم. ما باید با این بودجه که داریم نردبان آتش‌نشانی بخریم تا خریدن کارت هدیه و ندادن به کارمندان. خواهش من از شهردار این است که کارهای غیرضروری را انجام ندهد. دیگر کف‌پوش برای شهر رشت بس است.

علوی: در تصویب بودجه اجرای پروژه‌ها الویت‌بندی شود
[su_frame align=”left”]صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵ - امیرحسین علوی[/su_frame]علوی با اشاره به جایگاه شورایی خود به عنوان رییس کمیسیون برنامه و بودجه با ابراز نگرانی که حاصل بحث‌های مطرح شده در کمیسیون برنامه و بودجه و نظر کارشناسان و متخصصان در مجموعه شهرداری است گفت: پروژه پیاده‌راه موافقین و مخالفین زیادی داشته است و من خود از موافقان بوده‌ام اما ای کاش در بحث مصالح دقت و اعمال نظر بیشتری می‌کردیم تا امروز نسبت به کیفیت مصالح و قیمت‌های آن این همه نقد وجود نمی‌داشت.‌

[su_divider top=”no” divider_color=”#cdcdcd” size=”0″ margin=”20″]

علوی گفت: مطالبات پیمانکارانی که در این پروژه کار کرده‌اند به تعویق افتاده است و باید نسبت به پرداخت آن دقت شود تا شهرداری با غرامت‌های هنگفت جهت تأخیر در پرداخت مواجه نشود و همچنین که موضوع تعویق و توقیف در پرداخت‌ها در سال ٩٢ -٩٣ برای شهرداری مجدداً تکرار نشود.

او با اشاره به افزایش بار ترافیک در تعطیلات تابستان و ورود مسافران به شهر گفت: چند سال در مورد پروژه‌های آب‌های مکانیزه به صورت پروژه خام در شهرداری صحبت شده بود که چند پروژه در سال گذشته استارت زده شد که به دلیل تأخیر در پرداخت‌ها با کندی مواجه شد و امروزه تانکرهای حمل آب برای آبیاری رفروژهای میانی موجب ترافیک سنگین در شهر می‌شوند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه صحبت‌های امروز خود را نوعی گزارش عملکرد کمیسیون و عضو ناظر در معاملات شهرداری عنوان کرد و گفت: حجم بدهی‌های شهرداری در حال افزایش است و در تصویب بودجه اجرای پروژه‌ها الویت‌بندی شود که بسیار مهم است.‌

او در ادامه گفت: امروزه شهرداری در تأمین منابع مالی پروژه‌ها مشکل دارد. بار مالی این هزینه‌ها که به عنوان عملکرد شهرداری در دوران شورایی بار سبکی نیست و نگران این هستم که شهرداری را به گونه‌ای تحویل دهیم که به اندازه درآمد خود بدهی داشته باشد، آن وقت می‌توان آن را ورشکسته تلقی کرد. لااقل شهرداری را با همان تراز قبلی تحویل دهیم.

امیرحسین علوی همچنین گفت: شورا در افزایش بودجه و در آمد شهرداری نقش مهمی داشته، ولی اکنون به همان اندازه شهرداری هزینه جاری داشته است.

علوی با اشاره به تأخیر در بعضی پروژه‌ها که مثل پل عابر پیاده که بعضاً جان عابر پیاده را به خطر می‌اندازد گفت:‌ با توجه عدم بودجه کافی قرار شد به بخش خصوصی تحویل داده شود که هنوز به ثمر ننشسته است. چه کسی مسوول بررسی این موضوع است؟ مردم ساختن این پل‌ها را از ما مطالبه می‌کنند.‌

رفیعی با تشکر از شهردار در خصوص کارها و اقداماتی که در شهر رشت انجام داده است به شش سؤال از شهردار اشاره کرد و گفت: به این سؤالات پاسخ دهید.

شهردار ضمن تبریک عید فطر در هفته‌ای که گذشت در خصوص بانک شهر و با نمایش اسلایدهایی در خصوص رزومه بانک شهر گفت: تفاهم نامه‌ای در تاریخ ٩٣/١٠/٢٧ بین آقای کریم سرپرست و مدیریت بانک شهر منطقه بسته شده که در بخشی از این تفاهم‌نامه تأسیس واحدهای بانکداری الکترونیکی در فضای مناسب جهت نصب دستگاه‌های خودپرداز و سایر تجهیزات در محل کیوسک‌های مطبوعاتی یا در محل مورد تقاضای شهرداری در سطح شهر تنظیم شده است.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم در ادامه گفت: در سال ٩۴ معاونت وقت اداری مالی با هماهنگی معاونت شهرسازی دو مکان در میدان گیل و سبزه میدان برای نصب این کیوسک‌ها در نظر گرفت تا بخشی را اجرا کنیم تا براساس لایحه‌ای که به شورا جهت اخذ تسهیلات بانکی ارائه داده بودیم، بتوانیم تسهیلات لازم را از بانک شهر دریافت کنیم. در تفاهم‌نامه شرط دریافت تسهیلات منوط به نصب این کیوسک‌ها بوده است.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم: با مخالفت شورا، کیوسک‌های بانک شهر جمع‌آوری خواهد شد
[su_frame align=”left”]صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵[/su_frame]
شهردار گفت: با توجه به مخالفتی که شورا با نصب این خودپردازها داشت، شهردار منطقه نامه‌ای به بانک شهر جهت جمع‌آوری آنها ابلاغ کرد که در سه مرحله انجام خواهد شد و در صورت عدم تمکین، این کیوسک‌ها جمع‌آوری خواهد شد.‌

او در پاسخ به سؤال بدهی ساختمان دانا گفت:‌ این ساختمان مبلغ ۴ میلیارد تومان بدهی خلاف ساختمانی داشته است. در ابتدا شکایتی از امور مسکن شمال زیر مجموعه بنیاد مستضعفان داشته است که براساس کمیسیون ماده ٧٧ به مبلغ دو میلیارد و هشتصد تومان در مرحله اول محکوم شد که نسبت به ابطال آن شکایت کردند و در مرحله دوم شرکت در خواست پایان کار نموده است که براساس آرای کمیسیون ماده ١٠٠ و ٧٧ قرار بر بررسی توسط مراجع قضایی تصویب شد.

شهردار رشت با اشاره به جلساتی که برای تعیین تکلیف در مورد این ساختمان فی‌مابین شهرداری و شرکت برگزار شد، گفت: مجوز واگذاری رایگان و کسر از سند عرصه ترمینال هشتپر که در کنار این ساختمان است به مساحت ١١٧٧متر مربع و بعد از حریم رودخانه بعد از تجمیع پلاک ثبتی قیدشده و بدون آن‌که شرکت ادعایی داشته باشد گرفته شد و بدون پرداخت غرامت بوده است.

ثابت‌قدم همچنین گفت: پلاک ثبتی قطعه زمین در جوار حاشیه رودخانه در بلوار گیلان به مساحت ١١٠٠ متر مربع و قطعه زمین ١١۶٧ مترمربع دو پلاک مجاور ساختمان دانا به صورت رایگان به شهرداری واگذار شد که مجموع قیمت‌ها ۴ میلیارد و چهارصد تومان شده است که بیشتر از مبلغ چک چهار میلیاردی بوده است که دریافت کرده بودیم.

ثابت قدم در پاسخ به این سؤال که به تهاتری که توسط شهرداری در مورد این ساختمان انجام شد، خارج از اختیارات شهردار بوده است گفت: در مورد این ساختمان براساس ماده ۴۵عمل شده است و تهاتری صورت نپذیرفته است.‌

ملکی در فضای سبز قرار گرفته است یا در حریم خیابان واقع شده است به ازای عقب‌نشینی، بر اساس بودجه ٩۵ مابه ازای این عقب‌نشینی تراکم داده می‌شود.

رجبی خطاب به رییس شورا گفت: آیا قانونا می‌توان به تفاهم‌نامه استناد کرد و آن را اجرایی کرد که رفیعی پاسخ منفی داد.

او گفت: شهردار نمی‌توانست براساس تفاهم‌نامه که لزوماً لازم‌الاجرا و قانونا قابل استناد نیست عمل کند.

