فاطمه شیرزاد:
سنبل آبی بحران و خطری جدی برای آب‌های زیرزمینی و خزر است

صد و چهل و ششمین جلسه شورای شهر رشت

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت از جمع‌آوری سنبل‌ آبی از گل‌فروشی‌های این شهر خبر داد و گفت: تاکنون خرید و فروش سنبل‌ آبی در رشت مشاهده نشده است، اما در بندر کیاشهر و انزلی در حال انجام این کار هستند.

فاطمه شیرزاد ظهر امروز در مراسم آغاز طرح جمع‌آوری گیاه سنبل‌آبی از تالاب عینک این شهر گیاه مهاجم سنبل‌آبی را یک آفت بسیار جدی و خطرناک برای محیط زیست و انسان‌ها دانست.

او با بیان اینکه جمع‌آوری سنبل‌آبی با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد و شهرداری رشت در حال انجام است، افزود: دیگر سازمان‌ها نیز در این زمینه باید همکاری مشهودتری داشته باشند.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با انتقاد از عدم حضور مدیران آب منطقه‌ای گیلان در این برنامه ادامه داد: مالکیت تالاب عینک رشت متعلق به آب منطقه‌ای بوده و حراست و حفاظت از آن را سازمان حفاظت و محیط زیست به‌عهده دارد.

او ادامه داد: گیاه سنبل‌آبی یک بحران و خطر جدی برای آب‌های زیرزمینی و خزر محسوب می‌شود و استاندار و حوزه پدافند غیر عامل استانداری گیلان به این موضوع ورود کرده‌اند.

شیرزاد با بیان اینکه تاکنون جلساتی در زمینه مذکور برگزار شد، خاطرنشان کرد: این جلسات باید خروجی داشته باشد و مسؤولان و مشارکت آنها در چنین برنامه‌هایی بسیار تاثیرگذار است.

به گفته این عضو شورای شهر رشت، در گذشته چندین مرحله با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد به صورت دستی گیاه سنبل‌آبی جمع‌آوری شد اما به دلیل زایش مداوم این گیاه همچنان خطر آن تالاب عینک رشت را تهدید می‌کند.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت زایش گیاه مذکور در فصل تابستان را بسیار زیاد دانست و یادآور شد: این زایش در زمستان کاهش می‌یابد.

او اضافه کرد: با وجود زیبایی ظاهری این گیاه خطرات بسیاری برای محیط زیست وجود دارد و برای جمع‌آوری گیاه مهاجم باید از تجهیزات اتوماتیک استفاده کرد و امکانات فعلی شهرداری رشت پاسخگوی این نیاز نیست.

شیرزاد با بیان اینکه آب منطقه‌ای دستگاه‌های مدرنی در این زمینه در اختیار دارند، افزود: آب منطقه‌ای باید به این موضوع ورود کند ضمن اینکه دیگر زمان اجرای کارهای نمادینی گذشته و باید با جدیت برای مقابله با گیاه مهاجم سنبل‌آبی ورود کرد.

او همچنین گفت: اخیراً اهالی محل نیز برای برطرف شدن مشکل گیاه سنبل‌آبی اعلام آمادگی کرده‌اند و بنده اعتقاد دارم باید به این موضوع با اعتماد و اطمینان عمل کرد.

عضو شورای شهر رشت درباره خرید و فروش گیاه سنبل‌آبی در گل فروشی‌های این شهر، توضیح داد: طبق توافقات انجام شده گیاه سنبل‌آبی هر جا دیده شود جمع‌آوری می‌شود و این موضوع به شهرداری‌های مناطق نیز ابلاغ شده است.

او با اشاره به اینکه خرید و فروش گل سنبل‌آبی در رشت گزارش نشده است، گفت: در شهرهای نوار ساحلی از جمله بندر کیاشهر و انزلی خرید و فروش سنبل‌آبی در حال انجام است.

شیرزاد خواستار ورود جدی محیط زیست و شرکت آب منطقه‌ای به موضوع مقابله با گیاه سنبل‌آبی شد و گفت: دستگاه قضا همواره در مباحثی از جمله سد معبر همراه و همگام شورا و شهرداری رشت بوده و به طور یقین در زمینه خرید و فروش گیاه سنبل‌آبی نیز همراهی می‌کند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz