رشت رویایی- نشست خبری شهرداد روحانی به مناسبت برگزاری کنسرت این آهنگساز جهانی گفت: خیلی خوشحالم در شهر زیبای رشت در خدمت شما هستم. قطعاتی که قرار است در این برنامه اجرا شود همه از ساخته‌های خودم است که من با پیانو تنها اجرا می‌کنم و اکنون که به کشور عزیزم ایران بازگشتم، برای اجرای برنامه به غیراز تهران به چند شهر دیگر سفر خواهیم کرد.

[su_frame align=”left”]نشست خبری شهرداد روحانی به مناسب اجرای کنسرت در رشت[/su_frame]

روحانی همچنین گفت: هدف من از این کار متمرکز شدن همه اجراها در تهران است و چون خیلی وقت‌ها برای عزیزان سخت است که برای شرکت در برنامه به تهران بیایند تصمیم گرفتم که برنامه‌ها در شهرستان‌ها اجرا شود. از چند ماه پیش این تور را شروع کردیم به شهرهای اصفهان، گرگان رفتیم و جالب است در گرگان از شهرهای اطراف مثل گنبد کاووس و مشهد آمده بودند. ما در نظر داریم تا آنجا که امکان دارد به شهرهای بزرگ و کوچک سفر کنیم برنامه‌هایی مشابه این برنامه را در آن شهرها اجرا کنم.

این آهنگساز برجسته درباره چگونگی اجرای ارکستر سمفونیک گفت: اداره کردن سازمانی مثل ارکستر سمفونیک تهران به دو شیوه می‌تواند انجام شود. یک نوع شورایی، و نوع دیگر غیر شورایی که مدیر هنری تمام تصمیم‌ها را می‌گیرد. این هر دو نوع در خارج از ایران مرسوم است. ارکسترهای معروف از جمله ارکستر فیلارمونیک وین که یکی از معروف‌ترین و بهترین ارکستر فیلارمونیک‌های دنیاست، به صورت شورایی اداره می‌شود. البته اعضای شورا همه از اعضای ارکستر فیلارمونیک هستند که تصمیم‌گیرنده هستند و هیچ پستی به اسم مدیر هنری در آن سازمان فعالیت ندارد. در واقع شوراست که تصمیم‌های نهایی را می‌گیرد و از رهبرهای مهمان دعوت می‌کند که برنامه اجرا کنند. در ارکستر لندن هم، به همین شکل است.

شهرداد روحانی که هبری میهمان ارکستر سمفونیک تهران را بر عهده دارد، گفت: خیلی از ارکسترهای دیگر یک هیئتی دارند که به مسائل مالی آن سازمان رسیدگی می‌کنند و یک مدیرهنری که تصمیمات هنری را می‌گیرد و رهبر دایمی آن ارکستر خواهد بود. ما در سال گذشته نوع مدیر هنری را امتحان کردیم. حالا تصمیم گرفته شده این مسئله از طریق شورایی ادامه پیدا کند.

او همچنین گفت: مدیر هنری در ایران جواب نداد و در مورد شورایی چون تازه شروع شده نمی‌توان نظر قطعی داد. خود فکر مدیر هنری یا شورایی دلیل بر این نیست که یک سیستم نسبت به سیستم دیگر کاربرد بهتری داشته باشد. باید نتیجه را به دست زمان سپرد.

خالق موسیقی فیلم «محمد رسول‌الله» گفت: وقتی به عنوان یک آهنگساز فعال هستید و به عنوان رهبر ارکستر به جاهای مختلف دعوت می‌شوم و با ارکسترها کار می‌کنم، در واقع یک اثری از قبل خلق شده و من باید دوباره آن را بازسازی کنم واثر را بهترین نحوی که خالق آن نوشته، به ارکستر منتقل کنم و آن‌ها نیز به شنونده‌ها منتقل کنند، ولی این‌که بخواهید از هیچ‌چیز اثری خلق کنید برای من خیلی جذاب است.

شهرداد روحانی ادامه داد: خیلی دلم می‌خواهد حمایت‌های دولتی خیلی بیشتر از این چیزی باشد که هست، چون موسیقی جزیی از انسان است و نمی‌توان جدایش کرد. وقتی بعد از سفرهای طولانی به کشور عزیزم برمی‌گردم با جوانان تازه‌ای آشنا می‌شوم که در زمینه موسیقی پیشرفت‌های خوبی کرده‌اند. ایرانی‌ها جزو معدود ملیت‌هایی هستند که خیلی باهوش و با استعداد هستند و این را از روی تجربه از سفرهایم می‌گویم، در صورت حمایت بیشتر موفقیت‌ها نیز بیشتر است.

شهردار رشت: بهترین کالای اقتصادی گیلان، هنرش است

[su_frame align=”left”]نشست خبری شهرداد روحانی به مناسب اجرای کنسرت در رشت - محمدعلی ثابت‌قدم[/su_frame]

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم، شهردار رشت که در این نشست شرکت کرده بود، ضمن عرض خیرمقدم به شهرداد روحانی گفت: خوشحالم که توانستید به استان خود تشریف بیاورید، باعث افتخار است.

او تاکید کرد: گیلان نیاز به خیلی از موضوعات حجیم سرمایه‌گذاری دارد و بهترین کالای اقتصادی گیلان، هنرش است که می‌تواند نسبت به خیلی از موضوعات بسیار اشتغال‌زا و پرسود و کم‌هزینه باشد. ما می‌توانیم اقتصاد فرهنگ و هنر را به گونه‌ای سازمان‌دهی کنیم که هم اشتغال‌زایی رخ دهد و هم درآمدهای فوق‌العاده‌ای برای شهر و استان بیاوریم و برندسازی انجام دهیم. واقعیت‌های ژنیتیکی و آموزشی و برون‌گرایی مردم این خطه را بپذیریم. با چیزی که در ژن وجود دارد نمی‌توان مبارزه کرد.

ثابت قدم همچنین گفت: ما باید روی اصالتی که وجود دارد سرمایه‌گذاری کنیم. مثل بسیاری از کشورها دنیا اگر می‌خواهیم به پایداری کمک کنیم، باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم، نباید به صورت جزیره‌ای نگاه کنیم تا به آن برندینگ برسیم و در کنار آن تولید ثروت مضاعف می‌کند، هم برای پایگاه فرهنگی و خاستگاه معنوی هنر و هم برای تولید کمی و مادی ارزش‌افزایی ایجاد کنیم.

شهردار رشت تاکید کرد: کارهایی که در بخش سخت‌افزاری در این زمینه انجام داده‌ایم در پاره‌ای موارد جواب داده است؛ نگاه فرهنگی به کالبد شهر در بحث ایجاد فضاهای عمومی شهری به معنای اینکه مردم آموزش‌هایی را که می‌بینند در مقیاس محلات، توسط ان‌جی‌اوها که بتواند فضای عمومی برای برندسازی ایجاد کند، با بازگشت تاریخی خودمان که قابلیت توسعه هم دارد بتوانیم با حضور افرادی مثل شما در این شهر پیشرفت قابل‌توجهی داشته باشیم.