چگونه می‌توانید شخصیت طرف مقابل را در ده ثانیه بشناسید؟

۱. قابل اعتماد بودن
به عنوان بخشی از تکامل انسانی‌مان، به سرعت یاد می‌گیریم برای مراقبت از خودمان در برابر آسیب‌ها، میزان قابل اعتماد بودن دیگران را تخمین بزنیم. انسان‌ها معتقدند که در ده ثانیه‌ی اول به صورت درون‌یافتی حس می‌کنند که آیا می‌توانند به شخص مقابل‌شان اعتماد کنند یا نه.

۲. جذابیت
در فرهنگی که برای پیدا کردن فرد دلخواه، قرار ملاقات‌های برق‌آسایی ترتیب داده می‌شود، خیلی راحت می‌توانیم بگوییم که آیا اساساً به لحاظ فیزیکی و بنابر ظاهر دیگران جذبِ آنها می‌شویم؟ اگر خودتان را می‌شناسید و می‌دانید جذب آدم‌های سبزه رو می‌شوید، پس احتمالاً در برابر آدم‌های بلوند بی‌تفاوت هستید. ما تمایل داریم جذب کسانی بشویم که به ما شباهت دارند، بنابراین به دنبال ویژگی‌های مشابه در کسانی هستیم که قرار است همدم ما شوند، و حس می‌کنیم هر چه به ما شبیه‌تر باشند، جذاب‌تر هستند.

در مطالعه‌ای که روی “همسریابی برق‌آسا” صورت گرفت، مشخص شد زنان به دنبال مردانی هستند که به لحاظ مالی موقعیت خوبی دارند، در حالی که برای مردان جذابیت اولویت اول است. هرچند این ویژگی‌ها چیزهایی نبودند که افراد نهایتاً در شریک رمانتیک خود انتخاب کردند. ممکن است آن چیزی که دوست داریم در همدم‌مان وجود داشته باشد، عامل تعیین‌کننده‌ای برای ما نباشد.

۳. برون‌گرایی
کسی که با او در ارتباط هستید، خوش‌برخورد است یا خجالتی؟ این ویژگی شخصیتی را می‌توان به راحتی در ده ثانیه تشخیص داد. زبان بدن، تماس چشمی، هیجان در صدا، صورتک‌های کارتونی که احساسات را نشان می‌دهند و حرکات دست کلیدی به ما می‌دهند درباره‌ی این‌که آدم‌ها چقدر در محیط‌های اجتماعی راحت هستند.

۴. شایستگی
محقق الکساندر تودوروف واکنش آدم‌ها را در برابر چهره‌های مختلف مطالعه کرد و متوجه شد از نظر شرکت‌کننده‌های مطالعه، کسانی که لب‌های نازک دارند و درو چشم‌های‌شان چین و چروک وجود دارد، آدم‌هایی منحصر به فرد، باهوش و با اراده هستند؛ و کسانی که صورت‌شان جوان‌تر از سن‌شان نشان می‌دهد، ساده، مطیع، از نظر جسمانی ضعیف و حتی صادق، مهربان و خون‌گرم تصور می‌شدند.

در مطالعه‌ی دیگری که روی نقش ظاهر نامزدهای انتخاباتی در میزان رایی که می‌آورند انجام شد، از شرکت‌کننده‌ها خواسته شد عکس نامزدهای کنگره را بر اساس صلاحیتی که در چهره‌شان می‌بینند، درجه‌بندی کنند. آنها نامزدی را انتخاب کردند که ۷۱.۶ درصد برای مجلس سنا و ۶۶.۸ درصد برای مجلس نمایندگان رأی آورده‌بود، فقط به این خاطر که ظاهراً شایسته به نظر می‌رسید.

۵. روان‌رنجوری
رفتار میکروب هراسانه، مثل اجتناب از دست دادن، بی‌قراری، بهداشت شخصی بیش از اندازه، و برخی از عادات تکراری مثل جویدن ناخن چیزهایی هستند که می‌توانند شخصیت آدم‌ها را در زمان کوتاهی به ما نشان بدهند. احتمالاً کسی که چنین رفتارهایی از خود نشان می‌دهد از نظر ما فردی مضطرب است، حتی اگر منشأ ترس برای‌مان آشکار نباشد.

۶. روراست و بی‌شیله پیله بودن
زبان بدن راه آسانی است که در همان ده ثانیه‌ی اول دیدار روراست بودن شخص را نشان می‌دهد. اگر کسی با شما روراست باشد، هر دو پای‌اش به سمت شما، دست‌های‌اش آزاد، شانه‌های‌اش عقب و سرش بالا خواهد بود و احتمالاً با شما تماس چشمی خواهد داشت و صورت‌اش شاد و متبسم خواهدبود. اگر کسی با شما روراست نباشد، زبان بدن او متمایل به سمت داخل است. شانه‌های‌اش به سمت جلو خم می‌شود، دست به سینه می‌ایستد، از تماس چشمی می‌گریزد، و چهره‌ای اخمو و ناخوشایند به خود می‌گیرد.