[su_frame align=”center”]سقوط کارگر ساختمانی به داخل چاهک آسانسور[/su_frame]

رشت رویایی- در پی تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی در ساعت ۱۴:۱۷ دقیقه روز گذشته مبنی بر سقوط شخصی به داخل چاهک آسانسور ساختمان در حال احداث، محمد صفرپور مسوول شیفت ستاد فرماندهی یک دستگاه خودروی نجات از ایستگاه ۴ آتش‌نشانی به همراه ۳ تن آتش‌نشان را به محل حادثه واقع در جاده انزلی – نرسیده به پرسی گاز اعزام کرد.

شهرام مؤمنی معاونت عملیات سازمان آتش‌نشانی در این باره گفت: به محض رسیدن آتش‌نشانان به محل حادثه مشاهده شد کارگر ساختمانی به نام ش-ع ۳۵ ساله که در طبقه دوم یک ساختمان در حال احداث مشغول بکار بود به‌واسطه سقوط به داخل چاهک آسانسور به شدت از ناحیه سرو صورت، دست و پا دچار آسیب گردید.

او در ادامه گفت: آتش‌نشانان با رعایت اصول ایمنی وارد چاهک شده و پس از بررسی اولیه، مصدوم را با استفاده از ابزار مخصوص نجات و در حضور عوامل اورژانس، به خارج از چاهک آسانسور منتقل کردند.

این مسوول آتش‌نشانی همچنین گفت: این شخص که از ناحیه سرو صورت، دست و پا به سختی آسیب دیده بود بلافاصله توسط عوامل اورژانس به مراکز درمانی انتقال یافت.

حبیب موحدی مدیر آموزش و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی جهت پیشگیری از بروز حوادث این‌چنینی توضیح داد:

انجام فعالیت‌هایی با ریسک بالا به همراه عدم رعایت موارد ایمنی در کار که از سهل‌انگاری و بی‌احتیاطی، فراموشی و ناآگاهی افراد سرچشمه می‌گیرد و در کنار آن عدم امکان نظارت کافی و مؤثر بر رعایت مقررات ایمنی در کارگاه‌ها توسط بازرسان کار را می‌توان از مهم‌ترین دلایل بروز حوادث در کار ساختمانی دانست.

موحدی در ادامه افزود: سقوط از ارتفاع، سقوط اجسام، ریزش آوار، سقوط بالابر و برق‌گرفتگی از جمله حوادثی که در بخش ساختمان از فراوانی بیشتری برخوردار بوده و همگی با رعایت مقررات ایمنی ابتدایی و صرف هزینه ناچیز قابل پیشگیری است که در این بخش می‌توان به نصب حفاظ‌های موقت در سمت پرتگاه، مهار کردن بالابرهای حمل مصالح، استفاده اجباری از لوازم حفاظت فردی و رعایت فواصل ایمنی کار در مجاورت خطوط و کابل‌های برق اشاره کرد.

عدم رعایت موازین ایمنی در مراحل مختلف احداث، تعمیر و بازسازی یک واحد ساختمانی باعث می‌گردد تا به سادگی جان کارگران زیادی در این صنعت به خطر افتد. در حالی که با به کار بردن تدابیر ایمنی و رعایت مقررات لازم به راحتی می‌توان ایمنی افراد را در این شغل تأمین کرد.