شناسایی ۵۰ هزار معتاد در گیلان

اعتیاد - مواد مخدر - فرد معتاد

رشت رویایی- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با اعلام اینکه ۵۰ هزار معتاد در گیلان شناسایی شده است، گفت: طی دو ماه نخست سال جاری، ۵۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در گیلان کشف و ضبط شد.

به گزارش مهر، محمدحسین شاهکویی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر که غروب دوشنبه در شهرستان فومن برگزار شد، اظهار کرد: پنج اولویت در سال ۹۵ برای ستاد مبارزه با مواد مخدر تدوین شده است.

وی با بیان اینکه این اولویت‌های در قالب دستورالعمل به تمامی فرمانداری‌های استان ابلاغ شده است، افزود: مقابله با عرضه و امور بین الملل، فرهنگ و پیشگیری از اعتیاد، درمان و کاهش آسیب، صیانت اجتماعی و مدیریت فرابخشی از جمله این اولویت‌های هستند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان مهم‌ترین اصل در این ابلاغیه را سلامت و امنیت مردم دانست و گفت: ویژگی سلامت و امنیت از این نظر حائز اهمیت بوده که بحث مواد مخدر بحث سوداگری است.

وی با اشاره به اینکه سوداگران به دنبال کسب مال نامشروع از طریق اعمال قدرت و نفوذ در کشورهای در حال توسعه هستند، خاطرنشان کرد: از این جهت سلامت مردم در معرض خطر قرار دارد.

مرگ روزانه ۱۰ نفر در ایران بر اثر مصرف تریاک ناخالص
شاهکویی به جلوگیری از واردات پیش سازهای مربوط به مواد مخدر صنعتی اعم از شیشه و گل به کشور اشاره و تصریح کرد: نتیجه این ممانعت افزایش قیمت مواد مخدر صنعتی شیشه از ۱۵ میلیون به ۸۰ میلیون تومان و برگشت سوداگران به سمت مواد مخدر سنتی شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه ورود ناخالصی به تریاک موجب افزایش مسمویت های ناشی از سوء مصرف این مواد شده، اظهار کرد: متاسفانه روزانه ۱۰ نفر به دلیل مصرف این ماده مخدر جان خود را در ایران از دست می‌دهند.

به گفته این مسئول بعد از حوادث رانندگی، سکته قلبی و سوانح سوختگی مرگ‌ومیر براثر مصرف سوء مواد مخدر ناخالص، چهارمین علت مرگ و میر در ایران است.

وی به بهره برداری از مرکز ماده ۱۶ که مربوط به جمع آوری معتادان متجاهر شهرستان رشت در تیرماه بوده اشاره کرد و گفت: کارگزار این مرکز شهرداری رشت بوده که در حال تجهیز و آماده‌سازی است.

دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با بیان اینکه بعد از چندین سال پروژه احداث نمایشگاه دائمی پیشگیری از اعتیاد راه اندازی می‌شود، افزود: این نمایشگاه به همت سازمان بهزیستی استان به منظور آشنایی نسل جوان و پویای جامعه با مضرات اعتیاد است.

کشف ۵۰۰ کیلو گرم انواع مواد مخدر در گیلان طی دوماهه نخست سال جاری
وی با اشاره به عرضه بیش از ۱۰۰ نوع انواع مواد مخدر صنعتی در جهان و ایران، نبود آگاهی و اطلاع رسانی مناسب به جامعه را یکی از دلایل گسترش استفاده از این مواد به ویژه در بین نسل جوان دانست.

شاهکویی به فعالیت خوب دستگاه‌های امنیتی کشور و استان در زمینه مقابله و مبارزه با مواد مخدر اشاره و خاطرنشان کرد: در دو ماهه نخست سال جاری نزدیک به ۵۰۰ کیلو گرم انواع مواد مخدر در استان کشف و ضبط شده است.

وی در ادامه آموزش و پیشگیری را دو اصل مهم در مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و گفت: در همین راستا همایش «دانشگاه عاری از دخانیات» در دانشگاه گیلان و نشست تخصصی مبارزه با مواد مخدر نیز در دانشگاه آزاد لاهیجان برگزار شد.

دبیرشورای مبارزه با مواد مخدر گیلان ادامه داد: آگاهی و اطلاع‌رسانی به مردم موجب کاهش تقاضا و مبتلا شدن جوانان و نوجوانان به این مواد می‌شود.

تغییر جامعه هدف سوداگران مواد مخدر
وی با بیان اینکه گرفتار شدن افراد در دام مواد مخدر صنعتی و روانگردان ها بسیار آسان و درمان آن بسیار سخت است گفت: متاسفانه سوداگران جامعه هدف خود را تغییر داده‌اند.

شاهکویی پیرگریزی و جوان گزینی را اولویت اصلی قاچاقچیان مواد مخدر اعلام کرد و یادآورشد: استکبار جهانی در بحث فروپاشی نظام سیاسی مأیوس شده و به دنبال فروپاشی نظام اجتماعی خصوصاً بنیان خانواده و جوانان است.

به گفته این مسئول یکی از اثرات نامطلوب اعتیاد ناسالم شدن خانواده‌ها بوده که اگر نتوانیم جامعه، جوانان و نوجوانان را تحت آموزش نه گفتن، مهارت‌های زندگی و انسان گزینی درست قرار دهیم با مشکل مواجه می‌شویم.

کاهش پنج درصدی بروز و شیوع اعتیاد در کشور در دستور کار شورا
شاهکویی با بیان اینکه پیشگیری و درمان اعتیاد دو اولویت مهم ستاد مبارزه با مواد مخدر است، افزود: اجرای مناسب این دو اولویت در جامعه موجب کاهش پنج درصدی بروز و شیوع بیماری در کشور می‌شود.

وی نیاز اجرای صحیح این اولویت را داشتن سیمای آماری واحد در سطح شهرستان‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: باید بدانیم که در منطقه خود چه تعداد جوان و نوجوان در معرض خطر، معتاد و معتادان بهبودیافته وجود دارد.

به گفته این مسئول متاسفانه در بهترین حالت ۸۰ درصد معتادان بهبود یافته دوباره به سمت اعتیاد کشیده می‌شوند.

۵۰ هزار معتاد شناسایی شده در گیلان
دبیرشورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با اشاره به شناسایی یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در سطح کشور، افزود: متاسفانه سهم استان گیلان ۵۰ هزار معتاد است.

وی از پیامدهای اعتیاد به همسر و کودک آزاری اشاره کرد و گفت: اعتیاد به مواد مخدر چهارمین بحران جهان محسوب می‌شود.

شاهکویی با اشاره به وجود ۴۵ کمپ ترک اعتیاد در استان، تصریح کرد: بیش از ۴۶ هزار معتاد در این کمپ‌ها تحت پوشش قرار داشته و به آنها خدمات ارائه می‌شود.

عکس: تسنیم

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz