رشت رویایی- تنها شهردار منطقه شهرداری رشت، از قضا یکی از فعال‌ترین شهرداران منطقه هم هست. سمیه رستگار که از پنج ماه پیش شهردار منطقه سه شده، از جمله مدیران پرکار شهرداری است که پشتکار و جدیتش در کار زبانزد است. خانم رستگار می‌گوید که کم کردن اختلاف طبقاتی و برخوردار کردن طبقات ضعیف‌تر از خدماتی برابر با طبقات بالاتر جامعه سیاستی است که شهردار منطقه سه برنامه‌هایش را بر آن محور استوار کرده است. با سمیه رستگار گفت و گویی انجام داده‌ایم که می‌خوانید.

[su_frame align=”center”]سمیه رستگار، شهردار منطقه سه رشت[/su_frame]

یک بار در مصاحبه‌ای که با آقای دکتر ثابت‌قدم داشتیم، تاکید داشتند که در انتخاب شهردارها از توانایی‌های هر کدام استفاده می‌کنند. با توجه به این‌که شما سابقه‌ی حقوقی دارید، فکر می‌کنم تملک یکی از موضوعات اصلی شماست درست است؟
معضلات حقوقی در منطقه ۳ شامل دو بخش است، یک املاک نسقی که ما در این محدوده داریم که خیلی هم زیاد است. یکی هم بحث تملک است که مشکل تلقی نمی‌شود. به هر حال یک ساز و کاری دارد.

زمین‌ها و املاک نسقی چه مشکلی را برای شهرداری ایجاد می‌کند؟
بزرگ‌ترین مساله این است که نمی‌توانیم به املاک نسقی پروانه ساختمانی بدهیم. معارض‌هایی به وجود می‌آید و چون این‌ها با مبایعه‌نامه‌های عادی مشمول ساخت و ساز می‌شوند، نوعی بلاتکلیفی ایجاد می‌شود. قانون این اجازه را به شهرداری نمی‌دهد که به آن‌ها پروانه بدهد.

بعد از این که ساختند چطور؟
هر جایی که باشد ما به محض این‌که متوجه شدیم پرونده را به کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌دهیم و آن‌جا اگر تبدیل به جریمه شود و تخریب نشود، دیگر تکلیف ملک مشخص می‌شود.

معمولاً هم تبدیل به جریمه می‌شود برای کسب درآمد شهرداری؟
نه شرایط صدور رأی برای جریمه شرایط خاصی است. ملک باید گواهی استحکام، جواب از نظام مهندسی، و تأیید کارشناس رسمی دادگستری را داشته باشد. کمیسیون به همین راحتی هم جواب نمی‌دهد.

ولی بخش بزرگی از درآمدهای شهرداری از این راه است؟
بله متاسفانه.

چه پروژه‌های خاصی طی یک سال گذشته داشتید؟
حدود ۵ ماه است که من شهردار شده‌ام. شهردار قبلی هم یک سری زحمات کشیده بودند. اما مباحث مربوط به ۵ ماهه خدمت من بیشتر مباحث ترافیکی، عمرانی و خدماتی را شامل می‌شود.
مباحث ترافیک در بحث تعریض‌ها و کندروها بوده، مربوط به تعریض خیابان سرچشمه، کندروی امام حسین از میدان تا سر کوچه افضلی، ادامه این کندرو تا جانبازان، تعریض خیابان شهدا که انشاالله قسمت اعظم آن را در این طرف سال به بهره‌برداری می‌رسانیم.

بازخورد آن را هم در بحث ترافیکی دیده‌اید؟
من دقیقاً نمی‌دانم، اما شنیده‌ام که یک بار جناب سرهنگ شهیدی در یکی از جلسات اعلام کردند که نمی‌دانیم که چه اتفاقی افتاده که در منطقه ۳ این همه دارند به مباحث ترافیکی می‌پردازند و تشکر کرده بودند از آقای ثابت‌قدم به‌خاطر توجه منطقه ۳ به مباحث ترافیکی.

کاری که در سرچشمه انجام شده بیشتر مُسکّن است بالاخره نمی‌خواهید یک اقدام اساسی در آن‌جا انجام شود؟
نه اصلاً این‌طور نیست. مربوط به طرح تفضیلی ماست. ما براساس این طرح داریم آن‌جا را اجرا می‌کنیم.

فقط بحث ترافیکی را نمی‌گویم. آیا به همین شکل قناس خواهد ماند؟
آن اختلاف ارتفاع را ما نمی‌توانیم کاری بکنیم، آن مشکل ساکنان است که فاصله ارتفاع با سطح خیابان دارند. ما باید یک خیابان ۳۵ متری به وجود بیاوریم قسمتی از املاکی را که در مسیر تعریض است این طرف سال تملک‌اش را انجام می‌دهیم و تا ساعاتی دیگر هم با مالکین آن‌ها جلسه و مذاکره داریم. با احداث خیابان ۳۵ متری دیگر مُسکن به حساب نمی‌آید.

ساکنان آن‌جا هم گویا مدت‌هاست منتظر تملک‌اند؟
آن‌هایی که در مسیر تملک هستند و تخلفی ندارند، خب تملک می‌شوند. ولی آن‌هایی که آن پایین هستند همه تخلف دارند و اول باید پرونده‌شان در کمیسیون ماده ۱۰۰ رسیدگی شود.

خیلی بناها قدیمی هستند، نه؟
اضافه بناها همه جدیدند. قدیمی‌ها هم یکی همان گاراژی است که دیگر پایین نیست، بالاست مالکش هم الان نیست و ۳۰ تا وارث دارد و ما داریم بحث تملکش را انجام می‌دهیم.

در مورد بخش عمرانی می‌فرمودید.
در این بخش مهم‌ترین کاری که در منطقه ما در حال وقوع است ایجاد پارک پشت پمپ بنزین خطیبی است. حاشیه رودخانه زرجوب که طولش ۳۶۰ متر است و یک فضای بسیار زشت و نازیبا در آن حاشیه رودخانه ایجاد کرده بود را ما الان به یک پارک بسیار زیبا تبدیل کرده‌ایم. ایجاد پارک حاشیه‌ای جزو تکالیف تمام مناطق بوده و ما تنها منطقه‌ای هستیم که امسال این پارک را به بهره‌برداری می‌رسانیم.
این مهم‌ترین اتفاقی است که در این پنج ماه افتاده. داریم سه زمین ورزشی در پارک ملت ایجاد کنیم. زمین ورزش فوتبال با ابعاد فوتسال با زمین چمن با کیفیت بسیار بالا، کف‌پوش زمین والیبال و زمین تنیس، آن هم روی زمینی که افتاده بود و مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. در کل ایران فقط یک زمین تنیس استاندارد در تهران وجود دارد. ما این‌جا یک زمین تنیس مرغوب با استاندارد بالا داریم ایجاد می‌کنیم و یک سالن سرپوشیده هم در آن‌جا جزو برنامه‌هاست که البته قرار است سرپوشیده باشد، ولی من الان دارم تلاش می‌کنم آن را به عنوان سالن بانوان ثبت کنم و فکر می‌کنم که به احتمال زیاد موفق شوم.

مشکلات زرجوب و گوهررود که در حیطه‌ی کاری شما نخواهد بود؟
سیاست‌های کلانی که الان شهرداری در خصوص رودخانه‌ها در سطح مطالعات کلان است و چیزی که بین سازمان‌های شهرداری و آب و فاضلاب و تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در سطح کلان بحث می‌شود. اما بله، قسمتی از آن مربوط به منطقه می‌شود.

الان آن تصمیمات اتخاذ شده؟
هنوز هیچ ابلاغی به ما نرسیده. می‌دانم که مطالعات گسترده‌ای دارد روی آن انجام می‌شود و از مسائل بسیار مهم برای آقای شهردار است.

شنیده‌ایم که آن بودجه از آب منطقه‌ای گرفته شده؟
من در جریان این مساله نیستم.

[su_frame]سمیه رستگار، شهردار منطقه سه رشت[/su_frame]

سرانه فضای سبز در منطقه شما چطور است؟
ما در بین مناطق از این لحاظ وضعیت خوبی داریم چون پارک ملت، پارک کشاورز با پارک رودبارتان سه پارک محله‌ای احداث شده. پارک رودبارتان با ابعاد ۳۶۰ متر فضای بسیار مطلوبی است. پارک فجر آزادگان در محله‌ی پیرکلاچای که در این مدت احداث شده و علی‌رغم این‌که در یک محله کم‌برخوردار است کار بسیار زیبایی است. پارک محله‌ای شهرک امام حسین در میدان گیل که فضای بی‌فایده‌ای بود که از آن‌جا فضای مکثی ایجاد شده. فضای مکثی در پیرکلاچای ایجاد شده و همه چیز در سطح عالی و همان‌طور که در دیگر محلات استفاده می‌شده در این‌ها هم مورد استفاده قرار گرفته.

یک توضیحی بدهم این‌جا، این حرف خود مرا خیلی آزار می‌دهد زمانی که به پارک توحید گلسار رسیدگی‌هایی می‌شد شنیدم یکی از شهروندان ما می‌گفت که این چیزها مال گلساری‌هاست. این مساله خیلی آزاردهنده است که مردم این اختلاف طبقاتی را به‌خاطر عملکرد شهرداری احساس کنند.

در کل، یک اختلاف طبقاتی ناگزیر است و آن در دست ما نیست. اما وقتی من و شما خودمان مدیر هستیم و به این اختلاف دامن می‌زنیم، آن موقع باید پاسخگو باشیم. به همین دلیل من تمام تلاشم را کردم از کیفیت و مرغوبیت و زیبایی اصلاً کم نگذاریم و به جرات می‌توانم بگویم شاید بسیار بهتر از پارک در مناطق بالادستی ما در این‌جا پارک احداث کرده‌ایم. پیاده‌روسازی و تعویض کف‌پوش‌ها در سطح بسیار زیادی در منطقه صورت گرفته است.

در این‌جا جا دارد از مسوولین محترم حوزه خدمات شهری منطقه خیلی تشکر کنم چون بسیار خوش‌ذوق و پیگیر و خیلی پرتلاش هستند. اتفاقات خیلی قشنگی افتاد. کارهایی کردیم که بازتابش را بعداً دیدیم.

ما دو ایستگاه چتر ساختیم که مورد استقبال قرار گرفت. البته بگویم که این مساله تفکیک‌پذیر نیست که بگویم حالا این کار را حوزه خدمات شهری انجام داده یا آن کار را حوزه‌ی دیگری. واقعاً همه‌ی پرسنل با هم در جهت مطلوب تلاش می‌کنند.

چشمه شیرین سو، چشمه‌ای است که ما در خیابان عاطفی داریم و گویا برای مردم خیلی مقدس است. من وقتی این‌جا آمدم این چشمه را شناختم. در شرایط بسیار سختی چند پله پایین می‌رفتند برای این‌که از آن‌جا آب بردارند. ما برای این‌که بهره‌برداری از آن را مطلوب کنیم یک نمادی از این چشمه ایجاد کردیم که آب برداشتن از چشمه را سهل‌الوصول‌تر کنیم.

البته انتقاداتی هم در این زمینه صورت گرفت چون ما روی بنری که در این منطقه نصب کرده بودیم نوشته بودیم برای استفاده رایگان آب، این مساله هم باعث شد که حالا عده‌ای طعنه می‌زنند که شهرداری فردا یک دستگاه پُز هم در این‌جا می‌گذارد و آب را می‌فروشد.

من این قضیه را که می‌شنوم در ابتدا ناراحت می‌شوم اما بعد که فکر می‌کنم می‌بینم که حتماً من مدیر مقصرم، چون کاری نکرده‌ام که اعتماد مردم را جلب کنم، در مقابل هر اقدام من گارد می‌گیرند. خیابان فلسطین را آمدیم آسفالت کنیم. چون روز باید آسفالت شود خیابان بسته می‌شود که مورد انتقادات شدید قرار گرفتیم. برای اولین بار دارد یک کار با کیفیت انجام می‌شود الان چند شبانه‌روز است که بچه‌ها دارند کار می‌کنند.

یعنی فضا طوری است که مردم باور ندارند که ما داریم به آن‌ها خدمت می‌کنیم همیشه فکر می‌کنند پشت پرده هر قدمی که ما داریم برمی‌داریم گارد می‌گیرند. اما خب این گارد به مرور زمان می‌شکند انشاالله.

چرا شب آسفالت امکان‌پذیر نیست؟
کارخانه آسفالت، شب آسفالت نمی‌دهد. به دلیل سر و صدای زیادی که در حوزه کارخانه آسفالت ایجاد می‌شود و سلب آسایش از اهالی کارخانه آسفالت با این کار موافقت نمی‌کند. با این حال نبض شریانی شهر، آسفالت است چون می‌تواند شهر را به جلوه بیاورد و قطعاً سازمان عمران ما تدابیری در این زمینه دارد.

درباره سرای محلات بگویید؟
ما پنج سرای محله در پنج منطقه افتتاح کردیم. ولی برنامه بلندمدت سرای محلات برای یازده محله است. ما دیدیم که بالاخره که باید ۱۱ تا را افتتاح کنیم شاید برای مناطق دیگر این امکان وجود نداشت، برای من این امکان به وجود آمد و من در مدت پنج ماه دو سرای محله دیگر افتتاح کردم.

بازخوردی هم داشته؟
من از منطقه یک می‌پرسیدم می‌گفتند این کاری که در مورد سرای محلات انجام می‌شود در منطقه شما جواب نمی‌دهد. مثلاً شما کلاس رایگان می‌گذارید. در منطقه یک مردم فکر می‌کنند کلاس رایگان حتماً یک ایرادی دارد. می‌خواهند پول بدهند بروند کلاس. اما در منطقه ۳ به خوبی جواب داد انواع و اقسام کلاس‌هایی که ما گذاشتیم مورد استقبال قرار گرفت.

آن هدف پیوند بین شهروند و شهرداری آن‌جا راه افتاده؟
اصولاً سرای محله به دو تا پیش‌فرض نیاز داشت. اولاً به فضا نیاز داشت که ما در منطقه خودمان در سه سرا این فضا را به وجود آورده‌ایم. دومین پیش‌فرض آن مردمی کردن فعالیت‌هایی بود که شهرداری دارد انجام می‌دهد. ما برای حصول این هدف در اولین گام بودجه‌مان را عملیاتی کردیم چون بودجه ما کلان نیست. بودجه‌ای که الان شهرداری دارد می‌بندد از آن بودجه عام تبدیل شده به بودجه‌ای که الان رفته در دل محلات. در محلات نیازسنجی و عملیاتی شده و قطعاً پولی که من در می‌آورم باید خرج محله شود. و وقتی مردم ببینند خودشان هم مشارکت می‌کنند.

مردم فکر می‌کنند شهرداری دارد از دولت بودجه می‌گیرد، در حالی که این‌طور نیست، فکر می‌کنم در سرای محلات این مساله می‌تواند نهادینه شود؟
ببینید مشکل ما این است که به قوانین اشرافیت نداریم. این نقیصه‌ای است که در بین شهروندان وجود دارد. وقتی قانون شهرداری را یک ارگان خودکفا و خودگردان معرفی می‌کند، یعنی یک ریال از بودجه عمومی دولت نمی‌گیرد و وقتی من بدانم شهرداری دارد بودجه‌ای نمی‌گیرد، خودم را موظف می‌دانم که سر سال عوارض نوسازی و حمل زباله‌ام را حداقل بپردازم، چه برسد که ما پرونده‌های چند ده میلیونی داریم که مدام استمهال می‌کنند یعنی خودشان را مقابل شهرداری و دارایی مسوول می‌دانند اما به شهرداری که می‌رسند می گویند وظیفه قانونی شهرداری است. اما این‌که این بودجه از کجا باید بیاید، دیگر به آن یکی قانون کسی توجهی نمی‌کند که گفته شهرداری ارگان خودگردان است و از محل این عوارض است که باید خدمات را انجام دهد. بله، این مساله نباید نهادینه شود.

مثل ترافیک که الان داریم به بچه‌های کوچک آموزش می‌دهیم. وقتی شما این نکات را به بچه می‌گویید او هم توی ماشین که می‌نشیند فوراً می‌گوید مامان چرا کمربندت را نبستی؟ بله، این مسائل باید نهادینه شود و سرای محلات در این زمینه مؤثر است.