شهرداری رشت از عوامل فیلم «در دنیای تو ساعت چند است» تقدیر کرد

رشت رویایی- عصر روز چهارشنبه در حاشیه آئین افتتاحیه فاز اول طرح ملی بازآفرینی که با حضور وزیر راه و شهرسازی، استاندار، شهردار و جمعی از مسئولین استانی همراه بود، از عوامل فیلم «در دنیای تو ساعت چند است» تجلیل شد.

به گزارش رشت رویایی، در حاشیه نشست طرح ملی بازآفرینی که عمارت تاریخی شهرداری برگزار شد، از چهار چهره سرشناس فرهنگی کشور که به دعوت شهرداری در مراسم افتتاحیه پروژه پیاده راه بافت مرکزی رشت حضور داشتند، تقدیر به عمل آمد.

صفی یزدانیان روزبه رخشا کریستف رضاعی

در ابتدای این مراسم، کلیپی از فیلم «در دنیای تو ساعت چند است» پخش شد و در ادامه طی مراسمی توسط شهردار از صفی یزدانیان، کارگردان، کریستف رضاعی و روزبه رخشا، آهنگساز و خواننده این فیلم به پاس زحمات بی‌دریغ در راستای ساخت این فیلم ارزنده در رشت و معرفی هر چه بهتر این شهر به مخاطبان سینما تجلیل شد.

داریوش ارجمند

در این نشست با اهدای لوح سپاس و هدایایی به رسم یادبود از دست‌اندرکاران این فیلم تازه اکران شده و همچنین داریوش ارجمند، بازیگر پرسابقه کشور تقدیر شد.

«در دنیای تو ساعت چند است» اولین ساخته بلند صفی یزدانیان در مقام کارگردان است که لیلا حاتمی، علی مصفا، زری خوشکام و اردشیر کاظمی در آن به ایفای نقش می‌پردازند. «در دنیای تو ساعت چند است» فیلم خوش‌ساخت و نوستالژیکی است که روایت آن در بستر شهر رشت می‌گذرد. داستان این فیلم قصه‌ی عشقی ریشه دار است که با شهر رشت و محلات قدیمی آن گره خورده و پس از گذشت بیست سال با بازگشت گلی از فرانسه به رشت دوباره عینیت می‌یابد.

یزدانیان در این فیلم، رشت را به شکلی زیبا و شاعرانه نشان می‌دهد. رشتِ فیلم یزدانیان تنها یک لوکیشن نیست، بلکه به عنوان یک کارکتر اصلی در یک داستان شهری، به تصویر کشیده می‌شود؛ تصویری از یک شهر رویایی با بناهای تاریخی و معماری بومی در محلات قدیمی همراه با صفا و صمیمیت مردمانی که در آن زندگی می‌کنند، تصاویر ماندگاری از این فیلم در ذهن مخاطب به جا می‌گذارد.

«در دنیای تو ساعت چند است» از معدود فیلم‌های شهری سینمای ایران است که توانسته اتفاقات خوشایندی را چه برای این کارگردان گیلانی چه برای شهر رشت به ارمغان بیاورد. معمولاً فیلم‌های شهری به‌جز ویژگی‌های بصری و تکنیک‌های سینمایی، از قابلیت بالایی در معرفی و شناساندن زوایای مختلف یک شهر به عموم برخوردارند. خیلی از شهرهای اروپا در راستای جذب گردشگر و هدفمند کردن صنعت گردشگری رو به ساخت فیلم‌های داستانی می‌آورند که به واسطه سفارش شهرداری‌ها به یک کارگردان خوش‌نام و مطرح انجام می‌شود. اما یزدانیان بنا به علایق شخصی این فیلم خوش‌رنگ و لعاب را در شهر رشت ساخت که می‌تواند پیامدهای مثبتی در جهت توسعه گردشگری داشته باشد.

از دیگر نکات حائز اهمیت فیلم، موسیقی متن آن است که توسط آهنگساز مطرح کشور کریستف رضاعی ساخته و توسط خواننده قدیمی گیلان، روزبه رخشا خوانده شده است. موسیقی این فیلم به شدت مورد استقبال قرار گرفت و پس از مدت کوتاهی توسط موسسه فرهنگی-هنری منظومه موازی موسیقی روانه بازار شد. موسیقی این فیلم که به شدت با فضای بارانی شهر رشت همخوانی دارد بر اساستم موسیقی‌های فولک روسیه و کوبا و بر روی اشعاری از جهانگیر سرتیپ پور نوشته شده است.

این فیلم توانست در جشنواره‌های متعدد خارجی همچون بریزبن، سیدنی، کانبرا، آدلاید و ملبورن استرالیا، جشنواره بین‌المللی فیلم پوسان، جشنواره فیلم‌های شرقی ژنو خوش بدرخشد و با استقبال زیادی مواجه شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz