رشت رویایی- پس از انتشار چندین کتاب از مجموعه اشعار فرانو، نخستین مجموعه اشعار فکاهی فارسی و ترکی با لهجه آستارایی «اکبر اکسیر» تحت عنوان «من هارا، شورا هارا» به معنی «من کجا، شورا کجا» رونمایی شد.

[su_frame align=”center”]مجموعه اشعار «اکبر اکسیر» - «من هارا، شورا هارا»[/su_frame]

این مراسم، شب گذشته «سوم خرداد ماه» در حضور جمع کثیری از شعرا، اصحاب قلم و رسانه، اساتید، دانشجویان، هنرمندان و اقشار مختلف مردم در سینما تئاتر دریای آستارا برگزار شد.

در آیین رونمایی از این کتاب یکصد صفحه‌ای که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید، برنامه‌های متنوع و مختلفی از قبیل قرائت اشعار شعرای طنز پرداز، اجرای موسیقی مقام آذربایجانی و فولکلور، اجرای نمایش طنز و خاطره گویی پیشکسوتان فرهنگی آستارا به اجرا درآمد.

ابوطالب جوان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر مرزی آستارا در این مراسم، از کتاب به عنوان یک محصول ارزشمند که عصاره و چکیده ذهن افراد خلاق است، نام برد و افزود: کتاب یار خلوت‌های بشر می‌باشد.

او کتاب را به عنوان یکی از شاخص‌های فرهنگی مطرح در جهان برشمرد و اظهار کرد: بالا بودن تیراژ کتاب، نشانگر کیفیت اثر و غنای فرهنگی مردم آن جامعه است.

جوان به رونمایی‌های متعدد کتاب‌های نویسندگان آستارایی در سال ۱۳۹۴ اشاره کرد و یادآور شد: از ابتدای سال ۱۳۹۵ تاکنون، این سومین مجموعه شعر شعرای شهرستان می‌باشد که پس از برگزاری آیین رونمایی و در پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها قرار می‌گیرد.

او برگزاری آیین‌های رونمایی را ارزش دهی به فکر، ادب و اندیشه دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بندر مرزی آستارا فاصله بسیاری را با مرکز استان و پایتخت دارد، ولی نویسندگان، شعرا، ادبا و اصحاب قلم و رسانه با خلق آثار مختلف این فاصله را به مراتب کاهش داده‌اند تا نام و آوازه آستارا در اقصی نقاط کشور شنیده شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا در بخش دیگر سخنان خود استفاده نامتعارف از فضای نازیبای مجازی را مخل جامعه کنونی بشر به خصوص نسل‌های جدید و آینده عنوان کرد و گفت: فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها متولی فرهنگی جامعه نمی‌باشد و برای گریز از ناهنجاری‌ها باید در کلیه بخش‌ها از قبیل آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، ورزش و… با برنامه حرکت کنیم.

او در پایان از «اکبر اکسیر» به عنوان اعتبار شعر امروز کشور نام برد و تأکید کرد: وی توانسته است با ایجاد دگرگونی در سبک «شعر نو» و معرفی سبک «فرانو» تحولی عظیم و وصف‌ناپذیر را ایجاد کند که به مراتب در عصرهای آینده به شکل گسترده‌ای به آن پرداخته خواهد شد.

عنوان کتاب شعر «من هارا، شورا هارا» نگاهی طنزآمیز به مسائل بومی و محلی شهرستان آستارا در ایام انتخابات شورای اسلامی شهر دارد.

لازم به توضیح است که همه شمارگان چاپ نخست این کتاب در آستانه رونمایی به شکل کامل به فروش رفت و انتشارات مربوطه در مدت زمان کوتاه کتاب‌های چاپ دوم را به بازار کتاب عرضه نمود.

اکبر اکسیر متولد ۱۳۳۲ محله آبروان بندر مرزی آستاراست که به ترتیب مجموعه شعرهای در سوگ سپیداران، بفرمایید بنشینید صندلی عزیز، زنبورهای عسل دیابت گرفته‌اند، پسته لال سکوت دندان‌شکن است، ملخ‌های حاصلخیز، مالاریا و ما کو تا اونا شیم به چاپ رسیده است.