شهردار رشت در مراسم افتتاح باغ سالار مشکات:
رویکرد توسعه فضای شهری حفظ اصالت شهر برای نسل امروز است

مراسم افتتاح باغ سالار مشکات رشت - آبان ۱۳۹۵

رشت رویایی- صبح امروز پروژه باغ سالار مشکلات و لاین کندرو شهید بهشتی با حضور شهردار رشت، اعضای شورای شهر و تعدادی از مدیران شهرداری افتتاح شد.

به رشت رویایی، شهردار رشت در مراسم دو پروژه باغ سالار مشکات و لاین کندرو شهید بهشتی گفت: پروژه باغ مشکات نیز یک بازآفرینی فرهنگی و تاریخی در عین حال طبیعی است و نگاه میراثی و عناصر بازآفرینی در آن مورد نظر قرار دارد.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم دو پروژه مذکور را بازآفرینی هویت دانست و گفت: باغ مشکات برای مردم یادآور تاریخ و گذشته یک منطقه جغرافیایی است که قابلیت ایجاد گردشگری برای نسل امروز را دارد. امید استٰ بتوانیم یخچال طبیعی در پارک مشکات را به همین شکل برای نسل آینده حفظ کرده و در حاشیه پارک فضای گردشگری را توسعه دهیم.

شهردار با بیان اینکه مسیر بازآفرینی به سمت غرب تا تالاب عینک و سمت شرق تا انتهای زیرگذر آغاز می‌شود، گفت: ابتدای پروژه در سه مرحله طراحی شده که در مسیر خود از میان فضای جنگل عبور خواهد کرد که موجب حفظ باغ‌های این منطقه و توسعه فضای گردشگری خواهد بود.

او هدف از انجام چنین پروژه‌هایی را تمرکز بیشتر بر مناطقی که در طول تاریخ کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند دانست و گفت: اینجا یک منطقه با اصالت فرهنگی است و مردم ساکن در این محله افراد اصیلی بوده و هستند که در طول این مدت در زنده نگه داشتن این منطقه نقش بسزایی داشتند.

دکتر ثابت‌قدم همچنین گفت: برای شهرداری و شخص بنده جای خوشحالی است که در راستای حفظ میراث فرهنگی و تاریخی شهر بتوانیم به کمک سازمان میراث فرهنگی موضوع میراثی را به سایر موضوعات ثبت‌شده اضافه کنیم و در بازه زمانی مشخص ادامه برنامه‌هایمان را به مرحله اجرا برسانیم و با عمل به آنها مأموریت خود را به درستی انجام دهیم.

مراسم افتتاح باغ سالار مشکات رشت - آبان ۱۳۹۵

شهردار رشت از ارائه برنامه جامع حفظ باغات شهری به شورا خبر داد و گفت: برای این موضوع به عنوان استراتژی توسعه انسان‌محور بحث حفظ محیط زیست و درختان که گویای رویکرد زیست‌محیطی مدیریت شهری است را در پیش داریم که به نوعی دغدغه ان.جی.اوها هم بوده است.

ثابت‌قدم متذکر شد: مدیریت شهری قائل به این است که توسعه فضای شهری را با حفظ اصالت شهر به سمت نسل امروز سوق دهد.

او با بیان اینکه نگاه شهرداری به مناطق کم برخوردار بستگی به درآمدزایی دارد، گفت: هزینه‌هایی که در مدیریت شهری انجام می‌شود باید توسط عوارضی که شهروندان پرداخت می‌کنند تأمین شود که کمتر مورد توجه شهروندان است.

او با اشاره به اینکه شهرداری منطقه ۴ با وجود یازده محله و سطح درآمد مردم این منطقه همانند منطقه ۵ از نظر هزینه و درآمد دارای توان مناسبی نیست، گفت: تأمین هزینه‌های این مناطق نگاه ویژه برنامه ریزان شهری و مدیریت شهری را می‌طلبد تا توزیع متوازن ثروت را برای ایجاد امکانات عادلانه در این مناطق فراهم کند.

شهردار رشت توزیع ثروت در طول زمان را به واسطه اشتباهات مدیریتی متفاوت دانست و گفت: این موضوع سطوح مختلف اقتصادی را برای جامعه شهری تداعی می‌کند و نمی‌توان از تمام شهروندان به یک میزان کسب درآمد و پرداخت عوارض را انتظار داشت.

او ادامه داد: کسانی که از لحاظ ثروت دارای سرمایه بیشتری هستند قاعدتاً باید در چهارچوب معقول در تأمین منابع درآمدی مدیریت شهری سهیم بوده و پایبند به ظرف زمانی‌ای باشند که قانون معلوم کرده است.

ثابت‌قدم توزیع ثروت را در بین اقشار کم‌درآمد از وظایف اصلی مدیریت شهری دانست و گفت: منابع درآمدی باید از طریق پرداخت عوارض توسط شهروندان تأمین شود و باید پرداخت عوارض را وظیفه خود بدانیم.

او اضافه کرد: قانون اجازه‌های مختلفی به سیستم مدیریت شهری در صورت تعویق در پرداخت عوارض داده است. امیدواریم شهروندان در این مسیر با ما همسو باشند و همکاری لازم را انجام دهند تا انجام پروژه‌های شهری مشمول زمان نشود.

شهردار رشت همچنین گفت: امروز که در خدمت شما هستم حدود ۱۶۰ میلیارد تومان غیر از منابع دولتی طلب اسقاط شده داریم که توسط شهروندان باید پرداخت شود و اینها در واقع دانه درشت‌هایی هستند که از لحاظ اقتصادی به شهرداری و مردم و منافع عمومی بدهکار هستند.

دکتر ثابت‌قدم با بیان اینکه اینها افرادی شناخته شده هستند، گفت: اگر این افراد در مدت زمان تعیین شده نسبت به پرداخت عوارض و بدهی‌های خود به سیستم مدیریت شهری اقدام نکنند در راستای حفظ منافع عمومی از این طلب‌ها رونمایی خواهیم کرد تا تکلیف خود را با مردم شهر معلوم کنند.

شهردار رشت در پایان گفت: متاسفانه تعدادی از این افراد به منابع قدرت وصل هستند اما بعضی اوقات این منابع قدرت حمایت‌هایی انجام می‌دهند که تاوان آنها را مردم باید بدهند.

با احیای این پارک جلوی نابودی میراث ملی را گرفتیم

شهردار منطقه چهار در این مراسم گفت: مساحت باغ مشکات ۷۵۰۰ متر مربع است که اعتبار آن بالغ بر ۸۵۰ میلیون تومان بود و طی ۷۵ روز کار مفید انجام شد.

مراسم افتتاح باغ سالار مشکات رشت - آبان ۱۳۹۵ - علی مقصودی

علی مقصودی ادامه داد: باغ سالار مشکات بدون اینکه ما کاری انجام دهیم به طور خدادادی زیبا بود و تنها به زیباسازی بیشتر این پارک کمک کردیم تا به بهره‌برداری برسد.

او در مورد پروژه لاین کندرو بزرگراه شهید بهشتی گفت: این پروژه به مساحت تقریبی ۳۵۰۰ متر مربع و به طول ۵۰۰ متر با هزینه ۲۳۰ میلیون تومان ساخته شد.

مقصودی با اشاره به زحمات اعضای شورا در پیشبرد پروژه بازآفرینی گفت: باغ مشکات بخشی از پروژه بازآفرینی است و امیدواریم با حمایت همه عزیزان پیاده راه در چهار محور تعیین شده با برنامه‌ریزی انجام شده و بودجه تعیین‌شده به پایان برسد.

او از عدم توجه به باغ مشکات در سال‌های گذشته ابراز تأسف کرد و گفت: اولین بار که از دید یک مدیر شهری به این باغ پا گذاشتم، دیدم این مکان، محلی برای تجمع افرادی است که با روشن کردن آتش به درختان باغ آسیب می‌زنند که آثار آن هنوز قابل مشاهده است و بی‌توجهی ما موجب شده بود که یک میراث تاریخی در مسیر نابودی قرار بگیرد.

او ضمن قدردانی از توجه دکتر ثابت‌قدم نسبت به احیای این باغ گفت: با بودجه‌ای که دکتر ثابت‌قدم در اختیار ما قراردادند توانستیم از این میراث ملی و درختان آن محافظت کنیم.

شهردار منطقه چهار همچنین گفت: صبح امروز در جلسه‌ای با آقای سالار مشکات به این نتیجه رسیدیم که در صورت تعیین ردیف بودجه برای تملک قسمت دوم این باغ در ضلع شمالی اقدامات لازم را انجام دهیم که این موضوع توجه اعضای محترم شورا را می‌طلبد.

علی مقصودی متذکر شد: شهروندان بدانند که شهرداری یک نهاد دولتی نیست و با حمایت‌های شما در پرداخت هزینه‌ها اداره می‌شود. توجه داشته باشید که اگر این پارک امروز ساخته شده به کمک پول شما شهروندان بوده است.

او با بیان اینکه شهر رشت بزرگ‌ترین مرکز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شمال کشور است، گفت: شهر رشت یک شهر ویژه است و می‌توان از سرمایه گذاران دعوت کنیم تا با بسته‌های پیشنهادی خود موجب توسعه فرهنگی و گردشگری شهر شوند.

علی مقصودی در پایان به ایجاد امنیت به عنوان دغدغه مردم این منطقه اشاره کرد و گفت: درخواست ما از نیروی انتظامی این است که با پوشش ویژه، امنیت را در پارک‌های شهر به خصوص این منطقه فراهم کنند چون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

توسعه فضای سبز باعث ارتقای تعامل اجتماعی می‌شود

رییس شورای اسلامی شهر رشت با حضور در مراسم افتتاحیه باغ سالار مشکات گفت: خوشحالم در پارکی حضور دارم که حاصل دست رنج و زحمت مرحوم مشکات است. این باغ حدوداً به ۱۰۰ سال قبل بازمی گردد. زمانی مرحوم مشکات این نهال‌ها را به دست خودشان کاشتند تا نسل امروز با اقدامات ما بتوانند از آن بهره ببرند.

مراسم افتتاح باغ سالار مشکات رشت - آبان ۱۳۹۵ - مسعود کاظمی

مسعود کاظمی با بیان اینکه ما در عصر الکترونیک و فضای مجازی قرارداریم و ایجاد چنین فضاهایی یکی از حلقه‌های گمشده است، گفت: فضای سبز مکان زنده‌ای است و باید در کنار کارهای عمرانی شهر به آن پرداخته شود؛ زیرا یک نوع تعامل اجتماعی برقرار می‌کند که این خود یکی از کمبودهای جامعه ما است و سرانه فضای سبز هم با توجه به اقلیمی که ما در استان عزیزمان داریم متاسفانه به استاندارهای لازم نرسیده است.

او افزود: درست است که معابر و روشنایی از بسترهای اولیه یک پارک در بحث ورزش است ولی ما امیدواریم که این پارک‌ها تبدیل به کانون فرهنگی برای آموزش نوجوانان و کودکان و فضای مناسب برای سالمندان شود.

کاظمی در پایان گفت: تقاضای من از مجموعه شهرداری این است که با وجود ۳ پارک در این منطقه این مکان به عنوان قطب گردشگری برای حضور مردم تبدیل شود و با خرید زمین مجاور پارک توسعه پیدا کند تا شهروندان از محیط آن بهره لازم و کافی را ببرند.

گزارش تصویری مراسم افتتاح باغ سالار مشکات رشت

 

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz