شهردار با قاطعیت تصمیم‌گیری کند/زمان آزمون و خطا در این شهر گذشته است

رشت رویایی- بیست و سومین جلسه شورا به صورت عادی برگزار شد.

رییس شورای شهر رشت در ابتدای جلسه با ابراز همدردی با خانواده‌های دریانوردان حادثه سانچی گفت: اتفاقات ناگوار کشتی سانچی قلب ایرانی ها را خصوصا شهروندان گیلان را دو باره به درد آورد .

امیر حسین علوی با اشاره به میزبانی شهرداری رشت برای برگزاری همایش سازمان سرمایه گذاری کلانشهرها گفت: امیدواریم با بهره گیری از هم اندیشی افراد حاضر در این همایش بتوانیم در تدوین ضوابط، قوانین، معرفی فرصت‌ها در سطح ملی و رونق و رشد کشور مان به خصوص رشت گام‌های موثری برداریم.

علوی همچنین گفت: حفظ منافع شهر و پرسنل خدمتگزار شهرداری وظیفه ماست ولی فکر می‌کنم بعضی جاها خواسته یا ناخواسته بی تدبیری‌هایی صورت می‌گیرد که شهردار باید در آنجا مدیریت خود را نشان دهد و نگذارد برخی مباحث بی‌نتیجه رها شود و نیاز به قاطعیت شهردار در تصمیم گیری وجود دارد.

رسولی: شهردار در انتخاب کارشناسان دچار مشکل است

رییس کمیسیون عمران شورای شهر نیز گفت: حادثه سانچی حادثه ناگوار برای مهندسین کشور بوده است. آنها برای توسعه اقتصاد کشور جان خود را از دست دادند.

رضا رسولی با قدردانی از کمیسیون عمران و بودجه گفت: در لایحه عوارض و بهای خدمات کنکاش حسابی شده است و توانستیم تغییرات بنیادی انجام دهیم و تا جلسه آینده آماده ارائه خواهد شد.

رسولی با اشاره به وضعیت نامناسب آسفالت شهر گفت: متاسفانه در برخی از موارد شهردار نمی‌تواند تصمیم قاطعانه‌ای بگیرد و این رفتار سبب وقفه در کار و حیف و میل اموال عمومی می‌شود.

او با بیان اینکه وظیفه ما در بخش عمران بررسی کیفیت انجام کار است ، گفت: از سال ۹۲ در مورد آسفالت شورای شهر رشت اقداماتی انجام شده است و سعی کردیم با استفاده از کارشناسان تجهیزات لازم برای افزایش کیفیت آسفالت تهیه کنیم اما هنوز با مشکل در این زمینه روبرو هستیم.

او ادامه داد: متاسفانه در آسفالت خیابانها به چند دهه قبل برگشتیم و در حالی که ما اولین شهری بودیم که از قیر در آسفالت در شهرهای جاده ابریشم استفاده کردیم و اکنون روش آسفالت کردن در رشت در کشور منسوخ شده است.

رسولی ادامه داد: دمای قیر هنگام آسفالت خیابانها به حدی پایین است که کارگران می توانند بر روی آن دراز بکشند و بدون زیر سازی خیابانها قیر پاشی و تمهیدات لازم صورت می‌گیرد.

او گفت: قیرپاشی در خیابانهای شهر که با ارسال به تصاویر به دست ما رسیده است در خور و شایسته رشتوندان نیست. وضعیت ایمنی کارگران مناسب نیست و نمی دانم چرا کارگران رفت و روب در این بخش فعالیت می‌کنند.

رسولی اضافه کرد: بی توجهی به تصمیمات کمیسیون در اجرای برنامه ها از سوی شهرداری وجود دارد و مراتب اعتراض ما از طریق رییس کمیسیون ارسال شود.

این عضو شورا در پایان گفت: من فکر می کنم شهردار در شناختن کارشناسان هم دچار مشکل است و شهر ما به اندازه کافی در این موارد آسیب دیده است و نباید بیش از این از نابخردی دچار زیان شود و امیدوارم شهردار پاسخگوی اعتراضات اعضای شورا باشند.

شیرزاد: زمان آزمون و خطا در این شهر گذشته است

فاطمه شیرزاد نیز خطاب به شهردار گفت: شهردار رشت می گوید ما معجزه گر نیستیم امیداوایم نتیجه جلسات با اجرا و عمل بیشتر به گوش مردم برسد و زمان آزمون و خطا در این شهر گذشته است و باید در بحران به درستی عمل کند.

او گفت: در زمینه آسفالت شهر هم هنوز به رضایت مندی لازم نرسیده ایم و پاسخ مناسبی از بخش عمران شهرداری و شهردار به شورا نرسیده است.

شیرزاد گفت: زیرسازی کمربندی باهنر انجام شده است و تاکید کردیم که قبل از شروع باران آسفالت لازم انجام شود اما پاسخ های شهردار قانع کننده نبود و گفتند یک سری مشکل با پیمانکار این بخش داشتند که خواسته شد آسفالت از این بخش به عمران داده شود اما توجه نشد.

او تاکید کرد: پرداخت حقوق معوقه کارمندان و بخش‌های خصوصی شفاف سازی‌ شود.
شیرزاد همچنین گفت: کارتهای هدیه پرداخت شده متعلق به سال ۹۵ بوده و هرچه سریع تر کارتهای هدیه سال ۹۶ پرداخت شود.

او همچنین به همایش دو روز سرمایه گذاران کلانشهرها در رشت اشاره کرد و گفت: این همایش به مدت دو روز در هتل کادوس برگزار می‌شود و امیدواریم در جذب سرمایه گذار در شهر و همچنین حل مشکلات دو رودخانه زرجوب و گوهر رود مفید باشد.
رمضانپور: ریشه ناکارآمدیها در رشت شهردار نیست

رمضانپور گفت: ریشه این ناکارآمدیها شهردار نیست. شهردار مدت کوتاهی آمده است و نیروهای شهرداری همان هایی هستند که از قبل در این سازمان بودند.

او با بیان اینکه آسفالتهای شهرمان از گذشته نیز از کیفیت خوبی برخوردار نبوده است، گفت: نوع اعتراض من با آقای رسولی تفاوت دارد زیرا این محصول اسفالت توسط نیروهای شهردار صورت نگرفته بلکه حاصل کار افرادی است که خودمان گذاشتیم.

این عضو شورا گفت: شهردار رشت مدت کوتاهی است که آمده و اینها همان نیروهای قبلی است. اگر رسولی اعتراض دارند باید به بنیان قضیه معترض باشند و به شخص نباید متصل کنند.

او در ادامه با بیان اینکه چند تذکر به شهردار و مدیران شهرداری رشت دارد، گفت: تکلیف شهربازی محتشم و تعطیلی کمپ پارک ملت، تکلیف طلبهای شهرداری از دیگر اداره ها مثل برق، گاز، دارایی و تامین اجتماعی مشخص می‌شود درحالی که همین بدهکاران حساب ما را می بندند.

او همچنین به ارائه گزارش شهردار رشت از تابلوهای تبلیغاتی تاکید کردو گفت: ما که عضو شورا هستیم از بعضی از قراردادها آگاهی نداریم و بعدا قراردادهایی به دست می‌رسد که میگویند ترکمنچای است مانند قرارداد تالاب عینک که واقعا یک قرارداد ترکمنچای است.

رمضانپور گفت: شهرداران مناطق هیچ گونه قدرتی بر نیروهای پرسنلی خود ندارد و نمی توانند نظارتی برکار زیر مجموعه خود قرار داشته باشند و نیروها توسط قدرت دیگری جا به جا می‌شود.‌‌‌‌ مشخص نیست که سازمان زیر نظر شهردار است یا شهردار زیر نظر سازمان.

علوی گفت: هر کدام از اعضای شورا در نطق خود نقطه نظرات خود را ارائه می دهند اما برخی صحبتهایشان نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارند.

رضا رسولی در پاسخ رمضانپور گفت: من نمی‌خواهم کسی را تضعیف کنیم. سیستم نظارت شهرداری بر کنترل آسفالت تعطیل است و شهردار رشت باید پاسخگوی آن باشد. باندباز کسی است که زن و شوهری را معاون می‌کند. نباید به هم توهین کنیم و آقای رمضانپور در مورد اسفالت بیشتر مطالعه کنند و طوری رفتار نکنیم که شهردار پشت ما مخفی شوند.

حجت جذب گفت: هفته گذشته در ارتباط با شرکت های حجمی که تخلفاتی دارند اسم نبردم اما همچنان به کارخود ادامه می‌دهند. شرکت خدماتی نظم گیل ۱۵۰ هزار تومان از حقوق پرسنل به بهانه آموزش کم می کند و مشخص نیست از کجا حمایت می‌شوند که باید در این زمینه به شهردار تذکر داده شود.

او گفت: شهرداری یک سازمان خدمات رسان است و کارخانه تولیدی نیست. اگرحسابهای شهرداری بسته شودو نتوانیم حقوق پرسنل و خدمات پسماند را انجام دهیم هرج و مرج در شهر وارد می شود.

نیمی از جلسه شورا یا حضور فرماندهان سپاه و شهردار رشت به صورت غیر علنی برگزار شد.

گفتنی است جلسه آینده شورا به صورت عادی در روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *