[su_frame align=”center”]جلسه فوق‌العاده انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر رشت - ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - عیسی مهدوی[/su_frame]

رشت رویایی- برگزاری و یا بهتر بگوییم عدم برگزاری جلسه‌ای که گویا قرار بود امروز برای انتخاب رییس شورای اسلامی شهر رشت برگزار شود و البته نشد، ابهامات متعددی دارد که متاسفانه اکثرشان متوجه شخص فرماندار رشت است. این ابهامات فارغ از جناح‌بندی‌های داخلی شورای شهر وجود دارد و نقش هر کدام از جناح‌ها در تکراری جلسه ثمر دیگر سوژه این نوشته نیست. ببینیم فرماندار محترم رشت چه کرده است.

۱- از مصاحبه یکی دو عضو شورا بعد از به حد نصاب نرسیدن جلسه امروز برمی‌آید که سید عیسی مهدوی تقصیر عدم انتخاب هیات رییسه شورا را متوجه رسانه‌ها دانسته است. چون این‌بار احتمالاً به نام «تدبیر» تلاش کرد این جلسه بدون اطلاع خبرنگاران و به نوعی غیرعلنی برگزار شود تا قصه به پایان برسد. نتیجه البته مشخص کرد که فرماندار خوش‌اخلاق رشت دچار اشتباه محاسباتی عمیقی شده است. حالا نه تنها جلسه‌ای دیگر بی‌نتیجه مانده، او در به عنوان مقام مسوول تشکیل‌دهنده جلسه باید بار منفی عدم تشکیل جلسه را به تنهایی به دوش بکشد. دیگه نه رسانه‌ای در کار بوده و نه خبرنگارانی که گویا مرغ عروسی و عزا هستند. حالا فرماندار محترم باید بگوید چرا فکر کرده این جلسه برخلاف جلسات قبل می‌بایست به نتیجه برسد؟

۲- شرایط برگزاری جلسه امروز ابهامات قابل تاملی دارد که باز هم آقای مهدوی خوب است پاسخ دهد به رغم این ابهامات چرا تصمیم به برگزاری جلسه گرفته است. هفته گذشته بعد از به نتیجه نرسیدن آخرین جلسهٰ آقایان کارگرنیا و باقری خطیبانی راهی سفر کربلا شدند و در حالی که بدون حضور آنها نیز جلسه می‌توانست برگزار شود، احتمالاً در نتیجه «تدبیر» آقای مهدوی موکول به بازگشت آنان شد. این تدبیر اگرچه مبنای قانونی درست و درمانی ندارد اما معقول به نظر می‌رسد. فرماندار احساس کرد با توجه به حاشیه‌ها بهتر است جلسه در زمانی تشکیل شود که هر ۱۵ عضو شورا در شهر باشند. استدلال بی‌پایه‌ای هم نبود. با نگاه ریش‌سفیدی که جناب فرماندار همیشه نشان داده محبوب‌ترین ابزار اوست، توجیهی منطقی به نظر می‌آمد. اما متاسفانه مهدوی خود به تدبیری که اندیشیده بود پایبند نماند. چون از پنج روز پیش مظفر نیکومنش نودهی در سفر کاری شهر خلاق به سوئد رفته و عملاً امکان شرکت در جلسه را نداشته است. اگر فرماندار قائل به حضور هر ۱۵ عضو شورا در جلسه انتخاب هیات رییسه بود باید منتظر بازگشت نیکومنش می‌ماند و اگر تصور می‌کرد حضور اکثریت اعضا کفایت می‌کند جلسه را می‌توانست در روزهای پایانی هفته گذشته برگزار کند.

از سوی دیگر فرماندار در گفت‌وگوهای رسمی برگزاری جلسه را موکول به آخر شهریور کرده بود. شاید اگر از قبل اعلام می‌شد، نیکومنش به سوئد نمی‌رفت. و اگر هم می‌رفت دیگر ابهامی باقی نمی‌ماند. اما حالا فرماندار باید بگوید چرا چنین تصمیم پرابهامی گرفته است؟

۳- امروز پس از برگزاری و یا همان‌طور که گفته شد «عدم برگزاری» جلسه انتخاب هیات رییسه شورا، آقای مهدوی در اظهارنظری تهدیدآمیز اعلام کرد که احتمالاً پرونده شورای شهر رشت را به شورای حل اختلاف می‌فرستد. اگر این اظهارنظر را نوعی قدرت‌نمایی در پاسخ به انتقاد بعضی رسانه‌ها به «عدم قاطعیت» فرماندار محترم تلقی کنیم، به نظر می‌رسد سید عیسی مهدوی همچنان در برزخ تدبیر و قاطعیت گیر کرده است.