شهردار رشت در شورای سیاست‌گذاری مرکز خلاقیت و نوآوری شهر خلاق رشت:
رویکردهای ملی و بین‌المللی به رشت با لحاظ پروژه‌های موجود در سند بازآفرینی ما، تغییر کرده است

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- دکتر سیدمحمدعلی ثابت‌قدم با اشاره به اینکه یکسال از فرایند برندسازی می‌گذرانیم، اظهار کرد: این فرآیند با یکساله شدن رشت به عنوان شهر خلاق یونسکو مصادف شده است.

جلسه شورای سیاست‌گذاری مرکز خلاقیت و نوآوری شهر خلاق رشت

شهردار رشت در شورای سیاست‌گذاری مرکز خلاقیت و نوآوری شهر خلاق رشت در راستای فرایند ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی یونسکو با بیان اینکه شهرداری در سه سطح مقوله شهرخلاق را در حوزه شهر در حوزه محلی، بین‌المللی و اقتصادی پیگیری کردیم، گفت: در زمینه محلی رویکردهای ما چه به لحاظ رفتارشناسی محیطی خودمان و چه به لحاظ ایجاد مشارکت حداقلی که از مبانی بحث مشارکت اجتماعی در رابطه با شهر خلاق است را سعی کردیم با انجام پروژه‌های عمرانی در زمینه‌های مختلف کسب کنیم و اعتمادسازی حداقلی که باید در یک فرایند برنامه‌ریزی شده‌ تا سال ۹۸ مدنظر داریم به یک نقطه ایده‌آل برسانیم.

او در ادامه افزود: برای اینکه این مهم اتفاق بیافتد، مجموعه از فعالیت ها در حوزه کالبدی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و ترویجی رخ داد؛ شاید بارزترین نمونه و ارتباط آن با مباحث فرهنگی و مباحث دیگر ایجاد سند ملی بود با عنوان سند بازآفرینی شهری که تهیه شد. این سند در ذیل خود از پروژه‌هایی برخوردار بود که مبتنی بر هویت تاریخی، انسان، واقعیت‌های اقلیمی و بومی بود.

ثابت‌قدم همچنین گفت: بر این مبنا شهرداری اعتماد محلی را از سطح  یک حرکت فردی خلاقانه به سمت فعالیت های خانواده محور و اجتماع محور سوق داد و این سرمایه اجتماعی حداقلی که عرض کردم شاید بشود گفت سینه به سینه و برپایه اصول جامعه شناسی شهری قابل رصد است.

او با اشاره به ‌آنچه می‌تواند نگاه آینده برای این فرایند و محتوای تولید شده را معنادار کند افزود: این مسیر می‌تواند در افق زمانی خودش حداقل در برنامه میان مدت چهار ساله خود با سازندگی بر اساس برنامه‌های شهرداری در مقیاس محلی و شهری و کانسپت کلی کارکردها و رویکردهای خاص خود را داشته باشد. مستنداتی در این رابطه موجود است که نشان می‌دهد که چگونه میزان رویکردهای ملی و بین‌المللی نسبت به استان گیلان به ویژه شهر رشت با لحاظ پروژه‌های موجود در سند بازآفرینی ما، چه تغییراتی کرده است.

شهردار رشت گفت: در همین زمینه شهرداری رشت با نگاهی مبتنی بر فرهنگ و هنر با رویکرد شهری با برنامه ریزی برپایی جشنواره های مختلف برپایه داشته‌های خود در زمینه شهر خلاق خوراک شناسی توجه ویژ‌ه‌ای داشت تا با یک برنامه منسجم و گام به گام متناسب با تقویم زمانی و اتفاقات ملی که در اوقات مختلف هست بتوانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کرده و به نوعی بتوانیم اقشار مختلف را به ویژه ذی نفع و ذی‌نفوذ در آن حوزه پایدار نگاه داریم تا مشارکت صرفاً به یک قشر محدود نباشد.

ثابت‌قدم در ادامه گفت: در بحث شهر خلاق اتفاقات مثبتی رخ داده است چه به لحاظ رویکرد های آموزشی در داخل شهرداری و خارج از آن در بین شهروندان و در عین حال اطلاع‌رسانی آن به خارج محدوده شهری و انتقال قدرت فرهنگی که مبتنی بر این خلقیات است و تلفیق آن با سایر هنرها از جمله تئاتر و موسیقی و سایر فرهنگ‌ها و آداب و رسومی که ما در سطح استان داشتیم را مبنایی برای برون‌داد این نگاه بازآفرینی در حوزه فرهنگی قرار دادیم تا به نوعی بتواند این خلاقیات‌ها را مجدداً رصد کند و هم به نوعی ایجاد مشارکت کند.

او همچنین افزود: ضمن اینکه این سند بازآفرینی در ذیل خود پروژه‌هایی را دارد که پروژه بافت مرکزی شهر را کامل می کند و به نوعی خودش یک نوع برند در حوزه شهرسازی است که پس از تکمیل قابلیت ثبت بین‌المللی را بواسطه وجود بناهایی که در حاشیه این بافت هست و همچنین مشخصات خود بافت از لحاظ طول، عرض، مسافت و نگاه سلامت محور که مبتنی بر نگاه توسعه‌پایدار روز دنیا است، داشته باشد.

ثابت‌قدم در پایان تصریح کرد: سعی ما بر این بود حداقل نگاه دولتی را در برنامه های مشارکت مردمی داشته باشم و مردم خودشان تصمیم بگیرند زیرا مشارکت دستوری را قبول نداریم و اعتقاد داریم مشارکت پایدار باید توسط شهروندان یک جامعه صورت گیرد.

فاطمه قدیمی حرفه: شهرداری رشت توانست با راهبردهای میان‌مدت یونسکو در قالب توسعه پایدار آشنا شود
در ادامه این نشست فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و روابط بین الملل شهرداری رشت گزارش مبسوطی در روند فعالیت های یک ساله رشت ارائه داد.

جلسه شورای سیاست‌گذاری مرکز خلاقیت و نوآوری شهر خلاق رشت

فاطمه قدیمی با قدردانی از زحمات کارگروه علمی و حمایت ها و پشتیبانی های  بی شائبه شهردار رشت  و اعضای شورا و همچنین فعالین محلی در ثبت این شهر در شبکه شهرهای خلاق جهانی به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی، گفت: مید است نتیجه اقدامات و فعالیت های شهرداری رشت در راستای برند سازی و پیوستن این شهر به شبکه شهر های خلاق جهانی منجر به شکوفایی و چشم انداز بهتری برای شهروندان فهیم شهر رشت باشد.

مدیر روابط عمومی شهرداری رشت در ادامه افزود: تدوین برنامه عملیاتی توسعه پایدار شهر رشت به عنوان یک برنامه و سند بازآفرینی مدنظر قرار گرفت و با توجه به اهداف یونسکو مبتنی بر بحث آموزش و نقش فرهنگ، شهرداری رشت توانست با راهبردهای میان‌مدت یونسکو در قالب توسعه پایدار آشنا شود و اهدافی چون آسیب‌شناسی و توانمندی گروه‌های هدف، آشنایی با توسعه منطقه‌ای و تبادل‌نظر برای دستیابی به جهانی شدن به منظور هدف برندسازی پیگیری می‌کند.

او همچنین گفت: در همین راستا بحث ایجاد بستر مناسب برای توسعه روابط یونسکو مدنظر قرار گرفت و حین همکاری‌های مشترکی که شهرداری رشت با کمیسیون ملی یونسکو انجام داد، برگزاری کارگاه‌های آموزشی توسعه پایدار در سیاست‌گذاری‌های ملی از منظر یونسکو در قالب توسعه اجتماعی و کارگاه‌های بررسی چشم‌انداز محیط زیستی برگزار شد.

مدیر ارتباطات و امور بین المللی شهرداری رشت با اشاره به انعقاد چندین تفاهم‌نامه داخلی و بین‌المللی شهرداری افزود: تفاهم‌نامه مابین انجمن دوستی ایران و جهان با کارگروه‌های مختلف، از جمله ایران-برزیل، ایران-آذربایجان و ایران-قزاقستان که یک ماه قبل شکل گرفت. تفاهم‌نامه شهرداری با انجمن سینمای جوان برای تولید سند تصویری در حوزه عکس و افتتاح آژانس عکس تا بتوانیم شهر خلاق با سندها و الگوهای ملی و بین‌المللی به دنیا معرفی کنیم.

قدیمی گزارش شهر خلاق را در سه محور عنوان کرد و گفت: انتقال و بکارگیری دانش و تکنولوژی غذا به اتحادیه اروپا و دیگر کشورها که با حضور وزیر کشاورزی انجام شد، انجام توسعه پایدار تغییرات آب و هوایی تاثیرگذار در اقلیم شهری در بحث خوراکشناسی و تحقیق و نوآوری در زمینه کشاورزی و توسعه در مورد شهر پارما و شهر رشت که دارای اقلیم مشابهی هستند را می‌توان نام برد.

او  با بیان اینکه مدرسه بین‌المللی خوراک که از ۴۰ کشور جهان دانشجو دارد، ادامه داد: ما مذاکرات را به این سمت پیش بردیم تا بتوانیم تبادل دانش‌پذیر با این مدرسه بین‌المللی و سایر شهرهای خلاق داشته باشیم. و امیدواریم با حمایت کمیسیون ملی یونسکو این مسیر را بهتر طی کنیم.

دستاوردی شبکه شهرهای خلاق برای رشت از زبان رئیس گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو
در ادامه این جلسه شیدا مهنام رئیس گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو، گفت: باید به مردم رشت بخاطر داشتن چنین شهردار همراهی تبریک عرض کنم. همین که بافت شهر به نحوی طراحی شده است که شهرداری در دل شهر و در کنار مردم قرار دارد و شلوغ‌ترین خیابان این شهر با ابتکاری که دکتر ثابت‌قدم بکاربرده‌است شاهد حضور مردم در ساعت مختلف شبانه روز است. و جای خوشحالی دارد که در چنین جلساتی  خبرنگاران حضوری پر‌رنگ دارند زیرا به ندرت شهرداری پیدا می شود که اینگونه مردم را در مسائل مختلف شریک کند.

جلسه شورای سیاست‌گذاری مرکز خلاقیت و نوآوری شهر خلاق رشت

رئیس گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو در ادامه افزود: شهر رشت با اصفهان بسیار متفاوت است. اصفهان به دلیل مسائل میراث فرهنگی جایگاه خود را در مجامع بین‌المللی پیدا کرده و جلوتر از رشت است. از اینرو حضور رشت در جمع شبکه شهرهای خلاق برای کمیسیون یونسکو نمایندگی ایران بسیار حایز اهمیت است. انتخاب رشت به عنوان شهر خلاق می تواند دریچه ای برای این شهر باشد و شما به شایستگی از این فرصت استفاده کردید.

او با اشاره به اینکه ما باید در راستای عملیاتی کردن مسائلی که باید برای شهروندان قابل مشاهده شود، توضیح داد: ما مطمئن هستیم که شهروندان به تغییراتی که در سطح رشت اتفاق افتاده واقف هستند و به عینه می‌بینند که حضور رشت در شبکه شهرهای خلاق و تلاش‌های شهرداری چه تاثیری در روند شهر داشته است. اما قطعاً این‌ها کافی نیست و ممکن است شهروندانی هم باشند بگویند با پیوستن رشت به شبکه شهرهای خلاق قرار است چه اتفاقی بیافتد و چه چیز به ما می‌رسد.

مهنام با اشاره به چند پیشنهاد عملیاتی برای بررسی شهرداری رشت، تصریح کرد: به شهر خلاق نباید به این چشم نگاه کرد که چون غذاهای خوبی داشتیم به این شبکه ملحق شدیم پس به هدف خود رسیدیم. بلکه استفاده‌ای که کشورها و شهرها از این دریچه می‌برند قابل وصف نیست و به این شبکه تنها به چشم یک فرصت نگاه می‌کنند. اگر یک شهر به شبکه شهرهای خلاق ملحق شود باید از سه دریچه تاثیر بگیرد. اولین و مهمترین تاثیر جنبه‌های اقتصادی است. یعنی الان وقت این است که شهر رشت از طریق همکاری مداوم با اتاق بازرگانی و پیشنهاداتی که می‌تواند در بحث توسعه صادرات داشته باشد، از طریق شبکه قدم مثمر ثمری بردارد.

او با بیان اینکه شهردار در اسرع وقت طی یک مکاتبه رسمی تقاضای پرواز برای اجلاس سوئد داشته باشد، گفت: در اجلاس سوئد شهردار رشت می‌تواند یک وقت چند دقیقه‌ای برای سخنرانی داشته باشد تا یک معرفی مختصری از رشت در این مراسم مهم بین‌المللی داشته باشند. اگر مشهد در بحث زعفران شهر خلاق است، رشت هم می‌تواند از این فرصت طلایی استفاده کند و دقیقاً اینجاست که می‌توان شهرها را وادار کرد و پایشان را به این بازی باز کرد. شاید این حرف یونسکویی نباشد اما شهر خلاق یک بازی است برای شما تا وارد شوید و از کنار آن منافع اقتصادی خود را تامین کنید.

این مسئول یونسکو با اشاره به تاثیر شبکه شهرهای خلاق بر توسعه گردشگری، عنوان کرد: امیدوارم در آینده نزدیک وقتی به رشت می‌آیم گزارش‌ها بدین شکل باشد که از روزی که رشت وارد شبکه شده است، به دلیل حضور در مجامع بین‌المللی و به دلیل ارتباطات خوبی که گرفته شده است، میزان زیادی به گردشگر رشت اضافه شده است و میزان زیادی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و سرمایه‌داران رشت علاقه‌مند شده‌اند بیایند و در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند. دستاوردی که شبکه شهرهای خلاق باید برای رشت داشته باشد چنین مواردی است.

او همچنین دریچه سوم را منظر فرهنگی عنوان کرد و گفت: پیشنهاد می‌کنم با رایزن‌های فرهنگی سفارتخانه‌های کشورهایی که از لحاظ ارزش‌ها با ما نزدیک هستند و ارتباط با آنها امکان‌پذیراست، مکاتبه شود و در مورد ظرفیت‌ها و امکانات این شهر توضیح داده شود تا این ارتباطات فرهنگی که مورد نیاز رشت است ایجاد گردد.

مهنام با قدردانی از اقدامات انجام شده در راستای ارتقای روحیه شهروندان و افزایش روحیه شادی‌آفرینی در آنها اظهار کرد: فعالیت‌های یونسکو از سال ۲۰۱۵ براساس اهداف توسعه پایدار سازمان ملل تا ۲۰۳۰ برنامه‌ریزی شده است و برپایه ده هدف است. یکی از این ده هدف که مهمترین آن است تاکید می‌کند بر پایداری شهری؛ یعنی بالابردن تاب‌آوری شهری بدین معنا که هرچقدر آسیب‌های اجتماعی و آسیب‌های شهری به حداکثر می‌رسد از چه طریق تاب‌آوری شهری را زیادتر کنیم. وقتی با معضل اعتیاد روبرو هستیم چگونه با برگزاری فستیوال‌ها و کمپین‌ها این نگرانی‌ها را کاهش دهیم.

او با اشاره به بحث کار آفرینی و اشتغال زایی در رشت، افزود: بحث آکادمی بین‌المللی خوراک باید در رشت جدی گرفته شود. ما این قول را می‌دهیم که سازمان یونسکو کمال همکاری را با شهرداری رشت داشته باشد و حتی می‌توان با لوگوی خود یونسکوی پاریس یک آکادمی بین‌المللی در رشت افتتاح شود و حتی می‌توان در این حوزه از توان بخش خصوصی کمک گرفت. اگر به طور جدی پیگیری شود می‌توان به نوعی بحث آموزش و مسئولیت اجتماعی که الویت سازمان ملل و به تبع آن سازمان یونسکو است، در برخواهد داشت.

او همچنین گفت: در بحث برگزاری فستیوال‌ها و جشنواره‌ها سازمان یونسکو قطعاً با شهرداری رشت چه در خصوص جذب اسپانسر چه در بحث‌های دیگر همکاری خواهد کرد تا رشت  در بحث معرفی خوراک، فرهنگ و ظرفیت‌های خود به کشورهای منطقه بتواند با برنامه‌های خود را به نحو احسنت پیاده کند.

دکتر شیدا مهنام در پایان با اشاره به اینکه میزبانی دوره بعدی ۱۱ شهر خلاق جهان توسط رشت پیامدهای مثبتی به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: این میزبانی‌ها باعث آمدن افراد خارجی و معرفی بهتر و جذب سرمایه‌گذارهای خارجی خواهد شد. همچنین باید به ظرفیت‌های دانشگاهی رشت در مجامع بین‌المللی اشاره شود تا بدین وسیله بتوان از دانشجویان خارجی برای تحصیل در این شهر دعوت شود. حضور تنها چند دانشجوی خارجی می‌تواند با پیامدهای بسیار مثبتی همراه باشد. بحث تبادل دانشجویان و جوانان بین شهرهای شبکه خلاق یونسکو بسیار بحث مهمی است و جدی گرفته می‌شود. و یک جوان به نمایندگی از جوانان شهر می‌تواند شهردار را در این اجلاس همراهی کند تا با این فضا و تجربیات آشنا شود.

جلسه شورای سیاست‌گذاری مرکز خلاقیت و نوآوری شهر خلاق رشت

مظفر نیکومنش ضمن قدردانی از تلاش های دکتر ثابت‌قدم ، فاطمه قدیمی و دکتر مهنام در ثبت شهر رشت در یونسکو گفت: از این که شهر رشت به عنوان تنها شهر عرضه کننده غذای حلال در جهان به ثبت رسیده جای بسی خوشحالی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت تاکید کرد: شهر رشت دارای  ظرفیت و پتانسیل های شایسته ای در زمینه جذب سرمایه گذار می باشد و این مهم تنها با همدلی و همراهی اصحاب رسانه با شهردار میسر خواهد شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz