رشت رویایی ـ معاون صنایع‌دستی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان خبر داد که شش کالای صنایع‌دستی گیلان موفق به کسب نشان یونسکو شدند که افتخاری در حوزه فرهنگ و هنر استان است.

[su_frame align=”center”]شش کالای صنایع دستی گیلان، نشان یونسکو دریافت کردند[/su_frame]

سلمان شاه‌محمدی همچنین از افتتاح بازار هفتگی صنایع‌دستی با عنوان پنجشنبه بازار در میدان شهرداری رشت در دهه فجر خبر داد و گفت: رونق‌افزایی اقتصادی، امکان عرضه مستقیم و بدون واسطه اقلام صنایع‌دستی و نیز اشتغال پایدار از نتایج مثبت این طرح است.

معاون صنایع‌دستی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به شش روستای پایلوت در اجرای طرح روستای بدون بیکار گفت: ۲۳۰ واحد به صورت انفرادی و کارگاهی در شش روستای قاسم‌آباد سفلی و علیا، حلیمه جان تالش، اسطلخ‌جان رودبار، دهنه سر شیجان خمام در حال فعالیت هستند.

او با بیان اینکه تا سال ۹۲ تنها ۱۳۹ فروشگاه صنایع‌دستی در گیلان فعال بود، تاکید کرد: اکنون شاهد فعالیت ۳۳۴ واحد عرضه در استان گیلان هستیم.

شاه‌محمدی افزود: تاکنون ۶۴ محصول از اقلام صنایع‌دستی گیلان نشان مرغوبیت و شش کالا نشان یونسکو دریافت کرده‌اند که افتخاری در حوزه فرهنگ و هنر استان است.

او از کسب نشان جغرافیایی چادرشب و گلیم گیلان خبر داد و گفت: تاکنون هشت استاندارد ملی نیز در چهار رشته در حوزه تولید رشتی‌دوزی، مرواربافی، چادرشب بافی و سفال سنتی گیلان دریافت شده است.

به گفته شاه‌محمدی، تعداد کارگاه‌های تاسیس شده در سال جاری ۲۱ کارگاه بوده که با تاسیس این تعداد کارگاه در مجموع ۸۹ کارگاه فعالیت می‌کنند.

او به افزایش صادرات صنایع‌دستی گیلان به مقصد چند کشور جهان اشاره کرد و گفت: اکنون میزان صادرات به یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رسیده که با حمایت از توسعه صادرات اقلام صنایع‌دستی به زودی شاهد رونق اقتصادی چشمگیری می‌شویم.