مهندس پورناصرانی، شهردار منطقه یک رشت در مراسم تجلیل از خبرنگاران:
شهرداری رشت از مطالبه‌گری مردم استقبال می‌کند

محمد پورناصرانی

رشت رویایی- شهردار منطقه یک رشت گفت: منطقه یک شهرداری تبلیغات زیادی در خصوص عملکرد خود نداشته است و کمتر به مباحث رسانه‌ای توجه کرده است.

مهندس پورناصرانی در مراسم تجلیل از خبرنگاران با اشاره به اینکه مردم از صحبت مدیران خسته‌اند و انتظار کار عملی دارند، گفت: ما کارهای عقب افتاده زیادی داریم و امیدوارم به کمک یکدیگر بتوانیم نقاط ضعف شهرمان را یکی پس از دیگری برطرف کنیم و به جایی برسیم که شهر رشت درخور شان مردم آن باشد.‌

شهردار منطقه یک نتیجه استیضاح شهردار را یک فرصت دوباره به مجموعه مدیریت شهری دانست و گفت: از تمامی اعضای شورای شهر که یکبار دیگر به کلیه مدیریت شهری اعتماد کردند، تشکر می‌کنیم و همچنین از حمایت‌های مردم نیز کمال تشکر را داریم.

او در ادامه گفت: این حمایت‌ها، وظیفه ما را صدچندان کرده است و امیدواریم بتوانیم از عهده مسوولیتی که بر دوش ما گذاشته شده برآییم و مردم هم بتوانند نتیجه این حمایت را به خوبی لمس کنند.‌

پورناصرانی به مظلوم ماندن شهر رشت در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: تغییرات پی در پی مدیران که بیشتر وقت‌ها بی‌دلیل بوده است، منجر به عقب‌ماندگی‌های جبران‌ناپذیری برای شهر رشت و استان گیلان نسبت به استان‌های هم‌جوار شده است.‌

شهردار منطقه یک برنامه‌های اجرایی شهرداری منطقه یک را به سه بخش کوتاه‌مدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تقسیم کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین پروژه‌های شهرداری منطقه یک بازگشایی محور خیابان معلم به رشتیان است که امیدواریم تا پایان امسال به نتیجه برسد. میدان ولیعصر به سمت شهرک امام علی از پروژه‌های دیگری است که در حال انجام است.

پورناصرانی از سنگفرش ٩٠ هزار مترمربع از پیاده‌روهای سطح شهر خبر داد و گفت: امیدوارم بتوانیم با کف‌پوش و مبلمان شهری جدید، تغییری در چهره شهر ایجاد کنیم.

او همچنین گفت: ما در توسعه پارک‌ها و فضای سبز، سعی کردیم از ظرفیت‌های موجود و حریم رودخانه‌ها نهایت استفاده را ببریم و تاکنون دو فاز این پروژه افتتاح شده است و فاز سوم که در انتهای خیابان ١۶۴ به سمت پل توحید است تا پایان اردیبهشت افتتاح می‌شود و تا پایان سال محور ٢٧٠٠ متر طول پل توحید به سمت ٢٠ متری گاز را افتتاح کنیم.‌

پورناصرانی به بررسی روند جدید موضوعات شهری توسط شهرداری اشاره کرد و گفت: مدیران شهرداری دو روز در هفته در منطقه یک با ایجاد یک فضای صمیمی‌تر با دوچرخه به دیدن محلات رفته و ضمن بازدید، دید بهتری نسبت به مسائل و موضوعات محلات خواهیم داشت و در رفع مشکلات محلات برنامه‌ریزی دقیق‌تری خواهد شد.‌

او میزان مطالبات شهرداری منطقه یک از آرای کمیسیون ماده ١٠٠ و ٧٧ از منطقه یک را ٨٠ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: عوارض‌های نوسازی و سایر مطالبات غیرقطعی شده این منطقه را بالای ١٢٠ میلیارد تومان دانست.

پورناصرانی همچنین گفت: اتفاقات استیضاح نشان داد که مردم مطالبه‌گر هستند و این کار مجموعه را سخت‌تر می‌کند. ولی به ضرس قاطع عرض می‌کنم مدیریت شهرداری رشت از مطالبه‌گری مردم استقبال می‌کند و وظیفه خود می‌داند پاسخگوی مردم باشد.‌

شهردار منطقه یک در مورد ابراز ناراحتی برخی از شهروندان نسبت به نصب بنرها مقابل ساختمان‌هایی که مشکل تخلف دارند، گفت: اگر مطالبات دریافتی فقط مربوط به شهرداری بود هرگز این اتفاق نمی‌افتاد، ولی این مطالبه‌ای است که در نهایت به مردم بازمی‌گردد.

پورناصرانی در خصوص الویت‌بندی منطقه یک با هدف رعایت عدالت اجتماعی در برخورداری از امکانات در محدوده این منطقه که شامل مناطق با درآمد متفاوت است، گفت: از اواسط سال گذشته به دستور شهردار محترم اسناد توسعه محلات در دستور کار شهرداری‌های مناطق قرار گرفت و الویت‌بندی به سمت محلات کم برخوردار سوق داده شد.

او همچنین گفت: تمامی برنامه‌های اجرایی براساس مطالعاتی که صورت گرفته است به خصوص در محله پیربازار که به تازگی به محله رشت اضافه شده است و با مطالعاتی که در این محور در حال انجام خدمات بهتری ارائه خواهد شد.

پورناصرانی در پاسخ به این سؤال که فعالیت‌های انجام شده یا در حال انجام در سرای محلات بیشتر شائبه سیاسی دارد، گفت: در سرای محلات با توجه به تجربه موفق شهرهای دیگر سعی کردند فضای صمیمی میان مدیران، شهرداری و شورا با مردم و شهروندان ایجاد شود و هیچ یک از اعضای شورا قصد تبلیغات سیاسی در سرای محلات نداشته‌اند و اگر نیاز به همراهی آنها بوده همکاری لازم را داشته‌اند.‌

او برگزاری کلاس‌های خصوصی در سرای محلات را مؤثر دانست و گفت: این دوره‌های آموزشی در اقشار مختلف نقش خوبی ایفا کرده است.

پورناصرانی در ادامه گفت: سرای محلات، محل آموزش حرفه‌ای نیست. در خیلی از اقشار کم‌برخوردار مستعد یادگیری داریم که به دلیل عدم توان پرداخت هزینه‌های آموزشی، نمی‌توانند استعداد خود را پرورش دهند و برگزاری کلاس‌های آموزشی در سرای محلات جایی برای محک زدن چنین افرادی است و به عبارتی محلی برای آشتی دادن مردم با شهرداری است.

این شهردار برگزاری جلسات با مردم در سرای محلات را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ما پیشنهادهایی را که در این بحث‌ها و گفت‌وگوها دریافت می‌کردیم، حتی در مجموعه طرح‌هایی قرار دادیم که به آنها بودجه اختصاص داده شده است.

پورناصرانی همچنین گفت: سرای محلات یک طرح نوپاست و به تجربه بیشتری در ارائه خدمات بهینه در این بخش نیاز است.

او در پاسخ به میزان استقبال مردم از حضور مشاوران حقوقی در سرای محلات گفت: حضور مشاوران حقوقی هم پیشنهادی بود که از طرف خود مردم مطرح شده بود و امروزه با توجه به اینکه مشکلات حقوقی مردم زیاد است و می‌توانند مشکلات ابتدایی حقوقی خود را با مراجعه به سرای محلات حل کنند.

او به افتتاح دو سرای محلات تا پایان سال خبر داد و گفت: ما در یازده محله باید یازده سرای محلات داشته باشیم که تا پایان سال سرای محله دوم در منطقه رشتیان و سرای محله سوم در شهرک بهشتی نیز افتتاح خواهد شد.

پورناصرانی میزان بودجه منطقه یک را ١۴۵ میلیارد تومان اعلام کرد و همچنین گفت: میزان تحقق یافته آن تا به امروز ۴۵ میلیارد بوده است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.‌

او در ادامه گفت: برخی به اشتباه می‌گویند چرا در اجرای طرح تفصیلی مبحث تراکم کاهش داشته است، در بسیاری از کشورها نقاط شهری را به برج‌سازی و تراکم زیاد و تعداد طبقات زیاد اختصاص نمی‌دهند و در حالی که در رشت طی سال‌های گذشته برعکس عمل شده است و موجب شده منطقه‌ای مثل گلسار با مشکلات زیادی مواجه شود.‌

پورناصرانی در ادامه متذکر شد: در شهرهای بزرگ شهرداری‌ها به سمت مشارکت‌ها و مبحث ساخت و ساز که در آمد خوبی داشته باشد، پیش رفته‌اند و کمتر می‌توان شهرداری‌هایی را دید که منابع درآمدی خود را به صدور پروانه معطوف کرده باشد.

شهردار منطقه یک در پاسخ به نقش شهرداری‌های مناطق در جلوگیری از گسترش شهر گفت: شهرداران مناطق در برنامه‌ریزی‌ها دخالتی ندارد و به گونه مجری برنامه‌هاست و شهرداری هم به تنهایی قادر نخواهد بود از پیشروی شهر به سمت حاشیه‌ها جلوگیری کند.

او در ادامه توضیح داد‌: امروزه در خیلی از شهرها، شهرداری با همکاری نهادها و سازمان‌های مرتبط به شدت جلوی ساخت‌وسازهای بی‌رویه را می‌گیرد ولی در شهر ما شهرداری در این زمینه تنهاست و تا زمانی که شهرداری بخواهد مراحل قانونی را طی کند زمانی حداقل دو ماه سپری می‌شود و اجازه تخریب صادر می‌شود اما در این فاصله زمانی ساختمان ساخته شده و امتیاز آب، برق و گاز نیز داده شده است که با این عدم هماهنگی‌های نهادها، عملاً نمی‌توان جلوی ساختمان‌سازی را گرفت.‌

پورناصرانی افزود: شهرداری‌ها براساس قانون نمی‌توانند برای املاک نسقی پروانه کسب صادر کنند و تا پایان سال ٩٣ براساس مصوبه شورای شهر برای املاک نسقی پروانه صادر می‌شد که از سوی دستگاه‌های نظارتی منع شدیم.

او در رابطه با طرح تشویقی در خصوص تخلفات ساختمانی گفت: جرائم و آرای کمیسیون ماده ١٠٠ تخفیفی ندارد و ما در سال‌های گذشته شیوه‌های دریافت را منحصراً به صورت نقدی دریافت می‌کردیم ولی از سال گذشته با حضور دکتر ثابت‌قدم، اگر فردی قادر به پرداخت نقدی جرائم نباشد از طریق تهاتر و معاوضه ملک خود با املاک که توسط پیمانکارانی که با شهرداری همکاری دارند، می‌تواند میزان بدهی خود را پرداخت کنند.

پورناصرانی خریداری خانه هوشنگ ابتهاج را منوط به تصویب چنین طرحی در شورای چهارم دانست و گفت: تملک چنین ملکی با توجه به ارزش ریالی ساختمان، اگر چنین طرحی در دوره چهارم شورا و توسط شهرداری منطقه یک انجام شود بسیار ارزشمند و باعث خوشحالی ماست.

او در خصوص ایجاد پارک‌ها و فضای سبز در منطقه یک گفت: با توجه ارزش ملک در این منطقه، شهرداری به آن شکل که می‌خواسته در این زمینه نتوانسته نیازهای مردم را مرتفع کند و از پتانسیل حاشیه و ساحل رودخانه‌ها بیشترین بهره را در این زمینه برده‌ایم که حاشیه‌هایی نیز در پی داشته است.

شهردار منطقه یک در ادامه از مدیرعامل آب منطقه‌ای استان در ایجاد چنین فضاهایی تشکر کرد و گفت: آب منطقه‌ای از زمین‌هایی در تملک این سازمان بود برای ایجاد چنین فضاهایی در اختیار ما قرار داد و همچنین تلاش‌های شخص شهردار در این زمینه‌ها نباید فراموش شود، ایشان اصالتاً رشتی هستند و رشت را به خوبی می‌شناسد و ما در اجرای برخی پروژه‌ها حتی با دست خالی نیز شروع کرده‌ایم.

پورناصرانی همچنین تصریح کرد: میدان جهاد تا آج بیشه از حریم کانال در ضلع شمالی پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید و تراکم ترافیک را به شدت تسکین می‌دهد.

پورناصرانی در رابطه با برخورد با دست‌فروش‌ها در منطقه یک گفت: شهرداری متولی ایجاد شغل برای شهروندان نیست اما به واسطه درگیری با موضوعات اجتماعی، زمین‌هایی را برای ایجاد بازارچه در نظر گرفته است که تعدادی از آن‌ها در سال گذشته افتتاح شده است و در سال جاری نیز دو بازارچه در منطقه یک اضافه خواهد شد.

او در ادامه گفت: سد معبر یک معضل عمومی برای شهروندان شهر است و قسمتی از عابر پیاده توسط این افراد اشغال شده است که موجب اختلال در رفت و آمد شهروندان در این مسیرها می‌شود.

پورناصرانی در خصوص تیربرق هایی که در مسیر رفیوژهای کندرو قرار دارند، گفت: ما قبل از اجرای طرح کندرو از شرکت برق خواستیم این تیر برق‌ها را جمع‌آوری کند و اداره برق مبلغی حدود چهار میلیارد را برای جمع‌آوری این تیر برق‌ها از شهرداری درخواست کرد، ما نیز به دلیل عدم توانایی در پرداخت چنین هزینه مجبور به تغییر در طرح مسیر کندرو شدیم.

او درادامه گفت: شهرداری بابت حق تملک زمین‌هایی که در آن خیابان احداث کرده هزینه پرداخت کرده است و این مسیرها را برای نصب تیر برق در اختیار سازمان‌های مربوط با حداقل پرداختی‌ها به شهرداری جهت رفاه شهروندان قرار داده است و آن روز برای جمع‌آوری آن‌ها مطالبات سنگینی از شهرداری خواسته شده که پرداخت آن در توان ما نیست.

شهردار منطقه یک در پایان گفت: نصب نابجای تیر برق و حتی بدون مجوز منجر به حوادث ناگواری برای شهرداری و مردم شده است و خسارت ناشی از آن متوجه شهرداری است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz