روزشمار ترک سیگار

وقتی سیگار را ترک می‌کنید اختلالاتی در بدنتان رخ می‌دهد. در صورتی که باز هم به استعمال دخانیات روی بیاورید باز هم بدنتان را مورد آسیب قرار خواهید داد.

روزشمار ترک سیگار

پس بهتر است از همین امروز شروع کنید و در پی ترک سیگار باشید چون سرطان‌های خطرناکی افراد سیگاری را تهدید می‌کند بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی، بیماری‌های تنفسی و بسیاری از بیماری‌های کشنده در اثر استعمال دخانیات دیر یا زود در افراد سیگاری و افرادی که با آنها زندگی می‌کنند اتفاق می‌افتد.

سیگار عامل حداقل ۱۴ سرطان مختلف در بدن انسان است که مهم‌ترین آنها عبارتند از: سرطان ریه، سرطان پوست، سرطان لوزالمعده، سرطان مثانه، سرطان خون، سرطان پستان، سرطان حنجره، سرطان کبد و سرطان روده بزرگ.به نظر می‌رسد مرگ و میر زنان و مردان بر اثر سرطان ریه بیشتر از مجموع سرطان‌های پروستات، پستان و روده بزرگ است.

۲۰ دقیقه بدون سیگار
۲۰ دقیقه پس از آخرین سیگار فشار خون و ضربات قلب به حال عادی باز می‌گردند. نیکوتین موجود در سیگار اعصاب سمپاتیک را تحریک می‌کند. این اعصاب ضربان قلب و فشار خون را بالا می‌برند و بدن را در حالت تحریک شده و آماده فرار قرار می‌دهند.

۲ روز بدون سیگار
۲ روز پس از آخرین سیگار کارآیی حس چشایی و بویایی بهتر می‌شود. دود سیگار این دو حس را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۱۲ ساعت بدون سیگار
با توقف ۱۲ ساعته کشیدن سیگار، مونواکسید کربن خون کاهش پیدا می‌کند و به اندازه طبیعی می‌رسد، در مقابل اکسیژن خون بالا می‌رود مونواکسید کربن بخشی از دود سیگار است که وارد گردش خون می‌شود و از جذب اکسیژن توسط سلو ل‌های خونی جلوگیری می‌کند.

۳ روز بدون سیگار
سه روز پس از آخرین سیگار ریه‌ها آرامش پیدا می‌کنند و نفس کشیدن راحت‌تر می‌شود. حال دیگر نیکوتین در بدن نیست در نتیجه نشانه‌های ترک سیگار شدید می‌شوند از جمله این نشانه‌ها سردرد، تهوع یا گرفتگی عضلات است. بالا رفتن یک‌باره اشتها، افسردگی و ترس از دیگر نشانه‌های ترک سیگار هستند.

چند ماه بدون سیگار
چند ماه پس از آخرین سیگار گردش خون بهبود پیدا می‌کند. ظرفیت شش‌ها برای جذب اکسیژن تا ۳۰ درصد بالاتر می‌رودو سرفه‌های خشک کمتر می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند پرز‌های درون شش‌ها که مولکول‌های خارجی را جذب و دفع می‌کنند دوباره رشد کرد‌ه‌اند.

یک سال، ۱۰ سال و ۱۵ سال بدون سیگار
یک سال پس از ترک سیگار ضریب خطر ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند، ۱۰ سال بعد احتمال مرگ در اثر سرطان ریه ۵۰ درصد کمتر از افراد سیگاری است. پس از ۱۵ سال احتمال ابتلا به بیماری‌های قلب عروق به اندازه فردی است که هرگز سیگار نکشیده است.

با دود کردن هر سیگار ۲۰۰ نوع ماده سمی وارد بدن فرد سیگاری می‌شود که برای اندام‌های درونی بدن بسیار خطرناک است؛ اما مدت کوتاهی پس از ترک سیگار بدن انسان رفته رفته سلامت خود را باز می‌یابد.

سیگار به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل ابتلا به انواع بیماری‌های خطرناک از جمله سرطان شناخته شده است. بنابراین ترک سیگار یکی از بهترین اقدام‌ها برای سلامت انسان در کوتاه‌مدت و بلندمدت است.

روزنامه آرمان امروز

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz