رشت رویایی- مهندس عاطفه چیرانی گفت که عملیات عمرانی در حاشیه حرم خواهر امام رشت از سر گرفته شده است.

[su_frame align=”center”]همایش نجات تالاب عینک - خرداد ۹۵ - فاطمه چیرانی[/su_frame]

مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری رشت در مورد جلسه‌ای که صبح روز شنبه با حضور مسوولین در جوار حرم خواهر امام برگزار شد، گفت: عملیات عمرانی از ابتدای خرداد ماه شروع شده بود، اما در حین کار در گودبرداری زیر سطح زمین برای احداث سرویس بهداشتی، مشکلاتی با سازمان میراث فرهنگی پیش آمده بود که موجب توقف کار شد.

مهندس چیرانی با اشاره به دستور استاندار بر تشکیل جلسات اضطراری در این زمینه گفت: با توجه به شرایط مذهبی و تاریخی این منطقه و با توجه به اینکه مراسم محرم در پیش است، عملیات عمرانی در این منطقه باید با سرعت بیشتری انجام پذیرد.

او همچنین گفت: جلسه امروز (شنبه) با هماهنگی معاون عمرانی استاندار و با حضور مسوولین شهرداری، استانداری، اداره اوقاف، مدیریت دفتر شهری و میراث فرهنگی با هدف بازدید و ادامه روند کار برگزار شد.

چیرانی در ادامه گفت: در این جلسه مصوب شد حوزه‌هایی مثل کف‌سازی از قسمت غرب آغاز شود و بخشی که برای احداث سرویس بهداشتی گودبرداری شده و تعدادی قبر مربوط به دوران صفوی کشف شده، توسط میراث فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد و نتیجه این کاوش جهت ادامه ساخت سرویس بهداشتی به شهرداری ابلاغ شود.‌

مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری در پاسخ به این سؤال آیا این قبور مربوط به دوران صفویه است، گفت: در جلسه امروز استارت کاوش این موضوع با رایزنی‌هایی که اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان با سازمان میراث فرهنگی کشور داشت زده شد و تا ده روز آینده نتیجه این تحقیق مشخص خواهد شد.

چیرانی عملیات بهسازی خواهر امام را مرحله‌ی نخست از گام دوم بازآفرینی شهر رشت دانست و گفت: در گام دوم بخش مذهبی و تاریخی طرح بازآفرینی در حال پیشروی است که در این راستا بهسازی حرم و صحن خواهر امام در حال اجراست و گام دوم از این مرحله، بازآفرینی محله ساغریسازان و مسجد سوخته تکیه و گام سوم محور گذر فرخ و سایر محدوده‌هایی خواهد بود که از محور خمیران زاهدان عبور خواهد کرد.

چیرانی در رابطه با زمان بهره‌برداری این طرح گفت: تمام تلاش ما این است که صحن خواهر امام و جداره‌های اطراف را تا پیش از دهه‌ی محرم به بهره‌برداری برسانیم.