رشته خشتکار از صومعه‌سرا تا انگلیس
سومین دوره جشنواره رشته خشتکار در صومعه‌سرا برگزار می‌شود

رشت رویایی- سومین دوره جشنواره «رشته خشکار» با هدف حفظ و احیای آیین‌های بومی و محلی منطقه ساعت ۱۹ روز جمعه هفتم خرداد ماه در طاهر گوراب صومعه سرا برگزار می‌شود.

رشته خشکار

به گزارش رشت رویایی دبیر سومین جشنواره رشته خشکار در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: منطقه طاهر گوراب سفیر معرفی این شیرینی سنتی ماه مبارک رمضان در سراسر کشور است.

سید سجاد موسوی با اشاره به قدمت بیش از ۳۰۰ سال تهیه و تولید رشته خشکار در این منطقه، افزود: با فرارسیدن ماه مبارک رمضان تولید این نوع شیرینی در سراسر گیلان به ویژه منطقه طاهر گوراب افزایش می‌یابد.

او همچنین از اعزام ۳۰ گروهرشته کار به استان‌های مازندران، گلستان، قزوین، تهران، کرج، اردبیل، بندرعباس و… خبر داد و تصریح کرد: این شیرینی سنتی حتی توسط یکی از شهروندان طاهرگورابی به نام «بردبار» به کشور انگلیس نیز رسیده و این فرد در آنجا به تولید رشته و خشکار می‌پردازد.

موسوی با بیان اینکه این جشنواره با هدف حفظ و احیای آیینهای بومی و محلی منطقه گسکرات شامل از ضیابر، طاهرگوراب، ماسال و… برگزار می‌شود گفت: محوریت این جشنواره تهیه و تولید شیرینی سنتی این منطقه به نام «رشته خشکار» است.

به گفته این مسئول بیش ۱۰ نفر از رشته کاران حرفه‌ای منطقه که بالای ۶۰ سال تجربه تولید و تهیه این شیرینی را دارند در حاشیه جشنواره رشته خشکار به تولید و عرضه این شیرینی می‌پردازند.

او افزود: اجرای بازی‌های بومی و محلی همانند لافندبازی، قیش کشی، طناب‌بازی، هفت سنگ، نمایش آیین‌های بومی و محلی غرب گیلان، تجلیل از خانواده‌های شهدا و جانبازان مدافع حرم و تعدادی از رشته کاران باتجربه و اجرای موسیقی سنتی از جمله برنامه‌های دیگر این جشنواره است.

«رشته خشکار» از شیرینی‌های سنتی گیلان است که به صورت ویژه در دهستان طاهر گوراب و مناطق غرب گیلان موسوم به گسکرات تولید می‌شود.

مواد تشکیل دهنده این شیرینی از آرد برنج، آب، مغزگردو، هل و زعفران تشکیل شده که بعد از تهیه خمیر، در روغن سرخ شده و زینت بخش سفره‌های ماه مبارک رمضان گیلانی‌ها است.

شایان ذکر است، سومین دوره جشنواره «رشته خشکار» ساعت ۱۹ روز جمعه هفتم خرداد ماه در منطقه طاهر گوراب شهرستان صومعه‌سرا برگزار می‌شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz