[su_frame align=”left”]موج - دریای خزر[/su_frame]

رشت رویایی- مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان گفت: با توجه به اعلام اداره کل هواشناسی شرایط جوی برای شنا در دریا در روز عید فطر مناسب نیست.

یونس رنجکش گفت: افرادی که برای استفاده از دریا در نوار ساحلی استان حضور می‌یابند از شنا کردن در دریا خودداری کنند.

این مسئول یادآور شد: براساس اعلام نظر هواشناسی وضعیت جوی در روز چهارشنبه همزمان با عید سعید فطر کمی ابری تا نیمه‌ابری و وضعیت دریا با ارتفاع موج ۴ تا ۱ متر است که شرایط مناسبی برای شنا ندارد.

او گفت: متاسفانه هر ساله با شروع فصل گرما مسافران بسیاری به نوار ساحل استان می‌آیند و بدون توجه به هشدارها اقدام به شنا در این محیط‌های آبی می‌کنند که به دلیل ناآشنا بودن به فنون شنا و عدم شناخت از محیط آبی دچار حادثه شده و گاهی جان خود را از دست می‌دهند.

دبیر ستاد ساماندهی سواحل و تفرجگاه‌های ساحلی استان گیلان یادآور شد: در خرداد ماه گذشته ۳ نفر به دلیل طوفانی بودن دریا و عدم رعایت نگاه ایمنی جان خود را از دست دادند.

رنجکش با تاکید بر استفاده گردشگران ساحلی از طرح‌های سالم‌سازی و توجه به هشدار عوامل امداد و نجات خواستار همکاری گردشگران در این زمینه در راستای حفظ امنیت جان آنان شد.

او گفت: شنا در مناطقی که خطرآفرین اعلام شده است ممنوع است و افراد نباید در این مناطق شنا کنند زیرا هیچ‌گونه امکانات امداد و نجات نیز در صورت بروز اتفاقی برای آنان در این مناطق وجود ندارد.

رنجکش خواستار رعایت نکات ایمنی و توجه به توصیه‌های ناجیان غریق و نیروهای امداد و نجات از سوی گردشگران شد.

او گفت: گردشگران به ویژه مهمانانی که از نقاط مختلف کشور به سواحل گیلان می‌آیند با رعایت نکات ایمنی و حضور در مناطق امن و محیط‌های تعیین شده برای شنا خاطره‌ای خوب از این سفر به همراه داشته باشند و آن را با بی‌احتیاطی خراب نکنند.

رنجکش در پایان توضیح داد: از آستارا تا چابکسر ۴۰ طرح سالم‌سازی در این نواحی با امکانات تفریحی و حضور ناجیان و نیروهای امداد و نجات وجود دارد که گردشگران می‌توانند از آنها استفاده کنند.