رشت رویایی- امسال برای ۹ سرمایه‌گذار مجوزهای لازم به ویژه زیست‌محیطی صادر شده و پروانه تأسیس گرفته‌اند.

[su_frame align=”center”]نشستی با حضور معاونان هماهنگی امور اقتصادی و عمرانی استاندار و برخی از مدیران استان گیلان - خرداد 95[/su_frame]

به گزارش ایلنا عصر دیروز نشستی با حضور معاونان هماهنگی امور اقتصادی و عمرانی استاندار و برخی از مدیران استان برگزار شد، سرمایه‌گذاران نروژی با اشاره به اینکه در بررسی‌های به‌عمل‌آمده به این نتیجه رسیدند که گیلان پتانسیل بالایی در بخش شیلات دارد، اظهار امیدواری کردند در صورت توافق بتوانند با همکاری بخش‌خصوصی در گیلان تا سقف یک‌هزار میلیارد تومان در زمینه‌های تولید شناورهای کوچک شیلاتی و قفس‌های پرورش ماهی با فناوری جدید، پرورش ماهی در قفس و آبزی‌پروی ماهیان سرد آبی و گرم آبی سرمایه‌گذاری کنند.

محمدعلی نجفی استاندار گیلان نیز در نشست مشترک با سرمایه‌گذار نروژی در رشت با اشاره به اعلام آمادگی گیلان برای استفاده از تجربیات نروژ در بحث آبزی‌پروری، از نصب ۸ قفس پرورش ماهی در ساحل انبار سر به ظرفیت ۵۰۰ تن از ماهیان بومی کپور دریایی با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد تومان خبر داد.

استاندار گیلان گفت: در مجموع امسال برای ۹ سرمایه‌گذار مجوزهای لازم به‌ویژه زیست‌محیطی صادر شده و پروانه تأسیس گرفته‌اند که در صورت جذب تسهیلات تا پایان سال موفق به تولید ۶ تا ۱۲ هزار تن خواهند شد.

او به گام گسترده گیلان در بخش پرورش ماهی در قفس و اقدامات جدی صورت گرفته اشاره کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین پروژه‌های سفر رییس‌جمهوری به گیلان، بحث پرورش ماهی در قفس بود که این نشان‌دهنده اهمیت بالای این بخش برای ماست.

نجفی اظهار داشت: در گیلان هیچ مشکلی در اخذ مجوزهای لازم و همکاری با دستگاه‌های اجرایی در زمینه پروژه‌های شیلاتی وجود ندارد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم سرمایه‌گذاران خارجی و به‌ویژه سرمایه‌گذاران کشور نروژ در صورت رعایت قوانین و مقررات کشور و با توجه به فضای مناسب به وجود آمده در پسابرجام، می‌توانند در حوزه‌های مختلف شیلاتی نظیر ساخت شناورهای کوچک و تولید قفس‌های جدید ورود کرده و از حمایت‌های قانونی در عرصه‌های مختلف این حوزه بهره‌مند شوند.

استاندار گیلان به عزم بالای مدیران استانی در جذب سرمایه‌گذاران و انتقال دانش فنی آنان اشاره کرد و افزود: امیدواریم با حضور نروژی‌ها در گیلان، بتوانیم ضمن انتقال دانش فنی و امکانات آنان از تلاش‌های موفق در بحث ساخت قفس و صید ماهی در قفس بهره‌مند شویم.

نجفی همکاری مشترک در بهره‌وری بهینه در تولید ماهیان سرد آبی، گرم آبی و دیگر گونه‌های آبزی‌پروری توسط شرکت‌های نروژ را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: شرکت‌های نروژی درباره تأمین بچه ماهیان مناسب و به‌ویژه در عرصه تکثیر ماهیان سرد آبی (خانواده سالمون) نیز می‌توانند موفق عمل کنند.

او ابراز امیدواری کرد تا همکاری‌های مشترک بین دو کشور ایران و نروژ در عرصه آبزی‌پروری تضمین‌کننده منافع هر دو کشور بوده و این فعالیت مبنای توسعه همکاری‌های مشترک در زمینه‌های دیگر باشد.