رشت رویایی – گروه «گیل و آمارد» به سرپرستی ناصر وحدتی ششم و هفتم مرداد ماه با برگزاری یک کنسرت متفاوت و رپرتواری جدید میزبان علاقه مندان به موسیقی گیلان در تالار وحدت خواهد بود.

به گزارش رشت رویایی ناصر وحدتی سرپرست گروه «گیل و آمارد» در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تازه‌ترین فعالیت موسیقایی خود گفت: طبق برنامه ریزی‌های انجام گرفته روزهای ششم و هفتم مرداد ماه امسال با اجرای یک رپرتوار جدید و کاملاً متفاوت در خدمت علاقه‌مندان موسیقی گیلان خواهیم بود. در این کنسرت که همچون شیوه‌های قبلی گروه در دو بخش برگزار می‌شود، فضای کاملاً متفاوتی برای دوستداران تدارک دیدیم که برای اولین بار است با این شیوه اجرا می‌شود و فکر می‌کنم برای تماشاگران لذت‌بخش و جالب توجه خواهد بود.

این هنرمند گیلانی در ادامه اظهار داشت: «تشت زنی» یکی از آیین‌های مرسوم مناطق مختلف گیلان است که بانوان گیلانی با توجه به اینکه در زندگی روزمره خود سازی برای نواختن نداشته و ندارند سعی می‌کنند شادانه های خود را روی تشت‌هایی که از آن برای مصارف مختلف استفاده می‌کنند، پیاده کنند. جالب اینکه وقتی روی این تشت‌ها سکه‌هایی ریخته می‌شود صدای جالبی می‌دهد که کمتر از سازهای کوبه‌ای مختلف نیست. این شیوه موسیقایی گرچه نمی‌تواند در جایگاه سازهای کوبه‌ای قرار گیرد اما در میان اقوام مختلف سرزمین گیلان نوعی هنر محسوب می‌شود که ما سعی می‌کنیم در این کنسرت از این شیوه استفاده کنیم.

پیشکسوت موسیقی نواحی تصریح کرد: خاطرم هست وقتی برای شرکت در جشنواره به کشور کرواسی سفر کردیم بیش از ۷۷ گروه از کشورهای مختلف شرکت کرده بودند که انصافاً ابزار و ادوات متنوعی برای اجرای برنامه داشتند که کار آنها را جذاب‌تر می‌کرد. من هم تصمیم گرفتم از همین تشت زنی در برنامه استفاده کنم که خوشبختانه با استقبال بسیار قابل توجه مخاطبان مواجه شد. به هر حال امیدوارم در این کنسرت که با رپرتواری متفاوت و جدید روی صحنه تالار وحدت می‌رویم نیز مخاطبان، راضی تالار را ترک کنند.

وحدتی درباره فعالیت‌های خود در عرصه پژوهش نیز خاطرنشان کرد: مدتی است اثر تألیفی پرحجمی را با عنوان «آوازها و نغمه‌های موسیقی گیلان» به پایان رسانده‌ام که علاوه بر تألیف، تمامی آنها نیز در یکی از استودیوهای شهرستان رشت ضبط شده است. در این کتاب من تلاشم را انجام دادم که هرآنچه در عرصه پژوهش موسیقی گیلان وجود دارد، ارائه دهم و امیدوارم این اثر هرچه زودتر توسط حوزه هنری منتشر شود چرا که این مجموعه کاری است که باید زودتر از اینها منتشر شود.

وی در پایان صحبت‌هایش یادآور شد: با تعدادی از هنرمندان موسیقی منطقه محمودآباد مازندران نیز صحبت‌هایی شده که در صورت فراهم شدن امکانات گروه مشترکی را تشکیل دهیم و با این گروه برنامه‌هایی را در قالب گروه هنرمندان موسیقی گیلان و مازندران در اتریش برگزار کنیم.