مشروح گزارش یکصد و هفتاد و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت
شهردار به سوالات پاسخ داد، ۸ نفر قانع نشدند/دکتر ثابت قدم: کسانی که درمدیریت شهری نظری دارندبایدسنجش پذیرعمل کنند

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵

رشت رویایی، رویا محمدعلی پور- یکصد و هفتاد و یکمین جلسه شورا روز یکشنبه به صورت فوق ­العاده در خانه میرزاخلیل برگزار شد. در این جلسه شهر­دار رشت جهت پاسخگویی به سه سوال مطرح شده از سوی اعضای شورا در صحن شورا حاضر شد.

در ابتدای جلسه محمود باقری خطیبانی به عنوان اولین ناطق با اشاره به ملکی توسط شهرداری اجاره داده شده است گفت: چگونه ممکن است ملکی که اجاره داده شده است را به شخص دیگری اجاره می­ دهیم.

خطیبانی

او گفت: وضعیت مالکیت تالاب عینک مشخص نیست آیا اگر برای مطالعه و پژوهش در این مکان که کار خوبی هم هست هزینه کنیم، در چنین شرایطی ١۶٠ میلیون به عنوان پژوهش در ۹ ماه هزینه کنیم به صرف و صلاح شهرداری است؟ کارکنان نیروی انتظامی که بعد از کار خود جهت حفظ امنیت به شهرداری می آیند حدود۶ یا ۷ ماه است که حقوق نگرفته­ اند.

او گفت­: تحقیق و پژوهش خوب است ولی نه اینکه به دلیل ارتباط با یک دانشگاه انجام پروژه­ ها را به او واگذار کنیم.

او ادامه داد: اموال شهرداری برای ما نیست ­برای مردم است و به بهانه شنیدن شعر شیون فومنی ­سالن مخابرات را اجاره کنیم آن هم شاعری که هر شعرش در وصف مظلومیت مردم بوده است­.

او هم چنین گفت: من دیگر در رابطه با ثابت قدم صحبت نمی­ کنم زیرا اسماعیل حاجی پور به من گفت که اگر تو این قدر از انحرافات ثابت قدم صحبت نمی­ کردی تا حالا او را برداشته بودیم. من دیگر قول می­ دهم از او صحبت نکنم چون دنبال برداشتن او نیستم­.

خطیبانی گفت: حقوق پارکبانان و نگهبانان پرداخت نشده است و پیمانکاران به دلیل عدم دریافت معوقات خود به حدی بدهکار شده­ اند که دارایی آن­ها را به دلیل عدم پرداخت بیمه کارگران جریمه کرده است.

او گفت به دلیل عدم نظارت من باقری، البته نمی ­گویم اعضای شورا چون برخی شب و روز ­در اتاق شهردار حضور دارند و چون من او را نمی بینم این مشکلات به دلیل عدم نظارت من است.

او از جابجایی ­ها مکرر در امور مالی شهرداری انتقاد کرد و گفت: آن­ وقت که ما شعار می دهیم در شهر ما ثبات مدیریت شهری وجود دارد این شامل شهردار و مدیر­های سازمان هم می­ شود و در عرض یک سال در یک بخش چهار مدیر عوض می­ شود. حدود یک سال است که مدیر مالی شهرداری که ذی ­حساب است هنوز تایید نشده است.

او ادامه داد: با توجه به اینکه در پایان سال مالی قرار داریم و باید حقوق ­ها، معوقات­، پاداش ها و عیدی­ های پرسنل پرداخت شود مطمئن باشید روزی به نظارت ما در شورا انتقاد می ­کنند.

خطیبانی به روز رشت اشاره کردو گفت: به دلیل کمبود بودجه نام ه­ای زدند که کل برنامه­ های این روز منتفی شود. ولی دیدن از خانواده مدافع حرم را که فکر نکنم جز یک جعبه شیرینی چیز دیگری می ­خواست­ یا زیارت از قبور شهدا یا شبی با قران را حذف کردند و عدم مدیریت سازمان فرهنگی را دلیل این موضوع دانستند.

او گفت: من صورتجلسه برنامه­ های سال گذشته سازمان فرهنگی و ورزشی دارم که نشان می­ دهد این سازمان اصلاً مجری اجرای برنامه ­آن روز نبوده است و آن زمان توسط مدیر روابط عمومی وقت آقای شهردار این مراسم برگزار شد­ و آقای قانع با این فرزندش در بیمارستان بود د و شب در زندان خوابید. و امسال هم باز به خاطر برنامه­ ای که نمی ­دانم چه بوده است او را مقصر دانستند.

او به نامه ای که پذیرایی از۲۲ نفر در سه وعده غذایی را نشان می­ داد اشاره کرد و گفت: در این نامه حتی تامین مایحتاج فردی نیز برعهده شهرداری بوده است و شهردار از مدیر سازمان فرهنگی خواسته اقدامات لازم را انجام دهد.

خطیبانی گفت: با اینکه گفته می­ شود ادغامی در سازمان اتوبوسرانی صورت نگرفته است اما تابلویی که جلوی در این سازمان نصب شده چیز دیگری می­ گوید و راننده­ های اتوبوسی که در دوران ما به این سازمان آمده اند­ به دلیل ادغام اخراج شده ­اند و حال از ما شکایت کرده ­اند و ما را محکوم کرده ­اند که نشان از عدم مدیریت شهری در شهرداری است. این به دلیل عدم نظارت من محمود باقری است­ دیگر نمی­ گویم شورا و فقط خود را نام می­ برم.

او گفت: مدیر این سازمان خود در داد­گاه عنوان کرده که چنین سازمانی در شهرداری وجود ندارد ولی درب تابلوی سازمان­، به نام سازمان حمل و مسافربری شهرداری رشت است و وقتی وجود ندارد چگونه تابلوی این سازمان با این نام است.

کسانی که در مدیریت شهری­ و نظری دارند باید سنجش پذیر عمل کنند

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - محمدعلی ثابت‌قدم

سپس شهردار رشت در جایگاه پاسخ گویی حاضر شد و گفت: به مباحث حاشیه ­ای که­ نمی­ پردازم که پاسخ آن در شان جایگاه شورا نیست و شهرداری به صورت جداگانه پاسخگو خواهد بود. در رابطه با پرداخت حقوق نیروی انسانی در جدول قیاسی که نشان داده ­ایم میزان حقوق باقی مانده و پرداخت شده و تعویق افتاده کاملاً مشخص است و می ­توانند با مقایسه وضعیت حاضر با آنچه درجدول گذشته به صورت عوام فریبی انجام شده بود و موجب تجمیع معوقات از گذشته شده را به خوبی بینند و با هم مقایسه کنند.

دکتر ثابت قدم گفت: قطعاً مدیریت شهرداری باید نسبت به پرداخت حقوق حقه کارمندان و کارگران زحمتکش و هم­چنین  کسانی که به صورت غیر مستقیم با شهرداری کار می ­کنند­ تلاش کند که به موقع پرداخت شود و سعی کردیم که بر پرداخت حقوق از سوی پیمانکاران هم نظارت داشته باشیم چون آن­ها را نیز به نوعی نیروی شهرداری می ­دانیم و کسانی که در مدیریت شهری­ و حوزه مدیریت دولتی نظری دارند باید سنجش­ پذیر عمل کنند و تابع حواشی نباشند، ما وظیفه داریم به همه ساختارها پاسخ­گو باشیم همان­طور که انتظار داریم آنها نیز به وظیفه خود عمل کنند.

او ادامه داد: اگر صحبت از حقوق اتوبوس­رانی می کنیم باید وضعیت یک سوم یارانه پرداختی دولت مشخص شود و اگر دغدغه ­ای دارند باید آن را با اعمال قانون نشان دهند.

سیدمحمد­علی ثابت قدم با اشاره به اینکه خود ما نیز به کیفیت آسفالت انتقاد داریم، گفت: اعضای شورا نسبت به حجم آسفالت که در اسلایدها به طور کامل مشخص است صحبتی ندارند و هم­چنین در مورد جمع ­آوری آب­های سطحی که در گزارش کاملاً مشخص است.­

او در مورد کیفیت آسفالت گفت: همان­طور که در مورد شرکت­ های رفت و روب و فضای سبز نیروی حرفه­ای مهارتی نداشته­ ایم و در طول ۵ سال گذشته به یک نقطه مطلوب در بخش نیرو و ماشین آلات و تجهیزات رسیده ­ایم، در بحث آسفالت نیز باید چنین اتفاقی اعمال شود.

او گفت­: اگر نظر شورا این است تا زمانی که به کیفیت مطلوب در بخش آسفالت نرسیده ­ایم حجم آن را کم کنیم و حتی بخوابانیم زیرا موضوعات کیفی کار تکنولوزیکی و در عین حال مهارت­ ورزی نیروی انسانی خودش را می­ طلبد.

او ادامه داد: ما از نیروی حاضر انتظار نداریم که یک شبه ارتقای چشمگیری یابند و بخش­های مختلف آسفالت به صورت دستی انجام می­ شود و برحسب تشخیص فردی است که این کار را انجام می­ دهد و باید بتواند خودش به تنهایی اصلاحات را انجام دهد و عملا کیفیت از دل نیروی انسانی بیرون خواهد آمد.

او ادامه داد: من به شخصه با کاهش حجم کمی آسفالت مشکلی ندارم و برای شهرداری نیز بهتر است. چون هزینه هایش کمتر می ­شود و مردم هم با واقعیت کیفی نیروی انسانی در شهر خود مواجه می ­شوند. در واقع این نیروها از همین مردم هستند و هرچه قدر از نظر فنی در آزمایشگاه­ها از نظر کیفیت آسفالت بررسی­ های لازم انجام شود هیچ گاه آن را به لحاظ پخش سنجش نمی ­کنند­.

شهردار گفت: این مشکل تنها در مورد شهر رشت نیست و باید کیفیت مهارت کارگری ارتقا داده شود که پدیده­ای زمان­بر است. اینکه فردی با پا آسفالت را پخش می­کند نشان­دهنده ­ی این است که تفکر آن فرد مشکل دارد و در مورد آسفالت نیروی انسانی نقش تعیین­ کننده دارد.

او در مورد بانک شهر گفت: من تابع مصوبه شورا هستم. اگر باید لایحه ای ارائه شود ما این کار را انجام خواهیم داد.­

ثابت قدم در مورد لایحه سپیدرود گفت: مدتهاست که این لایحه ارسال شده است و چون پاسخی در این زمینه دریافت نکردیم ملکی که قرار بود در اختیار این تیم باشد را ­به عنوان یکی از املاک مورد توجه برای تها‌تر به سازمان تامین اجتماعی معرفی کردیم.

حاجی پور گفت: این همه صحبت کردی ما چیزی نفهمیدیم و تو را خدا بنشین و حقوق پرسنل را پرداخت کن و عملیاتی کن و این کار را شما می­توانید انجام دهید.

 همه می­گویند شما انسان فعالی هستید

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - محمدعلی رفیعی نوده

رفیعی گفت: مشکل تعویق پرداخت حقوق کارگران و عدم کیفیت آسفالت موضوع جدیدی نیست و بارها شنیده شده است و وجود داشته است. همه می­گویند شما انسان فعالی هستید ولی با شناختی که از پرسنل شهرداری دارم که آنها فقط از شما حساب می­ برند ولی چه قدر خوب است در قالب انجام کار باشد.

او گفت: خیلی­ ها سعی کرده اند که من به شما رای مثبت دهم ولی من این کار را نکرده ­ام وخوشحالم از اینکه از انجام این کار پشیمان نیستم اما این تحکم و صلابتی که در مورد زیردستانتان انجام می دهید در قالب فعل باشد نه ترک فعل.

او گفت: پس از انجام آسفالت در یکی از خیابان­ها بعد از ۱۵ روز دوباره کنده شده است. یا آسفالت نکنید و اگر انجام می دهید با کیفیت خوب باشد و ما به کمیت کار نداریم.

رفیعی در مورد بانک شهر گفت: اگر قرار است بانک شهر در مکان­ های تعیین ده باقی بماند دوباره لایحه به صحن ارائه شود و اقدامات لازم انجام شود و به حیثیت کاری این بانک نیز خدشه وارد نشود.

او ادامه داد: فایل صوتی محمود باقری در شهرداری دست به دست می­ چرخد ولی این تنها حرف من­، آقای باقری نیست بلکه حرف تمام اعضای شورا چه موافق و چه مخالف این است حقوق پرسنل به موقع پرداخت شود.

پرداخت حقوق باید به صورت منظم انجام شود

جلسه فوق‌العاده انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر رشت - ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - فاطمه شیرزاد

فاطمه شیرزاد با شاره به اینکه وظیفه ذاتی ما نظارت است، گفت: بحث پرداخت حقوق باید به صورت منظم انجام شود و نیاز به تذکر نباشد.­

این عضو شورا گفت: با توجه به اینکه شما یک شهردار متخصص هستید و اعضای شورا هم اهل فن و تخصص هستند بحث آسفالت، زیرسازی و جمع آوری آب­ های سطحی به صورت زمان بندی به شورا ارائه شود و ظرف زمانی تعیین شده به پایان برسد و جای گله­ ای از شهردار باقی نماند.

من مخالف شهردار نیستم

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - مجید رجبی ویسرودی

مجید رجبی ویسرودی گفت: در تاریخ ده مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۵ به شما پیامی داده ام که سوالات خود را درآن مطرح، در مورد تعویق حقوق پرسنل، آسفالت و برنامه های شورا پرسیدم و شما جواب ندادید.

او ادامه داد: من برای شما مایه گذاشته ام و اگر از شما حمایت نمی کردم شما هیچ وقت رای نمی آوردید. اکنون می گویم اشتباه کرده¬ام و اگر صد بار دیگر هم تکرار شود و من به شما رای نمی¬دادم  باز شما رای  نمی وردید.

رجبی با بیان اینکه من هیچ وقت الکی حرف نمی زند گفت: وقتی در مقام شهردار قرار گرفتید، باید حقوق پرسنل را پرداخت کنید و باید آسفالت کوچه و خیابان را به درستی انجام دهید.

این عضو شورا گفت: وقتی که در شورا نبودم تلفن کسی را جواب نمی داد. چون آدم فردی بوده ام و کسی را تحویل نمی¬گرفتم اما اکنون که در شورا هستم باید پاسخگوی تلفن ها باشم و شما هم باید این طور باشید و تلفن خود را جواب بدهید.

او گفت: شهردار شما برخی وقت ها کارهایی انجام می دهید که بهتر است جای آن حقوق پرسنل را پرداخت کنید. مثلا به جای قرارداد۴۶ میلیاردی برای جمع وری آب های سطحی بهتر نبود به جای آن آسفالت شهر را درست می کردید؟

رجبی گفت: در شهری که درآمد مردم پایین است و آمدن دولت روحانی نیز این وضعیت را بدتر کرده است و ماشین های فرسودهای دارند که در چاله هایی این شهر که الا ماشالله زیاد هم هست به سختی عبور می کنند، مردم می گویند شهرداری با صافکارها و جلوبند سازها قرار دارد تا ما به واسطه این چاله ا هر روز به آنها مراجعه کنیم.

او ادامه داد: شما با نصب کیوسک های بانک شهر خدمت بزرگی به مردم در مکانی مثل یخسازی که هر روز تعداد زیادی ماشین از آن عبور می کند کرده اید ولی من می گویم این کار در محله های مثل حمیدیان هم انجام شود.

رجبی در پایان گفت: نباید برای جابجایی یک مدیر حقوق دو هزار نیرو نادیده گرفته شود. من مخالف شهردار نیستم و از شهردار می خواهم که مصوبات شورا به درستی اجرا کندو آنها را نادیده نگیرد

 اگر سوالاتی امروز می­ پرسیم در واقع دغدغه مردمی است

صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵ - امیرحسین علوی

رییس کمیسیون برنامه و بودجه ضمن تشکر از اقدامات شهردار در طول زمان خدمت خود گفت: در طی دوارن تصدی شهردار بارها درمورد مسایل مطروحه صحبت کردیم و کسی منکر نیست که در طول دو سال گذشته پروژه ­های انجام شده در سطح شهر که منبعث از برنامه­ ریزی­ های شورای شهر بوده است.

­امیر حسین علوی گفت: اگر امروز سوالاتی در مورد آسفالت شهر می­پرسیم­در واقع دغدغه­های مردمی است که از ما سوال می­کنند  که اگر ۳۰ میلیارد تومان پول برای آسفالت هزینه شده است پس چرا آسفالت سطح شهر این­گونه است و این سوالاتی است که از شورایی که ۸ نفر مهندس دارد و شهرداری که دکترای شهرسازی است انتظار نیست کیفیت پروژه­های عمرانی ما به این شکل باشد.­

او ادامه داد: امروز بزرگترین بار بر دوش شورا اعتمادی است که مردم به ما کرده­اند و باید پاسخگوی آن باشیم.

علوی خطاب به شهردار گفت: ما بارها در مورد این مسایل بارها صحبت کردیم بعد از هر بار صحبت در یک بازه زمانی کوتاه­ مدت برطرف شد اما دوباره به حالت قبل بازگشت.­

رییس کمیسیون برنامه بودجه گفت: امروز آتش­ نشانان­، پارکبانان و کارگران پیمانی، بازرسان و کارگران بخش رفت و روب از تعویق حقوق سه ماهه خود گله­ مند هستند و ما به عنوان متولی باید پاسخ­گو باشیم.

او ادامه داد: بارها خواسته ایم نظام حقوق و دستمزد در شهرداری رشت منظم ومتمرکز شود و چگونه است که مدیری پاداش دریافت کند و کارمندی سه ماه حقوق نگیرد، با اینکه ایجاد رقابت خوب است اما نباید تاوان سیاست­ های ما را پرسنل بدهد.

من خود فوق لیسانس عمران هستم…

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - فرهاد شوقی

فرهاد شوقی گفت: ابتدا از استاندار به دلیل دغدغه ­ای که بابت حقوق پرسنل شهرداری داشتند تشکر می کنم و همیشه حمایت­ های ایشان بوده است در حالی که شهردار در مصاحبه­ ای گفته ­اند که دولت از ما حمایت نکرده است.

او با توجه به پاسخ ­های شهردار گفت: قرار بود ملک ۲۴ متری واقع در بلوار دیلمان گلسار در قالب تهاتر به تامین اجتماعی جهت بدهی کسورات بیمه واگذار شود در حالی که این همان ملکی است که به صورت لایحه قرار بود به سپیدرود داده شود و نمی­ شود یک ملک برای دو موضوع مطرح شود.

شوقی گفت: با وجود تذکرات در مورد کیفیت آسفالت خود شاهد بوده­ام که داشتند آسفالت­ را با پا پخش می­ کردند و آسفالتی که بتوان با پا پخش کرد یک آسفالت سرد است و از استاندارد لازم برخوردار است و من خود فوق لیسانس عمران هستم و از نظر علمی کیفیت آسفالت را به خوبی می­دانم ولی مهم اجرای آن است.

تاخیر در پرداخت حقوق پرسنل مختص دو ماه گذشته نیست

گزارش تصویری جلسه فوق‌العاده شورای شهر رشت - 19 اسفند 1394

در ادامه جلسه باقری که به عنوان موافق ثبت نام کرده بود، گفت: ما دو نفر در شورا هستیم که وضعیت­ مان مشخص است من محمود باقری همیشه مخالف شهردار و رضا رسولی همیشه ثابت قدم است و من امروز وقت خود را به او می­دهم که بیشتر صحبت کند.

رضا رسولی با تشکر از خطیبانی که با شوخ چشمی سعی می­ کند جو جلسه را شاد نگه دارد گفت: موافقت و مخالفت اعضای شورا به مثابه مخالفت و ‌موافقت با همه آنچه می‌گذرد نیست.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت با اشاره به سوال­های مطرح شده گفت: تاخیر در پرداخت حقوق پرسنل هیچ توجیهی ندارد و از نظر همه ما ناپسند و نکوهیده است اما مختص دو ماه گذشته نیست بلکه در سال­های گذشته هم وجود داشته که حتی یکی از سوالاتی بود که در زمان استیضاح خلیلی هم مطرح شد.

او گفت: نگاه­ به جداول ارائه شده از سوی شهردار نشان­ دهنده بهبود در وضعیت است. من در این جداول به دنبال توجیه چیزی نیستم. شهررشت در حال طی مسیر خوبی است البته افت و خیز‌هایی نیز در این بین وجود دارد.

رضا رسولی با بیان اینکه مساله آسفالت در رشت بسیار بغرنج ­تر از چیزی است که مطرح می­ شود گفت: رفع معایب آسفالت تنها به گرما و سرما مربوط نیست اگرچه که کیفیت بد لکه­ گیری‌ به هیچ­ وجه قابل توجیه نیست.

او گفت: ما در­گیر شبکه ای هستیم که در هیچ نقطه ­ای از آن زیر­سازی به جز خیابان ضیابری ۲ وجود ندارد و آسفالت این شهر درگیر یک خستگی مکانیکی است که مشکلاتش با لکه­ گیری و روکش مجدد برطرف نمی­ شود.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت اضافه کرد: ما نیاز داریم که خیابان­ها معبر به معبر­ مطالعه و نمونه ­گیری شود و طرح روسازی خاص همان معبر داده شود و با توجه به حجم تعیین شده از آسفالتی با بهترین کیفیت و اجرا استفاده شود.

او ادامه داد: آسفالت این شهر نیاز به عقلانیت و کار و حرف تخصصی در جایگاه خودش را دارد که فکر می­ کنم با وجود فردی مثل مهندس صابر در کمیسیون عمران می ­توان در بودجه سال بعد دو خیابان را به عنوان پایلوت جهت اجرای تخصی آسفالت انتخاب کنیم.

او همچنین در مورد پرداخت‌ حقوق معوقه گفت: در شهرداری باید در انتخاب پیمانکارانی که خدمات ارائه می­ دهند دقت بیشتری داشته باشیم و کار را به کسانی که تاییدیه­ های مالی و فنی برای انجام تعهدات خود تا دوماه را حتی در صورت عدم پرداخت ­شهرداری داشته باشد.

پس از خروج شهردار از صحن شورا، رای­ گیری به عمل آمد و در نتیجه اعلام شد که ۸ عضو شورا از پاسخ­ های شهردار قانع نشدند، یک عضو شورا رای سفید داد و ۶ عضو دیگر قانع شدند.

در پایان جلسه اعلام شد که سه شنبه ساعت ۹ صبح در جلسه­ ای فوق­ العاده درباره وضعیت دکتر ثابت قدم تصمیم­گیری خواهد شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz