معاون اجرایی طرح سیستم ترومای کشور در گیلان:
سیستم تروما راه نجاتی برای کاهش دومین علت مرگ‌ومیر در ایران است

علی داودی، معاون اجرایی طرح سیستم ترومای کشور در گیلان

رشت رویایی- با استقرار سیستم تروما می‌توان سالانه شاهد کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی مرگ‌ومیر ناشی از حوادث ترافیکی بود.

دکتر علی داودی، معاون اجرایی طرح سیستم ترومای کشور در گیلان در نشست خبری‌ صبح امروز در محل بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات کشور در غرفه وبدا برگزار شد، گفت: حوادث ترافیکی در حال حاضر دومین علت مرگ و میر در ایران است. در این زمینه استقرار سیستم تروما می‌تواند راه نجاتی برای کاهش مرگ‌ومیر در حوادث جاده‌ای باشد.

دکتر علی داودی افزود: در استقرار سیستم تروما برنامه‌های پیشگیری از حوادث ترافیکی، غرق‌شدگی، افتادن از ارتفاع، مسمومیت‌ها و سوختگی تدوین شده است.

او گفت: آموزش گروه‌های هدف شامل؛ مسافران، کودکان، افراد حاشیه‌نشین شهرها به خصوص افراد مستقر در ۳۰ کیلومتری جاده‌ها و ساکنین مناطق روستایی می‌تواند تأثیر بسزایی در کاهش حوادث ناشی از ترافیک جاده‌ای است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به آمار بالای حوادث ترافیکی در استان گیلان به عنوان استان پایلوت کشور در استقرار طرح ملی سیستم تروما، خاطر نشان کرد: گیلان در لیست حادثه‌خیزترین استان‌های کشور قرار دارد. در حال حاضر ۳.۵ درصد مرگ‌های ناشی از حوادث ترافیکی در گیلان ناشی از برخورد وسایل نقلیه با حیوانات است که این میزان با کل آمار مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در کشورهایی مانند استرالیا برابری می‌کند.

او افزود: در این خصوص، وجود تنها مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای کشور در گیلان و مسافر پذیر بودن گیلان نیز حائز اهمیت است.
دکتر داودی تصریح کرد: در حال حاضر در سواحل گیلان در هر ۵۰۰ متر یک نقطه حادثه خیز وجود دارد که این مهم استقرار سیستم تروما را در این استان پررنگ‌تر می‌کند.

گفتنی است، از سال ۹۴ گیلان به عنوان استان پایلوت کشور در استقرار طرح ملی سیستم تروما معرفی شده است. هم اکنون مطالعات اولیه استقرار این طرح به پایان رسیده و طرح وارد مرحله مداخله شده است. امید است با استقرار سیستم تروما بتوان از بروز ۶۰ درصد مرگ‌های ناشی از حوادث ترافیکی جلوگیری کرد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz