[su_frame align=”center”]مهدی جمالی‌نژاد - محمدعلی ثابت‌قدم[/su_frame]

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- هیاتی از مدیریت شهری اصفهان روز جمعه مهمان شهرداران رشت و فومن بود.

ظهر جمعه، شهرداری رشت میزبان دکتر جمالی‌نژاد شهردار اصفهان و آقای جعفری عضو شورای شهر اصفهان و محمدعلی ایزدخواستی، مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق اصفهان و مسوول خدمات و نوآوری شهر خلاق اصفهان و حسین جعفری مسوول سازمان بهسازی و نوسازی و بازآفرینی شهر اصفهان بود.

در این مراسم مظفر نیکومنش، رییس کمیسیون فرهنگی، موسوی روزان و اسماعیل حاجی‌پور، دو عضو شورای شهر و همچنین دکتر جباری، مشاور عالی شهردار و جمعی از مدیران شهرداری حضور داشتند.

در ابتدای این برنامه فاطمه قدیمی حرفه، مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت ضمن خیرمقدم به مهمانان اصفهانی مراسم گفت: خوشحالیم که امروز در تالار گفتگوی شهر میزبان شهردار اصفهان و هیئت همراه به میزبانی شهر خلاق رشت و شهرداری رشت هستیم.

فاطمه قدیمی گفت: نشست امروز برای اولین بار به صورت مشترک بین شهرداری رشت و شهرداری اصفهان شکل گرفته، دو شهری که به عنوان تنها شهرهای خلاق ایران در صنایع دستی و خوراک به شهرهای خلاق جهان پیوسته‌اند. امیدوارم بتوانیم همگرایی و هم‌افزایی بیشتری برای نظام جمهوری اسلامی ایران با محوریت این دو شهر داشته باشیم و تعاملات و همکاری‌های سابق که بین این دو شهرداری وجود داشته مسیر خلاقانه‌ای را طی کند.

مظفر نیکومنش: امیدوارم تبادل فرهنگی دو شهر بیشتر شود
مظفر نیکومنش رییس کمیسیون امور فرهنگی از حضور مهمانان اصفهان در شهر اولین‌ها در تاریخ و فرهنگ کشور گفت: امیدوارم تبادلات فرهنگی ما از این پس بیشتر باشد و از تجربیات فرهنگی و سرمایه‌گذاری شهرداری و شورای شهر اصفهان در این زمینه استفاده کنیم.

[su_frame align=”center”]موسوی روزان - فاطمه قدیمی - اسماعیل حاجی‌پور - مظفر نیکومنش نودهی[/su_frame]

اسماعیل حاجی‌پور: با حضور شهردار جوان و برومند این شهر بسیاری از غصه‌هایی که در دل داشتیم، بیرون رفت
اسماعیل حاجی‌پور با تسلیت شهادت امام جواد (ع) گفت: رشت سرزمین میرزا، سرزمین عشق و عاطفه و مهربانی‌هاست و اگر به تاریخ رشت توجهی داشته باشید قطعاً این موضوع را تأیید خواهیدکرد.
این عضو شورا گفت: شاید روزی به شهرهای دیگر غبطه می‌خوردم ولی با حضور شهردار جوان و برومند این شهر، دکتر ثابت‌قدم بسیاری از غصه‌هایی که در دل داشتیم، بیرون رفت.
رییس شورای شهرستان رشت با ابراز تأسف از اینکه خیلی‌ها در کشور شورایی‌ها را قبول ندارند، گفت: این یک ضایعه بسیار سنگین و سخت است و امیدوارم هر چه که پیش می‌رویم وضعیت موجود بهتر شود.
اسماعیل حاجی پور همچنین شورا را نیز در این عدم پذیرش مقصر دانست و گفت: متاسفانه اعضای شورا به جای اینکه با هم باشند رو در روی هم قرار می‌گیرند که این موجب می‌شود دیگران نیز در کنار شورا نباشند.
او همچنین گفت: دکتر ثابت‌قدم تجربیات زیادی در همکاری با جوانانی که مشتاق به کار هستند دارند و شاید این تجربه دیگر تکرار نشود.

مهندس حاجی‌پور در ادامه با اشاره به اینکه شهر رشت تنها شهر خلاق و خوراک نیست، گفت: رشت در شرافت و انسانیت و دوستی خلاق است و ما این حقیقت را ثابت کرده‌ایم و اصفهان نیز نگین شهرهای ایران است و این تلاش و تفکر شهرداری و شورای شهر اصفهان است و درود بر شرف کسانی که این افتخار را نصیب ما ایرانیان کرده‌اند.
این عضو شورا، سبزه میدان را یکی از مراکز تاریخی و پر از خاطره دانست و گفت: دکتر ثابت قدم با بهسازی این بافت تاریخی نه تنها این مکان تاریخی را دوباره زنده کرد بلکه آدم‌هایی مثل ما را که با این مکان خاطره دارند زنده کرده است.

دکتر ثابت‌قدم: رشت در حوزه فرهنگ و هنر، جزو اولین‌هاست
شهردار رشت ضمن خیر مقدم به مهمانان این مراسم و اعضای شورا، هدف اصلی از برگزاری این نشست را برقراری ارتباط و مبادلات بیشتر با توجه به مشترکاتی که در زمینه شهر خلاق در یونسکو می‌تواند بین شهر رشت و اصفهان وجود داشته باشد، دانست و گفت: دو شهر اصفهان و رشت توانسته‌اند تمدن ایران اسلامی را به نمایش بگذارند و قابلیت این را داشته‌اند که به عنوان شهر خلاق در دو حوزه خوراک و صنایع دستی در یونسکو به ثبت برسند.

دکتر محمدعلی ثابت‌قدم ادامه داد: اقتصاد دو شهر اصفهان و رشت بر پایه گردشگری است که اصفهان بیشتر در حوزه میراث باستانی و رشت در حوزه توریسم مرتبط با مقوله‌های فرهنگی و هنر مترکز است.

دکتر ثابت‌قدم در ادامه گفت: حوزه برندسازی در رشت زمانی اتفاق می‌افتد که بتوان به لحاظ کالبدی و اعتماد محلی به نقطه قابل قبولی برسیم و بعد از آن به برندسازی بیندیشیم. چراکه در غیر این صورت هرگونه اتفاق فراشهری، فراملی و جهانی با مشکل مواجه خواهد شد.

شهردار رشت برخی از مشخصات جمعیتی و مساحتی شهر را متذکر شد و گفت: شهر خلاق و خوراک بر پایه کشاورزی بنا نهاده شده و این مسیر باید به درستی طی شود.

دکتر ثابت‌قدم شهر رشت را جزو اولین‌ها در حوزه فرهنگ و هنر دانست و گفت: آن چیزی که می‌تواند به ما کمک کند تا هویت فرهنگی را به برندسازی و ارتباط محلی پیوند دهیم زمانی است که کالبد شهر را به سمت برند شدن سوق دهیم زیرا ما تنها به یک فعالیت عرفی در حوزه شهری شدن نیاز نداشته‌ایم.

شهردار رشت با اشاره به فعالیت‌هایی که در حوزه خاص برندسازی انجام شده است، گفت: برای اینکه شهر تاب‌آور باشد و فعالیت‌های خود را به یک جریان اقتصادی تبدیل کند و برای ایجاد اشتغال با شرایط موجود، نیاز به توسعه فضاهای عمومی در پهناهای مختلف در یک سیکل مشخص داریم.

[su_frame align=”center”]مهدی جمالی‌نژاد - محمدعلی ثابت‌قدم[/su_frame]

شهردار اصفهان: ‌۱۲۶۰ شهر ایران می‌توانند از قدرت ریسک این دو شهر که در تولید گفتمان داشتند، استفاده کنند
شهردار اصفهان با تشکر از شهرداری و شورای شهر رشت، پیوستن شهر رشت را همانند شهر اصفهان به شهرهای خلاق تبریک گفت و ادامه داد: البته این دو شهر بیش از صدها سال است که خلاق هستند. شهر اصفهان چهارصد سال پیش با ساختن حمام شیخ بهایی یا میدان نقش جهان، سی و سه پل با آن معماری اعجاب‌انگیزش خلاق بوده است.

دکتر جمالی‌نژاد با اشاره به اینکه در اصفهان گفتمان جدید را آغاز کرده‌اند گفت: در گذشته دغدغه مدیران شهری و شهروندان صرفاً توسعه خدمات شهری مانند توسعه و آسفالت معابر، جمع‌آوری زباله و پسماند بوده است و جنس شهرها، جنس خدماتی بوده است و شهری را توسعه‌یافته می‌دیدند که خدمات بهتری ارائه دهد.

او در ادامه گفت: اما امروزه جنس شهرها با پیشرفت و توسعه تغییر یافته است و از آن جنس خدمات صرف به شهرهای فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است. فرهنگسراها و معاونت‌های فرهنگی جزو خدمات شهری شده‌اند.

دکتر جمالی‌نژاد با اشاره به این‌که شهرهای خدماتی به شهرهای فرهنگی، اجتماعی و خدماتی تبدیل شده است، گفت: شهر اصفهان و رشت یک گام جلوتر گذاشته‌اند و گفتمان جدیدی را شروع کرده‌اند که من آن را دانش‌محوری و دانایی‌محوری معرفی می‌کنم که کارهای فرهنگی و مسائل فرهنگی را دنبال می‌کند و اساس توسعه شهر توسعه پایدار می‌شود.

شهردار اصفهان با هدف تسریع چنین توسعه‌ای به افتتاح دو مرکز خلاقیت و نوآوری و مرکز فناوری‌های نوین شهری اشاره کرد و گفت: هدف این مراکز تبدیل فناوری نوین جهان در حوزه خدمات شهری است.

دکتر جمالی‌نژاد همچنین متذکر شد: در این مراکز تعریف می‌شود که توسعه شهر صرفاً توسعه کالبدی نیست و شهر یک موجود زنده است که به نوعی به دنیا می‌آید و رشد می‌کند که اگر به آن رسیدگی شود مثل یک جوان شاداب و با نشاط خواهد شد و در غیر این صورت نابود می‌شود و از بین می‌رود. در این مرکز حالت نه تنها به کالبد شهر بلکه به روح آن نیز توجه می‌شود.

او در رابطه با مرکز فناوری‌های نوین گفت: با رشد علوم و دانش که موجب می‌شود شهرهای قرن ۲۱ شهرهای دانشی باشند این مرکز، دانش را تبدیل به خدمت در شهر می‌کند و در حوزه دانش اکنون ما واردکننده هستیم و بسیار از کارهای ما تقلیدی است و وابستگی دانشی بسیار بد است.

دکتر جمالی‌نژاد از این که شهر اصفهان و رشت با پیشینه بسیار قدیمی خود اسطوره شهرهای دیگر هستند، ابراز امیدواری کرد و گفت: ۱۲۶۰ شهر ایران می‌توانند از قدرت ریسک این دو شهر که در تولید گفتمان داشتند، استفاده کنند.

دکتر ایزدخواست: رشت انسان‌های بسیار خوش‌فکری دارد
دکتر ایزدخواست گفت: اگر زمان را زیاد به عقب برنگردانیم اصفهان چندباری در وضعیت پایتختی قرار داشت و آخرین دوره به دوره‌ی صفویه برمی‌گردد. نگاهی که مدیران ارشد شهری برای اداره کلان‌شهر داشتند یک اداره خلاق بوده است چیزی که یونسکو در کمتر از ده سال در سطح جهانی به آن رسیده که فرهنگ بشر دستخوش فشارهای بسیار متعدد قرار گرفته است و باید شهرهایمان را به عنوان محوری‌ترین رکن آموزش و حرکت جهانی به سمت خلاقیت و نوآوری ببریم.

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر اصفهان گفت: اداره کلانشهرها در گذشته یک اداره ملی و جهانی بوده است. در آن زمان میدان نقش جهان به عنوان کالبدی‌ترین رخداد شهرها در اصفهان احداث می‌شود که تمام عناصری که قرار است در شهر فعالیت کنند در خودش جای می‌دهد که تفکر مدیریت شهری در آن مشخص می‌شود یعنی دانش در کنار مذهب، حکومت و اقتصاد به عنوان چهار رکن درهم‌تنیده می‌شود.

ایزدخواست تنها مشکل موجود را فاصله گرفتن از نگاه‌های خلاقانه در تمدن گذشته دانست و گفت: کنترل مهاجرت‌ها که از بزرگ‌ترین مشکلات این دوره است در خود کالبد میدان امام در آن زمان به وجود آمده بود که چگونه روستاییان به این میدان دسترسی داشته باشند و بعد از انجام تبادلات اقتصادی به روستای خود بازگردند.

او وظیفه مهم مراکز خلاق و نوآوری را کشف اهداف نقاط خلاق در بستر تمدن گذشته و احیای آن در مدیریت شهری امروز دانست و گفت: توسعه فرهنگ دوچرخه‌سواری در شهر اصفهان برگرفته از حمل و نقل اسبی در گذشته است و نیاز که چنین ایده‌هایی کشف شود.
ایزدخواست رشت را به عنوان دومین شهر خلاق در یونسکو در کنار شهر اصفهان دانست و گفت: انسان‌های بسیار خوش‌فکری در این شهر هستند که قابلیت بازیابی دوران تمدنی اسلامی را در این شهر دارند.

جعفری: بهتر است خواهرخواندگی‌ها در ابتدا بین شهرهای داخلی بسته شود
مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان ضمن قدردانی از میزبانی شهرداری و شورای شهر رشت گفت: معمولاً قراردادهایی به عنوان خواهرخواندگی بین شهرهای ایران با شهرهای خارجی بسته می‌شود که بد نیست اما بهتر است این خواهرخواندگی در ابتدا بین شهرهای داخلی بسته شود.

او همچنین گفت: ما نیاز داریم تجربیات را منتقل کنیم و از همین داشته‌های خودمان به خوبی پاسداری کنیم و در اختیار دیگران قرار دهیم.

جعفری با اشاره به اینکه اصفهان جزو ICCN است و ریاست آن را برعهده دارد گفت: این سازمان فرهنگی ناملموس از میراث پاسداری می‌کند و هدف آن حفظ و احیای فرهنگی است که امروز از آن غفلت شده است.

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه سابقه شهردار بودن را دارد گفت: هدف ما این است که دوباره نصف جهان را در شهر اصفهان بسازیم و با این هدف فضاهای شهری زیادی را بهسازی کردیم، مخصوصاً میدان تاریخی دوره سلجوقیان که پایتخت کشور بوده است.

جعفری در ادامه با تشکر از شهردار رشت و شورای شهر رشت گفت: با توجه به اینکه شهر رشت را به خوبی می‌شناسم می‌دانم که ترافیک در خیابان‌های اصلی شهر عرصه را بر مردم تنگ کرده بود و امروز شاهد هستیم که اتفاق خوبی افتاده است و امیدواریم تداوم داشته باشد.
او با اشاره به اینکه در اصفهان هم در شاکله محورهای تاریخی و فرهنگی که شاهرگ حیاتی اصفهان است اقدامات بهسازی را شروع کرده‌ایم گفت: ۵۰ درصد از بافت‌های تاریخی این شهر احیا شده است و امیدواریم بتوانیم ظرفیت‌های مشترک بین این دو شهر را بیشتر مورد پردازش و توجه قرار دهیم.

موسوی روزان: میدان شهدای ذهاب از اولین‌هایی است که رزمندگان از آن به میدان جنگ اعزام شدند
موسوی روزان با ذکر آیه‌ای از قرآن و خیر مقدم به مهمانان گفت: اینجا میدان شهدای ذهاب است از اولین‌هایی که برای دفاع از انقلاب و ارزش‌های اسلام به میدان جنگ اعزام شدند.

این عضو شورا به ویژگی این میدان باسابقه فرهنگی‌اش دارد اشاره کرد و گفت: شهر رشت از اولین‌هایی است که امت اسلامی را در چندین مرحله در ایران بنا گذاشته است. استان گیلان از اولین‌هایی است که دین اسلام را با تفکر و مذهب شیعه پذیرفته‌اند.

او از نقاط مشترک اصفهان و ایران را وجود عالمان بزرگ دینی گیلانی در اصفهان نام برد و گفت: آیت‌الله سید رشتی و علامه شفتی جایگاه بزرگی در اصفهان و ایران داشتند. امیدواریم این نقاط مشترک بین اصفهان و ایران بیشتر شود.

در پایان این مراسم تفاهم‌نامه‌ای بین دو شهر اصفهان و رشت با هدف کارافزایی و همکاری بهتر و بهینه با محوریت شهرهای خلاق به امضای شهرداران اصفهان و رشت به عنوان نماینده این دو شهر رسید.

[su_frame align=”center”]هیات مدیریت شهری اصفهان مهمان شهرداری رشت[/su_frame]

[su_frame align=”center”]هیات مدیریت شهری اصفهان مهمان شهرداری رشت[/su_frame]