[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]

رشت رویایی- اصغر فرهادی در نشست خبری با موضوع موفقیت فیلم «فروشنده» در جشنواره کن تأکید کرد، او قصه‌گویی را راه برقرار ارتباط با مخاطب یافته است.

نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی با حضور این کارگردان، ترانه علیدوستی و شهاب حسینی، بازیگران این اثر سینمایی برگزار شد. اجرای این مراسم را محمد اطبایی بر عهده داشت.

به هنگام ورود این سه سینماگر، عکاسان حاضر در مراسم از آنها خواستند که تعدادی عکس از آنها گرفته شود.

اصغر فرهادی در ابتدای این نشست گفت: خوشحالم که برای اولین بار در خانه همایش حضور دارم. غالب کسانی که در این نشست حضور دارند، فیلم را ندیده‌اند و بهتر است، سؤالی در مورد فیلم پرسیده نشود و سؤالات در موارد دیگر باشد.

وی افزود: از گروه خودم که بخشی از آنها در این مراسم هستند و بخشی نیستند، تشکر می‌کنم که یک سال با من همکاری کردند. همچنین یاد یدالله نجفی صدابردار فیلم را که اواسط کار فوت کرد گرامی می‌دارم.

ترانه علیدوستی و شهاب حسینی در ادامه مراسم ترجیح دادند، تنها با یک سلام و ابراز خوشحالی از حضور در جمع خبرنگاران، سخن خود را آغاز کنند.

محمد اطبایی مجری مراسم با بیان اینکه تجربه‌ای برای حضور به عنوان مجری ندارد، گفت: من چون در حوزه بین الملل تجربیاتی دارم اینجا هستم که اگر سؤالاتی بود و شائبه‌هایی پیش آمد، بتوانم در پاسخگویی کمک کنم.

اولین سؤال درباره چگونگی حضور فیلم «فروشنده» در جشنواره کن در دقایق آخر و بعد از اعلام اسامی نهایی فیلم‌های بخش مسابقه بود. فرهادی در پاسخ به این پرسش توصیح داد: «فروشنده» در آخرین لحظه آماده شد و تصحیح رنگ و میکس صدا هنوز آماده نبود و در آن شرایط مراحل زیرنویس فیلم نیز در فرانسه در حال انجام بود.

وی افزود: به رغم تلاش گروه، فیلم با یک اشکال فنی به دست هیأت انتخاب رسید. هیأت انتخاب در آخرین لحظه به ما اعلام کردند که بخشی از فیلم دچار مشکل فنی شده است. در نهایت ما تصمیم گرفتیم که فیلم را برای اکران عمومی آماده کنیم چرا که فیلم دیر به جشنواره ارسال شده بود.

[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]

روند اضافه شدن فیلم «فروشنده» به بخش مسابقه کن از زبان فرهادی
فرهادی درباره اینکه چطور «فروشنده» به لیست فیلم‌های جشنواره کن اضافه شد، توضیح داد: زمانی که دبیر جشنواره کن در نشست خبری اسامی فیلم‌ها را اعلام کرد، در سخنانی گفت که شاید در چند روز آینده، نام چند فیلم به لیست اضافه شود. همین سبب شد تا ما ۲ روز بعد فیلم را با نسخه بهتری به جشنورزه ارسال کنیم که خوشبختانه هفته بعد «فروشنده» در لیست فیلم‌ها اعلام شد.

این سینماگر افزود: به هر حال این اولین بار نیست که یک فیلم بعد از اعلام لیست اولیه فیلم‌ها به آثار حاضر در بخش مسابقه جشنواره کن اضافه می‌شود.

اطبایی مجری مراسم در ادامه و در توضیح این سؤال بیان کرد: با توجه به زمان مشخص و ثابت برگزاری جشنواره کن، همه سینماگران برای رساندن فیلم خود به جشنواره برنامه ریزی می‌کنند، اما در این میان فیلم‌هایی هم هست که به موقع به دست هیأت انتخاب نمی‌رسد و «فروشنده» هم از این دست بود. اضافه شدن بعضی از فیلم‌ها بعد از اعلام لیست اولیه توسط دبیر جشنواره، امر متعارفی در این رویداد است، ولی «فروشنده» به دلیل تأخیر در آماده شدن در روز آخر جشنواره کن نمایش داده شد.

سؤال بعدی درباره این بود که فرهادی از فیلم «درباره الی» به بعد فیلم‌هایی می‌سازد که هم مورد توجه مخاطب عام است هم جایزه می‌گیرد و هم نخبگان و منتقدان آنها را دوست دارند. فرهادی درباره این موضوع گفت: یکی از مواردی که بعد از فیلم اولم «رقص در غبار» دنبالش بودم و از فیلم «چهارشنبه سوری» به بعد توانستم به آن دست پیدا کنم، همین بود که فیلمی بسازم که هم مردمی که به شکل حرفه‌ای پیگیر سینما نیستند و هم کسانی که تخصصی نگاه می‌کنند، آن را عمیق‌تر ببینند. من راهی را رفتم که قبلاً در کار نمایشنامه نویسی رادیویی و تلویزیونی تجربه کرده بودم.

این کارگردان برنده جایزه اسکار در ادامه سخنانش بیان کرد: من توانستم در سریال «داستان یک شهر» با عموم مردم ارتباط بگیرم. همانجا فکر کردم همه ما قصه گفتن را دوست داریم و همه در همه جای جهان از قصه گفتن لذت می‌برند، چون مدام اشتیاق دارند لحظه بعد را ببینند.

[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]

پرفروش بودن فیلم‌هایم برایم خوشایند است
فرهادی ادامه داد: برای من همیشه مهم بوده که فیلمم پر مخاطب باشد. در این مدت همیشه درباره جوایزی که فیلم‌هایم گرفته‌اند صحبت شده، در حالی که برایم این موضوع خوشایندتر است که از فیلم «چهارشنبه سوری» به بعد فیلم‌هایم جزو فیلم‌های پرفروش بوده است. حتی در خارج از کشور هم اندازه داخل مخاطب داشته است. امیدوارم هرگز فیلمی نسازم که مردم از آن دور باشند.

وی روش ارتباط برقرار کردن با مخاطب را این گونه توصیف کرد: راهی که من برای ارتباط گسترده با مخاطب پیدا کرده‌ام قصه گفتن است، ولی این تنها راه نیست. شاید سینماگران دیگری راه‌های دیگری پیدا کنند.

در ادامه نشست شهاب حسینی درباره ادامه همکاری‌اش با فرهادی گفت: من همیشه دوست دارم در کارهای تأثیرگذار حضور پیدا کنم. در زندگی‌ام همیشه این رسالت را برای خود قائل بودم که بیاموزم. از سینمای ایران و جهان هم درس زندگی گرفتم.

وی ادامه داد: در فیلم «درباره الی» من بیشتر ناظر بودم. در «جدایی نادر از سیمین» نقش تأثیرگذار داشتم و در «فروشنده» به نقش اصلی رسیدم و حال نمی‌توانم درباره آینده این همکاری نظر بدهم، ولی آنچه مسلم است اینکه همواره سعی می‌کنم در صحنه‌های زندگی بازیگر موفقی باشم.

شهاب حسینی: عربستان خیلی دیر فهمیده با کشوری با فرهنگ چند هزار ساله روبه روست
شهاب حسینی در پاسخ به پرسش دیگری که درباره تیتر روزنامه عربستانی بود با این مضمون که حضور شهاب حسینی از سردار سلیمانی خطرناک‌تر است، گفت: عربستان دارای پیشرفته‌ترین سلاح‌هاست و مشتری بزرگ تسلیحات اما قطعاً فرهنگی ندارد که متاسفانه با زائران ما اینطور برخورد می‌کند. من درباره خودم نمی‌دانم اما دیر فهمیدند که با سرزمینی رو به رو هستند که فرهنگی چند هزار ساله دارد و قدرت فرهنگ و هنر از کار سیاسی بیشتر است. آرزوی من همیشه شادی و عزت مردم سرزمینم است.

[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]

در ادامه باز هم نوبت به اصغر فرهادی رسید که در جواب به سؤالی درباره این موضوع که عده‌ای معتقدند هر فیلمی از ایران که در جهان مورد اقبال قرار می‌گیرد سیاه نمایی است و عده‌ای دیگر مخالف هستند، گفت: من به همه جشنواره‌های دنیا نرفته و همه فیلم‌هایی که به این جشنواره‌ها رفته‌اند ندیده‌ام ولی بگذارید مثالی بزنم. فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی را تقریباً همه ما دوست داریم؛ فیلمی که اگر سینمای ما در این نقطه است از آنجا کارش را آغاز کرد. ما مدیون آن فیلم هستیم. اما فکر کنید این فیلم الان ساخته می‌شد. قطعاً به جشنواره‌های جهانی می‌رفت و جایزه گرفت. آیا فیلم سیاه نمایی دارد؟ «گاو» درباره اهالی یک روستاست که شخصیت اصلی را هم سر به نیست می‌کنند. فقر در روستا را هم نشان می‌دهد؛ اما معتقدم در پس ظاهر تیره آن گنجی نهفته است.

فرهادی اضافه کرد: یک مثال دیگرم اینکه در آمریکا با فردی به دیدن فیلمی از ایران رفتیم و در صحنه‌ای دختر بچه سر چهار راه فال می فروخت. حتماً عده‌ای می گویند سیاه نمایی یا شاید دوست نداشته باشیم مردم دیگر کشورها این صحنه را ببینند اما بعد از فیلم آن آقا از من پرسید آن دختر چه می فروخت وقتی گفتم فال و آن فال‌ها شعر است با تعجب پرسید مردم شما برای شعر پول می‌دهند؟

کارگردان «فروشنده» با اشاره به اینکه برخی فیلم‌های سیاه هم در حضورهای بین المللی حضور دارند، بیان کرد: من می‌پذیرم که ممکن است عده‌ای ناخواسته در فیلم‌هایشان صحنه‌های ناخوشایند داشته باشند. حتی من خودم با همسرم به دیدن فیلمی رفتیم که یک جوان خوش فکر ایرانی آن را ساخته بود؛ اما نتوانستیم تا آخر فیلم را ببینیم. ولی اینکه آنها در جشنواره‌ها منتظر هستند هر فیلمی سیاه نمایی بود، جایزه بدهند فکر می‌کنم اینگونه نیست. در فیلم‌های من که همه آدم‌های تحصیل کرده هستند و اتفاقاً برخی تصورات غلط درباره ایران را تغییر می‌دهد.

فرهادی: این گونه نیست که جشنواره‌های خارجی فقط به فیلم‌های سیاه نما جایزه بدهند
وی ادامه داد: برخی افراد در مورد سیاه نمایی صحبت می‌کنند که قصه آنها در مورد این نوع از اظهار نظرها چیز دیگری است و من در مورد آنها صحبت نمی‌کنم. من در جشنواره‌های مختلفی به عنوان داور حضور داشتم و شاهد این بودم که جسنواره ها بر اساس سیاستگذاری خاصی جایزه نمی‌دهند. مانند جشنواره فیلم برلین که در یک دوره که من در آنجا داورم رئیس هیأت داوران گفت که من شما را تنها می‌گذارم تا به راحتی فیلم‌ها را داوری کنید. در واقع من چنین حسی ندارم که فیلم‌های سیاه نمای ایران در جشنواره‌های خارجی جایزه می‌گیرند و طی تجربه‌های خود در داوری‌های مختلف نیز چنین نگاهی را نسبت به فیلم‌های ایرانی ندیدم.

اطبایی نیز در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: سال ۱۳۹۴ سال پر افتخاری برای سینمای ایران به شمار می‌رود. ما در این سال ۲۲۵۰ حضور بین المللی داشتیم که در سال‌های قبل این حضور ۱۵۰۰ عنوان بود. در سال ۹۴ سینمای ایران ۳۷۰ جایزه بین المللی دریافت کرد، این در حالی است که این عدد در سال ۹۳ تنها ۲۳۵ جایزه بود.

وی افزود: فکر نمی‌کنم زمانی که ۳۷۰ هیأت داوری جشنواره‌های مختلف فیلم‌های ایرانی را داوری می‌کنند، همه تصمیم بگیرند که یک نقطه نظر مشترک درمورد فیلم‌های ایرانی داشته باشند و تنها به دلیل سیاه نمایی به فیلم‌های ایرانی جایزه دهند.

این پخش کننده فیلم‌های ایرانی در جهان تأکید کرد: من فکر می‌کنم که این ارزش فیلم‌های ایرانی است که به دریافت جایزه منجر می‌شود. ما باید نسبت به سینمای خود اعتماد به نفس داشته باشیم و با توجه به جایگاه سینمای خود در جهان اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم. در هیچ جشنواره‌ای هیأت داوران به ملاحظات سیاسی تن در نمی‌دهند و من این جمله را با اطمینان می گویم.

ترانه علیدوستی: رسانه‌ها باید هدایتگر ادبیات مردم باشند
ترانه علیدوستی در بخش دیگری از این نشست در واکنش به سؤالی که در مورد سرمایه گذار عربی فیلم «فروشنده» پرسیده شد، بیان کرد: زمانی که چنین سؤال‌هایی پرسیده می‌شود، دچار مشکل می‌شوم. فارغ از بحث فیلم باید بگویم، شما اهالی رسانه باید هدایتگر ادبیات مردم باشید و مسئولیت سنگینی در این زمینه دارید. ادبیات نژادپرستانه نباید در مطالب شما باشد، مردم از شما یاد می‌گیرند. اینکه نهاد سرمایه گذار در یک فیلم عرب است یا نیست در شأن این جلسه نیست.

[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]

اصغر فرهادی در واکنش به صحبت علیدوستی گفت: خانم علیدوستی به خوبی در این زمینه صحبت کرد و من احساس افتخار می‌کنم که یک بازیگر جوان چنین نگاهی به مسائل دارد.

این کارگردان همچنین اشاره کرد: من زمانی که از ایران خارج می‌شوم اعتماد به نفس کامل دارم چراکه می دانم از کجا آمده‌ام. کدام کشور در دنیا وجود دارد که به اندازه ما فیلم خوب تولید کند. اینکه می گوییم فیلم‌های ایرانی به دلیل سیاه نمایی در جشنواره‌های خارجی جایزه می‌گیرند یک توهم دایی جان ناپلئونی است که از سر ترس نشأت می‌گیرد نه اقتدار. اما من با افتخار می گویم که در سرزمینی زندگی می‌کنم که ۵۰ سال پیش فیلم‌هایی مانند «گاو» در آن ساخته شده است.

وی افزود: به خاطر دارم که الکساندر پین کارگردان سینمای جهان با دیدن فیلم «گاو» بسیار از آن لذت برده بود. او درباره سینمای ایران با احترام صحبت می‌کرد. این در حالی است که ما در داخل کشورمان این سینما را تحقیر می‌کنیم.

کارگردان «جدایی» در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: همیشه فکر می‌کردم کسانی که می‌خواهند در مورد فیلم‌های من حاشیه ایجاد کنند با توجه به این که فیلم نمایش داده نشده است، در مورد چه چیزی می‌خواهند حاشیه ایجاد کنند اما دیدم که سرمایه گذار قطری حاشیه خوبی برای آنها شد.

فرهادی درباره روند ساخته شدن «فروشنده» عنوان کرد: باید توضیح دهم، درست زمانی که همه چیز برای ساخت فیلم جدید من در اسپانیا آماده بود به ایران سفر و حس کردم که می‌خواهم در ایران فیلم بسازم آن هم به دلیل مسائل عاطفی چرا که پدرم همیشه می‌گفت کاش در ایران فیلم می‌ساختی. زمانی که تصمیم گرفتم در ایران فیلم بسازم، بسیاری از دوستان در داخل و خارج از کشور به من گفتند که این کار با حاشیه همراه است؛ اما من گفتم که آنقدر دلم می‌خواهد در ایران فیلم بسازم که همه چیز را قبول دارم. البته این را هم می دانم که مشکلات من بعد از ساخت فیلم آغاز می‌شود. در هنگام نگارش فیلمنامه تهیه کننده خارجی فیلم قبلی و بعدی من پیشنهاد همکاری در این فیلم را هم داد که درنهایت به عنوان تهیه کننده و سرمایه گذار مشترک در فیلم حضور پیدا کرد و سرمایه‌هایی را برای فیلم جذب کرد.

توضیح درباره نقش مؤسسه قطری در تولید فیلم «فروشنده»
وی درباره سرمایه گذار قطری گفت: جشنواره فیلم قطر مانند جشنواره‌های دیگر از یکسری از فیلم‌ها و فیلمنامه‌ها حمایت می‌کند که البته رقم بالایی نیست. رقمی که به فروشنده تعلق گرفت، تنها ۱۰ درصد هزینه تولید این فیلم بود، ولی این حمایت ۱۰ درصدی سبب شد تا از این جشنواره به عنوان حامی مالی فیلم در ایران نام برده شود و البته در ادامه این جشنواره به سرمایه گذار و بعد دختر و یا خواهر امیر قطر تبدیل شد.

فرهادی ادامه داد: البته این را می دانم که این توضیح‌ها باعث تمام شدن این داستان نمی‌شود و بی شک افرادی هستند که جایی را برای آویزان شدن پیدا کنند. مانند فیلم «جدایی» که در نهایت داستان لابی اسکار را برای آن درآوردند.

اطبایی نیز در بخش دیگری از سخنان خود توصیح داد: این نوع از حمایت‌ها از سوی برخی جشنواره‌ها با نام صندوق مالی معروف است و بسیاری از تهیه کنندگان سینما در جهان از این فرصت استفاده می‌کنند. مؤسسه فیلم دوحه نیز که جشنواره فیلم قطر را برگزار می‌کند در همین روند از تعدادی فیلم‌های خاص به صورت کمک مالی بلاعوض حمایت می‌کند و فیلم «فروشنده» نیز از همین دست بود. اما خواهر امیر فعلی قطر تنها به عنوان بنیانگذار این مؤسسه حضور دارد و هیچ نقشی در سیاستگذاری جشنواره و سرمایه گذاری‌ها ندارد.

[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]

فرهادی: هیچ جای دنیا برای من مانند ایران نمی‌شود
اصغر فرهادی در ادامه این نشست گفت: من ایران را بسیار دوست دارم و فکر می‌کنم که ایران برای من جای بهتری برای زندگی است. من عاشق ایران هستم و در کجای دنیا می‌توانم از لذت حضور پدر مادر و دوستانم استفاده کنم. همین سبب شده است که کارگردانی بسیاری از پروژه‌های بزرگ سینمای آمریکا که امروز روی پرده رفته است، قبول نکنم چرا که می‌خواهم در ایران کار کنم. برای من بهتر است که بیشتر فیلم‌های خود را در ایران بسازم اما برای کنجکاوی دوست دارم تجربه‌هایی در خارج از کشور هم داشته باشم.

وی در پاسخ به اینکه چرا «فروشنده» را برای منتقدان داخلی نمایش نمی‌دهد، تأکید کرد: فیلم در داخل ایران هنوز پروانه نمایش ندارد به همین دلیل آن را نمایش نمی‌دهم البته ترجیح می‌دهم این فیلم همراه با مردم دیده شود. فکر می‌کنم «فروشنده» تابستان در سینماهای کشور اکران شود و یک هفته قبل از اکران عمومی برای اهالی مطبوعات نمایش داده می‌شود.

انتقاد از سخنان سخنگوی ارشاد
فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارنظر برخی از مسئولان دولتی در مورد اعمال برخی ملاحظات در فیلم گفت: کلمه ملاحظات بی حد و مرز است و من نمی‌دانم چگونه می‌دانند فیلمی که هنوز دیده نشده، نیازمند برخی ملاحظات است.

کارگردان «درباره الی» افزود: اگر قوانین جشنواره فیلم فجر اجازه دهد «فروشنده» را به جشنواره ارسال می‌کنم. به هر حال همه فیلم‌های من تا امروز هم اکران شده و هم در جشنواره شرکت کرده است.

وی همچنین در مورد جشنواره‌ای خوانده شدن فیلم‌هایش گفت: نمی‌دانم چرا استقبال مردم از فیلم‌هایم را نمی‌بینند و قبول نمی‌کنند که فیلم‌های من همیشه جزو پرفروش‌ها بوده است، اما چون در جشنواره‌های خارجی جایزه گرفته است به آن فیلم جشنواره‌ای یا فیلم کم مخاطب می گویند. به هر حال من در ایران هستم تا فیلم اکران شود.

من خودم «شهر زیبا» را بیشتر دوست دارم
این کارگردان در مورد مقایسه فیلم‌هایش با یکدیگر بیان کرد: زمانی که یک کارگردان فیلم‌هایی در مورد خانواده می‌سازد ناخودآگاه این مقایسه صورت می‌گیرد و من نگران این مقایسه‌ها نیستم. اگر یک نفر می‌گوید که مثلاً «درباره الی» را بیشتر از دیگر فیلم‌هایم دوست دارد خوشحال می‌شوم. من خودم از میان فیلم‌هایی که ساخته‌ام «شهر زیبا» را بیشتر دوست دارم. در نهایت باید بگویم که این مقایسه کردن فیلم‌ها کاملاً طبیعی است.

اصغر فرهادی همچنین در پاسخ به اینکه آیا فکر می‌کردید جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره کن بگیرید گفت: نه فکر نمی‌کردم. ما اینقدر به کار نزدیک بودیم که نمی‌شد حدس زد. تا چند روز قبل از رفتن به کن درگیر آماده کردنش بودیم و تازه وقتی در جشنواره نمایشش دادند خودمان ماحصل کار را دیدیم و فکر کردیم موفق شدیم.‌

وی ادامه داد: هر چند انتظار جایزه را نداشتیم اما در اکران اول فیلم در جشنواره واکنش مردم را که دیدیم امیدوار شدیم. ‌

[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]جایزه برای فیلم خوب است نه فیلمساز
این نویسنده و کارگردان درباره تأثیرگذاری جایزه بر فعالیت حرفه‌ای اش نیز گفت: برای من این جایزه تأثیری ندارد. در این سال‌ها فکر کنم توانسته باشم این را ثابت کنم. در لحظه جایزه گرفتن باید خوشحال شد و بعد آن را گذاشت کنار. نباید تبدیل به شناسنامه فیلمساز شود. من همیشه گفته‌ام این جوایز برای فیلم‌ها خوب است اما برای فیلمساز خطرناک است. اگر من فیلمساز باور کنم آدمی هستم که این جوایز را گرفته و با این فکر سر فیلم بعدی بروم کار پیش نمی‌رود.‌

سؤال بعدی خبرنگاران از فرهادی درباره تهیه کننده و سرمایه گذار فیلم بود. اینکه آیا اگر سرمایه گذار و تهیه کننده فیلم ایرانی بود آیا باز هم فیلم موفق به گرفتن جایزه می‌شد که فرهادی پاسخ داد: فکر نمی‌کنم موفقیت یک فیلم ربطی به تهیه کننده‌اش داشته باشد. مثلاً اینکه تهیه کننده چه ملیتی دارد در دیده شدن بازی شهاب حسینی چه نقشی می‌تواند داشته باشد؟

در ادامه اصغر فرهادی اذعان کرد که در فیلم فروشنده به فیلم «گاو» و غلامحسین ساعدی، «مرگ فروشنده» میلر و بعضی از موسیقی‌هایی که دوست دارد اشاراتی شده است، اما شهاب حسینی در واکنش به سؤال قبلی که از فرهادی درباره سرمایه گذار فیلم شده بود، گفت: عرصه فرهنگ به گمان من مرزی ندارد. در همه دنیا هر کسی یک قدم در عرصه هنر بردارد قابل تقدیر است. سرمایه گذار داخلی و خارجی معنا ندارد. ما درباره دنیای تفکرات حرف می‌زنیم. وقتی یک مفهوم مورد وثوق یک عده قرار می‌گیرد در واقع مرزها برداشته شده و این الگو تا به حال هم نتیجه داده است. ‌

ترانه علیدوستی: خارجی‌ها نحوه برخورد با بانوان ایرانی را یاد گرفته‌اند
اما ترانه علیدوستی که ساکت‌ترین فرد جمع سه نفره فیلم «فروشنده» بود، در واکنش به پاسخی درباره نظر خارجی‌ها درباره پوشش بازیگران ایرانی و رعایت آداب برخورد با هنرمندان زن ایرانی گفت: اتفاقاً خارجی‌ها این را درباره بانوان ایرانی پذیرفته‌اند و هیچ چیز را به دل نمی‌گیرند؛ یعنی اگر ما با آنها دست ندهیم ناراحت نمی‌شوند. ما هم به فرهنگ‌های دیگر احترام می‌گذاریم.‌

سؤال دیگر اما درباره تکرار زوج ترانه علیدوستی و شهاب حسینی در فیلم‌های فرهادی و سریالی مثل شهرزاد بود؛ اینکه آیا این تکرار آزاد دهنده نخواهد شد. فرهادی در این باره گفت: اولین بار این دو نفر در فیلم درباره الی زوج بودند. به نظرم این دو صاحب ویژگی‌هایی هستند که بازی‌شان مقابل هم هم تکراری نمی‌شود. آنقدر باهوش هستند که بدانند چه می‌کنند. مطمئن باشید ما هنوز بخشی از توانایی‌های این دو بازیگر را دیده‌ایم. ‌

اصغر فرهادی در ادامه درباره احساسی‌ترین لحظه‌ای که در فستیوال کن تجربه کرده است نیز گفت: برای من لحظه قرار گرفتن روی فرش قرمز احساسی‌ترین لحظه بود. معمولاً در این لحظه بخشی از موسیقی فیلم را می‌گذارند اما من در خواست کردم یکی از آوازهای استاد شجریان را بگذارند. حس عجیبی بود.

شهاب حسینی هم در ادامه به پخش یکی از موسیقی‌های گروه اوهام در فستیوال کن اشاره کرد و آن را انتخابی خوب توصیف کرد.‌

در ادامه به زعم اصغر فرهادی بالاخره سؤال سخت از ترانه علیدوستی پرسیده شد و نظر ترانه علیدوستی را درباره بازی گلشیفته فرهانی و اینکه اگر او جایزه بهترین بازیگر را می‌برد اندازه اینکه شهاب حسینی جایزه را برده خوشحال می‌شد یا نه خواستند. ترانه علدیوستی گفت: روزی که ما به کن رسیدیم خبردار شدم گلشیفته با گروهشان رفته‌اند و ما همدیگر را ندیدیم ولی بله بسیار خوشحال می‌شدم اگر این اتفاق می‌افتاد چون من و گلشیفته از راهنمایی هم مدرسه‌ای بوده‌ایم و هیچ چیز در جهان نمی‌تواند آن حس دوستی بچگی را در من عوض کند. ‌

[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]

برای تئاتر کار کردن وقت فراهم نیست
فرهادی در پاسخ به سؤال دیگری که چرا دیگر کار تئاتر نمی‌کند نیز گفت: من دوست دارم کار تئاتر بکنم و به نظرم تئاتر کار کردن مثل چکاپ می‌ماند. سنسورهای لطیف آدم بالانس می‌شود ولی برای یک تئاتر باید یک سال زمان گذاشت. این فرصت برایم فراهم نشده است. ‌

علیدوستی: آقای فرهادی اگر دغدغه سیاسی داشت می‌رفت نماینده مجلس می‌شد
ترانه علیدوستی در پاسخ به سؤالی درباره اصغر فرهادی و اینکه عده‌ای معتقدند کارهای او سیاه نمایی دارد، گفت: من ۱۴ سال است از نزدیک ایشان را می‌شناسم و با ایشان کار می‌کنم. نظر شخصی‌ام این است که من آدمی که اینقدر دغدغه کشورش را داشته باشد به ندرت دیده‌ام. بپذیریم آدم‌هایی هستند که با فیلم‌هایشان مانیفست سیاسی و اجتماعی نمی‌دهند و خود سینما برایشان مهم است. فکر نمی‌کنم فیلمسازها همه زندگی‌شان را می‌گذارند تا از این حرف‌ها بزنند. اگر آقای فرهادی می‌خواست حرف سیاسی بزند می‌رفت مثلاً نماینده مجلس می‌شد. اما بالاخره فیلمسازان دغدغه مردم را دارند. من امیدوارم روزی این واژه‌های سیاه نمایی و…از سینمای ایران حذف شود. ‌

شهاب حسینی هم در این باره گفت: هم ایشان و هم بنده معتقدیم اشتراکات انسانی از تفاوت‌هایشان بیشتر است. وقتی در فیلم درباره الی درباره قضاوت حرف می زند یا در فیلم جدایی نادر از سیمین درباره راست و دروغ می‌گوید؛ اینها حرف‌هایی نیست که فقط در ایران فهم بشود بلکه در آفریقا و استرالیا هم فهم می‌شود. من همیشه دوست داشتم یک تفکیکی بگذاریم بین فیلم ایرانی و فیلم ساخت ایران. درواقع فیلم‌های اصغر فرهادی ساخت ایران است. یعنی فیلم‌های صادراتی است.

فرهادی در ادامه درباره اینکه چگونه در فیلم‌هایش نشانه گذاری می‌کند که هم مخاطب ایرانی آنها را بفهمد هم مخاطب چهانی نیز گفت: قطعاً مخاطب ایرانی فیلم‌های مرا بهتر می‌فهمد. مثلاً در فروشنده اول فیلم دستی پولی در صندوق صدقات می‌اندازد. این پلان برای ما معنا دارد. یک مخاطب خارجی نمی‌داند صندوق صدقات چیست اما نشانه‌های احساسی به نظرم نشانه‌های آشنایی هستند. وقتی درست درباره احساسات نشانه گذاری شود همه آن را می‌فهمند و درک می‌کنند. ‌

در ادامه فرهادی به ذکر خاطره‌ای از سفرش به کوبا پرداخت که در آنجا مسیری را گم می‌کنند و در چهار راهی از زن نابینایی آدرس را می‌پرسند. صحبت می‌شود و همراه اصغر فرهادی توضیح می‌دهد که اصغر فرهادی فیلمساز است و فیلم جدایی نادر از سیمین را ساخته و زن نابینا می‌گوید اتفاقاً امروز رادیو داشت درباره این فیلم صحبت می‌کرد و اینکه پسری هست که نمی‌خواهد با پدر پیر و مریضش را رها کند. فرهادی گفت: این گونه احساسات، آدم‌ها را به هم نزدیک می‌کند.‌

فرهادی و حسینی در ادامه در برابر این پرسش قرار گرفتند که چه شد، هر دو وقت گرفتن جایزه به زبان فارسی حرف زدند و هر دو اذعان کردند که آوای کلام فارسی هم برای خودشان و هم برای خارجی‌ها خوشایند است.‌

[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]

همچنین شهاب حسینی در ادامه خبر داد که می‌خواهد یک فیلم را برای تبدیل شدن به نمایشنامه و اجرای صحنه‌ای آماده کند و به جای ساخت فیلم دومش تصمیم دارد تئاتری را کارگردانی کند و حتی به شوخی اظهار کرد که اصغر فرهادی هم قرار است در آن بازی کند و گفت: اصغر فرهادی بازیگر خوبی است.‌

در ادامه کارگردان فیلم فروشنده این خبر که قرار است پخش کننده فیلمش در ایران محمود رضوی باشد شایعه خواند. ‌

فرهادی در پاسخ به اینکه نمی‌ترسید با بازیگران خارجی و در فضایی غیر از ایران فیلمی بسازید و مخاطب خود را از دست بدهید با اشاره به تجربه موفق فیلم «گذشته» گفت: نمی‌ترسم و خیلی مشتاقم هر چه زودتر فیلم جدیدم را شروع کنم.‌

در انتهای مراسم فرهادی از همه کسانی که در این مدت به او پیام تبریک گفتند تشکر کرد. شهاب حسینی به طور خاص از عادل فردوسی پور که برنامه هفته گذشته‌اش را به این فیلم تقدیم کرد تشکر کرد و ترانه علیدوستی نیز از رسانه‌ها.

شهاب حسینی جایزه‌اش را به محضر امام زمان (عج) تقدیم کرد
اما آخرین جملاتی که در این نشست مطرح شد شهاب حسینی خطاب به حضار گفت: بسیار خوشحالم و به فال نیک می‌گیرم که شب نیمه شعبان این جایزه را در کن گرفتم و این هدیه ناقابل را به آستان مبارک ایشان در جمکران تقدیم می‌کنم.‌

اصغر فرهادی کارگردان «فروشنده» در شصت و نهمین جشنواره فیلم «کن» موفق به دریافت جایزه بهترین نویسنده فیلمنامه شد. همچنین شهاب حسینی نیز جایزه بهترین بازیگر مرد این جشنواره را از آن خود کرد.

[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame] [su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]

[su_frame align=”center”]نشست رسانه‌ای عوامل فیلم سینمایی «فروشنده»[/su_frame]