رکورد نوجوان آستارایی در حل مکعب روبیک: کمتر از ۲۱ ثانیه

مهدی رضایی - رکورد نوجوان آستارایی در حل مکعب روبیک

رشت رویایی– رییس هیات ورزش‌های همگانی آستارا گفت: مهدی رضایی نوجوان آستارایی توانست مکعب روبیک را در مدت زمان ۲۰ ثانیه و ۷۷ صدم ثانیه حل کند.

داوود دوستدار در مصاحبه با ایرنا بیان داشت: مکعب روبیک یا همان مکعب جادویی ورزش ذهنی است که با استفاده از ذکاوت و تمرکز بازیکن حل می‌شود.

او با اشاره به اینکه در هر مکعب روبیک کلاسیک شش وجه و در هر وجه ۹ تکه وجود دارد و هر وجه دارای یک رنگ است، افزود: در نتیجه یک مکعب روبیک دارای شش رنگ است و مکانیزم محوری این پازل به فرد این امکان را می‌دهد که در هر وجه به طور جداگانه رنگ‌های دیگر را به هم بریزد.

دوستدار اضافه کرد: هدف از بازی این است که تمام رنگ‌های آن در وجه خود و به صورت درست در کنار هم قرار بگیرند.

او با اشاره به اینکه مهدی رضایی نوجوان ۱۳ ساله آستارایی با مهارت خاصی این مکعب جادویی ۳*۳ را حل می‌کند، اظهار کرد: بالاترین رکوردی که برای حل مکعب روبیک در ایران ثبت شده در مدت زمان هفت ثانیه و ۷۱ صدم ثانیه اتفاق افتاده است.

مهدی رضایی - رکورد نوجوان آستارایی در حل مکعب روبیک

رییس هیات ورزش‌های همگانی با بیان اینکه این ورزش باعث تقویت ذهن و نیز هماهنگی بیشتر چشم و دست انسان می‌شود، افزود: در تلاش هستیم تا این رکورد را در استان گیلان به نام مهدی رضایی ثبت کنیم.

او در ادامه کمیته ورزشی روبیک را یکی از کمیته‌های زیر مجموعه فدراسیون ورزش‌های همگانی بر شمرد و خاطرنشان کرد: با اضافه شدن افراد علاقمند به این رشته می‌توان کمیته روبیک را در هیات ورزش‌های همگانی آستارا توسعه داد.

مکعب روبیک یک جورچین پازل مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ میلادی توسط یک مجسمه ساز و پروفسور معمار مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد.

نام اصلی آن مکعب جادویی است که توسط مخترع آن نام گذاری شد و در سال ۱۹۸۰ به افتخار سازنده آن به مکعب روبیک تغییر نام یافت.

پس از رواج این مکعب جادویی در کل دنیا، کم کم شاهد تشکیل انجمن‌های جهانی و ملی برای این پدیده نو هستیم که تبدیل به یک رشته ورزشی همانند شطرنج شد.

طی سال‌های اخیر مسابقات ملی، قاره‌ای و جهانی این رشته به طور منظم برگزار می‌شود و رکوردهای شگفت انگیزی نیز طی این رقابت‌ها برجای گذاشته می‌شود.

در کشور ما نیز سال‌هاست که کمیته روبیک تأسیس شده و شاهد اوج گیری روز افزون آن هستیم.

شهرستان آستارا در منتهی‌الیه غرب استان گیلان واقع شده و چهار هزار و ۴۰۰ ورزشکار ساماندهی شده دارد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz