سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت:
سلول جدید دفن زباله در سراوان کاملاً بهداشتی است

سازمان پسماند

رشت رویایی- سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت در جوابیه‌ای به مطلب منتشر شده در یکی از رسانه‌ها به توضیح درباره ابعاد مختلف سلول بهداشتی احداث شده در سراوان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت، در پی انتشار مطلبی با عنوان «آن چه در سراوان افتتاح شد، سلول بهداشتی یا گودال بزرگ؟!» این سازمان توضیحاتی در این باره ارائه کرد.

در این جوابیه آمده است:

«سلول جدید براساس معیارهای مهندسی و بهداشتی احداث شده است. استفاده توأمان از ژئوتکستایل، ژئوممبرین و خاک رس کوبیده شده آنهم در ضخامتی در حدود  cm 30 درصورت نفوذپذیر بودن بستر مدفن کاربرد دارد در حالی که در صورت نفوذپذیری پائین مدفن، استفاده از آلترناتیوهای دیگر ممکن است.

در محل دپوی زباله سراوان و خصوصاً محل سلول جدید، نتایج حاصل از برداشت‌ها و اندازه گیری‌های محلی، حاکی از وجود یک لایه رس با درجه پلاستیسیته بالا و با ضخامت بالا بود که تراوائی آن در محدوده ۱۰-۸ تا ۱۰-۹ اندازه‌گیری شد. این مطلب از یکسو و ضخامت بالای این لایه و نیز فاصله آن تا تراز آب زیر زمینی که درحدود ۵ متر گزارش شد، منجر به استفاده از تنها یک لایه رسی کوبیده شده به ضخامت cm  ۵۰ علاوه بر این بستر ناتروا گردید. لازم به ذکر است که خاک رس به دلیل اینکه متشکل از ذرات باردار است، علاوه بر تراوائی بسیار پائین، جاذب بسیاری از نمک‌های فلزی و فلزات سنگین موجود در شیرابه است که می‌تواند منتج به پالایندگی طبیعی شیرابه شود.شیبدار اجرا کردن این لایه رسی از دو جهت که باعث هدایت شیرابه به یک لوله زهکشی می گردد از سوی دیگر اجازه نفوذ شیرابه به بستر مدفن را نمی دهد و خود این لوله زهکش در مسیر حرکت به سمت پایین دست بعنوان بخشی از یک سیستم زهکشی کلی متشکل از پشته های خاکی، ژئوتکستایل و ژئوممبرین، شیرابه نقاط دیگر این مدفن را جمع آوری کرده و به مخزن متعادل کننده تصفیه خانه شیرابه در پائین دست منتقل می کند.

اجرای این سیستم زهکشی، بهمراه پشته های خاکی و نیز سیستم های جمع آوری گاز، مانع از تصاعد بو و انتقال آلودگی شیرابه به آبهای زیر زمینی در پایان اجرای این پروژه خواهند بود.

لازم به ذکر است این موارد در پکیج راهبردی مدیریت پسماند در کنار دیگر مولفه های موثر مورد مطالعه دقیق قرار گرفته و اظهار نظرات انجام شده در برخی رسانه های مجازی به دلیل عدم اطلاع از جزییات طراحی و عملیات اجرایی بوده است.»

سازمان پسماند سازمان پسماند سازمان پسماند سازمان پسماند

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz