[su_frame align=”center”]یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵ - محمود باقری خطیبانی[/su_frame]

رشت رویایی- جلسه روز یکشنبه شورای شهر رشت در حالی برگزار شد که به تعویق افتادن استیضاح و تصور از تثبیت هرچه بیشتر جایگاه شهردار در افکار عمومی به‌واسطه افتتاحیه‌های هر روزه شهرداری و برنامه‌های در دست اقدام آن عصبانیت یک عضو همیشه مخالف را در پی داشت؛ به نحوی که باعث شد «آقای افشاگر» یک‌بار دیگر شمشیر را از رو ببندد و بیست دقیقه یک نفس تیر و ترکشِ توهین و تهمت خود را حواله شهرداری و رسانه‌ها کند. جواب به تعویق افتادن پروژه استیضاح شهردار که از چندین ماه قبل توسط دشمنان توسعه کلید خورده بود چیزی جز بی‌احترامی و فحش نبود. ادبیاتی که خطیبانی برای سخنرانی در تریبون مقدس شورا انتخاب کرده ادبیات سخیفی است که متاسفانه به‌واسطه آن باید در انتشار گزارش‌های شورا «هشدار +۱۶» گذاشت، گزارش‌هایی که به جز بدآموزی، تفرقه‌افکنی و جنجال حاوی نکات دیگری نیست. خطیبانی که خود را نماینده بر حق مردم می‌داند باید متوجه جایگاه شورا و نمایندگی‌اش باشد که چگونه اظهارنظراتش فرهنگ و آبروی رشت را به بازی گرفته و به سوژه طنزنویسان فضای مجازی تبدیل کرده است. ادبیات خطیبانی دیگر مسئله عجیبی در ادبیات شورای شهر رشت نیست و دیگر کسی را متعجب نمی‌کند؛ حتی وقتی خطاب به شهردار می‌گوید: «برو قبر پدرت را یکسان‌سازی کن».

چرا باید تریبون شورا جایگاهی برای توهین به شهردار باشد؟ اینکه انجام یک طرح فی النفسه خوب است یا خالی از اشکال نیست و ضرورتش در زمان مقرر احساس می‌شود یا خیر یک امر بدیهی است و بدون شک هر طرحی از یک عده مخالف و موافق برخوردار است. حال اینکه به بهانه انتقاد به یک طرح یا عملکرد یک مدیر به انحای مختلف به او و خانواده‌اش توهین شود نشان می‌دهد که موضع مخالف بر سر بحث عملکرد نیست بلکه خصومت با شخص خود مدیر است. وقتی خطیبانی در صحن علنی شورا می‌گوید:«من به آقای ثابت‌قدم می‌گویم خودتی… من فرهنگم، فرهنگ روستایی است، فرهنگ شهری نیست».

متاسفانه باید گفت ادبیات توهین‌آمیز خطیبانی حالا به ادبیات رسمی شورا بدل شده و گویا منافع ریاست شورا منافاتی با اینگونه توهین‌ها ندارد که تاکنون واکنشی به این صحبت‌ها نشان نداده است. اما نسبت دادن این ادبیات به فرهنگ روستایی توهینی بس بزرگ‌تر به بخشی از بدنه جامعه است که سکوت در برابر آن با یک علامت سؤال و تعجب بزرگ همراه است.

اما خطیبانی همیشه برای ناهنجاری‌های خود توجیه و بهانه‌ای در دست دارد؛ همانگونه که خود را زبان مردم می‌نامد و معتقد است بجای آنها صحبت می‌کند، به همین ترتیب شورا را هم در مصادره خود در آورده و نظراتش را از جانب همه مطرح می‌کند؛ رفتاری که بارها از سوی برخی از اعضا با واکنش مواجه شده اما خطیبانی می‌داند سلاح بهتری به جای مصادره به مطلوب کردن همه چیز و شعارهای عوام‌فریبانه‌ای همچون ایجاد اشتغال برای قشر ضعیف جامعه ندارد. اما باید از او پرسید مگر وظیفه شهرداری ایجاد اشتغال است؟

اما وقتی بحث خصومت شخصی و منافع فردی در میان باشد، باید گفت بله! وظیفه شهرداری ایجاد اشتغال است. همانطور که این عضو شورا می‌گوید چرا خواهرخانم شهردار باید در شرکت پلشیر کارمند باشد و ماهیانه فلان قدر حقوق بگیرد، اما بردار فوتبالیست من در شرکت امینان شب شش ماه حقوق نگرفته باشد؟ گویا مسئله بیش از آنکه حقوق مردم باشد دفاع از حقوق برادر است! در اینکه برادر فوتبالیست خطیبانی هم مثل تمام جوانان این شهر حق دارد شغلی داشته باشد، شکی نیست و آرزوی همگان است که هیچ جوانی در هیچ‌کجای این مملکت بیکار نباشد؛ اما نکته اساسی اینجاست که اگر شغل خواهرخانم شهردار در یک شرکت خصوصی که با شهرداری قرارداد پیمانی دارد جرم است چگونه کار برادر فوتبالیست این عضو شورا جرم نیست؟ مگر شرکت امینان شب طرف قرارداد شهرداری نیست؟ آیا جذب برادر فوتبالیست خطیبانی به واسطه استعداد و توانایی او بوده اما خواهرخانم شهردار با رانت بر سر کار رفته است؟ چطور خطیبانی که از تمام ریز و بم این شهر خبردار است می‌داند برادرش شش ماه حقوق نگرفته، اما خبر ندارد تعدادی از کارمندان پلشیر به خاطر عدم دریافت حقوق استعفا داده‌اند؟ آن‌ها هم شش ماه است حقوق نگرفته‌اند! آیا این عوام‌فریبی نیست که برای تخریب چهره شهردار یک شرکت را از هر طرف تخریب کنیم و وانمود کنیم که بستگان شهردار و فلان فرماندار و فلان مسئول و غیره ماهیانه دو میلیون پول می‌گیرند؟

متاسفانه آنچه در ماه‌های گذشته بر جو شورا حاکم بوده تصمیم‌گیری بر پایه عقلانیت نبوده است بلکه یک جریان خصمانه و کینه‌ورزانه‌ای بوده که با دستان خطیبانی هدایت می‌شود؛ جریانی که باید گفت بزرگ‌ترین عامل در حاشیه کشیدن شورا، ایجاد تنش بین شورا و شهرداری و سدی بر راه توسعه شهر بوده است. شهری که پس از سال‌ها سکون و درجا زدن به واسطه تغییرات پی‌درپی مدیریتی که هیچ نتیجه‌ای جز آسیب به شهر و شهروندان نداشت، مدت کوتاهی است که به تکاپو و حرکت افتاده و دارد رنگ توسعه به خود می‌بیند. شکی نیست که هر مدیری یک سری نقاط ضعف و یک سری نقاط قوت دارد و بدون شک در عملکرد هر مدیر یک سری اشتباهات وجود دارد. ما همچون آقای خطیبانی صفر و صد به عملکرد شهرداری و دیگر مدیران شهری نگاه نمی‌کنیم؛ اما سوالی که آقای خطیبانی بد نیست پاسخ دهد این است که عملکرد او طی سه سال گذشته به جز ذره‌بین در دست گرفتن و دنبال ردپای تخلف گشتن چه بوده است و چه گره‌ای از هزاران گره مردمی که او نمایندگی‌شان را می‌کند باز کرده است؟