رجبی در خصوص جمع‌آوری کیوسک‌های بانک شهر گفت: بر اساس بند ٢٠ ماده ۵۵ این کیوسک‌ها به عنوان سازه موقت هستند و اگر بدون مجوز شورای تأمین در اثر تخریب و جابجایی آنها مشکلی برای شهروندان به وجود بیاید چه کسی پاسخگوست؟

شهردار پاسخ داد: این کیوسک‌ها پی ندارند و قابل جابجایی هستند و به استناد قانون می‌توان آن‌ها را جمع‌آوری کنیم.

موسوی روزان: سازه به چیزی گفته می‌شود که بخشی از آن داخل زمین باشد
[su_frame align=”left”]صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵ - موسوی روزان[/su_frame]
موسوی روزان با توضیح این که سازه به چیزی گفته می‌شود که بخشی از آن داخل زمین باشد، گفت: جهت جمع‌آوری چنین سازه‌هایی باید به کمیسیون مربوطه ارجاع داده و مجوز دریافت شود.

رجبی در خصوص تهاتر گفت: شهرداری حریم ٢٢ متر را به عنوان مالکیت نمی‌تواند بخرد و بین ٢٢ تا ۴۵ به عنوان فضای سبز را می‌تواند خریداری کند، به شرطی که فضای سبز ایجاد کند.

[su_divider top=”no” divider_color=”#cdcdcd” size=”0″ margin=”20″]

شهردار گفت: شهرداری هر زمینی را می‌تواند در سطح شهر با داشتن طرح مصوب بخرد، براساس تکلیف قانونی حریم رودخانه الزاماً نباید بین ٢٢ تا ۴۵ متر باشد تا خریداری شود.

علوی گفت: با توجه به این‌که لوایح زیادی در خصوص تهاتر به شورا ارائه می‌شود و نظر به این‌که مبلغ بدهی و تهاتر صورت گرفته خارج از حوزه اختیارات شهرداری و خلاف شیوه‌نامه مصوب شورا بوده، چرا این اتفاق افتاده است؟

شهردار مجدداً تاکید کرد: تهاتر نبوده است. مابه‌ازای زمینی که در حریم خیابان قرار گرفته است طبق ماده ۴۵ تراکم داده می‌شود و به ازای مبلغ عقب‌نشینی که از حریم رودخانه با آن متراژ باید انجام می‌شد و با لحاظ عینیت مالکیت که از سند آن‌ها خارج و به سند ما داده شد مابه‌ازای یک بدهی، چک دریافت کردیم و به اجرا گذاشتیم و به نوعی استفاده از کاربری عمومی در حریم به نفع منافع عمومی شهر است.

شهردار رشت: تأخیر در پرداخت حقوق بدهی پرسنل به خاطر پرداخت بدهکاری سابق شهرداری است

شهردار در پاسخ به تأخیر در پرداخت حقوق بدهی پرسنل شهرداری گفت: ما باید برای خروج از چالش‌ها و رسیدن به یک سری انتظارات قابل پیش‌بینی به یک برنامه‌ریزی درست دست پیدا کنیم.

شهردار با ارائه جدول زمانی و نشان دادن میزان معوقات گفت: ما تاکنون با تلاش همکاران، هشتصدو سی‌وپنج میلیون تومان معوقات گذشته را پرداخت کرده‌ایم و خالص بدهی شهرداری بابت کثورمعوقات حقوق پرسنل چهار و نیم میلیارد تومان است.

او به شرح کامل پرداخت معوقات طبق جدول زمانی در اسلایدها پرداخت و گفت: ما از مرداد تمام معوقاتی که حتی از ده یا پانزده سال پیش باقی مانده است را شروع به پرداخت می‌کنیم و تا دی ماه آن را به پایان می‌رسانیم.‌

ثابت‌قدم با ارائه تقویم پرداخت حقوق به پرسنل گفت: طبق جدولی که امروز طراحی شده، حقوق معوقه پرسنل پرداخت، و مشکلات موجود برطرف خواهد شد.

علوی گفت: نظام پرداخت حقوق در شهرداری باید به گونه‌ای انجام شود که بین اعضای پرسنل شهرداری تبعیضی ایجاد نشود.

دکتر رسولی خطاب به رجبی: ان شالله زمانی که شما شهردار شدید، حقوق‌ها به موقع پرداخت می‌شود
دکتر رسولی گفت: این شبهه را ایجاد نکنیم که ما مسوولیتی در قبال مشکلات موجود نداریم و با فرافکنی،‌ از آن فرار و از زیر بار مسوولیت خود شانه خالی کنیم. هر مشکلی که در شهر وجود دارد باید برای آن راه حل داشته باشیم و این چیزی است که مردم از ما می‌خواهند.

او با کنایه به رجبی گفت: ان شالله زمانی که شما شهردار شدید، حقوق‌ها به موقع پرداخت می‌شود.‌

رسولی در خصوص صحبت‌های علوی گفت: شهردار در زیرمجموعه اولویت‌هایی که در شهرداری مشخص می‌شود حتماً ورود داشته باشند. زیرا گاهی اشتباهات خیلی بزرگی وجود دارد. مثلاً چند وقت پیش دیدم با توجه به تاخیری که در پرداخت حقوق پرسنل شهرداری وجود داشت ما ۴٠٠ میلیون پرداختی به سوپرمارکتی بابت خرید سال گذشته داشته‌ایم!

رسولی تاکید کرد که باید نسبت به این الویت‌ها نظارت دقیق‌تری داشته باشید.‌

رفیعی گفت: از روز اولی که شهردار شدید تعدد عزل و نصب داشتید. درست است قانون می‌گوید حق دارید هرچقدر بخواهید عزل و نصب داشته باشد ولی تغییرات در برخی مناطق بسیار زیاد است چرا در ابتدا چاره‌اندیشی نمی‌شود که بعداً دوباره تغییر صورت نگیرد؟ تنها خواسته من حفظ حرمت مدیران زیرمجموعه شماست.

شهردار گفت: هدف کارایی بیشتر، پویاسازی و چابک‌سازی و بهینه‌سازی از منابع و استفاده از سرمایه نیروی انسانی بوده است و بخشی به ساختار برمی‌گردد و تغییراتی که در حوزه‌های مختلف به تعداد آدم‌ها طبق ساختار سازمانی در بخش‌های مختلف اتفاق می‌افتد.

دکتر ثابت‌قدم: چهاریا پنج ماه گذشته تغییرات آنچنانی نداشته‌ایم
شهردار همچنین گفت: ما به دلیل کاهش سازمان افزایش نیرو داریم و از اوایل اسفند سیر تغییرات ما بسیار کاهش پیدا کرد و تغییرات بعدی براساس ادغام سازمان‌ها و بازنشستگی افراد بوده است و در حدود چهاریا پنج ماه گذشته تغییرات آنچنانی نداشته‌ایم.

شهردار در رابطه با تاخیر در پرداخت بیمه اجباری کارکنان گفت: در سال‌های ماقبل سال ٩۴‌، دو میلیاردو هفتصد تومان بوده است و بر اساس نظام پرداختی تعیین شده که البته مطالبه‌ای از تأمین اجتماعی بر اساس ساخت و سازها داریم که با کسر آن، جمع بدهی باقی‌مانده یک میلیاردو سیصد هست که پرداخت خواهد شد.

شهردار در خصوص کمبود اتوبوس و ناوگان اتوبوسرانی گفت: توضیحات من در باره این سؤال همان توضیحاتی است که در هفته‌های گذشته داده‌ام و اگر نیاز است تکرار می‌کنم و انشالله با تصویب لایحه خرید و تعمیر اتوبوس‌ها این کمبودها کاملاً مرتفع شود.

در ادامه درباره رضایت اعضای شورا از پاسخ‌های شهردار رشت، رأی‌گیری شد و گفته شد ۷ نفر قانع نشدند و صحبت‌های شهردار ۶ عضو شورا را قانع کرده است.

در ادامه بعضی از اعضای خواستار رویت برگه‌های آرا شدند که این امر اتفاق افتاد.

گزارش تصویری یکصد و چهل و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت