شهردار رشت:
روش های سنتی درآمدزایی شهری پاسخگوی نیازهای جدید رشت نیست

رشت رویایی- شهردار رشت با اشاره به ناهماهنگی گسترش پتانسیل‌های شهری با منابع تامین نیازهای عمومی رشت گفت: روش های سنتی در آمدزایی شهری پاسخگوی نیازهای جدید این شهر نیست.

ثابت‌قدم - نشست خبری شهردار رشت

به گزارش مهر، محمدعلی ثابت‌قدم پیش از ظهر شنبه با حضور در اداره کل امور اقتصادی و دارایی رشت ضمن تحلیل چالش‌ها و‌ چشم اندازهای جذب سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی در گیلان اظهار کرد: با گسترش نیازهای روز افزون شهر و شهروندان، روش‌های سنتی درآمدزایی پاسخگوی نیازهای جدید نیست.

وی بر ایجاد تغییر و اصلاح سیستم مالی شهرداری تاکید کرد و گفت: در ۱۰۰ سال گذشته شهرداری‌های کشور بر اساس روش‌های ناپایدار درآمدی همچون وصول عوارض محلی و کسب درآمد از راه خلاف‌های ساختمانی به کمیسیون ماده ۱۰۰ مدیریت می‌شدند و این سیستم در سال‌های گذشته نه تنها جوابگوی توسعه شهرها نبوده که حتی برای نگهداری شهرها نیز تاثیر نداشته است.

شهردار رشت همچنین با اشاره به فاصله ۱۰ برابری بین در آمدهای شهرداری‌ها از محل عوارض محلی و نیاز شهرها تصریح کرد: این فاصله هر ساله به روی هم انباشته شده و شکاف عظیمی را میان در آمدهای شهرداری و نیازهای شهرها به وجود می آورد که این مساله موجب توسعه‌نیافتگی شهرهای کشور شده است.

ثابت‌قدم از راه اندازی سیستم نوینی در راستای تامین منابع مالی پروژه‌های عمرانی شهری اعم از پروژه‌های زیرساختی و خرد خبر داد و خاطر نشان کرد: در حال حاضر شهرهای تبریز، مشهد، اصفهان و تهران از پیشگامان این سیستم نوین بوده و هم اکنون نیز به عنوان الگوهای پیشرو در این مسیر گام بر می دارند.

به گفته وی این سیستم نوین بر مبنای جلب مشارکت مردم و سرمایه‌گذاری جهت پیشبرد و توسعه پروژه‌های کلان شهری است که به توسعه‌یافتگی شهر منجر می شود.

شهردار رشت افزود: مروری بر عملکرد شهرداری‌های پیشرو در این عرصه از ارتقای چشمگیر سطح  خدمات و عملکرد آنها حکایت دارد و میزان درآمد حاصل از اجرای پروژه‌های مشارکتی در مقایسه با سایر منابع درآمدی شهرداری نیز گواه رشد قابل توجهی است.

نظرات

1 دیدگاه برای "شهردار رشت:
روش های سنتی درآمدزایی شهری پاسخگوی نیازهای جدید رشت نیست"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
navid
10 ماه 22 روز پیش

شهرداری باید یک شرکت هولیندگ بزرگ تاسیس کنه با شرکت های زیرمجوعه فعال در تمام زمینه ها به علاوه در بازار سرمایه هم فعالیت کنه مشابه شهرداری های تهران تبریز اصفهان مشهد و حتی شهرداری قزوین!

wpDiscuz