رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- یکصد و چهل و دومین جلسه شورای اسلامی شهر عصر دیروز با حضور اعضای شورا برگزار شد.

جلسه با ریاست رفیعی نوده آغاز شد و او با تبریک اعیاد شعبانیه و صعود تیم سپیدرود به لیگ دسته یک کشور به شهروندان رشت و گیلانیان آغاز جلسه را اعلام کرد.

[su_frame align=”left”]گزارش تصویری اولین جلسه شورای شهر رشت در سال جدید - باقری خطیبانی[/su_frame]

در ابتدای جلسه محمود باقری خطیبانی با گرفتن وقت نطق دو عضو شورا، ناطق جلسه بود. او با نمایش فیلمی از خانواده یکی از شهدای حرم و لحظه خداحافظی فرزند شهید با پدرش گفت: خیلی خوشحالم از این که خود شهردار اعلام شکایت کردند تا بتوانم در این دنیا پاسخ‌گو باشم. اعضای محترم شورا امروز می‌خواهم مواردی چند از مشکلات شهرداری که مسوولیت نظارت آن بر عهده این نهاد است، تقدیم حضورتان شود. هرچند وقتی این مطالب را بخوانید با این جمله که باقری خود را دایه مهربان‌تر از مادر می‌داند خودتان را راحت می‌کنید و چشمان خود را در برابر واقعیت‌های موجود می‌بندید. آیا نمی‌خواهیم برای یک‌بار هم که شده کارنامه سه ساله خودمان را مورد ارزیابی قرار دهیم؟ تفاوت میان شعار و عمل را که از ما شروع شده و به همه سرایت کرده، واقع‌بینانه قضاوت کنیم؟

خطیبانی ادامه داد: به خودم، به شما، برادروار می‌گویم به کجا می‌رویم؟ این همه عدول از مصوبات شورا از شخص شهردار خودسر و انحراف ۳۰۰ درصدی از بودجه آن هم فقط در کف‌پوش کردن پیاده راه، بیش از ۲۵۰۰ ابلاغ غیرقانونی که باعث به هم زدن روح و روان همکاران ما شده است به چه معنی است؟ آیا یادمان رفته که پشت همین میزهای شورا کسانی نشسته بودند که امروز کجا هستند؟ احساس نمی‌کنید که آنها مدیرتر از ما بوده‌اند و توسط چه کسی گرفتار روزگار شده‌اند؟

این عضو شورا همچنین گفت: به خوبی می‌دانستیم که ایشان همان ویرانگر شورای سوم است، ولی دل خوش کرده بودیم که دیگر به کارهای گذشته دست نخواهد زد که زهی خیال باطل بود، نه تنها توبه‌ای در کار نبود بلکه ویرانگری او بیشتر هم شد. اگر پروژه پیاده راه بررسی شود معلوم می‌شود چه خیانتی در حق این مردم شده است. امیدوار بودم که باندبازی گذشته خودش را کنار بگذارد. امروز بعد از دو سال و اندی نه تنها ایشان را در تمام مشاوره‌ها ناتوان می‌بینم بلکه احساس می‌کنم با توجه برخلاف‌های آشکارش هیچ ابایی از اقدامات خود ندارد.

باقری خطیبانی به بررسی پایان کار مناطق تاکید کرد و گفت: مخصوصاً در منطقه یک که قبل از تصویه حساب بدهی پایان کارهای زیادی صورت گرفته با چه مجوزی این کار انجام شده است؟ آقای شهردار در تهاترها از چه اصولی پیروی می‌کنند؟ در تهاترها مبلغ نقدی و غیرنقدی مشخص نشده و در مبالغ بالای یک میلیارد و پانصد که مصوبه شورا تا به امروز وجود نداشته است.

خطیبانی در ادامه اتهام‌زنی‌هایش به شهردار رشت گفت: واگذاری بانک شهر نیاز به مجوز نداشت؟ مایی که در بند ۲۰ به آدمی که در انتهای صف‌سر مغازه‌ای ساخته می‌گوییم خلاف قانون عمل کرده‌ای، چگونه شهرداری در تاریخ ۱۰/۱۵ با توجه به درخواست بانک شهر اجازه گذاشتن کیوسک در سطح شهر را خواسته است و ایشان بدون مجوز شورا به معاونت خدمات شهری دستور دادند جهت اقدام لازم کارهای مربوطه را انجام دهند که این نیز خودسری شهردار است. بعد از پیگیری ما ایشان به بانک شهر نامه نوشتند که این کیوسک‌ها بدون مجوز است و حداکثر یک هفته وقت دارید که آن‌ها را جمع‌آوری کنید. در تاریخ ۱۰/۲۷ از بانک شهر خواسته شما سهم ما را بدهید تا ما از شورا برایتان مجوز بگیریم. شورا به قول آقای احسانبخش خولی سر درال است. این به خاطر همان وام یک میلیارد و هشت‌صدی دکتر ثابت‌قدم از این بانک است که سندش را هم دارم آقای ثابت قدم در حال حل مشکلات خودش است.

محمود باقری خطیبانی سپس از ساختن پارک توسط شهرداری انتقاد کرد و گفت: شهردار در منطقه یک در خیابان ۱۷۹ گلسار پارک ایجاد می‌کند. آیا این تملک‌ها انجام شده است؟ سازمان مدیریت را در دوره چهارم خودمان ایجاد کردیم ایشان با چه مجوزی برای ابطال سازمان اقدام می‌کنند؟ دو هزار ابلاغ زیاد نیست؟ ایشان تعادل روحی و روان ندارند.

او ادامه داد: از اصحاب رسانه می‌خواهم ببینید تالاب عینک واجب است یا خیابان ۱۷۹‌ گلسار؟ آقای ثابت‌قدم خواهش می‌کنم هر چه خورده‌اید زده‌اید گرفته‌اید تمام کنید بروید بس است!

خطیبانی در پایان گفت: شهردار در جلسه بعدی بیاید توضیح بدهد که چرا چک سپیدرود را پرداخت نکرده است. ایشان ابتدا ۵۰ مشاور داشتند، حالا چرا تعدادشان ۷۲ تا شده است؟ شهردار بیاید پاسخ بدهد. وگرنه بنده اینجا اعلام می‌کنم به آخر خط رسیده‌ام و کاری را که نباید، انجام می‌دهم.

مجید رجبی ویسرودی: آقای رفیعی، صلاحیت شهردار را دوباره بررسی کنید!
[su_frame align=”left”]جلسه شورای شهر رشت - 9 اسفند 1394 - مجید رجبی ویسرودی[/su_frame]در ادامه جلسه مجید رجبی ویسرودی گفت: آقای رفیعی وظیفه ماست که ماده ۴ را اجرا کنیم، شورای اسلامی شهر به محض این‌که فقدان یکی از شرایط مندرج در بندهای تبصره ذیل ماده یک، مواد ۲ و ۳ این آیین نامه در شهردار منتخب خود مطلع شود باید در اولین جلسه عادی یا فوق‌العاده با حضور شهردار تشکیل و موضوع را رسیدگی و تشخیص از صحت و سقم آن به مراجع صدور حکم اعلام نماید و در صورت هریک از فقدان شرایط قبلی حکم انتصاب را ملغا نماید.

او ادامه داد: حق بررسی صلاحیت‌ها با اعضای شورا بوده است و آقای رفیعی موظف هستید اکنون که یکی از شرایط عدم احراز رخ داده است در جلسه فوق‌العاده یا عادی شهردار را در هفته دیگر به شورا دعوت کنید و با هشت رأی بابت این مدارک که آقای خطیبانی در این دو جلسه صحبت کردند و در جلسه بعد هم خواهند گفت پیوست را تقدیم شما می‌کند، شهردار را به صحن علنی دعوت و شرایط را بررسی می‌کنید و دوباره احراز شود.

مظفر نیکومنش نودهی نیز در جلسه شورا گفت: جناب آقای دکتر رفیعی ما منتخب مردم هستیم و قانون و مردم این حق را به ما داده‌اند که شهردار را انتخاب کنیم و شهردار موظف به پاسخگویی است و اگر به ما پاسخ‌گو نیست این ضعف ماست و مواردی که آقای خطیبانی اعلام کردند برای من تازگی دارد و من از ایشان تشکر می‌کنم و قبل از نطق به ما ارائه می‌دهید. بنده به عنوان یک عضو شورا می‌خواهم شهردار در صحن شورا حاضر شوند و پاسخ گوی بند به بند این مدارک باشند.

در این جلسه لایحه دوفوریتی کمک به تیم سپیدرود رشت تصویب شد. مبلغ کمک به باشگاه سپیدرود از پنجاه میلیون به ۱۰۰ میلیون افزایش پیدا کرد.

مخالفت با سفر کاری شهردار به چین؛ خطیبانی: روابط بین‌الملل می‌خواهیم چه کار کنیم؟!
در ادامه لایحه دوفوریتی سفر کاری شهردار به چین برای شرکت در برنامه مربوط به شهر خلاق مطرح شد. این لایحه با مخالفت پنج عضو شورا رد شد و مأموریت شهردار به پکن برای شهر خلاق خوراک‌شناسی لغو شد.

محمود باقری خطیبانی به عنوان مخالف گفت: ما خرداد، تیر، فروردین مشکل پرداخت حقوق داریم،‌ این همه پیمانکار نشسته‌اند نمی‌توانند این مساله را حل کنند. برای همین این سفر نباید انجام شود، ما روابط بین‌الملل می‌خواهیم چه کار کنیم؟

رفیعی نوده، رییس شورای شهر نیز که پیش از این مانع از سفر کاری شهردار به پارما ایتالیا شده بود گفت: من اطلاع دارم که هیچ شهرداری نه ازایران از هیچ جای دیگر به آنجا نرفته بود.

نیکومنش: نباید برند شهر خلاق خوراک را از رشت بگیریم
[su_frame align=”left”]دیدار مسئولین با خانواده شهدای مدافع حرم گیلان - مظفر نیکومنش[/su_frame]نیکومنش در پاسخ به رییس شورا گفت: از کل ایران فقط دو شهر رشت و اصفهان را دعوت کرده‌اند، از بقیه شهرداران که دعوت نشده بود تا بروند یا نروند. من کاری به شخص ندارم، موضوع سرنوشت شهر رشت است، سرنوشت رشت در همین سفرها مشخص می‌شود و رشت به عنوان یک شهر خلاق در ثبت جهانی مطرح می‌شود و در این اجلاسیه ها این کرسی خود را به دست می‌آورد. در کل کشور ایران دو شهر رشت و اصفهان را دعوت کردند، شهرهای دیگر دنبال یک برند هستند که نام خودشان را ثبت کنند. یکی از شهرهای آذربایجان مثل رشت نتوانسته همین لواش خودش را ثبت کند. یکی از شهرهای افغانستان برای ثبت دلمه سه سال دویده و کاری نکرده، ما نباید این برند را از شهر رشت بگیریم. خواهش ما این است که موضع شخصی را در نظر نگیریم.

فاطمه شیرزاد هم به عنوان موافق تصویب لایحه سفر کاری شهردار گفت: چگونه دو سفر ترکیه و آلمان رأی آورد، ولی با این سفر موافقت نمی‌کنید؟ مگر در راستای توسعه روابط امور بین‌المللی نیست؟

در پایان با علی‌رغم رأی مثبت رضا رسولی، فاطمه شیرزاد، امیرحسین علوی، مظفر نیکومنش و فرهاد شوقی سفر کاری شهردار لغو شد.

نرخ تاکسی‌ها به قبل بازگردد
رییس شورای شهر در ادامه جلسه با اشاره به نامه فرمانداری رشت اعلام کرد که تعیین تکلیف نهایی مصوبه افزایش کرایه تاکسی‌ها در سال ۹۵ در هیئت حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهای استان، نرخ کرایه تاکسی باید به وضعیت قبل اعاده شود.

[su_frame align=”left”]جلسه شورای شهر رشت - 9 اسفند 1394 - رضا رسولی[/su_frame]

دکتر رضا رسولی، رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر در مخالفت با این اعلان گفت: این ما نیستیم که با این قانون مشکل داریم و پس شورای حل اختلاف است که نظر فرمانداری را باید تأیید یا رد کند.

اما رفیعی گفت: تا زمانی که هیئت حل اختلاف نظرش را اعلام نکند، این قانون نمی‌تواند اجرا شود.