شناسایی ۸۴ کودک کار در رشت

رشت رویایی- مدیرکل بهزیستی گیلان از شناسایی ۸۴ کودک کار در رشت خبر داد و گفت: پدران ۵۲ درصد کودکان از این اعتیاد دارند.

کودک کار

محمدرضا پارسی به مناسبت ۲۳ خرداد روز جهانی مبارزه با کار کودکان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از ماموریت‌های بهزیستی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است، اظهار کرد: توسعه انسانی و پیشرفت جامعه نیازمند توجه به منابع انسانی است.

او افزود: بر اساس قانون، کودک خیابانی کودکی زیر ۱۸ سال است که به صورت محدود یا نامحدود در خیابان می‌مانند و حتی کودکانی که با خانواده خود در ارتباط‌اند.

پارسی با بیان اینکه کودکان کار بین سنین ۷ تا ۱۸ سال هستند، افزود: بر اساس نتایج بررسی‌ها،‌ اهداف اقتصادی و کسب درآمد،‌ بیشتر دلایل وجود کودکان کار در جامعه است.

او با اشاره به اینکه اواخر سال ۹۳ مرکز حمایتی‌ـ‌آموزشی کودک و خانواده در رشت راه‌اندازی شد، گفت: در این مرکز کودکان بی‌خانمان استان و خانواده‌هایشان از آموزش‌هایی مثل مهارت زندگی، فنی، مشاوره کودک و خانواده، فعالیت‌های ورزشی و استعدادیابی ورزشی، آموزش پیشگیری از اعتیاد، تشویق به مشارکت اجتماعی و فرهنگ ارتقای حفاظت از محیط زیست بهره‌مند می‌شوند.

پارسی خاطرنشان کرد: انجام فعالیت‌های مددکاری و مداخله در امور خانواده‌های آسیب‌پذیر به‌منظور ارتقای سطح فرهنگی و آگاه‌سازی در مورد آسیب‌های روانی و بهداشتی پرورش کودکان کار، هم‌چنین حمایت و تشویق کودکان کار به تحصیل در هدایت کودکان به سمت زندگی معمولی بسیار حائز اهمیت است.

او با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار ۸۴ کودک کار در رشت شناسایی شده است، خاطرنشان کرد: از این تعداد پدران ۵۲ درصد کودکان اعتیاد دارند.

مدیرکل بهزیستی گیلان، اضافه کرد: ۱۵ درصد این کودکان تحت پوشش بهزیستی و ۱۰ درصد تحت پوشش کمیته امداد هستند.

او با بیان اینکه تاکنون ۱۲ درصد از این کودکان از چرخه کار خارج شدند، تصریح کرد: این کودکان غالباً به‌علت بدسرپرستی، فقر مالی، فقر فرهنگی به سمت خیابان و کار کشیده می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی گیلان، گفت: اغلب کودکان کار در رشت دارای سرپرست هستند و بیشتر این کودکان مهاجر و از دیگر استان‌ها به مرکز گیلان برای کار آمده‌اند.

پارسی با بیان اینکه ۳۵ درصد کودکان کار در معرض خشونت هستند، یادآور شد: ۹۰ درصد کودکان کار مشغول به تحصیل هستند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz