رشت رویایی- یکی از حوزه‌های فعالیت شهرداری که باید به عنوان عملکرد قابل دفاع در کارنامه کاری ثابت‌قدم از سال ۹۴ تا کنون عنوان کرد، عملکرد مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری است. حوزه فرهنگی اجتماعی در سال‌های گذشته کمتر مورد توجه شهرداری قرار داشت اما در یک سال گذشته با تغییر رویکرد و توجه خاص به این حوزه باعث شد نگاه انسان‌محور و توسعه انسانی در رأس هدف شهرداری قرار بگیرد. در گزارش قبلی قسمتی از عملکرد شهرداری را از سال ۹۴ تا کنون در حوزه فرهنگی اجتماعی معرفی کردیم و به بخشی از فعالیت سرای محله معلم و خانه سلامت پرداختیم. همانطور که در گزارش قبل آمد، قرار است این گزارش به شکل تفصیلی به برنامه‌های متنوعی که توسط شهرداری منطقه ۱ و سرای محله این منطقه انجام شده بپردازد. در ادامه بخش دیگری از این برنامه‌ها همچون دوره‌های آموزشی، جشنواره‌ها و اقدامات فرهنگی اجتماعی که اخیراً انجام شده می‌پردازیم.

[su_frame align=”center”]افتتاح اولین پیشخوان معاضدت قضایی شهرداری رشت در سرای محله‌ی معلم[/su_frame]

سرای محله معلم با برنامه‌های متنوع اوقات فراغت ساکنین این منطقه را پر می‌کند
اقدامات شهرداری منطقه ۱ را در حوزه فرهنگی اجتماعی می‌توان به سه حوزه دسته‌بندی کرد: ۱-رویدادهای مناسبتی ۲-کلاس‌های آموزشی ۳-کارگاه‌های آموزشی.

شهرداری منطقه یک با توجه به مناسبت‌های مختلف در تقویم رسمی کشور اقدام به برنامه‌های متنوعی کرد که بسیار مورد توجه ساکنین این منطقه بود. اقداماتی نظیر جشنواره شمعدانی‌ها، جشن ولادت امام رضا (ع) با همکاری هیئت خیمه‌الرضا، جشن ۱۳ به مناسبت روز دانش‌آموز با همکاری دبیرستان پرفسور رضا، جشن مهربانی به مناسبت تولد پیامبر اکرم (ص) و روز اخلاق و مهرورزی با همکاری خانه سالمندان شالیزار، مسابقه عکس شهر بهتر به مناسبت دهه مبارک فجر، ایستگاه سلامت به مناسبت روز جهانی دیابت، بازارچه سنتی شب یلدا، جشنواره مردمی فیلم عمار به مناسبت دهه فجر و غیره.

از کلاس‌های آموزشی که در سرای محله معلم توسط شهرداری این منطقه برگزار شد می‌توان به کمیته تحکیم بنیان خانواده با همکاری موسسه آرامش دو گیتی، آموزش مهارت‌های ده‌گانه زندگی، سراجی دوزی یا چرم دوزی، دوره آموزشی کمک‌های اولیه با همکاری هلال احمر، کتاب و کتابخوانی، روخوانی قرآن کریم ویژه بانوان، خیاطی، آشنایی با برق خودرو، آشنایی با بیماری‌های واگیردار، آموزش گلیم‌بافی، آموزش کامپیوتر و غیره اشاره کرد.

همچنین کارگاه‌های آموزشی در این راستا برگزار شد که مهمترین آنها شامل کارگاه عکاسی با موبایل، آشنایی با مشاور و مشاوره، آشنایی با کاشت و نگهداری گیاهان دارویی، مربیگری و داوری درجه ۳، مربی‌گری درجه دو تکواندو، کشت و پرورش قارچ، آشپزی، ویترای، بهداشت مواد غذایی، روخوانی قران، مثنوی معنوی، فتوشاپ، رشتی دوزی، روانشناسی، بافندگی و غیره نام برد.

ارتباط نزدیک ساکنین معلم با سرای محله در فضای مجازی
یکی از نکات جالب توجه شهرداری و منطقه یک برای جلب اعتماد عمومی و بالا بردن میزان مشارکت و برقراری همدلی بین شهروندان و شهرداری به‌واسطه ایجاد سرای محله معلم انتشار فراخوانی برای شهروندان بود. این فراخوان با شعار «شهروند خوب ارزش یک شهر را دو چندان می‌کند» منتشر شد. در این فراخوان آمد: شهر تنها نیست، چشم امید خود را به ما دوخته است، هم او به ما احتیاج دارد هم ما به او. به شهری بهتر برای زیستن نیاز داریم، در کنار ما باشید.

خانه سرای معلم در اقدامی مؤثر پایانه‌ی ارتباط مستقیم در فضای مجازی از قبیل تلگرام، اینستاگرام و ایمیل راه‌اندازی کرد تا ساکنین محل به طور مرتب با سرای محله خود در ارتباط بوده و در جریان رویدادهای مرتبط با آن قرار بگیرند.

ساکنین معلم مهارت‌های ده‌گانه زندگی را فرا می‌گیرند
خانه سلامت سرای محله معلم در راستای اهداف خود اقدام به برگزاری دوره آموزشی مهارت‌های ده گانه زندگی نمود. این دوره بلند مدت هفته‌ای یک جلسه به مدت ۲ ساعت برگزار شد. این دوره که به صورت رایگان برگزار شد در هر جلسه یک مهارت از مهارت‌های ده‌گانه تدریس شد. اما برخی از مباحث به دلیل درخواست شرکت‌کنندگان و همچنین طولانی شدن موضوع در چند جلسه دیگر تکرار شد.

از دیگر برنامه‌های آموزشی که در این ارتباط در سرای محله توسط شهرداری منطقه یک دایر شد جلسات هفتگی کمیته تحکیم بنیان خانواده بود. جلسات هفتگی کمیته بنیان خانواده «آگاهی از اعتیاد» با همکاری موسسه آرامش دو گیتی و دکتر اسماعیل‌پور تا کنون بیش از ۲۰ جلسه برگزار شده است.

کارگاه آشنایی با مشاور و مشاوره را می‌توان به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های مؤثر خانه سلامت عنوان مرد که با استقبال ساکنین این منطقه مواجه شد. کارگاه یک روزه آشنایی با مشاور و مشاوره با همکاری انجمن سینمای دیجیتال و خانه سلامت سرای محله معلم برگزار شد و در آن مطالبی در ارتباط با مشاور و فرآیند اجرای مشاوره به شرکت‌کنندگان تدریس شد. شرکت‌کنندگان در این جلسه خواهان تشکیل جلسات مشاوره انفرادی در سرای محله معلم شدند که این موضوع در برنامه‌های آتی سرای محله قرار گرفته است.

تشکیل دوره‌های رایگان سراجی سنتی و خیاطی در سرای محله
تجربه نشان داده است که توسعه کسب و کارهای کوچک به دلیل ساختار ساده، زودبازدهی و نیاز اندک به سرمایه در جهت متعادل کردن بازار کار و کاهش نرخ بیکاری مؤثر است. از اینرو کسب و کارهای خانگی یکی از شکل‌های فعالیت اقتصادی است که به واسطه کارکرد و مزایای خاص خود می‌تواند به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه‌های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و رفت و آمد و کاهش یا حتی حل معضل بیکاری مؤثر باشند. از اینرو امروزه یادگیری فنون و هنرهای مختلف در بین زنان بسیار مورد توجه قرار دارد اما بعضاً ممکن است به دلیل فقدان محیط آموزشی مناسب برای تمام رشته یا هزینه‌های بالای برخی از دوره و همچنین فراگیری و استقبال بیش از حد از یک رشته تمایل برای یادگیری و اشتغال را بین افراد کاهش دهد.

به همین دلیل سرای محله معلم اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در رابطه با برخی از مهارت‌های خاص صنایع دستی کرد. یکی از دوره‌هایی که با استقبال خوب شهروندان همراه بود دوره سراجی سنتی بود که ثبت‌نام از هنرجویان در این رشته هنوز در دست اقدام است. تا کنون در سطح مقدماتی دو کلاس برگزار شده است؛ کلاس‌ها به صورت هفتگی و به مدت ۸ جلسه دو ساعته برگزار شد. در مجموع تا کنون ۱۶ جلسه ۲ ساعته برای علاقه‌مندان به این رشته در سرای محله معلم دایر شده است. این دوره به صورت رایگان بود و مدرس این دوره خانم اصغرنیا با حضور داوطلبانه در سرای محله و بدون دریافت هیچگونه حق‌الزحمه‌ای، این دوره را برای متقاضیان برگزار کرد. گفته می‌شود در برنامه‌های آتی سرای محله معلم برگزاری دوره سطح پیشرفته این کلاس با دریافت هزینه از هنرجویان در صورت موافقت شهردار رشت قرار دارد.

یکی دیگر از دوره‌های آموزشی که در ارتباط با بحث مشاغل خانگی زنان برگزار شد، کلاس آموزش خیاطی بود که جالب است بدانید که با همکاری نیروهای داوطلب ساکن محله معلم شروع به کار کرد و به صورت هفتگی به مدت ۲ ساعت در هفته برگزار می‌شود. دوره آموزش خیاطی از لوح سطوح ابتدایی آغاز شد و به مرور در سطح پیشرفته‌تر تشکیل خواهد شد.

برگزاری جشن ۱۳ آبان
شهرداری منطقه یک با همکاری دبیرستان دخترانه پرفسور ررضا جشن گرامیداشت روز دانش‌آموز و مبارزه با استکبار جهانی را برگزار کرد. این مراسم روز ۱۳ آبان بعد از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر در سالن اجتماعات مدرسه مذکور برگزار شد. در این مراسم پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، سرکار خانم بینا مشاور محترم شهردار رشت در امور بانوان، در خصوص تکریم و بزرگداشت روز دانش‌آموز به سخنرانی پرداختند، اجرای برنامه تواشیح توسط گروه تواشیح آل عبای رشت، دکلمه خوانی، پخش تغذیه سالم بین دانش‌آموزان، انجام مسابقه فرهنگی و اهدای جوایز به برگزیدگان و همچنین پخش سرود انقلابی از سایر بخش‌های این جشن باشکوه بود.

دوره آموزشی کمک‌های اولیه
این دوره آموزشی در ابتدا قرار بود طی توافق انجام شده سازمان فرهنگی با سازمان هلال احمر طی مدت ۸ ساعت برگزار شود اما پس از رایزنی‌های انجام شده توسط کارشناس خانه سلامت سرای محله معلم با سازمان هلال احمر مقرر شد دوره آغازین کمک‌های اولیه به مدت ۳۶ ساعت به صورت کامل در سرای محله تشکیل شود و در پایان برای طی مراحل پیشرفته از سوی هلال احمر به شرکت‌کنندگان گواهی شرکت در دوره داده شود. دوره آموزشی کمک‌های اولیه یکی از دوره‌های موفقی بود که با اقبال عمومی مواجه شد و توانست رضایت شرکت‌کنندگان را جلب کند.

روخوانی قرآن، مولوی‌خوانی و تحلیل مثنوی معنوی در سرای محله
یکی از مباحث مورد توجه سرای محله معلم پرداختن به موضوع کتاب و کتابخوانی است که به شکل‌های مختلف در برنامه کاری این مکان قرار دارد و توانسته نظر ساکنین این منطقه را به خود جلب کند. مثنوی معنوی که یکی از شاهکارهای ادبیات و از غنی‌ترین کتب ادبیات عرفانی و حکمت پارسی پس از اسلام است مجموعه از اندیشه‌های فرهنگ اسلامی را بازگو می‌کند. مثنوی به صورت عمده از «داستان» به عنوان ابزاری برای بیان تعلیمات عرفانی، دینی، اندیشه و آداب و رفتار اسلامی استفاده می‌کند. لذا یکی از متون پربار ادبیات پارسی است که از جنبه‌های آموزشی همیشه مورد توجه قرار داشته است. این کلاس که در سرای محله برگزار می‌شود به صورت جلسات هفتگی در دو ساعت میزبان علاقه‌مندان به صورت رایگان است. در این کلاس اشعار مثنوی معنوی پس از مطالعه تفسیر شده و هنرجویان پیرامون آن به بحث و تبادل نظر می‌پردازند.

از دیگر کلاس‌هایی که در این رابطه در سرای محله به صورت هفتگی برگزار می‌شود می‌توان به جلسات هفتگی کتاب و کتابخوانی اشاره کرد. این کلاس روزهای چهارشنبه ساعت ۱۷ الی ۱۹ دایر است و هنرجویان به روخوانی و تحلیل کتاب‌هایی که از پیش معرفی شده می‌پردازند.

اما از مهمترین و قابل ملاحظه‌ترین برنامه‌هایی که در سرای معلم برای بانوان برپا می‌شود را می‌توان جلسات هفتگی روخوانی و تفسیر قرآن کریم نام برد. این جلسات به صورت هفتگی روزهای یکشنبه ساعت ۱۷ الی ۱۹ برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان تحت آموزش روخوانی قرآن کریم قرار می‌گیرند.

دوره آموزشی نقاشی روی شیشه برای بانوان علاقه‌مند منطقه یک
آموزش و یادگیری هنرهای مختلف برای بانوان که می‌تواند در گذران اوقات فراغت، فعالیت هنری و سلامت روانی آنها تاثیرگذار باشد بخشی از برنامه‌های کاری سرای محله معلم را تشکیل می‌دهد. هنر ویترای تزئین ظروف شیشه‌ای با رنگ و نقاشی هنری است که قرن‌ها در میان ملل مختلف محبوبیت داشته است و آثار متعدد و متنوعی از این هنر را می‌توان در موزه‌های نقاط مختلف جهان یافت. آراستن بطری‌ها، لیوان‌ها و ظروف شیشه‌ای و همچنین آینه‌های کوچک و بزرگ با نقاشی‌های ساده کاری بسیار ساده است که با یادگیری چند تکنیک ساده می‌توان ظرف چند ساعت در منزل انجام شود. روح لطیف و زیبای شیشه این ماده را به یکی از مناسب‌ترین ابزار برای نقاشی تبدیل کرده چراکه به دلیل شفافیتی که دارد می‌تواند ماهیت رنگها را همانگونه که در خور موجودیت زیبایشان است به نمایش گذارد. امروزه هنر ویترای یکی از هنرهای فراگیر در جامعه است که بسیار مورد توجه زنان قرار دارد و حتی آثار هنری ویترای جزئی از پرفروش‌ترین اقلام در فروشگاه‌های لوکس فروشی بشمار می‌روند. لذا سرای محله معلم با توجه به توجه خاص جامعه نسبت به این هنر اقدام به برگزاری یک دوره آموزشی ویترای برای ساکنین منطقه یک رشت کرد. دوره آموزشی ویترای از جمله دوره‌هایی است که اخیراً برگزار شده و با توجه به استقبال قابل توجه از این دوره امکان تجدید دوره و ادامه آن برای علاقه‌مندان به این هنر زیبا وجود دارد.

زنان و مردان ساکن معلم با برق خودرو در سرای محله آشنا شدند
یکی از دوره‌های جالب توجه‌ای که بسیار مورد توجه ساکنین معلم به خصوص زنان ساکن این محل قرار گرفت دوره آموزشی آشنایی با برق خودرو بود. بسیاری از افراد روزانه از خودروی شخصی خود استفاده می‌کنند بی‌آنکه با نحوه کار خودرو آشنایی داشته باشند. یکی از دلهره‌های هراس‌آور برای صاحبان خودرو این است که اگر ماشین‌شان در خیابان دچار مشکل شد باید چه کار کنند و معمولاً راهی به جز تماس گرفتن با امداد خودرو که شامل صرف وقت زیاد و هزینه بالا می‌شود برایشان وجود ندارد. این دوره آموزشی با هدف آشنایی افراد با برق خودرو برگزار شد که نقش و همکاری سازمان فنی حرفه‌ای با شهرداری منطقه یک در برگزاری این دوره در سرای محله بی‌تأثیر نبود. با توجه به اینکه دوره آموزشی آشنایی با برق خودرو با استقبال زیاد ساکنین این منطقه روبرو شد، تشکیل این دوره در سرای محله معلم کماکان در روزهای چهارشنبه ادامه دارد.