رشت رویایی- شاید روزی که سمیه رستگار به عنوان شهردار منطقه ۳ رشت منصوب شد، حتا خودش هم باور نداشت که بتواند عملکرد فرهنگی برجسته‌ای داشته باشد. اما حالا این شهردار پرکار به لطف پشتکار و سابقه فرهنگی خانوادگی‌اش، تلاش می‌کند با توجه به مقوله فرهنگ، یکی از نقیصه‌های منطقه تحت پوشش خود را که غالباً از همشهریان کم برخوردار هستند برطرف کند. او در گفت و گو با رشت رویایی حرف‌های جالبی زده که در ادامه می‌خوانید.

[su_frame align=”center”]سمیه رستگار[/su_frame]

چون شما از بخش حقوقی به شهرداری آمده‌اید نه تنها شهرداری بلکه حتی شهردار هم از شما و منطقه سه توقع این‌همه کار فرهنگی را نداشته است. آیا از ابتدا چنین برنامه‌ای داشته‌اید یا که تشویق‌های حاصله به چنین نتیجه خوشایندی ختم شده؟
شاید برعکس باشد بیش از اینکه تشویق‌ها به انجام کارهای فرهنگی دامن بزند، تقبیح‌ها و به‌نوعی القای این فکر که یک زن نمی‌تواند در شهرداری پررنگ ظاهر شود بیشتر به من این انگیزه را داده است.

دکتر ثابت‌قدم به من اعتماد کردند که فکر می‌کنم اعتماد پرریسکی بوده که من را به عنوان یک خانم که تحصیلات مهندسی هم ندارم و در رشته کاملاً تئوریک حقوق تحصیل‌کرده انتخاب کرد، آن هم در جایگاهی که باید اهل ریسک، اجرا و عمل باشید و باید مرتب تحرک داشته باشید و نباید لحظه‌ای بنشینید، درحالی‌که انسان‌های تئوریک اهل نشستن، نوشتن و پرداختن هستند و مهندسان اهل اجرا و در صحنه بودن هستند که با رشته تحصیلی من کاملاً مغایرت داشت و انتخاب شخصی مثل من به‌عنوان شهردار منطقه ریسک بزرگی بود. من به جرات می‌توانم بگویم آن طوری که دکتر ثابت‌قدم من را شناختند، خودم را نمی‌شناختم و بعد از شهردار شدن به خود دکتر گفتم که تازه فهمیدم شاید زمینه فکری من علوم انسانی بود، ولی من آدم اهل اجرا هستم و نمی‌توانم بنشینم. این‌که یک سری افکار را به‌عنوان خوراک به من بدهند و آن را تبدیل به تئوری کنم که فرد دیگری آن را اجرایی کند، نیستم. من باید خوراک را داشته باشم و به مرحله اجرایی کردن برسانم.

من برای دکتر ثابت‌قدم احترام زیادی قائل هستم و این مربوط به این دوره نمی‌شود. در دوره قبلی که دکتر ثابت‌قدم شهردار بودند؛ من مدیر نبودم و یک کارشناس بودم. ولی اینکه ایشان خصوصیات و ویژگی‌های انسان‌های اطراف خود را به خوبی می‌شناسند و اکنون ایشان می‌دانند که من رستگار چه روحیات و خصوصیاتی از نظر احساسی، کاری، روانی و ازنظر استعدادهای ذاتی دارم. هوش دکتر در زمینه انسان‌شناسی بسیار بالا است.

از طرفی دوست دارم کاری کنم که دکتر سربلند باشند و مورد تقبیح دیگران قرار نگیرد و از طرف دیگر نماینده بانوان شهرداری هستم که قبل از حضور دکتر در اقلیت قرار گرفته بودند و فکر می‌کردم به نمایندگی از آنها باید آن‌قدر پررنگ ظاهر شوم که همه آن ندیدن‌های مردان جامعه بزرگ شهرداری را تحت پوشش قرار بدهم.
دلیل دیگر این است که من در خانواده‌ای که پدرو مادر هر دو فرهنگی هستند بزرگ‌شده، و معلم‌زاده‌ها تم فرهنگی دارند. اگر زمینه و جایگاهی برای پرداختن به موضوعات فرهنگی داشته باشند، در الویت بسیار بالایی قرار می‌دهند.

