[su_frame align=”left”]پاک‌سازی محیط زیست[/su_frame]

رشت رویایی- معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت: در اجرای جشنواره آشتی با طبیعت سواحل دریای خزر و منطقه گردشگری دیلمان پاک‌سازی شد.

تیمور آمار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پاک‌سازی سواحل دریای خزر و منطقه گردشگری دیلمان توسط ۵۰ نفر از دانشجویان دختر دانشگاه‌های آزاد اسلامی خلخال، رشت، لاهیجان و سیاهکل انجام گرفت.

او برگزاری جشنواره آشتی با طبیعت مسیری برای تعامل بهتر انسان و محیط دانست و اظهار کرد: در این راه سعی شده تا از توان دانشجویان علاقه‌مند، برای آموزش عملی و گسترش فرهنگ زیست‌محیطی استفاده شود.

آمار با بیان اینکه جشنواره ملی آشتی با طبیعت از پنجم مردادماه به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان در رشت آغاز شده، بیان کرد: مرحله اول این جشنواره شامل فعالیت‌های میدانی دانشجویان واحدهای دانشگاهی نیمه شمالی کشور به مدت هشت هفته جمع آوری آثار مرتبط با محورهای جشنواره است.

او ادامه داد: مرحله دوم (هفته پایانی) جشنواره با برپایی کارگاه‌ها، نشست‌های تخصصی و نمایشگاه‌های آثار و اسناد رسیده به دبیرخانه جشنواره و مرحله سوم روز پایانی برای ارائه گزارش، سخنرانی شخصیت‌های برجسته ملی و استانی، اعلام برنامه‌های آتی جشنواره است.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی رشت همچنین گفت: تقویت ایده همزیستی مسالمت‌آمیز با طبیعت و فرهنگ زیست‌محیطی در جامعه و تبیین فرهنگ محیط زیست از دیدگاه اسلام، قرآن کریم و اهل بیت (ع) و تبیین فرهنگ آشتی با طبیعت و نفی آلودگی زیست‌محیطی از منظر قانون اساسی، امام و رهبری معظم انقلاب و نقش دانشگاهیان در فرهنگ‌سازی زیست‌محیطی از اهداف برگزاری این جشنواره است.

آمار گفت: آثار علمی مرتبط با محیط زیست شامل، کتاب، مقاله، نشریه و …، آثار هنری در زمینه محیط زیست شامل عکس، کاریکاتور، نقاشی، پوستر، فیلم و تیزر و …، آثار ادبی مرتبط با محیط زیست شامل شعر، رمان، داستان کوتاه، نمایشنامه و …، آثار فناوری دیجیتال و رسانه زمینه‌های محیط زیست شامل وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های رایانه‌ای، اپلکیشن و … و فعالیت‌های اجتماعی زیست محیطی در چارچوب سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) و کانون‌های دانشجویی فعال محیط زیست از محورهای این جشنواره است.

او  یادآور شد: در راستای برگزاری این جشنواره ملی، واحدهای دانشگاهی از سراسر کشور مهمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت خواهند بود که برنامه‌های متنوع فرهنگی، اردویی و بازدیدی موثری برای شرکت کنندگان برگزار می‌شود.

آمار ادامه داد: آموزش زیست‌محیطی و بازدید از نواحی گردشگری استان به منظور آشنایی با قابلیت‌های طبیعی و زیست‌محیطی آن، پاک‌سازی محیط به صورت نمادین از یکی از مناطق دچار مشکلات زیست محیطی حاد، برگزاری برنامه مفرح توام با فعالیت دانشجویان در راستای ساخت نمادها و مصنوعات از مواد بازیافتی (نظیر بطری، پلاستیک و…) در قالب مسابقه‌ها و برنامه‌های رقابتی از فعالیت‌های دانشجویی این جشنواره است.

او در پایان گفت: برگزاری نمایشگاه عکس محیط زیست با موضوع آشتی با طبیعت، برگزاری نمایشگاه ساخت احجام با زباله‌های بازیافتی، برپایی اردوها و بازدیدهای میدانی از زیست‌بوم گیلان و برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره ملی (در هفته پایانی این جشنواره عید سعید قربان تا عید غدیر خم) است.