رشت رویایی- رییس سازمان غذا و دارو در خصوص کپسول اکسیژنی که موجب سوختگی مادر دوقلوها در یکی از بیمارستان‌های تهران شد توضیحاتی ارائه کرد.

رسول دیناروند گفت: کپسول‌های اکسیژن عمدتاً به صورت سفارشی از سوی بیمارستان‌ها دریافت می‌شوند و تا جایی که تاکنون به ما گزارش شده است سوختگی مادر دوقلوها یک خطای انسانی بوده است.

او گفت: متأسفانه سیلندر اکسیژنی که برای این مادر استفاده شده رنگ‌آمیزی شده بوده و مربوط به گاز CO2 بوده است که بعداً رنگ آن را تغییر داده‌اند.

دیناروند گفت: برای اینکه کپسول‌ها را بتوان از هم تفکیک داد رنگ‌آمیزی می‌شوند و به طور واضح توضیحاتی روی آن درج می‌شود که این کپسول مربوط به چه نوع گازی بوده است.

رییس سازمان غذا و دارو همچنین گفت: بنا به گزارش‌ها اشتباه فاحشی رخ داده است؛ اشکالی که ایجاد شده مربوط به تجهیزات پزشکی است اما فکر کنید فردی داروی اشتباهی مصرف کرده باشد بالاخره فردی این اشتباه را انجام داده و خود بیمار این کار را نکرده است.

او گفت: چرا یک سیلندر جابه‌جا شده است و چرا رنگ زده شده است و تمام اینها سؤالاتی است که باید پاسخ داده شود و ما به دنبال آن هستیم. حادثه اشتباه در استفاده کپسول اکسیژن برای یک مادر حدود یک ماه پیش در بیمارستان چمران رخ داد که بیست و ششم بهمن ماه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

معاون درمان وزیر بهداشت در این باره گفته بود: زن بارداری که بر اثر تنفس گاز اشتباه هنگام سزارین در بیمارستان چمران تهران دچار سوختگی در ناحیه صورت و دستگاه تنفسی شد، تحت درمان است و پرونده این ماجرا به دادگاه ارسال شده است.

محمد آقاجانی در پایان گفت: زایمان این زن در بیمارستان شهید چمران که از بیمارستان‌های غیر وابسته به وزارت بهداشت است انجام شد و دوقلوی این زن به سلامت متولد شدند اما مادر دچار سوختگی شدید شد که بلافاصله در همین بیمارستان تحت درمان قرار گرفت.