شما چون تحصیلات حقوقی داشتید فکر می‌کردند که بیشتر به فکر تملک و کارهایی از این دست باشید تا کار فرهنگی. ذهنیتی نسبت به‌کارهای فرهنگی در شهرداری داشتید؟
هیچ ذهنیتی نداشتم، شاهد این موضوع خود دکتر ثابت‌قدم هستند. دکتر غروب سه شنبه تصمیم خود را به من گفتند و چهارشنبه ابلاغ من را زدند. زمان کافی برای فکر کردن و برنامه‌ریزی نداشتم و ده روز اول در شوک این انتخاب بودم. اصلاً فکرش را نمی‌کردم شهردار در مورد من چنین تصمیمی بگیرند، یک‌هزارم درصد در مخیله من نمی‌گنجید که دکتر از اداره حقوقی من را به اینجا منتقل کند.

برنامه‌ریزی قبلی نبود ولی وقتی وارد منطقه شدم، یک ماه اول به شناسایی نیروی انسانی گذشت. بعد از شناسایی ضعف و قوت نیروها و ارزیابی چگونگی مدیریت کاستی‌های موجود، به این نتیجه رسیدم که نقیصه بزرگ منطقه ۳ که شهروندان آن را جزو شهروندان کم‌برخوردار شهر رشت کرده است مقوله فرهنگی است که این مرا ترغیب کرد تا بیشتر به این موضوع بپردازم.

مکان شهرداری منطقه ۳ (در چهارراه گلسار) باعث شده که اکثر شهروندان فکر می‌کنند گلسار زیر نظر شما است؟
بله، با هرکسی صحبت می‌کنم می‌گوید گلسار زیر نظر منطقه ۳ است درحالی‌که متأسفانه بیش از ۹۰ درصد منطقه ۳، منطقه کم برخوردار است.

از دوره‌های قبل هم کلاً رسیدن به این شهرداری برای دیگران جلب نظر می‌کرده. بیشتر به خاطر زیباسازی که در جلوی شهرداری منطقه ۳ که پیش از شما هم بوده، نیز هست.
این زیباسازی از دوره آقای پور ناصرانی شروع‌شده است. یک چیزی را صادقانه می گویم. من زمانی که مدیر حقوقی بودم، به‌واسطه اینکه یک اداره مرکزی حقوقی داریم تمامی شهرداری استعلامات خود را از این اداره انجام می‌دهد و من به‌واسطه اینکه معاون و مدیر اداره حقوقی بودم یک شناخت کلی نسبت به‌کل شهرداری داشتم تنها منطقه‌ای که هیچ شناختی نسبت به آن نداشتم و از آن بدم می‌آمد ساختمان شهرداری منطقه ۳ بود و بعد از دریافت حکم، موضوعی که تا مدت‌ها فوبیا من بود هضم شکل ساختمان منطقه ۳ بود.

یک سری کارهایی که در دوره مهندس پورناصرانی انجام شد و بعد از آن نیز خودم برای اینکه از نظر روانی محیط را برای کارکنان منطقه آرام کنم کارهایی برای زیباسازی ساختمان منطقه ۳ انجام دادم. قدمت ساختمان منطقه ۳ بسیار بالاست و مانند دختر پیری است که فقط در حال بزک کردن آن هستیم. البته قرار است به ساختمان جدید برویم.

ساختمان جدید کجاست؟
ساختمان جدید منطقه ۳ البته داستان دارد. از وسط میدان بار شروع شد تا به پشت سی‌ان‌جی در بلوار خرمشهر در مجاورت اداره اطلاعات رسید تا این‌که چادرهای زرد چمران را جمع‌آوری کردیم. من از آقای دکتر خواهش کردم که ساختمان شهرداری منطقه ۳ را به این زمین که متعلق به شهرداری است کنیم. مراحل مناقصه این ساختمان تمام‌شده و بعد از به پایان رسیدن مراحل واگذاری کلنگ شروع کار در امسال زده خواهد شد.

در مورد کارهای فرهنگی از جمله سردیس‌ها چه برنامه‌هایی برای آینده دارید؟
ما برای اولین بار در کل کشور در روز جهانی کتاب و کودک برنامه‌ای با حضور چند مهدکودک با عنوان «شهردار برای کودکان قصه می‌خواند» ترتیب دادیم. من خودم به‌عنوان فرزند یک خانواده فرهنگی نقیصه بزرگ خانواده‌های امروز نخواندن کتاب‌بین بچه‌ها می‌بینم و وجود گوشی‌هایی که امروز ما را درگیر فضای مجازی کرده است. بر خود وظیفه دیدم که برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی کاری انجام دهم. ما المان فرهنگ مطلوب را برای اولین بار در استان گیلان ساختیم و در جلوی کتابخانه امام رضا (ع) در منطقه ۳ نصب کردیم.

کارها و اتفاقات کوچک می‌تواند تأثیرگذاری‌های بسیار عمیقی داشته باشد. به عنوان مثال ما یک محله بزرگ به نام امین‌الضرب داریم. امین‌الضرب کسی بوده که برق و اولین بانک ملی را وارد استان کرده است. راه‌آهن تهران – مازندران را راه‌اندازی کرده بود. ما از او فقط یک اسم شنیده‌ایم و به جرات می‌توانم بگویم که در نسل‌های جدید اگر از او سؤال کنید می‌گویند اسم یک محله است. ما قرار است تندیس او را بسازیم و در آن محله نصب کنیم.

من معتقدم پرداختن به مسائل فرهنگی و احیای بزرگان شهر ما یک‌قدم بسیار مهم برای حفظ هویت شهری است. دکتر ثابت‌قدم مسائل بازآفرینی را به‌شدت پیگیری می‌کنند که در آن اتفاقات بزرگی افتاده و چهره‌های بزرگ و نام‌آور کشور وارد شهر می‌شوند و در کنار دکتر در پیاده راه قدم می‌زنند. ساختن سردیس‌های چهره‌های ماندگار در شهر، راه‌اندازی خانه فرهنگ و شهر سایه توسط شهردار منطقه دو، که جای آن در شهر رشت خالی بود و توجه به بازآفرینی همه ما را که متولیان مدیریت شهری در این شهر هستیم به صرافت انداخت که هویت تاریخی خود را پیدا کنیم و به آن توجه کنیم.

امین‌الضرب شاید اسم یک محله کم برخوردار باشد، ولی من مدیر وظیفه دارم اسم او را احیا کنم و این شخصیت بزرگ را به مردم شهرم دوباره معرفی کنم و بدانند چه اصالتی داریم و شهر ما از نظر فرهنگی تا چه حدی غنی است.

اگر اکنون من و شما به این مسائل نپردازیم بعدها چه انتظاری از فرزندان‌مان خواهیم داشت که در مورد آدم‌های بزرگ این شهر مثل آرسن میناسیان، ابتهاج و غیره بدانند.

در راستای المان‌سازی، المان‌های مفهومی مثل المان وفاداری را می‌سازیم که به‌زودی رونمایی می‌شود. وفاداری مقوله‌ای مهم در خانواده‌های اصیل ایرانی است که به‌واسطه حضور فضای مجازی در خانواده‌ها دارد به فراموشی سپرده می‌شود.

المان خودسازی که با طراحی موردنظر به‌زودی رونمایی می‌شود. دنیای مدرن امروز و وابستگی به مدرنیته و دنیای مجازی پیرامون که استفاده از آن اجتناب‌ناپذیر است، ولی باید به‌درستی از آن بهره برد. ما استفاده کردن را خوب بلدیم، ولی درست استفاده کردن هم مهم است. فضای مجازی فرزندان ما را به خود وابسته کرده است و از افکار مستقلی که می‌توانند آینده ایران را رقم بزنند و تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز باشند، در حال دور شدن هستیم. از همین حالا باید این فرهنگ خودسازی را به وجود بیاوریم و باید استقلال و خودسازی را به یادآوریم که مفاهیم انتزاعی است که سخنرانی‌های زیادی در رابطه با آن انجام شده است، ولی در قالب ساختن المان کمتر به آن پرداخته شده است.

[su_frame align=”center”]سمیه رستگار[/su_frame]

آقای ثابت‌قدم در مورد این‌که شما یک شهردار فرهنگی شوید حساب نکرده بودند بیشتر در این زمینه آقای عاطفی مورد توجه بودند؟
بله، البته آقای عاطفی قبلاً در سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری بوده‌اند و تم ایشان فرهنگی است و کارهایی که انجام می‌دهند بسیار تأثیرگذار خواهد بود و در این مدت کوتاهی هم که سرکار آمدند کارهای بزرگی انجام دادند.

من معتقدم شما هم تأثیرگذار بوده‌اید که دکتر همیشه شما را در کار فرهنگی مثال می‌زنند.
بله، ویژگی دکتر این است که از کسی در حضور خودش تعریف نمی‌کند، ولی حالا نمی‌دانم که آیا واقعاً کارهای من توانسته او را تحت تأثیر قرار بدهد.

نکته دیگر در رابطه با رودخانه است بخشی از اعضای شورای شهر این مسئله را مطرح می‌کنند که در شعارهای ما رسیدگی به این دو رودخانه در اولویت قرار داشت. یک بودجه ۵۰ میلیاردی هم که مشخص نشد چه شده است و بعدها هم که گویا تقسیم‌بندی شد، رسیدگی به این رودخانه در کجای کار شهرداری قرار دارد؟ آیا بودجه کافی برای آن وجود دارد؟
بحث ساماندهی رودخانه متفاوت از حرایم رودخانه است و آنچه در وظیفه شهرداران پنج منطقه شهر است که خیلی مجدانه آن را پیگیری می‌کنند، ساماندهی حرایم رودخانه است.

ما دو رودخانه بسیار آلوده داریم که بوی نامطبوعی دارند، درحالی‌که می‌توانند در جذب گردشگر مؤثر باشند. اما در حال حاضر نه تنها جاذب توریست نیستند، دافع شهروندان این شهر نیز هستند. علاوه برآن ما حرایم رودخانه‌ای داریم که عملاً طبق توزیع عادلانه آب در تملک آب منطقه‌ای است و هیچ‌چیزی برای آن اتفاق نیفتاده است.

اگر پیش از این به حرایم رودخانه نگاه می‌کردید اگر آلودگی نداشت و حشرات موذی در آن وجود نداشت، اندازه چهار قدم آدم در آن علف سبز شده بود.

کارهای که دکتر ثابت‌قدم در این زمینه انجام داده‌اند همچنین عزم جدی شهرداران منطقه، تحول اساسی در زیباسازی منظر شهر رشت تا یک سال و نیم دیگر ایجاد خواهد کرد. زیباسازی رودخانه با توجه به طرح مطالعاتی که انجام‌شده تبدیل به یک نوار کمربندی سبز تبدیل خواهد کرد.

در کمتر شهری دو رودخانه از تمام نقاط شهر عبور کرده است که خود یک نقطه ویژه برای جذب توریست است. دکتر همیشه اصطلاح «راه بنداز، جا بنداز» را به کار می‌برند و منتظر این نمی‌مانند که چارچوبی شکل بگیرد و از نظر تئوری مطالعه کنیم، بلکه می‌گویند کار انجام شود، خودبه‌خود در ذهن مردم جا می‌افتد.

فکر می‌کنم با عقب‌ماندگی که شهر رشت از نظر توسعه در این مدت داشته و محروم واقع‌شده است ابتدا باید حرایم رودخانه را قهراً هم که شده ساماندهی کنیم. اینکه گفتم قهرا به این جهت بود که وقتی شروع به‌کار می‌کنی هزاران مدعی پیدا می‌شود، مثل کاری که پنج ماه پیش در منطقه ۳ منجر به افتتاح پارک نهی قناد شد یا احداث پارک آب و آسیاب به مساحت بیست هزار مترمکعب به طول ۱۳۰۰ متر در این منطقه شده است. برخورد هجومی و پرفشار شهرداران مناطق در آباد کردن و زیباسازی مناظر شهری، نه تنها شهرداری بلکه متولیان امر از جمله بهداشت، آب و فاضلاب و محیط‌زیست را بر آن داشت تا نسبت به رودخانه‌ها توجه بیشتری داشته باشند.

پارک‌هایی که در حرایم رودخانه ایجادشده تقریباً همسان است و قرار است فضایی برای ماهیگیری در این پارک‌ها در نظر گرفته شود. این رویای دور از دسترسی نیست.

داخل رودخانه بر عهده شهرداری نیست؟
خیر، بلکه برعهده یک مجموعه از شهرداری، آب و فاضلاب، محیط‌زیست و بهداشت است. البته متأسفانه فاضلاب‌های این شهر و همچنین زباله‌های بیمارستانی به سمت رودخانه هدایت می‌شود و شهرداری قدرت زیادی برای احداث تصفیه‌خانه ندارد. متولی این امر آب و فاضلاب است و باید دخالت پررنگی کند. ولی حالا به دلیل کمبود نقدینگی که وجود دارد کم‌رنگ ظاهرشده است. با تأمین نقدینگی لازم از سوی استانداری محترم با توجه دستور مؤکد خانم ابتکار در رابطه با ساماندهی رودخانه‌ها قطعاً شهرداری همکاری لازم را خواهد کرد. انشالله دست‌به‌دست هم خواهیم داد و رودخانه‌ها را آباد می‌کنیم.

فکر می‌کنید امسال بتوانید بودجه خود را محقق کنید؟
چند وقت پیش یکی از اعضای شورا و دکتر ثابت‌قدم در اینجا حضور داشتند. شهرداری‌ها در شش ماه اول همیشه با بحران مالی مواجه هستند و این موضوع در دیگر نقاط کشور هم وجود دارد، ولی شهرداری منطقه ۳، شصت درصد بودجه خود را محقق کرده است. در سال گذشته زمانی که شهردار منطقه ۳ شدم و این پست را تحویل گرفتم بودجه محقق شده منفی ۶۷ درصد بود و ۳۳ درصد محقق شد، ولی در انتهای شهریورماه سال ۹۵ مثبت شصت درصد شده است که برخلاف آن‌چه گفته می‌شد بودجه انبساطی ما را گرفتار می‌کند، نسبت به سال‌های دیگر که پیش‌بینی می‌شده، عملکرد خوبی بوده است.

درست است که فشار ما بروی مردم جهت دریافت بدهی‌ها افزایش می‌یابد، ولی در کنار آن کارهای عمرانی شهر زودتر انجام می‌شود. منطقه ۳ منطقه کم‌برخورداری است و خیلی سخت می‌توان در آمد کسب کرد. زیرا سطح معیشتی مردم خیلی پایین‌تر است و همیشه پول درآوردن در چنین مناطقی با چالش و تنش‌های بسیاری مواجه است و به دلیل سفارش‌هایی که از شورا یا شهرداری می‌شود پول گرفتن را به شکل‌های مختلف سخت می‌کند. اما ما تلاش می‌کنیم که بودجه‌مان را محقق کنیم.