زنان خانه‌دار مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد هستند

رشت رویایی- مدیرکل تامین اجتماعی گیلان، به بیمه زنان خانه دار اشاره کرد و گفت: به منظور گسترش و توسعه امر بیمه بین آحاد جامعه، زنان خانه دار از آذرماه سال ۸۷ در زمره مشمولان مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گرفته اند.

به گزارش ایسنا، جمیل حق پرست تامین اجتماعی را حقی همگانی برای عموم افراد جامعه دانست که تامین و تدارک بستر اجرایی آن، از تکالیف دولت به شمار می رود و مطرح کرد: تعهدات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی به نحوی طراحی شده که اساس آن بر پوشش بیمه ای افراد شاغل استوار است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان اضافه کرد: در قانون تامین اجتماعی، برای پوشش بیمه ای کسانی که مدتی به واسطه اشتغال تحت پوشش بیمه اجتماعی بوده، اما پس از آن به دلیل عدم اشتغال از پوشش این بیمه خارج شده اند، تدابیری اندیشیده شده است؛به نحوی که اینگونه اشخاص با دارا بودن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه، می توانند بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهند.

او با اشاره به شرایط ادامه بیمه به طور اختیاری، اضافه کرد: متقاضیان می توانند تا سن ۵۰ سالگی با دارا بودن حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه که به لحاظ بازنشستگی معتبر باشد، بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهند.

این مقام مسئول مطرح کرد: چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از ۵۰ سال باشد، پذیرش درخواست وی منوط به دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی خواهد بود، اما تقاضای کلیه افرادی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، بدون رعایت شرط سنی پذیرفته خواهد شد.

حق پرست، از بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد خبر داد و مطرح کرد: این نوع بیمه، در راستای تحقق اهداف و برنامه های دولت خدمتگزار و به منظور تسهیل در برقراری بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و نیز جلب رضایت و اعتماد مخاطبان سازمان صورت می گیرد.

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان، با بیان اینکه صاحبان کلیه مشاغلی که در چارچوب بیمه اجباری نمی‌توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند، مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد شناخته می شوند، گفت: پذیرش درخواست و انعقاد قرارداد با متقاضیان بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بجز افرادی که قسمتی و یا کل حق بیمه آنان توسط مراجع ذیربط پرداخت می گردد، براساس اظهارات متقاضی صورت می‌گیرد.

او در ادامه، به بیمه زنان خانه دار اشاره کرد و گفت: به منظور گسترش و توسعه امر بیمه بین آحاد جامعه، زنان خانه دار از آذرماه سال ۸۷ در زمره مشمولان مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گرفته اند لذا زنان خانه دار در صورت تمایل می توانند به نزدیکترین شعبه محل سکونت خویش مراجعه کنند و با ارائه درخواست به صورت خوداظهاری به عنوان «زن خانه دار» و با انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه مقرر از تعهدات قانونی مربوطه بهره مند گردند.

حق پرست اضافه کرد: این نوع بیمه فرصتی است برای زنان و مادرانی که خود را در برابر مخاطرات ناشی از رخداد حوادث و همچنین جبران درآمد در زمان کهولت سن بیمه کرده و از مزایای این قانون بهره مند شوند.

مدیرکل تامین اجتماعی گیلان، با بیان اینکه زنان خانه دار که کمتر از ۵۰ سال تمام سن دارند، می توانند نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد قرارداد بیمه اقدام کنند، اضافه کرد: چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از ۵۰ سال باشد، پذیرش درخواست وی منوط به دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی خواهد بود.

او گفت: زنان خانه داری که حداقل دارای ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می باشند، بدون لحاظ شرط سنی می توانند نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد قرارداد بیمه اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *