زن باتلاق کیست؟

رشت رویایی – در مصر و مراکش، مردم به موجودی به نام زن باتلاق اعتقاد دارند. آنان به این موجود جنیه، زن شیطان، قندیشه و نداهه هم می‌گویند.

این باور بیشتر در میان روستاییان و کشاورزان مصری رواج دارد. آن‌ها معتقدند که در نیمه‌های شب در مزرعه و زمین‌های زراعی، زنی عجیب و ترسناک که سرتا پا لباس مشکی پوشیده است، اسم شخص معینی از اهالی روستا را صدا می‌کند. آن شخص با شنیدن صدای آن زن، بی‌آنکه متوجه شود از جا برمی‌خیزد و به سوی صدا می‌رود و فردای آن روز جسد او را لابه‌لای علف‌ها و بوته‌ها پیدا می‌کنند. هرچند بنا به ادعای روستاییان، برخی هم نجات پیدا کرده‌اند، چیزی از ماجرا یادشان نمی‌آید.

عبدالخالق محمد، پیرمرد نود ساله‌ی مصری مدعی است که وقتی جوان بوده نداهه را دیده است. او می‌گوید: من خیلی سال پیش نداهه را دیدم. وقتی که در روستا نوری نبود و با غروب خورشید همه جا در تاریکی مطلق فرو می‌رفت. یادم می‌آید که همراه همسرم به جشن عروسی یکی از نزدیکانمان رفته بودیم و شب دیروقت بازگشتیم. من و همسرم یک ببر دیدیم که در کنار برکه از آن آب می‌نوشید. ناگهان کسی مرا صدا زد؛ زنی بود که در کنار برکه و در چند متری ببر ایستاده بود. بی آنکه بفهمم چه می‌کنم، به سوی صدا حرکت کردم. همسرم فریا کشید که چه می‌کنی؟ فریاد او من را از آن حالت سحرگونه خارج کرد و در این وقت، آن زن به سرعت و به شکل عمودی در آب فرو رفت. ما آن شب نجات پیدا کردیم.

این خرافه فقط متعلق به مصریان نیست، بلکه مردم مغرب نیز به این موضوع باور دارند. بول باسکون، استاد دانشگاه مراکش در کتاب اساطیر و باورهای مردم مغرب می‌نویسد: یک استاد اروپایی که در دانشگاه مغرب فلسفه درس می‌داد، مقاله‌ای درباره‌ی قندیشه یا همان نداهه نوشت. او پس از ارائه مقاله‌ی خود، همه نوشته‌هایش را سوزاند و از مغرب مهاجرت کرد.

برخی بر این باورند که او به شدت تحت تأثیر جو مقاله‌ی خود قرار گرفته و نوعی ترس بر او حاکم شده بود. از آن پس کسی از او خبری نیافت.

یک استاد فنلاندی نیز که در زمینه آنتروپولوژی فعالیت دارد، نداهه را با اسطوره‌ی عشتار که یک اسطوره‌ی مدیترانه‌ای است مرتبط می‌داند.

به هر حال این خرافه هنوز هم در میان مردم این کشورها وجود دارد و به تازگی نیز اهالی روستای ورق در کفر شیخ مدعی شدند که نداهه به روستای آن‌ها آمده است و می‌خواهد قربانی جدیدی بگیرد؛ اما به راستی چگونه می‌توان معمای نداهه را رمزگشایی کرد و به این خرافه‌ی قدیمی پایان داد؟!

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz