رشت رویایی- یکی از حوزه‌های فعالیت شهرداری که باید به عنوان عملکرد قابل دفاع در کارنامه کاری ثابت‌قدم از سال ۹۴ تاکنون عنوان کرد، عملکرد مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری است. حوزه فرهنگی اجتماعی در سال‌های گذشته کمتر مورد توجه شهرداری قرار داشت اما در یک سال گذشته با تغییر رویکرد و توجه خاص به این حوزه باعث شد نگاه انسان‌محور و توسعه انسانی در رأس هدف شهرداری قرار بگیرد. شهرداری رشت در زمان تصدی ثابت‌قدم اقدامات زیادی را از جنبه‌های مختلف در این حوزه عملیاتی کرد هرچند اعتقاد به راین است که این اقدامات می‌توانند با برنامه‌ریزی‌های منظم‌تر و پیشنهادات بهتر تاثیرات پایدارتری بر روند توسعه شهر رشت بگذارند. در این گزارش قصد داریم ضمن پرداختن به دلایل لزوم رویکرد فرهنگی اجتماعی در برنامه‌های شهرداری، بخشی از عملکرد این حوزه را معرفی کنیم که طی سلسله گزارش‌هایی مرتب ارائه خواهد شد.

[su_frame align=”center”]افتتاح اولین پیشخوان معاضدت قضایی شهرداری رشت در سرای محله‌ی معلم[/su_frame]

نگاه محله‌ای در مدیریت شهری به منظور تقویت روابط و مناسبات اجتماعی
با افزایش جمعیت شهرها و روند رو به رشد شهرنشینی در ایران، پرداختن همه جانبه به زندگی شهرنشینی مورد توجه ویژه قرار گرفت. اما آنچه زندگی شهرنشینی امروز را با گذشته متمایز می‌کند فرهنگ شهروندی و مناسبات اجتماعی حاکم بر آن است. امروزه زندگی شهرنشینی مستلزم مشارکت اجتماعی مردم مبتنی بر مشارکت آگاهانه، ارادی و داوطلبانه است. بنابراین اولین گام برای فراهم شدن زمینه‌های تعاون و همکاری نگاه محله‌ایست که امروزه در اداره شهرها مدیریت محله به منظور تقویت روابط و مناسبات اجتماعی بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد. محلات در قدیم یکی از بنیادی‌ترین عناصر شهرها محسوب می‌شدند و محوری‌ترین برگ هویتی یک شهر به‌حساب می‌آمدند؛ به عبارت دیگر شهرها بخش عمده‌ای از هویت خود را مرهون و مدیون شیوه زندگی و زیست اجتماعی در محلات بودند. اما با توسعه شهرها و تغییر در سبک زندگی و شیوه زندگی شهرنشینی آنچه بیش از همه دست‌خوش تغییر شد روح حاکم بر محلات و شیوه زندگی رایج و مناسبات اجتماعی در آن بود. بنابراین به عقیده کارشناسان بررسی نیازهای محله از جمله توجه به فضای سبز، تقویت ارتباط ساکنان با طبیعت، تشخص بخشیدن به بعد اجتماعی و کالبدی محلات، مرکزیت بخشیدن به محله در برنامه‌ریزی‌ها، تأمین نیازهای عمومی، ایمنی در رفت و آمد و توجه به سلامت روانی و بهداشت محله و توجه به محیط زیست سالم می‌تواند تأثیر بسزایی در ایجاد مشارکت و توسعه انسانی شهرها فراهم آورد.

سرای محله معلم راهی برای ایجاد مشارکت شهروندان و تعامل با شهرداری
سرای محلات را می‌توان یکی از بسترهای مهم و لازم برای ایجاد مشارکت عمومی در محلات و توانمندسازی آن نام برد. یکی از گام‌های اساسی در جهت توسعه محله‌ای در رشت و افزایش تعاون، تعامل و ارتباط بین شهروندان و شهرداری می‌تواند ایجاد سراس محلات باشد. یکی از مهمترین اهداف طرح محله‌محوری هویت‌بخشی به محلات و بالابردن مشارکت شهروندان در مدیریت شهری است؛ هویتی که در اثر افزایش جمعیت و روند رو به رشد شهرنشینی دچار تغییر شد و احیای بخش عمده‌ای از آن می‌تواند وابسته به محلات و توجه به ارزش‌های شهروندی باشد.

یکی از اقدامات مهمی که شهرداری رشت طی ماه‌های گذشته در این خصوص عملی کرد، تأسیس سرای محله معلم بود. سرای محله معلم با وجود تازه‌پا بودن توانست با برنامه‌هایی نظیر تشکیل کلاس‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف برای ساکنان محله خیلی زود با استقبال روبرو شود و در پیشبرد طرح محله‌محوری پیشگام باشد. به نظر می‌رسد برای دستیابی به توسعه‌انسانی محلات و بالابردن میزان مشارکت، سرای محله معلم تلاش قابل توجه‌ای داشت تا پل ارتباطی خود را با مردم تا حد ممکن گسترش داده و همزمان از طریق آنها گام‌های مهمی را در راه‌اندازی کمپین‌های شهری بردارد.

خانه سلامت معلم با شعار شهر سالم، شهروند سالم
خانه سلامت یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های سرای محله معلم بود که با شعار «شهر سالم، شهروند سالم» آغاز بکار کرد و دامنه فعالیت خود را در فضای مجازی گسترش داد. خانه سلامت آموزش‌های مرتبط با سلامتی به ساکنین را نظیر آنفولانزا، هپاتیت و غیره در دستور کار قرار داد و کلاس‌های آموزشی مختلفی را در این زمینه برگزار برای ساکنین برگزار نمود. دوره‌های آموزشی رایگان که در مدت اخیر در سرای محله معلم میزبان علاقه‌مندان بود را می‌توان به چندین بخش تقسیم کرد: ۱-کمک‌های اولیه ۲- مهارت‌های زندگی مشترک ۳-مهارت‌های اجتماعی ۴-تغذیه ۵- سلامت و نگهداری کودکان ۶-سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها.

کلاس‌های مختلفی در خانه سلامت سرای محله معلم برگزار شد که از جمله می‌توان به کلاس سلامت و پیشگیری چون «کنترل فشار خون، دیابت و …»، «راهکارهای پیشگیری و درمان پوکی استخوان»، «آنفولانزا، هپاتیت و…»، کلاس سلامت و نگهداری کودکان همچون: «تخلیه هیجانی در کودکان»، «رشد والدین همراه با کودکان»، «برخورد با ترس در کودکان»، «مهارت نه گفتن به کودکان»، «بهداشت کودکان»، «ابراز وجود در کودکان»، کلاس مهارت‌های زندگی همچون: «مدیریت خانواده»، «غنی‌سازی زندگی زناشویی»، «خشونت و امنیت در خانه»، کلاس مهارت اجتماعی همچون: «هوش عاطفی»، «هوش اخلاقی»، «هوش اجتماعی» و همچنین کلاس پیشگیری و مقابله با اعتیاد در جوانان و نوجوانان اشاره کرد.

کارگاه عکاسی فاین‌آرت، عکاسی با موبایل و اهمیت کپشن در عکاسی معاصر
اما عملکرد فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه یک تنها به خانه سلامت محدود نشد بلکه با بررسی و مطالعه لازم جهت تأمین نیاز ساکنین این محدوده با توجه به بافت فرهنگی، محیطی و طبقاتی آن کلاس‌های آموزشی مختلفی در زمینه‌های دیگر تشکیل شد که از جمله جالب‌ترین آنها می‌توان به کلاس «اهمیت گزاره و کپشن در عکاسی معاصر» اشاره کرد که با حضور یکی از اساتید برجسته عکاسی کشور، کیارنگ علایی، در سرای محلات معلم انجام گرفت.

کیارنگ علایی، عکاس سرشناس کشور در این دوره آموزشی برای علاقه‌مندان به عکاسی به موضوع گزاره و کپشن برای عکس که این روزها بیش از پیش مورد توجه قرار دارد پرداخت. اضافه کردن اطلاعاتی کوتاه به عکس‌ها و نوشتن زیرنویسی کامل در مورد آن از دغدغه‌های عکاسی معاصر است. در این کارگاه به اهمیت نام‌گذاری عکس، شکل‌های مختلف نگارش زیرنویس، کیفیت حسی بیانیه، تنوع گزاره نویسی و مقصود و هدف آن در عکاسی پرداخته شد.

اما در این رابطه یکی دیگر از کارگاه‌های آموزشی که در سرای محله معلم برگزار شد می‌توان به کارگاه آموزشی عکاسی با موبایل اشاره کرد. این کارگاه آموزشی با همکاری انجمن سینمای دیجیتال طی دو روز به صورت رایگان برگزار شد که مدرس این دوره خشایار جوانمردی عضو رسمی سازمان عکاسی جهانی با رتبه پیشرفته بود.

پس از برگزاری کارگاه ۲ روزه عکاسی با موبایل که به صورت رایگان در سرای محله برگزار شد، با پیشنهاد انجمن سینمای دیجیتال یک دوره عکاسی فاین آرت نیز به مدت ۸ هفته، هر هفته هشت ساعت از دیگر دوره‌های آموزشی ویژه سرای محله بود که بسیار مورد توجه قرار گرفت. هزینه این دوره آموزشی برای شرکت کنندگان با ۵۰ درصد تخفیف همراه بود و همچنین علاقه‌مندانی که در دوره مقدماتی عکاسی و سایر دوره‌های سرای محله شرکت داشتند و برخی از همکاران و شاغلان شهرداری منطقه یک به دستور مدیر منطقه ثبت‌نام به صورت رایگان به عمل آمد.

کارگاه آموزشی آشنایی با گیاهان دارویی و طراحی باغچه منازل
مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه یک دوره‌ی آموزشی یک روزه با عنوان «آشنایی با گیاهان دارویی و طراحی باغچه منازل» نیز برگزار کرد. این دوره به آشنایی در خصوص گیاهان بومی و تاثیرات درمانی آنها و همچنین دیگر گیاهانی که خاصیت‌های درمانی و پیشگیرانه دارند اختصاص داشت. از اهداف برگزاری این دوره می‌توان به اصلاح تغذیه و رعایت آداب غذا خوردن، آموزش مطالب مفید طب ایرانی اسلامی، آشنایی با محصولات طبیعی و خواص گیاهان اشاره کرد. کارگاه یک روزه آشنایی با گیاهان دارویی با همکاری سازمان مردم‌نهاد «سرزمین ایده‌آل ما» برگزار شد که مطالبی پیرامون محیط رشد گیاهان دارویی بومی استان، خواص آنها و همچنین نگهداری از باغچه منازل به شرکت‌کنندگان ارائه شد. این کارگاه با استقبال خوبی روبرو شد و شرکت‌کنندگان خواهان برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های مشابه شدند.

همچنین از دیگر دوره‌های آموزشی که در این حوزه برگزار شد می‌توان از دوره آموزش «تولید قارچ» و «آشنایی با کاشت و نگهداری گل‌های آپارتمانی» نام برد که با حضور قابل توجه ساکنین این منطقه همراه بود و مورد توجه بسیاری قرار گرفت.

جشنواره‌ای به خوش‌رنگی گل‌های شمعدانی
شهر رشت که به تدریج دارد تبدیل به شهر جشنواره‌ها می‌شود در عید فطر امسال شاهد برگزاری یک جشنواره سرزنده و شاد با عنوان «جشنواره گل‌های شمعدانی» بود. این جشنواره با استقبال چشمگیر شهروندان و مسافران روبرو شد و به همت مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه ۱ و گروه‌های مردم‌نهاد و کارگروه گردشگری مجمع متخصصین ایران دومین دوره این جشنواره به اجرا درآمد. در ابتدا قرار بود این جشنواره دو روزه باشد اما بعد از استقبال مردمی در روز افتتاحیه، اجرای این جشنواره دو روز دیگر تمدید شد. اجرای موسیقی فولکلور با صدای محمود فرضی نژاد از برنامه‌های ویژه این جشنواره بود و رضایت مردمی را در پی داشت. حضور تعداد زیادی از شهروندان با گلدان‌های گل شمعدانی هم به نشاط و طراوت این جشنواره افزود.

برقراری ایستگاه سلامت به مناسبت روز جهانی دیابت
از دیگر برنامه‌های موثری که در سرای محله معلم برگزار شد و با استقبال قابل توجهی مواجه شد برقراری ایستگاه سلامت به مناسبت روز دیابت بود. دیابت یکی از بیماری‌های شایعی است که متاسفانه در سال‌های اخیر در گیلان افزایش یافته و بسیار از شهروندان با این بیماری دست به گریبان هستند. خانه سلامت سرای محله معلم به مناسبت روز دیابت اقدام به برقراری ایستگاه سلامت در پارک توحید نمود. در این ایستگاه که با استقبال کم‌نظیر شهروندان همراه بود اقداماتی از قبیل اندازه‌گیری قند خون، فشار خون و تعیین وزن، مشاوره در خصوص کاهش وزن و تهیه و توزیع پوستر و بروشور در خصوص آگاهی از بیماری دیابت و روش‌های پیشگیری از آن به مراجعه‌کنندگان صورت پذیرفت. شرکت‌کنندگان در این ایستگاه خواهان استمرار فعالیت‌های مشابه در مناسبت‌های مختلف بودند. با توجه به اینکه این پارک یکی از مکان‌های پرتردد ورزشکاران و دیگر شهروندان ساکن منطقه ۱ است، برگزاری برنامه‌های مشابه می‌تواند به بالا رفتن ارتباط دو سویه شهروندان با شهرداری و مشارکت آنها در امور شهری کمک شایانی کند. لازم به ذکر است در این ایستگاه از ۲۵۰ نفر از شهروندان معاینات پزشکی به عمل آمد.