فاطمه معتمدآریارشت رویایی- حدود یک ماه و نیم پیش بود که تصویر سمت راست، با شرح «فاطمه معتمد آریا و وحید جلیلی؛ رستورانی در ژاپن سر یک میز» در فضای مجازی ترند شد.

دلیل آن هم مشخص است؛ حضور فاطمه معتمد آریا و وحید جلیلی بر سر یک میز و یک گفت وگوی دونفره، برای همه کسانی که کمی هم از این دو شخصیت فرهنگی، شناخت داشته باشند، بسیار جذاب است. یک بازیگر و سلبریتی اصلاح طلب در کنار یک روزنامه نگار و فعال فرهنگی اصول گرا، آن هم کسانی که در جبهه های سیاسی خود، به نوعی به عنوان چهره های معتدل شناخته نمی شوند. هر دو از لحاظ ظاهری هم آن قدر با هم اختلاف دارند که نتوان تصور کرد حتی در یک مراسم فرهنگی- اجتماعی هم در کنار یکدیگر حضور داشته باشند، چه برسد در حال گفت وگو. با این حال آن ها در این تصویر در کنار هم و در حال گفت وگویی مسالمت آمیز و کاملاً عادی دیده می شوند و همین موضوع، برای همه بینندگان تصویر، جذاب بود.

تصویر از کجا آمد؟
این عکس، از حاشیه سفر جمعی از هنرمندان و فعالان فرهنگی ایران به ژاپن برای شرکت در مراسم یادبود قربانیان حمله هسته ای به هیروشیماست. هر سال حبیب احمدزاده نویسنده دفاع مقدس بانی این سفر است و تعدادی از هنرمندان و فعالان فرهنگی-اجتماعی کشور را به ژاپن می برد. در میان همسفران امسال او، علاوه بر معتمد آریا و جلیلی، نام های آشنای دیگری چون مریلا زارعی و کمال تبریزی هم به چشم می خورند. اصل این تصویر را حسین کازرونی در توئیتر منتشر کرده بود و با واکنش های فراوانی هم مواجه شده بود. شهاب اسفندیاری مستندساز و منتقد سینما درباره این تصویر نوشته است: «تنها یک نفر در عالم وجود است که می تواند فاطمه معتمدآریا و وحید جلیلی را همسفر و همسفره کند. نام او حبیب احمدزاده است. خدا اجرش دهد.»

جلیلی: معتمد آریا از سالم ترین نیرو های سینماست
به تازگی هم روزنامه تماشاگران امروز، در گفت وگویی با وحید جلیلی، از او درباره این تصویر پرسروصدا پرسیده است. او در این گفت وگو حرف هایی خواندنی زده که می تواند تصورات بسیاری از ما را از خط کشی های معمول سیاسی در فضای سینما، به هم بریزد. او در پاسخ به سوالی درباره نظرش درمورد فاطمه معتمد آریا، پیش و پس از سفر به ژاپن گفته است: «نظر من قبل و بعد از سفر به ژاپن فرقی نکرده. قبلش هم نظر من نسبت به ایشان مثبت بود و هنوز هم هست.»

جلیلی درباره امکان برقرار شدن گفت وگو میان طیف های مختلف سینمایی، نه در ژاپن بلکه در ایران، هم گفته است: «فراتر از بازی های ژورنالیستی و پاپاراتزی های سیاسی، در واقعیت خیلی از این مرزبندی هایی که بعضی دوست دارند درباره اش جنجال کنند وجود خارجی ندارد. یکی از مهم ترین فیلم ها و درخشان ترین بازی های خانم معتمد آریا در فیلم «گیلانه» است.۱۰ سال پیش زمانی که سوره بودم، مفصل به «گیلانه» پرداختیم و با خانم رخشان بنی اعتماد میزگرد داشتیم که چاپ شده است. یعنی وقتی که به واقعیت نگاه می کنید می بینید که فراتر از بازی های ژورنالیستی سخیف و پیش پاافتاده اگر بر اساس اطلاعات واقعی و منصفانه بخواهید نگاه کنید بسیاری از این کار های ژورنالیستی، بازی سیاسی است.»

او همچنین معتمد آریا را یکی از سالم ترین نیرو های سینمای ایران خوانده و درباره او گفته است: «خانم معتمدآریا کسی است که «گیلانه» و «مهر مادری» و «روسری آبی» را بازی کرده و کسی است که یکی از سالم ترین نیرو های سینمای ایران از لحاظ خانوادگی و خوش نامی است.»