به همت دانشجویان دختر دانشگاه‌های آزاد اسلامی
سواحل دریای خزر و منطقه گردشگری دیلمان پاک‌سازی شد

پاک‌سازی محیط زیست

رشت رویایی- معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت: در اجرای جشنواره آشتی با طبیعت سواحل دریای خزر و منطقه گردشگری دیلمان پاک‌سازی شد.

تیمور آمار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پاک‌سازی سواحل دریای خزر و منطقه گردشگری دیلمان توسط ۵۰ نفر از دانشجویان دختر دانشگاه‌های آزاد اسلامی خلخال، رشت، لاهیجان و سیاهکل انجام گرفت.

او برگزاری جشنواره آشتی با طبیعت مسیری برای تعامل بهتر انسان و محیط دانست و اظهار کرد: در این راه سعی شده تا از توان دانشجویان علاقه‌مند، برای آموزش عملی و گسترش فرهنگ زیست‌محیطی استفاده شود.

آمار با بیان اینکه جشنواره ملی آشتی با طبیعت از پنجم مردادماه به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان در رشت آغاز شده، بیان کرد: مرحله اول این جشنواره شامل فعالیت‌های میدانی دانشجویان واحدهای دانشگاهی نیمه شمالی کشور به مدت هشت هفته جمع آوری آثار مرتبط با محورهای جشنواره است.

او ادامه داد: مرحله دوم (هفته پایانی) جشنواره با برپایی کارگاه‌ها، نشست‌های تخصصی و نمایشگاه‌های آثار و اسناد رسیده به دبیرخانه جشنواره و مرحله سوم روز پایانی برای ارائه گزارش، سخنرانی شخصیت‌های برجسته ملی و استانی، اعلام برنامه‌های آتی جشنواره است.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی رشت همچنین گفت: تقویت ایده همزیستی مسالمت‌آمیز با طبیعت و فرهنگ زیست‌محیطی در جامعه و تبیین فرهنگ محیط زیست از دیدگاه اسلام، قرآن کریم و اهل بیت (ع) و تبیین فرهنگ آشتی با طبیعت و نفی آلودگی زیست‌محیطی از منظر قانون اساسی، امام و رهبری معظم انقلاب و نقش دانشگاهیان در فرهنگ‌سازی زیست‌محیطی از اهداف برگزاری این جشنواره است.

آمار گفت: آثار علمی مرتبط با محیط زیست شامل، کتاب، مقاله، نشریه و …، آثار هنری در زمینه محیط زیست شامل عکس، کاریکاتور، نقاشی، پوستر، فیلم و تیزر و …، آثار ادبی مرتبط با محیط زیست شامل شعر، رمان، داستان کوتاه، نمایشنامه و …، آثار فناوری دیجیتال و رسانه زمینه‌های محیط زیست شامل وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های رایانه‌ای، اپلکیشن و … و فعالیت‌های اجتماعی زیست محیطی در چارچوب سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) و کانون‌های دانشجویی فعال محیط زیست از محورهای این جشنواره است.

او  یادآور شد: در راستای برگزاری این جشنواره ملی، واحدهای دانشگاهی از سراسر کشور مهمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت خواهند بود که برنامه‌های متنوع فرهنگی، اردویی و بازدیدی موثری برای شرکت کنندگان برگزار می‌شود.

آمار ادامه داد: آموزش زیست‌محیطی و بازدید از نواحی گردشگری استان به منظور آشنایی با قابلیت‌های طبیعی و زیست‌محیطی آن، پاک‌سازی محیط به صورت نمادین از یکی از مناطق دچار مشکلات زیست محیطی حاد، برگزاری برنامه مفرح توام با فعالیت دانشجویان در راستای ساخت نمادها و مصنوعات از مواد بازیافتی (نظیر بطری، پلاستیک و…) در قالب مسابقه‌ها و برنامه‌های رقابتی از فعالیت‌های دانشجویی این جشنواره است.

او در پایان گفت: برگزاری نمایشگاه عکس محیط زیست با موضوع آشتی با طبیعت، برگزاری نمایشگاه ساخت احجام با زباله‌های بازیافتی، برپایی اردوها و بازدیدهای میدانی از زیست‌بوم گیلان و برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره ملی (در هفته پایانی این جشنواره عید سعید قربان تا عید غدیر خم) است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz