در کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت مطرح شد:
شعار «قلیان‌ها را گلدان کنیم» برای روز جهانی بدون قلیان

رشت رویایی، سبحان حقدوست- نودمین جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت صبح امروز برگزار شد.

فاطمه شیرزاد: در ۵ منطقه شهرداری برنامه‌های آموزشی خواهیم داشت
شیرزاد - گزارش تصویری جلسه فوق‌العاده شورای شهر رشت - 19 اسفند 1394 - فاطمه شیرزاد به گزارش خبرنگار رشت رویایی، در این جلسه که به هفته بدون دخانیات اختصاص داشت، فاطمه شیرزاد، رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست ضمن تبریک سالروز آزادی خرمشهر گفت: با ایجاد حوزه سلامت در مدیریت شهری که آغاز آن با هفته سلامت بوده، حرکت‌های بسیار خوبی صورت گرفته است است. انشاالله با مشارکت‌هایی که با حوزه‌های مربوطه داریم با توجه به زحمات دکتر نجف زاده به عنوان مشاور کمیسیون امیدواریم بتوانیم برنامه‌هایی را در حوزه سلامت داشته باشیم. قرار است برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی را با مشارکت سازمان‌های ذیربط در ۵ منطقه شهرداری داشته باشیم. اولین پارک بدون دخانیات، پارک توحید را در هفته سلامت مورد بهره‌برداری قرار دادیم. در این پارک یکسری تابلوهای بازدارنده و هشداردهنده هم نصب شده‌اند. با توجه به کمک‌های آقای بهارمست و خانم بینا انشالله بتوانیم این برنامه‌ها را بهبود ببخشیم.

شیرزاد همچنین برگزاری نمایشگاه در پارک توحید با غرفه‌های مشاوره ترک سیگار و نمایش‌های خیابانی را از برنامه‌های این هفته عنوان کرد.

طیبه بینا: مصرف قلیان در اقشار مختلف، دغدغه بزرگ ماست
طیبه بینا در ادامه طیبه بینا، مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری و جانشین معاونت خدمات شهری شهرداری رشت گفت: ما روزشماری برای هفته بدون دخانیات با شعار قلیان سمی برای سلامت خانواده آماده کرده‌ایم که از ۴ خرداد شروع می‌شود و تا پایان روز دهم خرداد ادامه خواهد داشت؛ عناوین روزها عبارتند از: جوانان علیه قلیان، قانون علیه قلیان، قلیان و سرطان، آموزه‌های دینی علیه قلیان، اماکن عمومی عاری از قلیان، خانواده علیه قلیان و روز آخر، روز جهانی بدون قلیان است.

بینا در ادامه گفت: مصرف قلیان در اقشار مختلف، دغدغه بزرگ ماست به طوری که هر مورد استفاده از قلیان معادل ۸۰ الی ۱۰۰ نخ سیگار است، و تنباکو معطر با ترکیبات شیمیایی مضر و آلودگی آن‌ها به برخی مواد روان‌گردان، این دغدغه را دو چندان کرده است. شعار امسال و تبلیغات ما «قلیان‌ها را گلدان کنیم» نام گذاری شده است. ۱۰ میلیون سیگاری در ایران وجود دارد و در هر ۵ دقیقه یک نفر بر اثر مصرف سیگار می‌میرد.

جانشین معاونت خدمات شهری شهرداری رشت گفت: هدف از برگزاری این برنامه اول افزایش آگاهی در خصوص مصرف دخانیات است. دوم دسترسی آسان به مشاوره در این خصوص است. عناوینی برای این برنامه‌ها نیز تعریف شده است که در سرای های محله با راه‌اندازی مسابقات، سامانه‌های پیامکی و تبلیغاتی، پیاده‌روی‌های خانوادگی، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، مراسم دفن سیگار، اهدای گل به معتادان و گرفتن سیگار از آن‌ها صورت می‌گیرد.

شاهکویی: ۵۵ درصد از زندانیان ما با اعتیاد سرکار دارند
محمدحسین شاهکویی در ادامه جلسه کمیسیون فرهنگی، محمدحسین شاهکویی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان به ارائه آمار زندانیان پرداخت و گفت: ما اینجا درباره مساله شوک هزاره سوم صحبت می‌کنیم. ۵۵ درصد از زندانیان ما با اعتیاد سرکار دارند. این را اگر تعمیم دهیم، تعداد بسیار از خانواده‌ها و کودکان در معرض خطر هستند. ۴۵ درصد از جرائم به مواد مخدر ارتباط پیدا می‌کند و فقط بیست درصد در بهترین حالت می‌توانند به جامعه برگردند. اما بحث سیگار یا قلیان را باید از معاونت امور اجتماعی و در استان‌ها از طریق اداره کل فرهنگی و امور اجتماعی پیگیری کرد.

شاهکویی ادامه داد: رویکرد ما اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر است. ما معتقدیم مبارزه با این امر باید توام با آموزش و پیشگیری اولیه باشد. هدف اول ما ۵ درصد کاهش شیوع بروز اعتیاد در کشور است. هدف دوم ما افزایش ۱۰ درصدی بازگرداندن و حفظ و صیانت افراد بهبود یافته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تاکید کرد: بهره گیری از ظرفیت خیرین در این امر همانند باقی نهضت‌ها باید یک اصل باشد. ضرورت ورود کلیه مراکز آموزش علمی و پژوهشی در این زمینه امری ست که باید مورد توجه قرار بگیرد. لزوم سرمایه‌گذاری در عرصه پیشگیری اولویت اصلی ماست. اکنون افغانستان با ۱۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران بزرگترین تولید کننده تریاک در دنیاست و تهدیدی برای کشور ما محسوب می‌شود.

شاهکویی با اشاره به این‌که ۲۵ درصد مصرف کنندگان از مواد مخدر شیمیایی استفاده می‌کنند، گفت: بیش از صد نوع مواد مخدر شیمیایی در جهان تولید می‌شود. دانشجویان ما فارغ از آگاهی، قرص‌هایی مانند ریتالین یا متادون مصرف می‌کنند که جزو مواد مخدر هستند. بانوان در باشگاه‌ها و آرایشگاه‌ها به بهانه تناسب اندام از این مواد، بدون آگاهی استفاده می‌کنند. اعتیاد به موادمخدر شیمیایی بسیار بسیار خطرناک‌تر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفت: مهم‌ترین اقدام در این امر آموزش مهارت‌های زندگی و فرهنگ پیشگیری و نه گفتن از طریق دوره‌های ویژه است. در این خصوص می‌توانیم به جوانان و نوجوانان کمک کنیم. از سن پیش‌دبستانی این اقدامات در حال انجام است. امیدوارم با همت شورای شهر و باقی سازمان‌ها و ادارات به این اقدامات سرعت ببخشیم.

موسوی روزان: اعتیاد زنان و دختران را باید کنترل کنیم
تصویب لایحه احداث تراموا شورای شهر موسوی روزان، عضو شورای شهر رشت هم در این جلسه گفت: امیدوارم برنامه‌هایی که خانم بینا اعلام کردند از هفته به دوره‌های همیشگی گسترش بدهیم. تلاش‌های بسیاری در این امر در همه حوزه‌ها و همه سطح‌ها صورت گرفته است. افزایش اعتیاد همیشه بوده و با همت ما می‌توان آن را فقط کند کرد. بحث پایین آمدن سن اعتیاد و کشیده شدن آن به سمت زنان نیز هست. سیگار قدم آغازین اعتیاد است. اگر بتوانیم مسئله سیگار را کنترل کنیم، نتایج مثبتی را باید در مورد اعتیاد ببینیم.‌ بالا و پایین‌ها همیشه در این امر وجود داشته، یکبار به صورت اجتماعی و فرهنگی عمل کردیم و یکبار به صورت فیزیکی، در حالیکه بحث قضایی خود را نیز دارد. باید در ارتباط با بحث مبارزه دقت بیشتری داشته باشیم. فشار سنگین کارمان را بر مباحث اجتماعی بگذاریم. برخوردهای اداری و قضایی سر جای خود هست، بحث کشیده شدن اعتیاد به مدارس و زنان و دختران را باید کنترل کنیم. زیرا آسیبش نسبت به مردان به مراتب بیشتر است. ان شاءالله برنامه‌های خانم بینا تدام داشته باشد.

مظفر نیکومنش: ما از قهرمانان جوان‌مان حمایت نمی‌کنیم
دیدار مسئولین با خانواده شهدای مدافع حرم گیلان - مظفر نیکومنش مظفر نیکومنش نودهی نیز در این جلسه گفت: موارد مطرح شده بسیار بجا و کارشناسی بود، اما من چند مورد پیشنهادی می‌خواهم عرض کنم. باید طرحی بهتر از سفره خانه‌های سنتی ارائه شود. فقط ستاد مبارزه با این موضوع یا دیگر متولیان این موضوع کافی نیستند بلکه یک کارگروه نیاز است. چه طرحی ارائه کردیم که مانع از رفتن جوانان به سفره‌خانه‌ها شود؟

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت گفت: می‌توانیم مسابقات از ورزش‌های مختلف مثل مچ‌اندازی، شطرنج و… یا حتی شعرخوانی به همراه جوایز اندکی در نظر گرفته شود. ما از قهرمانان جوان‌مان حمایت نمی‌کنیم. امتیازات رایگان به این جوان‌ها باعث تشویق آن‌ها می‌شود. باید در حوزه‌های مختلف، جوانان به کار گرفته شوند. از قهرمانان ما یک نفر تقدیر نکردند. من تنها کاری که از دستم بر آمد دعوتشان به شورا و تقدیر از آنها با لوح تقدیر بود. این جوان در همین مورد به سمت سیگار و قلیان کشیده می‌شود.

نیکومنش افزود: من تقاضا دارم این برنامه‌ها در مناطق محروم انجام شود، به جای پارک توحید در پارک سلیمانداراب یا جماران یا پیرکلاچای یا دیگر مناطق آسیب‌پذیر اجرا شود و آگاهی افراد بیشتر شود.

او همچنین گفت: دکه‌های مطبوعاتی ما متاسفانه مرکز پخش دخانیات شدند. باید این‌ها بررسی شوند. موضوع بعدی حضور افراد معتاد به بهانه‌های مختلف مانند اسپند یا دعافروشی هستند که باید جمع‌آوری بشوند. وجهه‌ی خوبی برای شهر توریستی رشت ندارد. افراد معتاد در ادارات نیز وجود دارند که کنترل نمی‌شوند و حوصله رسیدگی به وظایف ندارند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz