[su_frame align=”center”]یک‌صد و شصت و یکمین جلسه شورای شهر رشت[/su_frame]

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- یک‌صد و شصت و یکمین جلسه شورای شهر رشت عصر امروز با حضور اعضای شورا و همچنین مدیرکل ورزش و جوانان در ساختمان میرزا خلیل رفیع برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، یک‌صد و شصت و یکمین جلسه شورای شهر رشت عصر امروز به ریاست مسعود کاظمی برگزار شد. در این جلسه محمود باقری خطیبانی به دلیل سفر به سوریه غیبت داشت.

در ابتدای این جلسه مسعود کاظمی برای «محمد طاها» که در روز عاشورا در میدان شهرداری دچار حادثه سوختگی شد، آرزوی سلامت کرد و از بیمارستان سوانح بابت همکاری و ارائه خدمات تشکر کرد.

تجلیل از قهرمانان پارالمپیک در صحن شورا

مسعود رهنما مدیر کل ورزش و جوانان و همکارانش به مناسبت هفته تربیت بدنی در صحن شورا حضور یافتند.

مسعود کاظمی هفته تربیت‌بدنی را به مدیر کل ورزش و جوانان تبریک گفت و از او برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

مدیر کل ورزش و جوانان استان با تبریک به اعضای ورزشی شورا و دیگر ورزشکاران به مناسبت هفته ورزش، گفت: دولت در مورد ورزش استان وعده‌هایی به ما داده‌است که در وقت مقتضی در خصوص این برنامه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

[su_frame align=”center”]یک‌صد و شصت و یکمین جلسه شورای شهر رشت[/su_frame]

مسعود رهنما ادامه داد: بعد از مرحوم نامجو، ۶۴ سال است که مدالی توسط ورزشکاران گیلانی کسب نشده است.

او همچنین گفت: در ورزش تنها سخت افزار  نیست که اهمیت دارد بلکه نرم افزار هم نیاز است. و اصل همت و تلاش است. گرچه نتوانستیم از قهرمانان پارالمپیک استقبال و قدر دانی کنیم ولی با کمک شورای شهر این خلا برطرف شد.

مسعود کاظمی در ادامه گفت: مدت‌ها است که قصد داریم از قهرمانان پارالمپیک دعوت کنیم که در صحن شورا حضور یابند تا  از آنها بابت زحمات و افتخارآفرینی‌شان قدردانی کنیم.

همچنین در این جلسه به مناسبت هفته تربیت بدنی با حضور مسعود رهنما مدیرکل ورزش و جوانان گیلان از محمدرضا شاددل، حامد اتش افروز، صادق حسنی، قهرمانان گیلان در مسابقات پارالمپیک  ریو ۲۰۱۶ تقدیر و تشکر شد. همچنین لوح یادبودی نیز در این جلسه به مسعود رهنما به پاس زحمات و افتخارآفرینی های وی داده شد.

[su_frame align=”center”]یک‌صد و شصت و یکمین جلسه شورای شهر رشت[/su_frame]

[su_frame align=”center”]یک‌صد و شصت و یکمین جلسه شورای شهر رشت[/su_frame]

درخواست یک عضو شورا برای  احداث پیست پیاده‌روی و خرید ون مخصوص نابینایان

همچنین در این جلسه از نابینایان و آقای ممتازی رییس انجمن نابینایان دعوت شد تا به مناسبت روز عصای سفید در ۲۴ مهر در شورا حضور یابند.

مسعود کاظمی افزود: بر ما واجب است از حقوق عزیزان دفاع کنیم. باید مکان‌های ورزشی مناسب برای این عزیزان احداث کرد و همچنین علایم لازم در پیاده‌راه‌ها و محل عبور و مرور استفاده شود و مدیریت شهری نیز امکانات لازم را جهت رفاه حال این عزیزان فراهم کند .

رییس انجمن  نابینایان با اشاره به این که یکی از مهم‌ترین کمک‌ها به نابینایان مناسب‌سازی فیزیکی است، گفت: انتظار ما این است که در پیشبرد اهداف شورا نقش بیشتری ایفا کنیم. درست است که شورا از طرف مردم انتخاب می‌شود ولی مردم فکر می‌کنید آنها نماینده دولت هستند و نمی‌دانند که  مطالبات خود را باید از شورا بخواهند.

ممتازی افزود: متاسفانه هنوز هم در  بحث تردد وسیله ای مناسب نابینایان وجود ندارد و وظیفه ما دفاع از حقوق این عزیزان است و باید در این زمینه تمهیدات لازم اندیشیده شود.

او همچنین گفت: گیلان دارای ۱۱.۵ درصد سالمند است که این مناسب سازی به آنها نیز می تواند کمک کند.

مهندس حاجی‌پور به عنوان رییس هییت امنای نابینان گفت: اکنون می‌خواهم به عنوان رییس هیات امنا صحبت کنم نه یک عضو شورا.  از اعضای شورا که این تدبیر را اندیشیدند تشکر می کنم. البته فضای صحن امکان حضور همه عزیزان را ندارد. من ۱۷ سال افتخار این خدمت را دارم در کنار بزرگانی چون قویدل و ممتازی که خود نیز نابینایی مطلق دارند و سال‌ها است که در این زمینه فعالیت می‌کنند.

این عضو شورا ادامه داد: از ۸۵۰ عضو تحت پوشش استان  ۳۰۰ نفر در رشت هستند و از کمترین امکانات برخوردار هستند.

[su_frame align=”center”]یک‌صد و شصت و یکمین جلسه شورای شهر رشت[/su_frame]

او با تاکید بر اینکه از شورا دو تقاضا دارد، گفت: درخواست اول من به پیست پیاده‌روی مختص معلولین به ویژه معلولین بینایی در یکی از پارک‌های رشت مربوط می‌شود و درخواست دیگر خرید و اهدای خودروی ون برای روشندلان است که حدود ۲۴ میلیون هزینه دارد تا بتوانند در سیر تردد راحت تر باشند.

حاجی‌پور تصریح کرد: اگر نیاز است به صورت لایحه در صحن مطرح شود و حتی می توان روی آن نوشته اهدایی از طرف اعضای شورا. این عزیزان از جیب خرج می‌کنند و باید به آنها توجه بیشتری شود.

مردم به خاطر اقدامات سراوان نباید آسیب ببینند

رئیس شورا در ادامه جلسه اظهار کرد: همچون جلسه گذشته به مدیریت شهری و شهردار بابت زباله‌های سراوان و لندفیل تذکر می‌دهم و بازهم تاکید می‌کنم که ساماندهی لندفیل سراوان باید هرچه سریعتر انجام شود. از استاندار برای انجام دستورات لازم تشکر می‌کنم.

او تاکید کرد: شورا هیچ توجیهی را نسبت به موانع نمی‌پذیرند. اقدامات باید به شکلی باشد که در کوتاه مدت برای روستاییان اطراف لندفیل سراوان و همچنین اعضای شورا قابل لمس باشد و اقدامات لازم در مورد این منطقه انجام شود. این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که مردم بخاطر اقدامات سراوان نباید آسیب ببینند.

سراوان تنها موضوع شهرداری نیست و نیازمند توجه همه ارگان‌ها است

[su_frame align=”left”]جلسه فوق‌العاده انتخاب هیئت رییسه شورای شهر رشت - مهر ۱۳۹۵ - رضا موسوی روزان[/su_frame]

در حالی که جلسه برای لحظاتی از حد نصاب خارج شده بود، موسوی روزان تنها ناطق پیش از دستور با اشاره به تجمع مردم سراوان، اظهار کرد: موضوع سروان تنها موضوع شهرداری نیست. بیش از ۷۰۰ تن زباله به این جا ریخته می شود که این امر نیازمند توجه همه نهادها چون استانداری، محیط زیست، بیمارستان و دیگر نهادها و مسئولین است. در دوره چهارم شورا بیشترین توجه به سروان شده است. هنوز اقدامات انجام شده نتوانسته مرهمی بر درد مردم این منطقه شود.

این عضو شورا همچنین گفت: کودک هفت ساله ای به نام محمد طاها در روز عاشورا دچار سوختگی ۳۰ درصدی شد. از توجه خواهر عزیزم فاطمه شیرزاد و دیگر اعضای شورا که به عیادت و کمک به این فرزند رفتند کمال تشکر را دارم. همچنین بابت توجه خانم شیرزاد به پاکبان آسیب دیده مراتب تشکر خود را اعلام می‌کنم.

درخواست افزایش جلسات شورا برای قدردانی در مناسبت‌ها

مجید رجبی ویسرودی خطاب به ریاست شورا پیشنهاد داد: یکی از وظایف شورا قدردانی از افراد در مناسبت‌ها است ولی شورا وظایفی دارد که در الویت بالاتری قرار دارند و طبق قانون شهرداری کسانی که می توانند وارد صحن شورا شوند  استاندار، فرمانداران و نمایندگان مجلس نام هستند و اگر قرار است از عزیزان در صحن قدردانی شود، تعداد جلسات بیشتر شود تا شورا به وظایف ذاتی خود که پیگیری مصوبات و بررسی لوایح و مسایلی که باید به آن بپردازد، بیشتر وقت داشته باشد.

دعوت رجبی ویسرودی از اصحاب رسانه برای برگزاری کنفرانس خبری

[su_frame align=”left”]یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵ - مجید رجبی ویسرودی[/su_frame]

این عضو شورا  اصحاب رسانه را به حضور در کنفرانس خبری روز چهارشنبه دعوت کرد و گفت: در این کنفرانس در رابطه با تمام موضوعات که تنها مختص به شهرداری و شورا نباشد صحبت خواهد شد.

او همچنین به برخی از موضوعات کنفرانس اشاره کرد و گفت: در راستای اشتغال در شهرک صنعتی، وام  های بانکی و سودهایش که در ایجاد اشتغال می تواند موثر باشد، در مورد وام ۲۲۰ میلیاردی که به شهرک‌های صنعتی تخصیص یافته و اینکه آیا کسانی که این وام را گرفتند می‌توانند ایجاد اشتغال کنند؟ آیا شورای چهارم در جایگاه واقعی خود قرار دارد و همه وظایف خود عمل کرده است؟ آیا شهردار جایگاه واقعی خود را توانسته کسب کند؟ آیا از شورا فقط برای گرفتن رای و شهردار شدن استفاده کرده است یا اجرای مصوبات شورا و وظایف دیگر ؟دولت و عملکرد آن در مقایسه با دولت قبلی چگونه بوده است؟ من دوست دارم اصحاب رسانه در تمام زمینه ها سوالات متنوعی داشته باشند تا قابل پاسخ دادن و قابل دفاع  و عامه‌پسند باشد.

او با اشاره به استفاده کاندیدای ریاست جمهوری از پتانسیل شوراها، افزود: آیا کاندیدای ریاست جمهوری تنها ازپتانسل شورا برای به دست آوردن رای استفاده می‌کنند یا بعد از انتخاب هم از پتانسیل شورا استفاده می‌کنند؟ کسانی که خود را کاندیدای ریاست جمهوری می‌کنند معمولا افرادی در طیف خود را در بدنه شورا کاندید می کنند و از سبد رای آنها به نفع خود استفاده می کنند. آیا کسانی که در دولت تدبیر و امید در لیست امید قرار گرفتند، از آنها در شورا حمایت شد تا مصوباتی در راستای هم داشته باشند یا از آنها فقط استفاده شد؟

این عضو شورا همچنین گفت: در مورد گردشگری و ارتباط مستقیم با فرهنگ، جامعه و امکانات زیر ساختی که اگر بخواهیم گردشگر جذب کنیم مثل احداث پیاده راه فرهنگی آیا زیر ساخت مناسب داریم تا بهره کافی ببریم‌؟

چرا نباید برای احداث تصفیه‌خانه سراوان درختان قطع شوند

رجبی با بیان اینکه بعد از چندین سال که از عمر قومیت‌ها در دهکده جهانی گذشته است امروزه قومیت‌ها معنی ندارد، گفت: متاسفانه در پارلمان‌های محلی از قومیت‌ها استفاده می‌شود و درگیری‌ها به شدت افزایش می‌یابد که صرفا از افرادی است که دارای منصب، قدرت  و جایگاه سیاسی هستند.

او در ادامه تاکید کرد: در دوره اول اعضای شورا از جمله دکتر جمشیدی و خانم پیشگر شاهدند که راه‌اندازی تصفیه‌خانه مصوب شد و مبلغ ریالی برای آن در نظر گرفته شد و شورای تامین نیز نسبت به بریدن درختان جواب مثبت داد. با بریدن درختان در رشت برای یک پروژه شهری موافقت شد پس  چرا این کار در سراوان برای احداث تصفیه‌خانه امکانپذیر نیست؟

او اعتبار راه اندازی تصفیه خانه را با پروژه پیاده راه مقایسه کرد و گفت: راه اندازی لندفیل به بودجه ای معادل راه‌اندازی پیاده راه نیاز دارد و اگر دغدغه دوستان بوده است چرا در آن زمان این موضوع را در الویت اجرا قرار ندادند.

معاوضه یک واحد مسکن مهر با ملکی در حریم رودخانه

در ادامه جلسه لایحه خرید ملک محمد عاشوری واقع در حاشیه رودخانه که  در کمیسیون عمران و توسعه شهری بررسی شده است، مطرح شد.

[su_frame align=”left”]جلسه استیضاح شهردار رشت - ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - عباس صابر[/su_frame]

عباس صابر در توضیح این لایحه گفت: حاج‌آقا کارگرنیا از سوی کمیسیون عمران از این واحد مسکونی بازدید داشت و در گزارشی که تقدیم به کمیسیون کرد به خطرساز بودن این واحد مسکونی اشاره کرد و تاکید داشت که احتمال ریزش ساختمان وجود دارد و با توجه به تصاویری که پیوست پرونده است این واقعیت مشخص است. از سوی دیگر بر اساس قانون آزادسازی حریم این ناحیه در اختیار سازمان آب است و لذا پیشنهاد دادیم که اگر بشود با توجه به اینکه مصوبه مسکن مهر را مبنی بر واگذاری به شهرداری داده بودیم که به صورت حبه به شهروندان تعلق می‌گیرد، برای رفع مشکل این شهروند از ردیف حبه به این شهروند یک واحد مسکن مهر به او واگذار شود. بنابراین کمیسیون عمران موافق است نه در ازای اینکه پول نقد به ایشان تعلق بگیرد بلکه در مقابل واگذاری مسکن مهر.

در ادامه رفیعی نوده در مخالفت با این لایحه گفت: شورا بارها و بارها به شهرداری نامه زده است و تاکید داشته است درباره آنچه که ماه‌ها وقت گذاشته و در ردیف بودجه دیده است انجام دهد. زیرا این‌ها جزو الویت‌های ما نیست. اگر این ملک‌ها را بخریم هر روز باید از این دست لایحه‌ها به دست ما برسد و وقت شورا را بگیرد. قرار بود از یک نقطه صفر برسد و به نقطه دیگری ختم شود. و واحدهای مسکن مهر را به افرادی که خانه‌هایشان در حریم رودخانه است و از یک‌جایی آزاد می‌شوند مسکن مهر به آنها تعلق بگیرد. خواهش من این است که الویت‌ها را که از میدان امام علی قرار بود شروع شود در نظر داشته باشیم و همه واحدهایی که در یک مسیر است خریداری شود و واحدهای مسکن مهر به آنها داده شود تا یک مسیر مشخص و قابل قبول آزادسازی شده در پایان دوره چهارم شورا داشته باشیم.

اولویت‌بندی خوب است اما راه کمک به مردم باید باز باشد

کارگرنیا در مخالفت با الویت‌بندی در آزادسازی حرایم گفت: این ساختمان‌ها بالغ بر ۵۰ سال قدمت دارند و برخی از این افراد در تامین امرار معاش دچار مشکل هستند و توان  جابجایی و خرید ملک در جاهای دیگر را ندارند. و امکان تخریب ساختمان و آسیب به ساکنان وجود دارد.

او همچنین گفت: الویت بندی خوب است اما باید راه را برای کمک به چنین افرادی باز بگذاریم تا بشود به صورت موردی به شهروندان کمک کرد.

با اعطای یک واحد مسکونی در مسکن مهر به این شهروند موافقت شد.

افزایش بودجه پروژه پیاده راه فرهنگی شهر رشت

با توجه به انحرافات و اشتباهات در برآورد اولیه پیاده راه فرهنگی درخواست افزایش بودجه آن از سوی شهردار رشت در بودجه ارائه شد.

صابر در مورد لایحه گفت: سه پیمانکار که در سه محور برای شهرداری کار می‌کردند در حدود ۲۵ درصد مازاد مبلغ قرارداد کار کردند و هرکدام به طور متوسط حدود دو میلیارد مازاد بر قرارداد کارکرد داشتند که در سنوات گذشته در کمیسیون  عمران رد شد. چون بعد از اینکه کار تمام شد درخواست ترک تشریفات شد و به همین علت در صحن شورا مطرح و مسکوت ماند.

رجبی در اعتراض به این لایحه بیان داشت: قانونگذار به شورا و هیات رئیسه اجازه نداده است تا قبل از گذشت شش ماه از مطرح شدن طرح دوباره موضوع در صحن تکرار شود. شهردار طبق قانون حق ندارد طرحی که در شورا مسکوت مانده را طی نامه کتبی بخواهد و دوباره به جریان بیفتد و ریاست شورا هم حق مطرح دوباره این لایحه را در صحن شورا ندارد.

لایحه مذکور از دستور خارج شد.