رشت رویایی- یک تیم بین‌المللی از دانشمندان، موفق به ساخت نوعی واکسن آنفولانزا شدند که پتانسیل مبارزه با ۸۸ درصد از گونه‌های آنفلوانزای شناخته شده در سراسر جهان را دارد.

به گزارش ایندین اکسپرس، این واکسن به قدری قوی و موثر است که تنها با یک تزریق می‌توان تا پایان فصل زمستان در برابر آنفولانزا ایمن ماند.

این واکسن آنفولانزای جهانی از قطعات کوچک ویروس آنفولانزا به نام اپی‌توپ تشکیل شده که در حال حاضر توسط سیستم ایمنی بدن شناخته شده است.

یک اپی‌توپ (epitope)، قسمتی از یک آنتی ژن است که توسط سیستم دفاعی تشخیص داده می‌شود.

محققان همه ساله از یک نوع ویروس آنفولانزا برای ساخت یک واکسن استفاده می‌کنند تا از افراد در برابر آنفولانزا در سال بعد محافظت کنند.

اگرچه این روش بسیار ایمن است اما همیشه هم آنگونه که باید عمل نمی‌کند. برای مثال واکسن H3N2 ( (آنفولانزای A ) با وجود کار فشرده و دقیق دانشمندان و صرف مبالغ هنگفت، در زمستان ۲۰۱۴-۲۰۱۵ با شکست مواجه شد و نتوانست از افراد در برابر سیل همه گیر آنفولانزا حفاظت کند.

بیماری‌های همه گیر قبلی شامل “آنفولانزای اسپانیایی” در سال ۱۹۱۸ و دو بیماری همه گیر در سال‌های ۱۹۵۷ و ۱۹۶۸، منجر به مرگ میلیون ها نفر شد.

گزارش‌های اخیر سازمان بهداشت جهانی حاکی از این است که بیماریهای همه‌گیر آنفلوآنزا سالانه موجب مرگ و میر یک و نیم میلیون نفر در سراسر جهان شده‌اند.

علاوه بر این، دانشمندان آمریکایی موفق به ساخت یک واکسن خاص برای این کشور شدند که با ۹۵ درصد از گونه‌های شناخته شده آنفلوانزا در کشور مبارزه می‌کند.

آنها از تکنیک‌های محاسباتی نوآورانه‌ای برای ساخت این واکسن استفاده کرده‌اند.

محققان این پژوهش اعلام کرده‌اند که بر اساس دانش به دست آمده از ویروس آنفولانزا و سیستم ایمنی بدن انسان، ما می‌توانیم از کامپیوترها برای طراحی اجزای یک واکسن ساده اما با مدت اثر طولانی استفاده کنیم.

این پژوهش در Bioinformatics به چاپ رسیده است.