لانتوری درمیشیان و اسیدپاشی
زخمی که دوباره سر باز کرد

رشت رویایی، غزاله انشایی- فیلم سینمایی لانتوری سومین ساخته رضا درمیشیان است و در جشنواره‌های داخلی وخارجی جوایز متعددی را به خود اختصاص داده. موضوع این فیلم را به‌طور خلاصه در یک خط می‌توان گفت: داستانی عاشقانه که در بستر شهر روایت می‌شود. این فیلم یکی از چندین داستان اسیدپاشی را به تصویر می‌کشد، داستان زندگی آمنه بهرامی یکی از قربانیان این ناهنجاری. آمنه کسی است که توسط خواستگارش مورد حمله اسید قرار گرفت و هنگام قصاص چشم‌های مجرم او را بخشید و همین باعث شهرت او در سراسر دنیا شد. آمنه کتابی از جریانات زندگی‌اش نوشت و صدای خود را به گوش تمام مردم دنیا رساند. او اولین کسی بود که برای اسیدپاشی حکم قصاص گرفت.

آمنه بهرامی

اما چرا آمنه شکایت کرد؟

بعد از اکران فیلم لانتوری که برای اولین بار روایت این ناهنجاری را به تصویر می‌کشید و بار دیگر قربانیان اسیدپاشی را به ما خاطر نشان کرد، آمنه بهرامی که خود یکی از قربانیان اسیدپاشی است از این فیلم شکایت کرد.

او در جزییات شکایت خود گفت: من سال ۸۹ یک قرارداد با هالیوود داشتم که داستان زندگی من ساخته شود ولی شرط این بود که متهم را قصاص کنم. من بخشیدم و آن قرارداد از بین رفت. دو سال بعد در سال ۹۱ یک کمپانی آلمانی برای ساختن داستان زندگی من با من مکاتبه کرد که سر دستمزد با آنها به توافق نرسیدم. دو سال بعد یعنی در سال ۹۳ قرار شد آنها ۲۵۰ هزار یورو با دو درصد از فروش فیلم را به من بدهند. این مبلغ پیشنهادی من بود و آنها قبول کردند. ولی من به آنها گفتم تا پول به من ندهید من هیچ قراردادی امضا نمی‌کنم.

او در ادامه گفت: آنها مدعی شدند چون هزینه را باید دولت آلمان بدهد و کمپانی خصوصی نیست باید صبر کنید. من نام این کمپانی را هم نمی‌توانم بگویم و وقتی هم که آن‌ها کنار رفتند گفتند نه اسمی از ما ببرید و نه ما را درگیر این قضیه کنید. ما اگر می‌دانستیم می‌توانیم حق‌مان را از آقای درمیشیان بگیریم و اگر قانون سفت و سختی در ایران در این‌باره بود خودمان اقدام می‌کردیم.

او ادامه داد: من در این ماجرا ۸۰ میلیون ضرر کرده‌ام. آنها گفتند ساخت فیلم زندگی‌ام منتفی است و نمی‌توانند به همکاری ادامه دهند. آن‌ها مدعی بودند در سال ۹۴ فیلمی به نام لانتوری در جشنواره برلین به نمایش درآمده که با اینکه ساختار ضعیفی داشته اما نکته‌های سخت و کلیدی زندگی شما را به نمایش گذاشته شده. پس سوژه‌ی این فیلم سوخته است. آقای در میشیان بار دیگر زندگی من را سوزاندند.

درمنشیان سکوت نکرد

رضا درمیشیان در پی شکایتی که آمنه بهرامی از او به خاطر موضوع فیلم لانتوری کرده و ادعای او در این‌باره که داستان زندگی او را بدون اجازه او به تصویر کشیده سکوت نکرد. رضا درمیشیان گفت: در پی اظهارات سرکار خانم آمنه بهرامی و تهمت‌های ناروایشان علیه فیلم «لانتوری» و شخص اینجانب رضا درمیشیان، ضمن اعلام همدردی با ایشان به عنوان یکی از صدها قربانی اسیدپاشی، اعلام می‌دارم که در جهت رفع سوءتفاهمات پیش‌آمده برای ایشان، آماده هرگونه پاسخگویی در هر محکمه‌ای هستم. من فیلم «لانتوری» را همچون دیگر فیلم‌هایم -«بغض» و «عصبانی نیستم!» – بر اساس اعتقاد، تعهد اجتماعی و نگاهم ساخته‌ام و تهمت‌های اینچنینی به من و فیلم‌هایم کمال بی‌انصافی است.

رضا درمیشیان

درمیشیان در ادامه گفت: ای‌کاش خانم آمنه بهرامی به جای شخصی کردن ماجرای فیلم «لانتوری»، به موجی که با کمک این فیلم برای حمایت از قربانیان اسیدپاشی و «نه به خشونت» ایجاد شده می‌پیوستند. به حرمت اعتقاد و نیت قلبی که برای ساخت این فیلم، در جهت کمک به قربانیان اسیدپاشی و ایجاد گفتمان اعتراضی به ناهنجاری اسیدپاشی در جامعه داشته و دارم و از همه مهمتر به دلیل احترام به سرکار خانم بهرامی که خودشان هم جزو قربانیان اسیدپاشی هستند، فعلاً بیش از این نمی‌گویم و سکوت می‌کنم.

واکنش جالب رخشان بنی‌اعتماد در برابر اتهام آمنه

اما این تمام ماجرا نبود. آمنه بهرامی مدعی شد که رخشان بنی‌اعتماد قصد داشته از او فیلمی بسازد. او گفت: همین خانم بنی‌اعتماد که خودش را پشت درمیشیان پنهان کرده، معصومه عطایی را به خانه من آورد و او نمی‌توانست یک کلام حرف بزند. رخشان بنی‌اعتماد هم پشت این قضیه است. این خانم می‌خواست در سال ٩١ از زندگی من فیلم بسازد و خانم توکلی وکیلشان را پیش من فرستادند و من هم گفتم پول پیش می‌گیرم و آنها گفتند پول پیش نداریم و ماجرا تمام شد. حالا درمیشیان را جلو انداخته‌اند.

رخشان بنی‌اعتماد

رخشان بنی‌اعتماد در پی ادعای مطرح شده از سوی آمنه بهرامی قربانی اسیدپاشی و اظهارات اخیرش درباره‌ی ماجرای «لانتوری» در متنی نوشت: «در متن مصاحبه خانم آمنه بهرامی اشاراتی به بنده شده که در خوش‌بینانه‌ترین برداشت، می‌توان آن را سوءتفاهمی عجیب دانست: هرگز به خانه خانم آمنه بهرامی نرفته‌ام و فقط یک بار ایشان را در جمعی و جایی که به خاطر ندارم کجا و چه زمانی بود ملاقات کردم و برخورد شجاعانه و پیگیر ایشان را با شقاوت بی‌رحمانه‌ای که بر او رفته بود ستودم.

هرگز تصمیم به ساخت فیلمی درباره موضوع اسیدپاشی نداشته‌ام و طبیعتاً به هیچ‌یک از قربانیان این ظلم مسلم، از جمله خانم بهرامی پیشنهاد فیلمی بر اساس زندگی‌شان نداده‌ام.

هرگز در زندگی وکیل شخصی نداشته‌ام و کسی به اسم خانم توکلیان را که اشاره شده از طرف من به ایشان پیشنهاد ساخت فیلم را داده، نمی‌شناسم.

هرگز با آقای رضا درمیشیان همکاری حرفه‌ای نداشته‌ام که به اتفاق ایشان به دیدار خانم بهرامی رفته باشم.

دلیل این که در مصاحبه ایشان اسم من با این آدرس‌های مجعول! به میان آمده را نمی‌فهمم و قاطعانه پیگیر روشن شدن زمینه‌های به وجود آمدن این سوءتفاهم! مسلماً خواهم بود.»

آیا آمنه تنها قربانی اسیدپاشی است؟

اسیدپاشی در کشورهایی که از نظر توسعه اجتماعی و اقتصادی در وضعیت خوبی نیستند و شکاف جنسیتی و خشونت علیه زنان و کودکان در آنها زیاد است بیشتر دیده می‌شود. این ناهنجاری اجتماعی در ایران قدمتی ۶۰ ساله دارد و زندگی قربانیانش را نابود کرده است. شخصی که مورد حمله اسید قرار می‌گیرد زیبایی، شنوایی، چشم و پوست خود را از دست می‌دهد حتی منجر به تخریب گردن و صورت و قفسه سینه و نقص عضو نیز می‌شود. آمنه تنها قربانی این جرم وحشیانه نیست. داوود روشنایی. معصومه عطایی. سیما قربانی و بسیاری دیگر نیز قربانیان اسیدپاشی هستند.

با توجه به آمار، از سال ۸۴ تاکنون کمتر از ۵۰ مورد اسیدپاشی در ایران رخ داده است و ۶۰ درصد این قربانیان زنان بوده‌اند.

زیور، قربانی اسیدپاشی

و اما اولین اسیدپاشی در سال ۱۳۳۴ رخ داد و آن هم اسیدپاشی روی یک قاضی دادگستری بود به دلیل اینکه کسی را به حبس محکوم کرده بود. همین امر باعث شد قانون‌گذار در سال ۳۷ برای جرم اسیدپاشی قانون وضع کند و اما آمنه بهرامی اولین کسی بود که توانست بعد از هفت سال تلاش برای جرم اسیدپاشی حکم قصاص بگیرد.

یا برای من یا هیچ‌کس

در خصوص انگیزه مجرمان اسیدپاشی اویس فلاح ماکرانی، کارشناس حقوق جزا و جرم شناس در مورد دلایل اسیدپاشی در جامعه می‌گوید: می‌توان این آسیب را با بررسی پرونده‌های حقوقی و قضایی تشکیل شده در ایران به ۵ علت تقسیم کرد: انتقام‌جویی عشقی، انگیزه ناموسی، اختلاف خانوادگی، کینه‌های قدیمی و به عنوان وسیله‌ای برای اخاذی و سرقت.

همچنین به گفته یکی از روانشناسان انگیزه اسیدپاش‌ها تنها به مسائل روحی و عاطفی مثل شنیدن جواب منفی از یک خواستگاری اعتیاد پدر و حسادت‌های زنانه و انتقام پدرشوهر از عروس و از این دست خصومت‌های شخصی بازمی‌گردد.

او در ادامه می‌گوید: متهمی که مرتکب جرم اسیدپاشی می‌شود مهم‌ترین انگیزه‌اش انتقام به بدترین شکل است نه قتل. آنها سعی دارند با گرفتن زندگی عادی افرادی که قربانی می‌کنند قدرت خودرا نشان بدهند و ثابت کنند حرف حرف خودشان است. هرچند که خیلی زود از کاری که انجام داده‌اند پشیمان می‌شوند و دچار عذاب وجدان جدیدی می‌شوند اما قابل جبران نیست.

فیلم لانتوری بعد از فیلم‌های بغض و عصبانی نیستم سومین ساخته درمیشیان است. مطمئناً درمیشیان حدس می‌زده که این فیلم هم مانند دو فیلم قبلی‌اش حواشی زیادی داشته باشد، اما شاید برایش متصور نبود فیلمی که به دغدغه قربانیان اسیدپاشی می‌پردازد، شکایت معروف‌ترین قربانی اسیدپاشی یعنی آمنه بهرامی را به همراه داشته باشد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz